10 rubber stamps cost $10.30. What is the cost for 2 rubber stamps?

Answers

Answer 1

Answer:

2.06

Step-by-step explanation:

you should divide the 10.30 dollars by 10 which wlll give you the answer of one of them then you just multiply what you got by 2 ((:

Answer 2

To find the cost for 2 rubber stamps from the given information about 10 rubber stamps costing $10.30, the cost for 2 stamps is $2.06.

The cost for 10 rubber stamps is $10.30. To find the cost for 2 rubber stamps, we need to calculate the cost per rubber stamp and then multiply it by 2.

Cost per rubber stamp = Total cost / Number of rubber stamps = [tex]\frac{10.30}{10} = 1.03[/tex]

Cost for 2 rubber stamps = $1.03 per rubber stamp [tex]\times[/tex] 2 rubber stamps = $2.06


Related Questions

you can find the midpoint of a line segment using paper folding constructions
A.True
B.False

Answers

The answer should be true

Hope it helps

The midpoint of a line segment using paper folding constructions yes it is true.

What are paper folding constructions?

Comparable to mirroring one side of a plane in a crease, folding paper. So, to fold is to map one half of a plane onto another while also creating a crease.

The steps used to create a mid-point are given below:-

1. The top of the paper lies in itself; hence, we can say that the line segment lies in itself.

2. You have a new line at the centre of the paper. The point at the top of this centre line is the midpoint of the line segment.

3. The edges that lie on each other translate to the endpoints lying on each other.

Therefore, the midpoint of a line segment using paper folding constructions yes it is true.

To know more about paper folding constructions follow

https://brainly.com/question/2762362

#SPJ5

Vista company inc. Had a beginning inventory of 100 units of product RST at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were. Determine the cost of goods available for sale

Answers

a) The cost of goods available for sale is $16,800.

b) The calculated values for the cost of goods sold under the FIFO and LIFO methods match the values obtained using the formulas, proving their accuracy.

(a) Beginning Inventory:

100 units at $8 per unit = $800

Purchases:

Feb. 20:

600 units at $9 per unit

= $5,400

May 5: 500 units at $10 per unit

= $5,000

Aug. 12: 400 units at $11 per unit

= $4,400

Dec. 8: 100 units at $12 per unit

= $1,200

Total Cost of Goods Available for Sale

= $800 + $5,400 + $5,000 + $4,400 + $1,200

= $16,800

Therefore, the cost of goods is $16,800.

(b) Given the sales of 1,500 units,

FIFO (First-In, First-Out):

The ending inventory consists of the most recent purchases.

Ending Inventory (FIFO):

Dec. 8: 100 units at $12 per unit

= $1,200

Cost of Goods Sold (FIFO):

Beginning Inventory: 100 units at $8 per unit = $800

Feb. 20: 600 units at $9 per unit

= $5,400

May 5: 500 units at $10 per unit

= $5,000

Aug. 12: 200 units at $11 per unit

= $2,200

Total Cost of Goods Sold (FIFO):

$800 + $5,400 + $5,000 + $2,200

= $13,400

LIFO (Last-In, First-Out):

Ending Inventory (LIFO):

Beginning Inventory: 100 units at $8 per unit = $800

Feb. 20: 400 units at $9 per unit = $3,600

Cost of Goods Sold (LIFO):

May 5: 500 units at $10 per unit

= $5,000

Aug. 12: 400 units at $11 per unit

= $4,400

Dec. 8: 100 units at $12 per unit

= $1,200

Total Cost of Goods Sold (LIFO):

= $5,000 + $4,400 + $1,200

= $10,600

Average-Cost:

Total Cost of Goods Available for Sale: $16,800

Total Units Available for Sale:

Beginning Inventory: 100 units

Feb. 20: 600 units

May 5: 500 units

Aug. 12: 400 units

Dec. 8: 100 units

Total Units Available for Sale:

= 100 + 600 + 500 + 400 + 100

= 1,700 units

Average Unit Cost:

