462 grams is how many milligrams

Answers

Answer 1

Answer:462000 milligrams

Step-by-step explanation: you times it by 1000


Related Questions

What is n? -4n - 5 = -3n + 4

Answers

Move n terms on one side and other terms on the other side. Note that by moving we are essentially subtracting and adding to both sides so the prefix of a term changes from - to + or from + to -.

[tex]

-4n-5=-3n+4 \\

-4n+3n=4+5 \\

-n=9 \\

n=-9

[/tex]

Hope this helps.

-2 (5) + 4 help plzzz

Answers

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

-2 * 5 = -10

-10 + 4 = -6

Answer is -6

-2(5)+4

You multiply '-2' to '(5)' which equals to '-10' then you add '4' and the correct answer is '-14'

Hope this helped, my dude

The height of a cone is twice the radius of its base. What expression represents the volume of the cone, in cubic units?

A)2/3πx^3
B) 4/3πx^2
C) 2πx^3
D) 4πx^3

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

The general formula for the volume of a right cone is as follows (also see attached):

V = (1/3) π r² h; where r = radius of base and h = height

In this case, it is given that r = x

also given :

height = 2 (base radius)

or

h = 2x.

Hence the formula becomes:

V = (1/3) π r² h

V = (1/3) π x² (2x)

V = (2/3) π x³  (answer A)

Yep I agree I think the answer is A

When measuring the length a and the width b of a rectangle, it was found that 5.4< a< 5.5 and 3.6< b< 3.7 (in centimeters). Find the possible values of: the perimeter of the rectangle

Answers

Answer:

The possible values of the perimeter of the rectangle is between 18 and

18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- The perimeter of any quadrilateral is the sum of the length of its

  four sides

- The rectangle is a quadrilateral with each two opposite sides are

  equal in lengths, then its perimeter = 2l + 2w, where l, w are its

  length and width

∵ The the length of the rectangle is a

∵ 5.4 < a < 5.5 cm

∵ The perimeter of the rectangle = 2a + 2b

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 5.4 × 2 < a × 2 < 5.5 × 2

10.8 < 2a < 11 ⇒ (1)

∵ The width of the rectangle is b

∵ 3.6 < b < 3.7 cm

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 3.6 × 2 < b × 2 < 3.7 × 2

7.2 < 2b < 7.4 ⇒ (2)

- Add inequalities (1) and (2)

∵     10.8 < 2a < 11

  +   7.2 < 2b < 7.4

∴  18 < 2a + 2b < 18.4

∵ 2a + 2b represents the perimeter of the rectangle

∴ The possible values of the perimeter of the rectangle is between

  18 and 18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

What is the multiplication inverse of 1/4 A. 1.8
B. 1/2
C. 4
D 8/1​

Answers

The inverse of 1/4 is 4.

Choice C

The local football team won the championship several years ago, and since then, ticket
prices have been increasing $4 per year. The year they won the championship, tickets were
$20. Write an explicit formula for a sequence that will model ticket prices. What will the ticket
price be 10 years after that championship year?

Answers

Answer:

60$

Step-by-step explanation:

if 4$ is per year 20 ÷4 is 5, 5 years have passed and if 10 uears after the champion ship it will be 60 because 4 × 10 is 40 plus the 5 years since it was 20 therefore 20+40 =60

Final answer:

The explicit formula for the ticket price after n years is T(n) = 20 + 4n. Plugging in 10 for n, we find that the price 10 years after the championship will be $60.

Explanation:

The question asks us to create an explicit formula to model the increasing price of football tickets after the local team won a championship. If tickets were originally $20 and the price increases by $4 each year, we can use the formula T(n) = 20 + 4n to represent the price of football tickets after n years.

For 10 years after the championship year, we plug 10 into our equation for n: T(10) = 20 + (4 \times 10) = 20 + 40 = $60. Thus, the ticket price will be $60, 10 years after the championship year.

If n represents a number then write an expression for a number that’s twice than n

Answers

Final answer:

An expression for a number that's twice another number represented by n is written as 2n.

Explanation:

If n represents a number, then the expression for a number that's twice n can be written as 2n. This stems from the definition that multiplying a number by 2 effectively doubles it. To better understand this concept, consider the next statement, N=N*2, which tells us that the new value of N is twice the original value. So, if we substitute N with n, we can express a number that's twice n as 2n.

