Which expression is not equivalent to 3x – 2?
A. x + x – 1 – 1 + x
B. 2x + 2 + x
C. 3 – x + 2x – 5 + 2x
D. 4x – 4 – x + 2
The expression which is not equivalent to the given expression is 2x + 2 + x. Hence, option B is correct.
What is an expression?If a mathematical operation includes at least two words that are connected by an operator and either comprise numbers, variables, or both, it is referred to as an expression.
The operations with reflection coefficients include adding, subtracting, multiplying, and dividing. In order to include terms into an expression, a mathematical operation like reduction, addition, multiplication, or division is used.
As per the given information in the question,
The given expression is,
3x - 2
Now, one by one check with given options,
A. x + x - 1 - 1 + x = 3x - 2, So, it is correct.
B. 2x + 2 + x = 3x + 2, So, it is incorrect.
C. 3 - x + 2x - 5 + 2x = 3x + 2, So, it is correct
D. 4x - 4 - x + 2 = 3x + 2, So, it is correct.
To know more about Expression:
https://brainly.com/question/14083225
#SPJ2
b
just got it right on edge
Match the reasons with the statements in the proof.
Given: a | | b, m 2 = m 3
Prove: m 1 = m 3
1. a||b, m∠2 = m∠3
Given
2. m∠1 = m∠2
Substitution
3. m∠1 = m∠3
If lines are ||, corresponding angles are equal.
The correct matching of the statement and reasons in the proof given goes thus:
a | | b - - - - - - - - - - GIVEN m∠1 = m∠2 - - - - corresponding angles are equalm∠1 = m∠2 - - - - - SubstitutionThe first reason stated when starting a proof is 'GIVEN' as it has been stated in the question a | | b and m 1 = m 3
From the diagram, the traversal cuts the two parallel lines, creating a corresponding angle at m∠1 and m∠2
Since, we've been told that m1 = m3 in the initial statement, we assign the value of the angle m∠1 to m∠3 (substitution)
Hence, the proof.
Learn more :https://brainly.com/question/6076023
The math test scores of Mrs. Hunter's class are shown below.48, 56, 68, 72, 72, 78, 78, 80, 82, 84, 88, 88, 88, 90, 94, 98, 100 What is the range of the scores?
a lab is growing bacteria in a culture dish. the amount of bacteria in the dish doubles every 3 hours. initially, there are 500 bacteria in the dish. how many are in the dish after 9 hours
a. 4,500 bacteria
b. 4,000 bacteria
c. 1,500 bacteria
d. 13,500 bacteria
Answer:
1,500 bacteria so answer C
Step-by-step explanation:
The cost of a single ticket depends on the number of tickets, t, purchased in a group, as represented by the function C(t).
C(t) = $18.50 1 <_t < 12
$16.00 12<_t < 20
$14.50 20<_t
What is the total cost for 20 tickets?
A.)$14.50
B.)$16.00
C.)$290.00
D.)$320.00
Answer:
C. $290
Step-by-step explanation:
We see that,
The cost of the single ticket is given by,
[tex]C(t) =\left\{\begin{matrix} 18.50, &1\leq t\leq 12 \\ 16.00, & 12\leq t\leq 20\\ 14.50, & 20\leq t\end{matrix}\right.[/tex],
where t = number of tickets.
As, we have,
When t = 20, the value of C(t) is $14.50.
That is, the cost of 20 tickets = 20 × 14.50 = $290.
Thus, the total cost of 20 tickets is $290.
Can someone help me please?
–13.5a + 34.12b + 65.5a – 32.5b – 35.8a
A.
32.5a + 20.47b
B.
16.2a + 1.62b
C.
–18.7a – 26b
D.
1.62a + 16.2b
Answer:
the answer is C
Step-by-step explanation:
Answer:
The Answer is not C
Step-by-step explanation:
if you simplify your problem, it should not come out as C. if so, you did it wrong.
Mister Stein is pushin 2.25 lb of meat that cost $2.80 per pound how much change should Mr Stein receive if he gives the cashier 20.00$
Answer:
13.7 and dang dude is really pushin big P
Step-by-step explanation:
A survey determined that 7/18 of the seventh grade students at Mills Middle School preferred round chocolate candies to hard candy. When Jennifer duplicated the survey, 1/9 of the students changed their preference from chocolate candy to hard candy.
What fraction of the students in the second survey preferred round chocolate candy?
A. 8/27
B. 7/162
C. 5/ 18
D. 1/2
Answer:
The correct answer is C) 5/18
Step-by-step explanation:
In order to find this answer, you need to take the fraction that answered it on the first try and subtract the number that changed their mind.
7/18 - 1/9
In order to complete this operation, you need to give them common denominators.
7/18 - 2/18 = 5/18
36 years old. His son is 8 years old. In how many years will Bruce be three times as old as his son?