= Total Cost of Goods Available for Sale / Total Units Available for Sale

= $16,800 / 1,700 units

= $9.882 per unit

Ending Inventory:

Remaining Units: 1,700 units - 1,500 units (sold)

= 200 units

Ending Inventory = Remaining Units x Average Unit Cost

= 200 units x $9.882

= $1,976.40

Cost of Goods Sold (Average-Cost):

Total Cost of Goods Available for Sale - Ending Inventory

$16,800 - $1,976.40 ≈ $14,823.60

Therefore, under the average-cost method:

Ending Inventory ≈ $1,976.40

Cost of Goods Sold ≈ $14,823.60

Compare the calculated values with the cost of goods sold formulas.

FIFO Cost of Goods Sold:

Beginning Inventory: 100 units at $8 per unit

= $800

Feb. 20: 600 units at $9 per unit

= $5,400

May 5: 500 units at $10 per unit

= $5,000

Aug. 12: 200 units at $11 per unit

= $2,200

Total Cost of Goods Sold (FIFO):

= $800 + $5,400 + $5,000 + $2,200

= $13,400

LIFO Cost of Goods Sold:

May 5: 500 units at $10 per unit

= $5,000

Aug. 12: 400 units at $11 per unit

= $4,400

Dec. 8: 100 units at $12 per unit

= $1,200

Total Cost of Goods Sold (LIFO):

= $5,000 + $4,400 + $1,200

= $10,600

The match the values obtained using the formulas, proving their accuracy.

Learn more about average cost here:

brainly.com/question/29306232

#SPJ6

The question attached here seems to be incomplete, the complete question is:

Vista Company Inc. had a beginning inventory of 100 units of Product RST at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were:

Feb. 20  600 units at $9

Aug. 12 400 units at $11

May 5  500 units at $10

Dec. 8  100 units at $12

Vista Company uses a periodic inventory system. Sales totaled 1,500 units.

Instructions

(a) Determine the cost of goods available for sale.

(b) Determine the ending inventory and the cost of goods sold under each of the assumed cost flow methods (FIFO, LIFO, and average-cost). Prove the accuracy of the cost of goods sold under the FIFO and LIFO methods. (Round average unit cost to three decimal places.)

To find the total variable cost for 6 jackets, calculate the average variable cost per jacket from the 7 jackets and multiply by 6. Other given economic scenarios involve calculating firm profits, break-even points, and shutdown points based on provided cost structures and market conditions.

The question relates to determining the total variable cost of 6 jackets, based on the given information that 7 jackets have a total variable cost of $300. Without specific details on how the costs change with each additional jacket, a direct calculation is not possible. However, if we assume that the variable cost per jacket is consistent, we can calculate the average variable cost per jacket by dividing the total variable cost for 7 jackets by 7, which is roughly $42.86. We would then multiply this average variable cost by 6 to find the total variable cost for 6 jackets.

For the firm with a total fixed cost of $1,000, a total cost of $4,200, and an output of 500 units, the total variable cost is $3,200. Similarly, for the firm with a total fixed cost of $1,200, a total cost of $4,000, and an output of 1,000 units, the total variable cost is $2,800. This information helps to determine the firm's break-even and shutdown price points.

The length of rectangular field is twice its breadth.If the perimeter of the field is 228,find the dimensions of the field

Answers

We have the equations: l = 2b and 2l + 2b = 228;

Then, 4b + 2b = 228;

6b = 228;

b = 228/6;

b = 38 (breadth);

l = 2·38;

l = 76 (length);

What is the 24th term of the arithmetic sequence where a1 = 8 and a9 = 56?