Does this table represent a function? Why or why not?
I need help ASAP

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

A function has ONE x value and ONE y value.

ANSWER PLS ITS URGENT NEED DONE IN ONE MIN BUS IS COMING!!!! pls dont let me fail!!!!! (will mark as brainliest)
(answer the circled ones) its quadratic equation factoring

Answers

Answer:

8.) x = 5, x=-12

9.)x = 5, x = -8

10.)x = -1/5, x = -2

Hope I helped :)

Answer:

10. -2, -⅕ = x

9. -8, 5 = x

8. -12, 5 = x

7. -5, 6 = x

Step-by-step explanation:

10. [tex]5{x}^{2} + 11x + 2 = 0 \\ \\ (5{x}^{2} + x) + (10x + 2) = 0 \\ x(5x + 1) + 2(5x + 1) \\ \\ (x + 2)(5x + 1) = 0 \\ \\ -2, \: - \frac{1}{5} = x[/tex]

9.

[tex]2{x}^{2} + 6x - 80 = 0 \\ \\ (2{x}^{2} + 16x) - (10x - 80) = 0 \\ 2x(x + 8) -10(x + 8) = 0 \\ \\ (x + 8)(2x - 10) = 0 \\ \\ -8, \: 5 = x[/tex]

8.

[tex] {x}^{2} + 8x - 65 = x - 5 \:→ {x}^{2} + 7x - 60 \\ \\ ({x}^{2} - 5x) + (12x - 60) \\ x(x - 5) + 12(x - 5) \\ \\ (x + 12)(x - 5) = 0 \\ \\ 5, \: -12 = x[/tex]

7.

[tex] {x}^{2} = x + 30 → - {x}^{2} + x + 30 \\ \\ (-{x}^{2} - 5x) + (6x + 30) \\ -x(x + 5) + 6(x + 5) \\ \\ -(x - 6)(x + 5) = 0 \\ \\ -5, \: 6 = x[/tex]

I am joyous to assist you anytime.

Suppose karl uses 5 cups of tomatoes how many salqds can he make? Write a division equation and multiplication equation

Answers

Final answer:

Assuming one salad requires 1 cup of tomatoes, Karl can make 5 salads as shown by the division equation 5 cups / 1 salad = 5 salads. The multiplication equation 5 salads x 1 cup = 5 cups demonstrates the amount of tomatoes needed for 5 salads.

Explanation:

To properly answer this question, we first need to know the number of cups of tomatoes required to make one salad. However, if we suppose that one salad requires 1 cup of tomatoes, then the division equation is 5 cups / 1 salad = 5 salads. This equation illustrates that Karl can make 5 salads with the amount of tomatoes he has.

On the other hand, the multiplication equation would be 5 salads x 1 cup = 5 cups. This equation pertains to how many cups of tomatoes are needed to make 5 salads. Please note that these equations assume that 1 cup of tomatoes is needed for a single salad, but the proportions may vary depending on the actual recipe.

Learn more about Division and Multiplication Equations here:

https://brainly.com/question/32871453

#SPJ12

Karl can make 5 salads using 5 cups of tomatoes.

Assuming Karl makes salads that require 1 cup of tomatoes each, we can determine the number of salads he can make using division:

Number of salads = Total tomatoes (cups) / Tomatoes per salad (cups)

Number of salads = 5 cups / 1 cup/salad

Therefore, Karl can make 5 salads using 5 cups of tomatoes.

A multiplication equation can be used to express the relationship between the number of salads, the number of tomatoes per salad, and the total number of tomatoes:

Total tomatoes (cups) = Number of salads × Tomatoes per salad (cups)

5 cups = 5 salads × 1 cup/salad

Both equations demonstrate the same relationship between the number of salads, the number of tomatoes per salad, and the total number of tomatoes.

A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?

Answers

$.40

$3.18 / 8 ounces = $.3975 = $.40 per ounce

A crayon company makes 87,491 blue crayons, 36,262 red crayons, and 25,063 gray crayons. how many more blue crayons are made than red and gray crayons combined?