What is the length of the side of a cube that has a surface area of 864 in2
A.11in
B.12in
C.13in
D.14in
Car = V-8 sedan
Years driven = first and second
Miles driven = 15,000 miles the first year and 12,000 the second
In dollars and cents, the total projected gas and oil cost for two years would be $
Answer:
In dollars and cents, the total projected cost of gas and oil for two years would be $ 756.00
Step-by-step explanation:
Hello! Let's solve this!
First we will calculate per year how much is spent.
First year:
15000 * 0.028 = 420.00
Second year:
12000 * 0.028 = 336.00
The total cost in the two years is the sum of both:
420.00 + 336.00 = 756.00
In dollars and cents, the total projected cost of gas and oil for two years would be $ 756.00
Your turn: Use the triangle given. What is the value of sin Θ?
Jessica paid $13.24 for a 3.41-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $18.99 for a 4.96-pound bag at another store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.
Answer: 1st answer is 3.88 lastly the 2nd is 3.83
Step-by-step explanation:
The bag with price $18.99 for a 4.96-pound bag is best to buy.
What is Unitary Method?The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units.
for example, Let's say Ram spends 36 Rs. for a dozen (12) bananas.
12 bananas will set you back 36 Rs. 1 banana costs 36 x 12 = 3 Rupees.
As a result, one banana costs three rupees. Let's say we need to calculate the price of 15 bananas.
This may be done as follows: 15 bananas cost 3 rupees each; 15 units cost 45 rupees.
Given:
Jessica paid $13.24 for a 3.41-pound bag of shrimp at one store.
So, Jessica paid for one pound of shrimp = 13.24/ 3.41
= $3.88
= $3.9
and, he paid $18.99 for a 4.96-pound bag at another store.
So, she paid for one pound = 18.99/4.96
= $3.8286
= $3.8
Hence, the bag with price $18.99 for a 4.96-pound bag is best to buy.
Learn more about unitary method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ2
What is the vertex of the parabola?
A. (-1,0)
B. (0,-3)
C. (1,-4)
D. (3,0)
Option C is correct, the vertex of the parabola is (1, -4).
What is Conic section?Any curve produced by the intersection of a plane and a right circular cone is called as Conic section.
A parabola is a plane curve which is mirror-symmetrical and is approximately U-shaped.
The vertex is either the highest point or the lowest point on the parabola depending on whether the parabola opens upward or downward.
In this case, since the parabola opens upward, we can see that
the vertex is the lowest point on the parabola which is (1,-4).
Hence, Option C is correct, the vertex of the parabola is (1, -4).
To learn more on Conic section click:
https://brainly.com/question/28991363
#SPJ3
The Art Store sells three types of art pencil sets. The profit is $8.45 on watercolor pencil sets, $6.19 on pastel pencil sets and $4.62 on charcoal pencil sets. There are two branches of the Art Store. The number of sales of pencil sets for each store are shown in the table below.
Set Type
Sales for Westside Branch
Sales for Downtown Branch
watercolor
132
74
pastel
56
48
charcoal
119
126
Which store had the most profit and what was the total profit of that store?
Answer:
c
Step-by-step explanation:
The product of three whole numbers is 120 how many different possibilities are there for the three whole numbers
Solution:
It is given that,
Product of three Whole numbers = 120
Factorizing 120 into Prime Factors
120 = 2 ×2 ×2×3×5
Number of Possibilities
=Arrangement of 5 things which are numbers(2,2,2,3,5) when 3 of them are equal
= [tex]\frac{5!}{3!}=\frac{5 \times 4 \times 3!}{3!}=5 \times 4 =20[/tex]
The length of a rectangle is 4 cm longer than the width. if the perimeter of the rectangle is 20 centimeters, what is the area of the rectangle?
A news reporter wants to estimate the percentage of registered voters who will vote for a particular candidate in an upcoming election.
Which statement describes a method that will help him accurately estimate this percentage?
He could ask his readers to respond to a survey that asks which candidate the reader will vote for and then calculate the percentage of people who say that they will vote for the particular candidate.
He could ask employees at the newspaper which candidate each will vote for, and then calculate the percentage who will vote for the particular candidate.
He could contact every resident in the town, ask whether the resident will vote for the particular candidate, and then calculate the percentage of residents who say they will vote for the particular candidate.
He could take a random sample of registered voters, and then calculate the percentage of the sample who will vote for the particular candidate.
Answer: The answer is d
Step-by-step explanation: I took this test
https://s3.amazonaws.com/algebranation/testyourself_uploads/MAFS9/9.029.png
Answer:
x = 14
x = negative 2
x = 2
x = negative 14
Step-by-step explanation:
write fifty-seven and one hundred forty-two thousandths in standard form.
