Unit rate for 8 hours: $9.00/hr. Unit rate for 6 hours: $9.50/hr. ($72.00/8 = $9.00, $57.00/6 = $9.50)
To find the unit rate, which is the amount earned per hour, you divide the total earnings by the number of hours worked.
For babysitting 8 hours and making $72.00:
Unit rate = Total earnings / Number of hours worked
Unit rate = $72.00 / 8 hours
Unit rate = $9.00 per hour
For babysitting 6 hours and making $57.00:
Unit rate = Total earnings / Number of hours worked
Unit rate = $57.00 / 6 hours
Unit rate = $9.50 per hour
So, the unit rate in dollars per hour for each scenario is:
- $9.00 per hour for babysitting for 8 hours and making $72.00.
- $9.50 per hour for babysitting for 6 hours and making $57.00.
The complete question is here:
Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00. What is the unit rate in dollars per hour?
(8,15) (-14,-3)
find the slope
The slope is 9/11 because if you use the formula (change in y)/(change in x), you would get -18/-22 and then if it were to be simplified, it would be 9/11
Ms. Lynch has 21 coins in nickels and dimes. Their total value is $1. 65. How many of each coin does she have? Please answer!!
Hi, there
Question:Ms. Lynch has 21 coins in nickels and dimes. Their total value is $1. 65. How many of each coin does she have?
Explanation:
1.65 x 21
Answer 34.65
Hi!
Ms. Lynch has 21 coins in nickels and dimes. Their total value is $1. 65. How many of each coin does she have?
12 x 0.1 = 1.2
9 x 0.05 = 0.45
1.2 + 0.45 = $1.65
Answer:
She has 12 Dimes and 9 Nickels!
X+90 = 4x
What does x equal?
From what I remember it should be 30
Standard form: −3X + 90 = 0
which is a disadvantage of purchasing and owning a home?
The answer to your question is,
B. Homeowners pay additional property taxes
-Mabel <3
Owning a home can lead to a lack of flexibility, high maintenance costs, and financial risks associated with changes in the housing market.
Explanation:A significant disadvantage of buying and owning a home is the commitment and reduced flexibility compared to renting. When you purchase a home, it becomes a major part of your portfolio, any change in the housing market can directly affect your financial status. Not to mention, if you need to move for a career opportunity or a change in life circumstances, it can be challenging to sell the house, especially if the market conditions are unfavorable.
Furthermore, home ownership often comes with substantial maintenance costs and responsibilities. Unlike renting, where the landlord typically handles maintenance tasks, as a homeowner, these responsibilities and costs are up to you. This can include routine tasks such as gardening and cleaning, to significant unexpected costs like roof replacement or plumbing issues.
Additionally, despite the potential financial return of selling the house in the future for more than you paid for it, this is not guaranteed. The housing market can fluctuate and you may not always make a profit on the resale of your home.
Learn more about Home Ownership here:https://brainly.com/question/32148612
#SPJ2
|x|=13 Can someone please help me fin the solution? Pleaseeeeeeeee ASAP, and can you explain it to?
What number + (-7) = 3
A number can be 10.
You can add 7 + 3 to get 10.
Answer:
10 is the correct answer
Step-by-step explanation:
Tom receive an allowance of 20 Dollars per week if he bought 3 comic books for 2.75 Dollars each and an action figure for 10.99Dollors how much of his allowance did he have left
20 - (3 * 2.75) - 10.99
20 - 8.25 - 10.99
12.75 - 10.99
1.76
Is the simplified form of 2 square root of 3 + 3 square root of 3 rational?
[tex]2\sqrt3+3\sqrt3=(2+3)\sqrt3=5\sqrt3-\text{It's an irrational number}[/tex]
No it is not rational
blake thinks the solution to the equation 4=6-2x is -5 is he corect? explain
He isn't correct. Blake added 6 to both sides instead of subtracting 6 from both sides which gave him 10=-2x ---> x=-5 isn't correct. Instead, he should have subtracted 6 from both sides and then divide. the answer would turn out to be x= -2
An item that is normally sells for $130 is marked down 30%. What is the sale price
To find the sale price of an item that is normally $130 with a 30% markdown, calculate the discount amount ($39) and subtract it from the original price to get a sale price of $91.
The question asks to calculate the sale price of an item after a 30% markdown. To determine the sale price, you have to first calculate the discount amount and then subtract it from the original price of the item. Here's how you do it:
Find the discount amount: original price x discount rate.Subtract the discount amount from the original price to get the sale price.For an item that is normally sold for $130 and is marked down 30%, the sale price can be calculated as follows:
Discount amount: $130 x 0.30 = $39.Sale price: $130 - $39 = $91.The boat travels x miles per hour from one island to another island in 2.5 hours. The boat travels 5 miles per hour faster on the return trip of 2 hours. What is the distance between the island?
( 30 POINTS!!! WILL MARK AS BRAINLIEST IF GIVEN AN EXPLANATION )
What is the number in scientific notation?
0.0765
I think it is
7.65 x 10^-2
7.65 x 10^-2 i think i'm not sure
ineed help with this qusetion plox
Assist
The answer should be Assist
Let me know if the answer is wrong and i'll correct it
Answer:
Step-by-step explanation:
assist
the length of a rectangle is 4 in. greater than the width. the perimeter of the rectangle is 24 in. find the dimensions of the rectangle
The width is 8 in.The lenth is 4 in.