Answers

Answer:

[tex]a_{24}=146[/tex]

Step-by-step explanation:

The formula of a nth term of n arithmetic sequence:

[tex]a_n=a_1+(n-1)d[/tex]

--------------------------------------

[tex]a_m=a_1+(m-1)d\\\\a_m-a_n=(a_1+(m-1)d)-(a_1+(n-1)d)\\\\=a_1+(m-1)d-a_1-(n-1)d=(m-1)d-(n-1)d=(m-1-n+1)d=(m-n)d[/tex]

Therefore

[tex]a_9-a_1=(9-1)d=8d[/tex]

[tex]8d=56-8\\8d=48\qquad|:8\\d=6[/tex]

Substitute:

[tex]a_1=8,\ d=6,\ n=24\\\\a_{24}=8+(24-1)(6)=8+(23)(6)=8+138=146[/tex]

Help!!!
Please help my little sister understand this question.

Answers

Answer,

-17.1

Explanation,

All they are asking you to do is input the numbers, "2.5" & "-14.6" into the eqation.

So, let's do that.

-2.5 - |-14.6|

Now, all you have to do is simplify,

-2.5 - |-14.6| = -17.1


Hope this helps :-)


Struggling with an assignment that requires finding the probability of compound events. Can anyone please explain how to find it? Thank you!

Answers

Answer:

4/9 probability

Step-by-step explanation:

Imagine winning something, there's 3 possible prizes that you get to choose from and get to keep let's say 4 days? These all written on the paper that you must pull from a box.

Your three prizes are

             D1    D2   D3    D4

1. a car

2. a bike

3. skateboard.

Now if you can imagine a grid and you mark 1 dot in each day we'll end up with 12 slots total.

Let's say you don't want a skateboard you rather have a car or a bike. We need to figure out of the 12 possibility (assuming all are equal) What's the possibility of you pulling out anything BUT a skateboard?

You want at least 3 days in either or. So we must find P = (Days without skateboard)

We know it's all equal outcomes, you're going to get 1 day of that 1 item.. soo..


p (DWS) = _____

                 12 outcomes


Now you want how many days MORE THAN 3, can you use anything but the skateboard?


You have 3 & 4 days with a car...

You have 3 or 4 days with a bike.. Which gives us 4 of the days we do want!


Giving your final problem the looking like this .. P(DWS) = 4/9



In respects/C to KhanAcademy.


Answer:

4/9 probrabitaty


Step-by-step explanation:


The following data show the number of candies in 15 different bags.

35, 48, 36, 48, 43, 37, 43, 39, 45, 46, 40, 35, 50, 38, 48

Represent the data set on a dot plot.

A.
B.
C.
D.

Answers

Answer:

Im pretty sure its c

Step-by-step explanation:


Answer with explanation:

The data points in the question  are given by:

35, 48, 36, 48, 43, 37, 43, 39, 45, 46, 40, 35, 50, 38, 48

On making a table of these data values based on the frequency of these points i.e. the number of times they appear in the data.

   Points             Frequency

     35                        2

     36                        1  

     37                         1

     38                         1

     39                         1

     40                         1

     43                         2    

     45                         1

     46                         1  

     48                         3

     50                         1

Hence, the dot plot will be a horizontal line such that the number are at a increment of 1 starting from 35 and shows up to 50.

This means that there are 1 dots over: 36,37,38,39,40,45,46 and 50.

2 dots over 35 and 43.

and 3 dots over 48.

The correct dot plot is attached to the answer.

Andy told Lena that he spent $16.33 on 4.6 pounds of ground beef at the grocery store. How much will Lena spend if she needs 3 pounds of ground beef?A.$3.55B.$5.44C.$10.65D.$23.93

Answers

Total amount spent on 4.6 pounds of ground beef = $16.33

We have to determine the amount spend on 3 pounds of ground beef.

We will use unitary method to solve this problem.

So, amount spent on 1 pound of ground beef = [tex]$16.33 \div 4.6[/tex]

= $3.55

So, amount earned on 3 pounds of ground beef = [tex]3 \times $3.55[/tex]

= $10.65

Therefore, Lena will spend $10.65 on 3 pounds of ground beef.

So, Option C is the correct answer.

To determine Lena's expense for 3 pounds of ground beef, the cost per pound is calculated as $3.55, resulting in a total cost of $10.65.