Answers

Answer:

26 166  

Step-by-step explanation:

                        Blue =                   87 491

                         Red = 36 262

                     Green = 25 063                  

        -(Red + green) =                 - 61 325

Blue - (red + green) =                   26 166

The company makes 26 166 more blue crayons than red and green combines.

points -3,2 rotated 90 clockwise

its a maze i need help o thank u

Answers

Answer:

(2,3)

Step-by-step explanation:

Rotation through 90 clockwise gives the expression

( x , y )___ ( y ,- x )

so when you put the points -3 ,2 in the relation , it becomes

( -3 , 2 ) ___ ( 2, - -3 )

= ( x, y ) __ ( 2, 3 ). meaning when you rotate -3,2 through 90 clockwise you will get the image ( 2 ,3 )

Diego Rollins is paid $10.20 an hour for a regular 40-hour week at the
driving range. His overtime rate is 15 times his regular hourly rate.
This week he worked his regular 40 hours plus 8 hours of overtime.
Vhat is Diego's total pay?

Answers

Answer:

$1632

Step-by-step explanation:

Hourly pay for Diego = $10.20

Weekly hours = 40 Hours

Basic earning = 10.20 × 40 = $408

Overtime pay = 15 × Hourly rate = 15 × 10.20 = $153

Total overtime = 8 hours

Overtime earning = 153 × 8 = 1224

Total earning for the week = 408 + 1224 = $1632

The subject of the formula below is y.
y = x + a-b
Rearrange the formula to make x the subject.
Pls help

Answers

Answer:

x = y + b - a

Step-by-step explanation:

Given

y = x + a - b ( add b to both sides )

y + b = x + a ( isolate x by subtracting a from both sides )

y + b - a = x

Which graph of ordered pairs shows a proportional relationship?

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Graph C of ordered pairs shows a proportional relationship.

What is a proportional relationship?

Proportional relationships are relationships between two variables where their ratios are equivalent. Another way to think about them is that, in a proportional relationship, one variable is always a constant value time the other.

What is a proportional relationship on a graph?

A proportional relationship is one where there is multiplying or dividing between the two numbers. A linear relationship can be a proportional one (for example y=3x is proportional), but usually, a linear equation has a proportional component plus some constant number (for example y=3x +4).

Learn more about the proportional relationship here https://brainly.com/question/12242745

#SPJ2

Write an equation of the line that passes through (−3,7) and is perpendicular to the line y=−2x−5.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

an equation is : Use the point-slope formula.

y - y_1 = m(x - x_1)    ;  m : the slope   when : x_1 = -3   and  y_1  = 7

- 2 ×m = - 1  because this line is perpendicular to the line y= -2x-5 when the slope is  -2

so : m= 1/2

an equation is : y - 7 =(1/2)(x+3)  

Answer:

The desired equation is

y = (1/2)x + 17/2

Step-by-step explanation:

The slope of the perpendicular line is the negative reciprocal of -2:  m = 1/2.

Start with y = mx + b.

Substituting 7 for y, 1/2 for m and -3 for x, we get:

                7 = (1/2)(-3) + b.  Then 7 = -3/2 + b, so that b = 17/2.

The desired equation is

y = (1/2)x + 17/2

I also need some help on this part of the geometry homework.please help me if you can.​

Answers

Answer:

They are mirrored

Step-by-step explanation:

When you cut it in half horizontally you can see both sides are mirrored so the  lines have the same length

Which equation is equivalent to Vx+11 = 15?
x + 11 = 225
x + 121 = 225
x = 15+11
x = 15-11

Answers

The equation which is equivalent to √x + 11 = 15 is: C. √x = 15 - 11.

Given the following equation:

√x + 11 = 15.

To evaluate the given mathematical equation:

How to evaluate an equation.

In this exercise, you're required to evaluate the given mathematical equation. Thus, we would make x the subject of formula in the equation and then simplify as follows:

√x = 15 - 11 (equivalent)

√x = 4

Taking the square of both sides, we have:

x = 4²

x = 16.

Read more on equations here: brainly.com/question/13170908

If h(x) = 6 - X, what is the value of (10)

Answers

Answer:

-4 = h(x)

Step-by-step explanation:

[tex]6 - 10 = -4[/tex]

I am joyous to assist you anytime.

Given that P = (5, 8) and Q = (6, 9), find the component form and magnitude of vector PQ.

<-1, -1>, square root of two
<1, 1>, square root of two
<1, 1>, 2
<-1, -1>, 2

Answers

Answer:

<1 ,1>..., square root of two

Step-by-step explanation:

Component of vector PQ...,

; Q - P...where you subtract the x coordinate of Q by the x coordinate of P and the same for the y coordinate

; <(6-5),(9-8)>

; < 1,1 >

And the magnitude of PQ...,

;square root of( 1^2 + 1^2 )

;square root of 2

Final answer:

The component form of vector PQ is <1, 1>, and the magnitude is the square root of 2, thus the correct answer is <1, 1>, square root of 2.

