Answer:
A, C, F
Step-by-step explanation:
Answer:
1,3&6
Step-by-step explanation:
line
distance along a line
point
Derrick's Dog Sitting and Darlene's Dog Sitting are competing for new business. Derrick's Dog Sitting charges $10 plus $5 per hour. Darlene's Dog Sitting charges $16 plus $3 per hour.
35 31
Part 1 out of 2
Complete and solve the equation that can be solved to find the number of hours for which the total cost will be the same for the two services. In your equation, use x to represent the number of hours of dog sitting.
The equation is .
The total cost will be the same for the two services at hours.
Answer:
equation is:
5x + 10 = 3x + 16
To find when the total will be same, solve the equation
2x = 6
x = 3
Answer:
Derrick's (10+5x)
Darlene's (16+3x)
for part two:
Derrick worked 6 hours
and darlene worked 8 hours
i think
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP ASAP 9TH GRADE MATH AND I NEED HELP, 15 POINTS AND BRAINLIST HELPPPP
Answer:
x = 40°
Step-by-step explanation:
Given that ∠SRT ≅ ∠STR
Then ∠STR = 20
∠STR and ∠STU are what you call supplementary angles. This means that the sum of their measurements is equal to 180° because they form a straight line.
So if:
∠STR + ∠STU = 180°
m∠STU = 4x
m∠STR = 20
Then:
4x + 20° = 180°
Now we solve for x:
[tex]4x + 20 = 180\\\\Subtract\;20\;from\;both\;sides\;of\;the\;equation\\\\4x + 20 - 20 = 180 - 20\\4x = 160\\\\Divide\;both\;sides\;of\;the\;equation\;by\;4\\\\\dfrac{4x}{4}=\dfrac{160}{4}\\\\x = 40[/tex]
x = 40°
Tickets for a train cost $22 for adults and $10 for children. Josie paid $1,200 for a total of 72 tickets. How many adult tickets and how many child tickets did Josie buy?
Answer:
Josie bought 40 adult tickets and 32 children tickets.
Step-by-step explanation:
x+y=72
22x+10y=1200
-----------------------
x=72-y
22(72-y)+10y=1200
1584-22y+10y=1200
1584-12y=1200
12y=1584-1200
12y=384
y=384/12=32
x+32=72
x=72-32=40
x=40, y=32. (40, 32)
in kite PODS, m<o=119 and m<s=71 what is m<p?
Answer:
∠P = 85°
Step-by-step explanation:
The sum of the interior angles of a kite = 360°, thus
∠P + ∠D + 119 + 71 = 360, that is
∠P + ∠D + 190 = 360 ( subtract 190 from both sides )
∠P + ∠D = 170°
The opposite angles P and D are congruent, thus
∠P = [tex]\frac{170}{2}[/tex] = 85°
How many 5ps are equals in value to twenty five 2ps
Answer:
Step-by-step explanation:
5x5=25 so if u do 2x = it'll be 2x12=24 so thats the closetest thing u could do or i know hope it helps
5d-8=1+5d solve the equation. Determine whether the equation has one solution, no solution, or infinetly many solutions.
Answer:
no solution
Step-by-step explanation:
5d - 8 = 1 + 5d
Add 9 to both sides
5d = 9 + 5d
Subtract 5d
0 does not equal 9
No solutions
The given equation has no solution.
The given equation is 5d-8=1+5d.
What is an equation?In mathematics, an equation is a formula that expresses the equality of two expressions, by connecting them with the equals sign =.
The solution of an equation is the set of all values that, when substituted for unknowns, make an equation true.
Here,
5d - 8 = 1 + 5d
⇒ 5d-5d=1+9
⇒ 0≠9
Therefore, the given equation has no solution.
To learn more about an equation visit:
https://brainly.com/question/14686792.
#SPJ2
What the solution to this: what is 186×21=8(x+x)?
Answer:
x = 244.125
Step-by-step explanation:
186 · 21 = 8(x + x) (Given)
3906 = 8(2x) (Simplify)
3906 = 16x (Simplify)
[tex]\frac{3906}{16} = \frac{16x}{16}[/tex] (Division Property of Equality)
244.125 = x (simplify)
x = 244.125 (Symmetric Property of Equality)
Answer:
[tex]\frac{1953}{8}[/tex]
I hope this helps!
x² + 3x -4=0
solve by factoring
Answer:
X=1 and -4
hope this helps you!