To calculate how much Lena will spend for 3 pounds of ground beef, we first need to determine the price per pound that Andy paid. Andy spent $16.33 for 4.6 pounds of ground beef, so we divide the total cost by the number of pounds to find the price per pound:

Price per pound = $16.33 / 4.6 pounds = $3.55 per pound

Lena needs 3 pounds of ground beef, so we multiply the price per pound by the number of pounds Lena needs:

Cost for Lena = $3.55 per pound × 3 pounds = $10.65

Therefore, Lena will spend $10.65 for 3 pounds of ground beef, which corresponds to option C.

Ashley has sold 70% of the 20 candy bars she is suppose to sell how many candy bars does she have left

Answers

She has sold 70% of 20

= 0.70 * 20

= 14 candy bars.

So she has 20 - 14 = 6 candy bars left

plzzz help
2.-A line has an x-intercept of (4, 0) and a y-intercept of (0, 12). Find the slope of the line.
________________________________________
3.-A horizontal line includes the points (0, -5 ) and ( 2, -5 ) Find the slope of the line.

Answers


[tex] \frac{y2 - y1}{x2 - x1} = slope[/tex]

Problem #1
your going to need two points from the line to solve this. (use #3 as example)

Problem #3

x¹= 0, x²= 2
y¹= -5, y²= -5

Solving for the "y" portion
-5 - -5 = -10

Solving for the "x" portion
2-0 = 2

"y" a portion goes on top, "x" portion goes on bottom making it -10/2 which simplifies to -5.

ANSWER:
The Slope is -5

Answer:

A.(0, –5)

Step-by-step explanation:

4 gallons of shampoo will last 3 weeks and 7 gallons of shampoo how munch more does for 12 weeks

Answers

1. 7 gallons of shampoo will last 5 weeks and 1/4 of another week.
2. 16 Gallons of shampoo will last 12 weeks.

Work Shown
----------------------

0.75 (How much per gallon) × 7 (Gallon of shampoo) = 5.25 (Weeks
0.75 × 16 (How much gallons for 12 weeks) = 12 (Weeks.)

Feel free to drop a follow if I helped~!

Please help asap 25 pts

Answers

[tex]8x > -32\qquad|\text{divide both sides by 8}\\\\x > -4\\-----------------------------------\\\\6x\leq-48\qquad|\text{divide both sides by 6}\\\\x\leq-8\\\\Answer:\ c)\ x > -4\ or\ x\leq-8[/tex]

5.4 trillion gallons of water can supply six months of supply for 100 million households, how many househods

Answers

please write the complete question for answer

Train A leaves Westtown and travels at 50 mph toward Smithville, 330 miles away. At the same time, Train B leaves Smithville and travels at 60 mph toward Westtown. After how many hours do the two trains meet? Enter your answer in the box.

Answers

here is your answer....

Answer: Hello mate!

first, let's do a list with all the things we know about this problem:

Both trains depart at the same time; we can define this time as t = 0 in hours.

the velocity of train A is 50mph

the velocity of train B is 60mph

both trains travel in opposite directions.

the initial distance between both trains is equal to 330 miles:

we want to know when the trains will meet each other:

The trains will meet each other when the sum of their traveled distance is equal to the initial separation between them.

the distance traveled by the train A is equal to his velocity multiplied by the time that passed since it departed.

this is: Da(t) = (50*t)mi

and the distance for the train B is: Db(t) = (60*t)mi

then, as we know, the trains will meet when Da(t) + Db(t) = 330mi

then 50*t + 60*t = 330

110*t = 330

t = 330/110 = 3h

the trains will meet 3 hours after they departed.

What is the definition of a statistic?

A. a numerical measurement describing some characteristic of a population

B. a numerical measurement describing some characteristic of a sample

C. the complete collection of all individuals to be studied

D. a subcollection of members selected from a population

Answers

Here we have to find which of the following options is correct definition of statistic.