Explanation:

To find the component form and magnitude of vector PQ, we calculate the difference in the x-coordinates and the y-coordinates of points P and Q. The component form of a vector is obtained by subtracting the coordinates of the initial point from the coordinates of the terminal point. In this case, the initial point is P(5, 8) and the terminal point is Q(6, 9).

The component form of vector PQ is therefore:

Vector PQ = (Qx - Px, Qy - Py)

Vector PQ = (6 - 5, 9 - 8)

Vector PQ = <1, 1>

Next, to find the magnitude of vector PQ, we use the Pythagorean theorem, which is the square root of the sum of the squares of the components:

Magnitude of PQ = √(1^2 + 1^2)

Magnitude of PQ = √(2)

Magnitude of PQ = √2

Therefore, the correct answer is <1, 1>, √2.

5(b+6)=18
solve this, please...!

Answers

Answer:

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

5(b + 6) = 18 ← distribute left side

5b + 30 = 18 ( subtract 30 from both sides )

5b = - 12 ( divide both sides by 5 )

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex] = - 2.4

Good evening

_______

Answer:

b= -12/5

_______________

Step-by-step explanation:

5(b+6)=18

5b+30=18

5b=18-30

5b=-12

b= -12/5.

:)

what is equivalent to the square root of -98

Answers

Answer:

7√2 i

Step-by-step explanation:

√(-98)

=√{(-1) .98}

=√(-1 . 2 . 7²)

=√-1 .√2 . √7²

= i . √2 . 7         [∵√-1 = i ]

=7√2 i

Answer:

[tex]\large\boxed{\sqrt{-98}=7\sqrt2\ i}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\sqrt{-98}=\sqrt{(-1)(49)(2)}\qquad\text{use}\ \sqrt{ab}=\sqrt{a}\cdot\sqrt{b}\\\\=\sqrt{-1}\cdot\sqrt{49}\cdot\sqrt2\qquad\text{use}\ \sqrt{-1}=i\ -\text{an imaginary unit}\\\\=i\cdot7\cdot\sqrt2\qquad\sqrt{49}=7\ \text{because}\ 7^2=49\\\\=7\sqrt2\ i[/tex]

Marco has a piece of wood that measures 9 x 1/10 + 6 x 1/100 + 4 x 1/1000 how can this measurement be written as a decimal? you miss ONE DAY OF SCHOOL

Answers

Answer:

The decimal number is 0.964

Step-by-step explanation:

we have

[tex]9(\frac{1}{10})+ 6(\frac{1}{100})+4(\frac{1}{1,000})[/tex]

step 1

Multiply each fraction by the whole number

[tex](\frac{9}{10})+ (\frac{6}{100})+(\frac{4}{1,000})[/tex]

step 2

Convert each fraction in a decimal number

Remember

Move the decimal point to the left as many places as there are zeros in the factor.

Move the decimal point one step to the left (10 has one zero).

Move the decimal point two steps to the left (100 has two zeros)

Move the decimal point three steps to the left (1000 has three zeros)

[tex]0.9+0.06+0.004[/tex]

step 3

Adds the number

[tex]0.964[/tex]


[tex] \sqrt[3]{216} [/tex]

Answers

reduce the index of the radical and exponent with 3, rhen you get your answer, 6

Lainey bought a set of 20 markers for $6

Answers

Final answer:

To find the unit price of markers in a set, divide the total cost by the number of markers to find that each marker costs $0.30 when 20 are purchased for $6.

Explanation:

Lainey's purchase of a set of 20 markers for $6 can be used to illustrate a simple mathematical concept known as unit price, which is the cost per individual item when items are sold in a set or batch. To calculate the unit price, you divide the total cost by the number of items in the set. Here's how you can do this calculation:

Determine the total cost of the set of markers, which is $6.

Count the number of markers in the set, which is 20.

Divide the total cost by the number of markers to find the unit price: $6 ÷ 20 = $0.30 per marker.