(p.s please mark me as brainlyest)
Step-by-step explanation:
tell me if you want/need the explanation why and I'll gladly give it to you.
Given that the area of a triangle is 36 square centimeters and the height is 18 centimeters, use the formula for the area of a triangle to find the base
Using the area of a triangle formula, and given the area as 36 square centimeters and the height as 18 centimeters, it was calculated that the base of the triangle is 4 centimeters.
Explanation:To find the base of a triangle when the area and height are known, we use the formula for the area of a triangle, which is Area = 1/2 × base × height. Given that the area is 36 square centimeters and the height is 18 centimeters, we can set up the equation as follows:
36 = 1/2 × base × 18
By rearranging the equation to solve for the base, we get:
base = (36 × 2) / 18
base = 72 / 18
base = 4 centimeters
Therefore, the base of the triangle is 4 centimeters.
Use rounding to estimate the difference of 18.14 - 9.88.
Answer:
i think it would go up to 10 im pretty sure at least :) lmk if its correct
Step-by-step explanation:
We can round both numbers. Remember (4 and below, round down.) and (5 and higher, round up.)
18.14 = 18
9.88 = 10
Now, we can subtract.
18 - 10 = 8
Hence, the estimated difference is 8.
______
Best Regards,
Wolfyy :)
What is the answer ?
Answer:
642
Step-by-step explanation:
639 -127 = x -130
x = 639 -127 +130 = 639 +3 = 642
Answer:
642
Step-by-step explanation:
use inverse operations
first find the difference of 639 and 127 to get 512
then using inverse operations add 512 to 130 to get 642
check by subtracting 642 by 130 to get 512
The price of a laptop is increased by 15%.The old price of the laptop was £300.Work out the new price
Answer: 345
Step-by-step explanation:
15% + 100% = 115%
100%.......300£
115%..........x£
x = 115*300/100
x= 345
Final answer:
To find the new price of the laptop after a 15% increase, add the 15% increase to the old price of £300 to get £345.
Explanation:
The new price of the laptop is £345.
Calculate the 15% increase of the old price: £300 x 15% = £45.Add the increase to the old price to find the new price: £300 + £45 = £345.During last night's football game, the running back lost 3 yards, then gained 12 yards before finally being pushed back 2 more yards.
Part A: What is the number sentence?
Part B: Rewrite it as an addition equation.
Part A: The number sentence is -3 + 12 - 2. Part B: The addition equation is 9 = -3 + 12 - 2.
Part A: To find the total yardage gained or lost by the running back, we need to add together each of the individual yardage changes. The running back first lost 3 yards, then gained 12 yards, and finally was pushed back 2 yards. The number sentence that represents this sequence of events is:
-3 (loss of 3 yards) + 12 (gain of 12 yards) - 2 (loss of 2 yards).
Part B: To rewrite this as an addition equation, we need to make sure that the total change in yardage is on one side of the equation, and the individual changes are on the other side, all connected by addition. We can do this by adding the losses as negative numbers to the gains. The total yardage gained or lost is the sum of these individual changes:
-3 + 12 + (-2).
Now, we calculate the sum:
-3 + 12 = 9,
9 + (-2) = 7.
So, the addition equation that represents the total yardage is:
7 = -3 + 12 - 2.
Wendell just got a new iPod and wants to download music. He finds two different sites for downloading music. The first one is itoons and the cost is $1 per song. The second one is song-R-Us.com and has a$5 monthly fee and cost of 0.50 per song. What is the equation for both music apps
Answer:
Ci = x
Cs = 5 + 0.5x
Step-by-step explanation:
The site itoons costs $1 per song with no montly fee, so the cost can be expressed as
Ci = 1.x = x
Where x is the number of songs Wendell will download
The site song-R-Us.com charges $5 a month and $0.5 per song. The equation of the cost is
Cs = 5 + 0.5x
Charlie reads fast. He reads 1 2/7 pages every 2/3 minute at a contact rate. How many minute does he read per page
Answer:
1 page per 14/27 minute
Step-by-step explanation:
9/7 page / 2/3 min =
1 page / 2/3 * 7/9 min =
1 page / 14/27 min
What’s the answer to the top question and steps how to solve?