Fifty-seven and one hundred forty-two thousandths in standard form is 57.142, which is the conventionally written numeric form without placeholder zeroes.
The number fifty-seven and one hundred forty-two thousandths in standard form is written as 57.142. The standard form of writing numbers is also known as conventional notation, which means writing out the number as it is normally seen and used. To convert a number into standard form, you place the decimal point after the last non-zero digit and write out the number without any placeholder zeroes.
A rectangle is 25 inches long and 13 inches wide. What is the area of the rectangle?
Answer:
GUYS HE MEANT 2/5 AND 1/3
Step-by-step explanation:
THE REAL ANSWER IS 2/15
Area of rectangle is given by:
where
A is the area of rectangle
l is the length of the rectangle
w is the width of the rectangle
As per the statement:
a rectangle is 2/5 inches long and 1/3 in wide
⇒
and inches
then using area formula we have;
Simplify:
inches square.
Therefore, the area of rectangle is square inches.
In 1985, there was 285 cell phones subscribers in the small town of centerville.After 1985, the number of subscribers increased by 75% per year. How many cell phones subscribers were in centerville in 1994 ?
please help with another math question
A garden has four sides that are all the same length. Each side measures x+4 units. The garden's perimeter is 112 units. What is the value of x? Enter your answer in the box.
Answer: x=24 :)
Step-by-step explanation:
What are the domain and range of the function f(x)=1/4(x^3+6x^2+5x-4)
Answer:
Domain and Range of f(x) is all real numbers i.e [tex](-\infty, \infty)[/tex]
Option 4 is correct.
Step-by-step explanation:
Given the function
[tex]f(x)=\frac{1}{4}(x^3+6x^2+5x-4) [/tex]
we have to find domain and range of the above function.
The domain of a function is the complete set of possible values of the independent variable i.e of x. The denominator function can't be equals to 0 when taking the values of x.
[tex]f(x)=\frac{1}{4}(x^3+6x^2+5x-4) [/tex]
Here the function defines at each and every value of x therefore
Domain of f(x) is all real numbers i.e [tex](-\infty, \infty)[/tex]
The range of a function is the complete set of all resulting values of the dependent variable i.e of y, after substituting the values of the domain.
Range of f(x) is all real numbers i.e [tex](-\infty, \infty)[/tex]
Option 4 is correct.
Answer:
d all infinities
Step-by-step explanation:
Tabitha is trying to find the equation of a line perpendicular to y = 1 over 2 x − 5 in slope-intercept form that passes through the point (2, −7). Which of the following equations will she use?
Answer:
[tex]y=-2x-3[/tex]
Step-by-step explanation:
we know that
If two lines are perpendicular
then
the product of their slopes is equal to minus one
so
[tex]m1*m2=-1[/tex]
Step 1
Find the slope of the given line
we have
[tex]y=\frac{1}{2}x-5[/tex]
the slope of the given line is equal to
[tex]m1=\frac{1}{2}[/tex]
Step 2
Find the slope of the line perpendicular to the given line
[tex]\frac{1}{2}*m2=-1[/tex]
[tex]m2=-2[/tex]
Step 3
Find the equation of the line into slope intercept form
[tex]y=mx+b[/tex]
we have
[tex]m=-2[/tex]
[tex]point(2,-7)[/tex]
substitute and solve for b
[tex]-7=-2*(2)+b[/tex]
[tex]-7=-4+b[/tex]
[tex]b=-7+4=-3[/tex]
The equation of the line is equal to
[tex]y=-2x-3[/tex]
What's the explicit formula HELP
what set of transformations could be applied to rectangle ABCD to create A’B’C’D’?
A)Reflected over the x-axis and rotated 180 degrees
B)Reflected over the y-axis and rotated 180 degrees
C)Reflected over the x-axis and rotated 90 degrees counterclockwise
D)Reflected over the y-axis and rotated 90 degrees counterclockwise
Rectangle ABCD has vertices A(-4,2), B(-4,1), C(-1,1) and D(-1,2).
1. Apply the reflection over the x-axis that has a rule
(x,y)→(x,-y).
Then
A(-4,2)→A''(-4,-2);B(-4,1)→B''(-4,-1);C(-1,1)→C''(-1,-1);D(-1,2)→D''(-1,-2).2. The second transformation is rotation by 90° counterclockwise about the origin. This transformation has a rule
(x,y)→(-y,x).
Then
A''(-4,-2)→A'(2,-4);B''(-4,-1)→B'(1,-4);C''(-1,-1)→C'(1,-1);D''(-1,-2)→D'(2,-1).As you can see these points are exactly those frome the diagram.
Answer: 1st transformation is reflection over the x-axis and second transformation is rotation by 90° counterclockwise about the origin.
Is this tangent to the circle?