5 1/5 in simplest form
If you mean 5 and 1/5 then that is the simplest form.
theoretical probability and experimental probability are the same true or false?
Answer:
FALSE
Step-by-step explanation:
The statement 'theoretical probability and experimental probability are the same' is generally false. Theoretical probability is what we expect to happen, while experimental probability is based on actual results from experiments. With more trials, these two probabilities tend to get closer, thanks to the Law of Large Numbers.
Explanation:The statement 'theoretical probability and experimental probability are the same' is generally false. Theoretical probability is defined as the number of desired outcomes divided by the number of possible outcomes, assuming that all outcomes are equally likely. It is what we expect to happen in an experiment.On the other hand, experimental probability is the proportion of times an outcome occurs based on actual experimental results. In other words, it is the data observed from repeated trials of an experiment. It's worth noting that with an increasing number of trials, experimental probability tends to get closer to theoretical probability, in accordance with the Law of Large Numbers.Learn more about Probability here:https://brainly.com/question/22962752
#SPJ2
Two less than twice a number equals the opposite of the same number. Write an equation to represent this statement, then solve.
Is -27 meters deeper than -31 meters
yes that is because they are both negative but when both are absolute valued, 31 is larger than 27
Is this all right because my homework is tomorrow
Yeah, its all correct
It's all correct, but I'm not really sure about the drawing part because I can't see it all, although I think you did a great job :)
Algebraic expressions for five less three times the length L
Perform the indicated operation . Round the result to the nearest tenth and then to the nearest hundredth . Separate your answers by a comma . -49.256 + 17.197
Final answer:
By adding the two numbers and rounding, we first get -32.1 for the rounding to the nearest tenth and then the same result, -32.1, when rounding to the nearest hundredth.
Explanation:
To perform the indicated operation and round the result first to the nearest tenth and then to the nearest hundredth, we begin by adding the two numbers: -49.256 + 17.197. The sum of these numbers is -32.059. To round to the nearest tenth, we look at the hundredths place, which is 5, so we round up, resulting in -32.1. Next, to round to the nearest hundredth, we consider the thousandths place, which is 9, so we again round up, but since we're already at 9 in the hundredths place, the result remains -32.1.
maria ran 12 miles las week phoebe ran 60 miles last week how many times as far did phoebe run compared to the
5 times as far take 60 and divide by 12 and you get 5
The system of equations shown below is graphed on a coordinate grid:
3y + x = 4
2y − x = 6
Which statement is true about the coordinates of the point that is the solution to the system of equations?
a. It is (−2, 2) and lies on both lines.
b. It is (−5, 3) and lies on both lines.
c. It is (−5, 3) and does not lie on either line.
d. It is (−2, 2) and does not lie on either line.
(−2, 2)
3(2) + (-2) = 4
6 - 2 =4
4 = 4 .............TRUE
2(2) − (-2) = 6
4 + 2 = 6
6 = 6 ..............TRUE
Answer:
a. It is (−2, 2) and lies on both lines.
Answer:
The answer is A. It is (−2, 2) and lies on both lines.
Hope This Helps!
write and solve an equation to find the missing value:
Six people can sit at each table.
How many tables are needed for 175 people?
175/ 6 = 29.1
So you would need at least 30 tables.
Hope this Helps!!
So to figure this out first setup the equation to do so take note of the amount of people and how many can sit at a table.
6 and 175
so now make the equation which will be
175/6=29.1
Round to the most is 30. So 30 tables are needed to seat 175 people.
Fractions. Help. Please?
[tex]x=0.\overline{8}\\\\10x=8.\overline{8}\\\\10x-x=8.\overline{8}-0.\overline{8}\\\\9x=8\\\\x=\dfrac{8}{9}[/tex]
z+5-4z=8 plz hurry plz
first, rearrange the equation like this
5 + z -4z = 8
Then, simplify the "z"s Then, subtract 5 from both sides
-3z = 3
Then, divide both sides by -3
z = -1
To check
-1 + 5 - 4(-1) = 8
-1 + 5 + 4 = 8 -1 + 9 = 8
8 = 8
the width of a rectangle is 12 cm less than the length the perimeter is 156 cm. Find the length and width
Mrs.gauthier plans to take her class on 2 field trips this year there are 23 students in her class and each field trip will cost $5 per student use mental math to find the total cost for both field trips
If there is 2 field trips with 23 students and each student costs $5 dollars. So for the 1st trip it will be 23x$5
1st trip- $115
And on the second trip its the same because there is 23 students that cost 5 dollars so it will be 23x5
2nd trip- $115
To find out the total of both trips youd add 115+115/
In total, for both trips it will cost $230 dollars.
How do I factor trig functions?
I am stuck on how to factor out equations like 1+sinX-cos2x=0
I am confused on where to go from here to solve the equation. Pls help.
Use cos2x =1-2sin^2x
1+sinx- (1-2sin^2x) = 1+ sinx -1+2sin^2x
=sinx+2sin^2x=sinx(1+2sinx)
Therefore
Either sinx=0 or 1+ sin2x =0
X=npi or sin2x=-1
Sin2x=sin 3pi/2
2x= npi +(-1)^n3pi/2
x=npi/2 + (-1)^n 3pi/4