Therefore, the cost of each individual marker from the set is $0.30. Starting small, such as with markers, pencils, sharpeners, and erasers, and gradually adding other items like construction paper or magnets, are good practices in both purchasing supplies and understanding incremental costs in financial literacy.

Find the distance between P(2, 8) and Q(5, 3).

Answers

Answer:

The distance (d) between two points (x1,y1) and (x2,y2) is given by the formula

d = √  ((X2-X1)2+(Y2-Y1)2)

d = √ (5-2)2+(3-8)2

d = √ ((3)2+(-5)2)

d = √ (9+25)

d = √ 34

The distance between the points is 5.8309518948453

The midpoint of two points is given by the formula

Midpoint= ((X1+X2)/2,(Y1+Y2)/2)

Find the x value of the midpoint

Xm=(X1+X2)/2

Xm=(2+5)/2=3.5

Find the Y value of the midpoint

Ym=(Y1+Y2)/2

Ym=(8+3)/2=5.5

The midpoint is: (3.5,5.5)

Graphing the two points, midpoint and distance

P1 (2,8)

P2 (5,3)

Midpoint (3.5,5.5)

The length of the black line is the distance between the points (5.8309518948453)

Find the slope of the line connecting the two points

Slope =  (Y2-Y1)  =  (3-8)  =  (-5)  = -1.66666666666667

(X2-X1) (5-2) (3)

Find the equation of the line passing through the two points

The general equation for a straight line is

y = mx + b

Where m represents the slope of the line which we found in the previous step to be -1.66666666666667

y = -1.67x + b

We substitute x and y for the values from one of our points (2,8)

8 = -1.67×2 + b

8 = -3.33 + b

8--3.33 = b

11.33 = b

Knowing both b and m, we can contruct the equation of the line

y= -1.67x+ 11.33

X and Y intercepts

The x-intercept is a point on the graph where y is zero

Using the equation we found in the previous step and substituting zero for y

y= -1.67x+ 11.33

0= -1.67x+ 11.33

1.67x= 11.33

x= 11.33/1.67 = 6.80

The x intercept for this straight line is 6.80

The y-intercept is a point on the graph where x is zero

Using the equation we found in the previous step and substituting zero for x

y= -1.67×0+ 11.33

y= 11.33

The y intercept for this straight line is 6.80

References

refernce image showing the distance between two points on the xy plane

Step-by-step explanation:

The distance between the two points will be √34. The correct option is c

What is coordinate geometry?

A coordinate plane is a 2D plane that is formed by the intersection of two perpendicular lines known as the x-axis and y-axis. A coordinate system in geometry is a method for determining the positions of the points by using one or more numbers or coordinates.

The distance (d) between two points (x₁,y₁) and (x₂,y₂) is given by the formula:-

d = √  ((X₂-X₁)²+(Y₂-Y₁)²)

d = √ (5-2)²+(3-8)²

d = √ ((3)²+(-5)²)

d = √ (9+25)

d = √ 34

Therefore, the distance between the two points will be √34. The correct option is c

To know more about Coordinate geometry follow

brainly.com/question/18269861

#SPJ6

HELP! PLEASE SHOW WORK.

Answers

Answer:

2⅖

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion:

? [parts of the necklace]

__ = __

⅓ 1 [hours]

Divide four-fifths by one-third to get 2.

I am joyous to assist you anytime.

** ⅓ hour = 20 minutes

Patty needs a total of $80 to buy a bicycle. She has already saved $35. If she saves $10 a week from her earnings, what is the least number of weeks she must work to have enough money to buy the bicycle?
F.3
G.4
H.5
J.8

Answers

Answer:

h

Step-by-step explanation:

80-35=45

4days x10=40

leaving 5 dollars left so u need another week to save 5 dollars more

in total of 5 weeks

The answer is She has to work at least for 4.5 to be able to buy the bicycle i.e x≥4.5

What is the unitary method?

The unitary method is a method in which you find the value of a unit and then the value of a required number of units.