Statistic can be defined as numerical measurement describing some characteristic of a SAMPLE

So we can say that out of the four options, option B. a numerical measurement describing some characteristic of a sample  represents the definition of statistic exactly.

Answer: B. a numerical measurement describing some characteristic of a sample

Final answer:

A statistic is a numerical measurement describing some characteristic of a population or a sample.

Explanation:

The definition of a statistic is a numerical measurement describing some characteristic of a population or a sample. In option A, a statistic is described as a numerical measurement describing some characteristic of a population, while in option B, it is described as a numerical measurement describing some characteristic of a sample. Option C refers to the population itself, which is the complete collection of all individuals to be studied. Option D describes a sample, which is a subcollection of members selected from a population.

Learn more about Statistic here:

https://brainly.com/question/31538429

#SPJ6

What is the value of x in the equation 2x + 9 = 21? (4 points)


2

6

9

15
2.
What is the value of z in the equation 5(2z + 4) = 0? (4 points)


-2

0

2

20
3.
What is the value of c in the equation 2c + 5(c – 5) = 10? (4 points)


0

2

5

10
4.
An equation is shown below:

3(4x + 5) = 12

Which of the following correctly shows the beginning steps to solve this equation? (4 points)


Step 1: 12x + 15 = 12
Step 2: 12x = –3

Step 1: 12x + 5 = 12
Step 2: 12x = 7

Step 1: 7x + 5 = 12
Step 2: 7x = 7

Step 1: 7x + 8 = 12
Step 2: 7x = 4
5.
How many solutions can be found for the equation 3y + 5 – 2y = 11? (4 points)


Zero

One

Two

Infinitely many

Answers

answer=2x=12,x=6

2z+4=0,z=-2

Answer: answer=2x=12,x=6

2z+4=0,z=-2

Step-by-step explanation:

There are 12 people in maggies book club if 18 muffing are divided evenly among each person, how much muffin would each person get?

Answers

They'd each get one and a half.

f(x)=2/3x+3
What is the value of f(12)?

Answers

[tex]f(x)=\dfrac{2}{3}x+3\\\\f(12)\to\text{put x = 12 to the equation of a function}\\\\f(12)=\dfrac{2}{3}\cdot12+3=\dfrac{2}{1}\cdot4+3=8+3=11\\\\Answer:\ f(12)=11[/tex]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

Perform the indicated operations: (2/x-2)+(x/x+9)-(x+20/x^2+7x-18)

Answers

Answer:

b second option

Step-by-step explanation:

just did on edge

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Just did it

A furniture company currently produces 7500 chairs per month if production decreases 5% find the amount of decreases and the new number of chairs produced each month

Answers

here is your answer....

The new number of chairs produced per month is 7125

To find the amount of decrease:

Calculate 5% of 7500 chairs: 7500 x 0.05 = 375.

The decrease is 375 chairs.

To find the new number of chairs produced:

Subtract the decrease from the original amount: 7500 - 375 = 7125.

The new number of chairs produced per month is 7125

The ratio of side lengths of square a to square b is 2 : 3. The perimeter of square a is 16 inches. What is the area of square b?

Answers

if the ratio of sides is 2:3, the ratio of the perimeters will be the same

   2             16

-------  =    ---------

3                 P



Using cross product  2*P = 3*16

                                    2P = 48

                                    P = 24 inches

Factor the expression over the complex numbers.

[tex] x^{2} +18[/tex]

Answers

Here we are given the expression:

[tex]x^{2}+18[/tex]

Now let us equate it to zero to find x first,

[tex]x^{2}+18=0[/tex]

Now subtracting 18 from the other side,

[tex]x^{2}=-18[/tex]

taking square root on both sides,

So we will get two values of x as ,

[tex]x=3\sqrt{-2}[/tex]

[tex]x=-3\sqrt{-2}[/tex]

Now we can write square root -1 as i,

So our factors become,

[tex]x=3i\sqrt{2}[/tex]

[tex]x=-3i\sqrt{2}[/tex]