Answer:
-3.69
Step-by-step explanation:
Exponential equations can be solved by taking Ln (natural logarithm) of both sides. The rule we need to know is:
[tex]Ln(a^b)=bLn(a)[/tex]
Now lets work out this problem:
[tex]16^{2x+3}=13^{x-1}\\Ln(16^{2x+3})=Ln(13^{x-1})\\(2x+3)Ln(16)=(x-1)Ln(13)[/tex]
Using calculator, we take the values of Ln 16 and Ln 13 as:
Ln 16 = 2.7726
Ln 13 = 2.5649
Now, we can solve for x:
[tex](2x+3)Ln(16)=(x-1)Ln(13)\\(2x+3)2.7726=(x-1)2.5649\\5.5452x+8.3178=2.5649x-2.5649\\2.9803x=-10.8827\\x=-3.69[/tex]
x is -3.69 (rounded to 2 decimal places)
Mr.Mole left his burrow and started digging his way down at a constant rate
Answer:
Mr. Mole is descending by 2.4 meters per minute
Step-by-step explanation:
Let
x ----> the time in minutes
y ---> the distance in meters
we know that
In this problem the rate of change or slope is the same that the speed
The formula to calculate the slope between two points is equal to
[tex]m=\frac{y2-y1}{x2-x1}[/tex]
take two points from the table
(5,-18) and (8,-25.2)
substitute the values in the formula
[tex]m=\frac{-25.2+18}{8-5}[/tex]
[tex]m=-2.4\ meters\ per\ minute[/tex] ---> is negative because is descending
Find the 8th term in the
sequence
- 1 / -1, -2, -4,...
Answer:
The 8th term in the sequence is -128
Step-by-step explanation:
The given series is a geometric progression (G.P) with the starting term as -1.
Let the starting term be a and the common ratio be r.
a = -1
r = 2
The formula for the nth term of a geometric progression (G.P) :
[tex]nth\:term=ar^{n-1}[/tex]
n = 8
[tex]The\:8th\:term=ar^{7}=(-1)\times2^{7}=-128[/tex]
Therefore, the 8th term in the sequence is -128
Justin's plant shop has 12 shelves. Each shelf holds 18plants. use properties of operations to find the number of plants the shelves can hold.
The total number of plants Justin's plant shop can hold is determined by multiplying the number of shelves by the number of plants each shelf can hold. This results in a total of 216 plants.
Explanation:We can use the properties of operations to solve this problem, specifically the multiplication operation. In this case, Justin's plant shop has 12 shelves and each shelf holds 18 plants. So, to find the total number of plants the shelves can hold, we multiply the number of shelves by the number of plants each shelf can hold. This is called multiplication, which is one of the fundamental properties of operations in mathematics.
Here's the calculation: 12 shelves * 18 plants = 216 plants.
So, Justin's plant shop can hold a total of 216 plants given the current shelf setup.
Learn more about Multiplicative Property of Operations here:https://brainly.com/question/37036975
#SPJ3
It takes 1 4 cups of mayonnaise to make 3 4 cups of tuna fish salad. If Cory has a recipe for 1 cup of tuna fish salad, how much mayonnaise will he need to make 9 times the recipe? A) 3 cups of mayonnaise B) 5 cups of mayonnaise C) 6 cups of mayonnaise D) 9 cups of mayonnaise
Answer: OPTION A.
Step-by-step explanation:
Let be "x" the amount of cups of mayonnaise that he will need to make 1 cup of tuna fish salad and "y" the amount of cups of mayonnaise that he will need to make 9 times the recipe.