Given here: price of the bicycle is $80 and she has $35 in hand

If she earns $10 in a week then let x weeks be the minimum number of weeks she has to work then we have

x= 45/10

  =4.5 weeks

Hence, She has to work at least for 4.5 to be able to buy the bicycle

Learn more about the unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ5

S = 2lw + 2wh + 2lh; solve for l

Answers

Answer:

l = (S - 2wh)/(2w + 2h)

Step-by-step explanation:

S = 2lw + 2wh + 2hl

S - 2wh = 2lw + 2hl

S - 2wh = l (2w + 2h)

(S - 2wh)/(2w + 2h) = l

The equation S = 2lw + 2wh + 2lh the value of l is given by l = S / (2w + 2h + 2wh)

To solve for l in the equation S = 2lw + 2wh + 2lh, we'll isolate l on one side of the equation. Here are the steps to do that:

Step 1: Start with the given equation:

S = 2lw + 2wh + 2lh

Step 2: Factor out l from the terms that contain it:

S = l( 2w + 2h + 2wh )

Step 3: Divide both sides of the equation by (2w + 2h + 2wh) to solve for l:

S / ( 2w + 2h + 2wh ) = l

So, the value of l is given by:

l = S / ( 2w + 2h + 2wh )

To know more about equation click here :

https://brainly.com/question/29050831

#SPJ2

Other Questions
Which angles are acute? No, no s. l no quiso decrmelo. S, nos conocimos en la clase de qumica. Y sabes si Andrs tiene novia? Sabes si l va a la fiesta el sbado? Celia, conoces a Andrs? S. Supe por Marta que va a la fiesta. Wireshark is an example of what type of utility? A) Packet sniffer B) Port scanner C) Vulnerability scanner D) Content filter Free cash flow describes the net cash provided by operating activities after adjusting for A : current liabilities. B : both capital expenditure and dividends paid. C : capital expenditures only. D : dividends paid only. if a particle moving in straight line such that its position varies with time as x=5(t-2) + 6(t-2)^2 ,then intial acceleration is Which of the following best summarizes why the pilgrims chose to leave their homelandA. to gain wealth. My answer B. to explore new landsC. to live on land of their ownD. to practice their religious beliefsPlease help! Why is the structure of a dna molecule sometimes referred to as having the the shape of a spiral staircase Calculate the freezing point of the solution.After mixing these 2 bottles together, set Kf of water = 1.86 C / m.Bottle 1 contained 0.3 grams of glucose in 1000 grams of water.The 2nd bottle contains 0.5 mol fructose in 1000 grams of water. Surrealists emphasized _____________ instead of ____________.a.rationalism; irrationalismb.rationalism; fantasyc.irrationalism; rationalismd.irrationalism; conscious thought declaration a plane at the uniform rate of 8.0 meter/second ^2 , a pilot stops the plane in 484 meters. how fast was the plane going before breaking began ? Trucks that travel on highways have to stop at various locations to be weighed and inspected for safe brakes and light systems. Of these trucks, 76% are on interstate commerce while 24% are intrastate. Of the intrastate trucks, 3.4% are flagged for safety defects compared to 0.7% of those that are on interstate business. Complete parts a through c below. a. Calculate the probability that a randomly chosen truck is an interstate truck and is not flagged for a safety violation. The probability is nothing. (Round to three decimal places as needed.) How do we know our current money has value? People talk about money a lot. It is backed by gold. People accept it in exchange for goods or services. It has many security measures. What is 14/18 in simplist form A 35-mm single lens reflex (SLR) digital camera is using a lens of focal length 35.0 mm to photograph a person who is 1.80 m tall and located 3.60 m from the lens. (a) How far is the CCD sensor from the lens when the person is in focus?(b) How tall is the person's image on the CCD sensor? A certain corner of a room is selected as the origin of a rectangular coordinate system. If a fly is crawling on an adjacent wall at a point having coordinates (2.1, 1.9), where the units are meters, what is the distance of the fly from the corner of the room? In the Concepts in Play activity, Robert sought to bridge the cultural divide between his experience and his customers' culture by sharing relevant, intercultural information he learned from a TV show. Which of the following attributes of intercultural communication competence does he most strongly exhibit by sharing this detail?a. motivationb. tolerance for ambiguityc. open-mindednessd. knowledge and skill Jorge's cell phone plan costs $20.00 each month plus $0.15 per minute. If his bill for the month is58420, how many minutes did Jorge use? (Round to the nearest whole number).1064428561 According to the ruling in New York Times v. United States, which best describes what the government had to prove for itscensorship of the New York Times to have been acceptable? how much does 4 5/7 kg of candy cost if 5/6 kg costs $7.50 Choose the correct form of the word tocomplete the sentence.new position is chairpersonof the Senate Foreign Relations Committee.Select the correct answer.A.)womensB.)womansC.)woman's