Answer:

The final factored form becomes,

[tex](x+3i\sqrt{2})(x-3i\sqrt{2})[/tex]



Answer:

[tex](x+3i\sqrt{2})(x-3i\sqrt{2})[/tex]

Step-by-step explanation:

1. You must apply the Quadratic formula, which is:

[tex]x=\frac{-b+/-\sqrt{b^{2}-4ac} }{2a}[/tex]

2. Substitute values:

[tex]a=1\\b=0\\c=18[/tex]

[tex]x=\frac{-0+/-\sqrt{0^{2}-4(1)(18)} }{2(1)}\\x=\frac{+/-\sqrt{-72}}{2}\\x=\frac{+/-6i\sqrt{2}}{2}\\x=+/-3i\sqrt{2}[/tex]

3. Finally, you obtain:

[tex](x+3i\sqrt{2})(x-3i\sqrt{2})[/tex]

What is the value of the 5 in 9,9009,121.15

Answers

The value of 5 is hundredths


Write the equation of the line parallel to the given line and passing through the given point.

y = 6 through (3,4)

Answers

y = 6 it a horizontal line. The line parallel to horizontal line is horizontal line with the equation y = a.

The line passing through the point (3, 4) → y = 4.

Therefore your answer is : y = 4.

Answer:

y = 4.

Step-by-step explanation:

I checked :)

Lily's car has a fuel efficiency of 888 liters per 100 kilometers.
What is the fuel efficiency of Lily's car in kilometers per liter?

Answers

12.5 kilometers per liter

Answer:

12.5

Step-by-step explanation:

How long will it take you to drive 120 miles at a speed of 15 per hours

Answers

All we have to do is divide 120 by 15

120 ÷ 15 = 8

Therefore, it will take 8 hours to drive 120 miles at a speed of 15 mph

Hope this helps

-AaronWiseIsBae

15miles = 60minutes

divide 15 by 120 which equals 8

8 times 60 equals 480

your answer should be 8 hours


In what diffrent ways can 440 be written as the product of two positve integers

Answers

 440    = 1 x 2 x 2 x 2 x 5 x 11

(1):            1 x 440

(2):           2 x 220

(2 x 2):     4 x 110

(5):           5 x 88

(2x2x2):   8 x 55

(2 x 5):    10 x 44

(11):          11 x 40

(2x2x5): 20 x 22

No need to continue because the next number is 2 x 11 = 22 and we already have that on the right side, so we have found all of the multiplicative pairs of 440.



Solve 24>−3r≥−9. please help

Answers

[tex]24 > -3r\geq-9\ \ \ \ |\text{change the signs}\\\\-24 < 3r\leq9\ \ \ \ |\text{divide both sides by 3}\\\\\boxed{-8 < r\leq3}[/tex]

Inequalities are used to represent unequal expressions.

The solution to [tex]24>-3r \ge -9[/tex] is [tex]-8<r \le 3[/tex]

Given

[tex]24>-3r \ge -9[/tex]

Divide through by -3

[tex]\frac{24}{-3}>\frac{-3r}{-2} \ge \frac{-9}{-3}[/tex]

Negative division changes the inequality sign

So, we have:

[tex]-8<r \le 3[/tex]

Hence, the solution to [tex]24>-3r \ge -9[/tex] is [tex]-8<r \le 3[/tex]

See attachment for the graph of [tex]-8<r \le 3[/tex]

Read more about inequalities at:

https://brainly.com/question/15137133

Simplify the polynomial expression. 3x(-2x+7)-5(x-1)(4x-3)

A.
14x^2-14x+15
B.
-26x^2+21x-15
C.
-26x^2+56x-15
D.
-2x^2+14x-2

Answers

The answer is c. have a good day

Final answer:

To simplify the given polynomial expression, distribute coefficients to terms within each parentheses, combine like terms, and simplify further to obtain the simplified form of the expression: 14x^2 - 14x - 15.

Explanation:

To simplify the given polynomial expression, we'll start by distributing the coefficients to the terms within each parentheses:


 Distribute 3x into -2x+7: 3x(-2x+7) = -6x^2 + 21x
 Distribute 5 into (x-1) and (4x-3): 5(x-1)(4x-3) = 20x^2 - 35x - 15

Now, we'll combine like terms and simplify further:


 Combine the x^2 terms: -6x^2 + 21x + 20x^2 = 14x^2 + 21x
 Combine the x terms: 14x^2 + 21x - 35x = 14x^2 - 14x
 Combine the constant terms: 14x^2 - 14x - 15

Therefore, the simplified form of the given polynomial expression is 14x^2 - 14x - 15.

Learn more about Simplifying polynomial expressions here:

https://brainly.com/question/28892895

#SPJ3

Which graph represents the inequality y > 3 − x ?

Answers

To solve this problem you must think in this way.

First we see that function y is greater than 3-x, conclusion is the following

shaded area must be above function. That condition is satisfied by the graph 3 and 4.

Then we write inequality in the slope form  y> -x+3.

We see that the coefficient of direction is -1 (negative) which mean that the graph is decreasing. That condition is satisfied by the graph No 4.

The correct answer is graph number 4 ( or D.)

Good luck!!!

Other Questions
What is the Equivalent ratio of 6:_= 9:12 In which situation would you most likely address someone using the usted form? a. meeting a teacher on the first day of school b. meeting a fellow student on the first day of school c. meeting your friends parent for the first time d. a and c e. none of the above Please select the best answer from the choices provided A B C D E copper has a density of 8.92 g/cm^3. a sample of copper occupies a volume of 25.8 mL. what is the mass of this sample of copper in milligrams? Which form of energy increases when a spring is compressed? A. chemical potential energy B. elastic potential energy C. kinetic energy D. radiant energy E. thermal energy What happens in a community's economy A) Services produced goods and store them for later useB) goods and services are produced and distributedC) hunters gatherers and farmers produce everythingD) enough goods are produced for a small number of people to survive A proton travels at a speed of 2.0 106 meters/second. Its velocity is at right angles with a magnetic field of strength 5.5 10-3 tesla. What is the magnitude of the magnetic force on the proton?A. 1.0 10-15 newtonsB. 1.8 10-15 newtonsC. 2.1 10-16 newtonsD. 5.5 10-16 newtons helpppppppppppppppppp plzzzz Forty times Ive said if you didnt let that jam alone Id skin you. The author uses hyperbole in this statement to show Aunt Pollys A)concern. B)frustration. C)indifference. D)respect. Supporters of protectionism would argue that free trade adversely affects which group of people?WorkersConsumersShareholdersMulti-national corporations which one is x1, y1 and which is x2, y2?(7, 2) and (15,8) In Egypt was aton a1 priest2 god3 pharaoh what 2 things are produced by neutralization 4 x 4 x 4 cardboard box is going to be filled with colored one by one by one blocks one red block is placed into the corner of the box next the least number of orange blocks are used to completely hide the red block from view then the least number of yellow blocks are used to hide the orange blocks from view at this point how many blocks have been placed into the box To get a complete picture of your target market, you must do Question 2 options: door-to-door surveys. primary research. secondary research. investigative research. How did buying Egypts shares in the Suez Canal benefit Britain choose the answer: And on a day we meet to walk the line And set the wall between us once again. We keep the wall between us as we go.To each the boulders that have fallen to each.which line helps develop the idea that walls prevent people from helping each other?a) And on a day we meet to walk the lineb) And set the wall between us once again.c) We keep the wall between us as we go.d) To each the boulders that have fallen to each. The story the lottery by Shirley Jackson (63 points for anyone who answer these 3 questions) la escuela __ lejosesestestseresMe parece que estas manzanas ya ____ madurasestnsonesest 8+4a+6.2-9a simplify expression How many batches of muffins can you make from a 4lb bag of sugar if a batch takes 3/4 cup