Knowing that it takes [tex]\frac{1}{4}\ cups[/tex] of mayonnaise to make [tex]\frac{3}{4}\ cups[/tex] of tuna fish salad, we can set up the following proportion:
[tex]\frac{\frac{1}{4}}{\frac{3}{4}}=\frac{x}{1}[/tex]
Solving for "x", you get:
[tex]\frac{\frac{1}{4}}{\frac{3}{4}}=\frac{x}{1}\\\\\frac{1}{3}=\frac{x}{1}\\\\x=\frac{1}{3}[/tex]
So "y" will be:
[tex]y=9x[/tex]
Substituting the value of "x" into the equation, we get:
[tex]y=9(\frac{1}{3})\\\\y=3[/tex]
Final answer:
Cory will need 3 cups of mayonnaise to make 9 times the recipe for 1 cup of tuna fish salad.
Therefore, the correct answer is 3 cups of mayonnaise (Option A).
Explanation:
To find out how much mayonnaise Cory will need to make 9 times the recipe for 1 cup of tuna fish salad, we need to calculate the proportional amount of mayonnaise.
It takes 1/4 cups of mayonnaise to make 3/4 cups of tuna fish salad.
So, the ratio is 1/4 : 3/4.
To find the amount of mayonnaise needed for 1 cup of tuna fish salad, we scale the ratio by multiplying both sides by 4/3: 1/4 * 4/3 = 1/3 cup of mayonnaise.
Therefore, for 9 times the recipe, Cory will need 9 * 1/3 = 3 cups of mayonnaise.
. The 6 fourth-grade classes at
West Elementary donated a total of
$1,792 to restore a wildlife habitat.
Write and solve an equation that
shows one way to estimate the amount
donated by each class.
Answer:
Each class donated $300
Step-by-step explanation:
1,792 has to be rounded to 1,800, because the answer is estimated, so 1,800 divided by 6 is 300
This might be wrong, but if not yw lol
A 6000-seat theater has tickets for sale at $28 and $40. How many tickets should be sold at each price for a sellout show to generate a total revenue 194400
The number of tickets for sale at $28 should be
The number of tickets for sale at $40 should be
Answer:
3,833 for $28
2167 for $40
Step-by-step explanation:
Let X be the number of tickets sold at the price of $24, And Y be the number of tickets sold at the price of $40.
Now, $ 28X will be the revenue generated due to the $28 tickets
And, $40Y will be the revenue generated due to the 40$ tickets.
Now, Total revenue generated should be $194400.
Thus , 28X + 40Y = 194400 -(1).
Also,
Total number of seats in theater is 6000.
So, X + Y = 6000. -(2)
X = 6000 - Y.
Put in equation 1
We get , 168,000 - 28Y + 40Y = 194,400
12Y = 26,000
Y = 2,166.66
Since , Y is of 40 $ so minimum tickets sold should be 2167.
X = 3,833.
Final answer:
To generate a total revenue of $194,400 in a 6000-seat theater with tickets at $28 and $40, 3800 tickets should be sold at $28 and 2200 tickets should be sold at $40. This was solved using a system of linear equations.
Explanation:
To solve how many tickets should be sold at each price for a sellout show to generate a total revenue of $194,400 in a 6000-seat theater with ticket prices at $28 and $40, we can set up a system of linear equations. Let's denote the number of $28 tickets as x and the number of $40 tickets as y.
The first equation comes from the total number of seats:
x + y = 6000
The second equation comes from the total revenue:
28x + 40y = 194400
To solve the system, we can multiply the first equation by 28 to eliminate the x variable:
28x + 28y = 168000
Subtract this from the second revenue equation:
(28x + 40y)-(28x + 28y) = 194400-168000
12y = 26400
Dividing both sides by 12 gives us:
y = 2200
We can then substitute y back into the first equation:
x + 2200 = 6000
Solving for x gives us:
x = 3800
Thus, 3800 tickets should be sold at $28 and 2200 tickets should be sold at $40 for a sellout show to generate a total revenue of $194,400.
PLEASE HELP ASAP
A circle is centered at the point (-3, 2) and passes through the point (1,5). The radius of the circle is (blank) units. The point (-7 (blank) lies on this circle
Answer:
5 units
Step-by-step explanation:
The radius is the distance from the centre of the circle to a point on the circumference.
Use the distance formula to calculate the radius r
r = √ (x₂ - x₁ )² + (y₂ - y₁ )²
with (x₁, y₁ ) = (- 3, 2) and (x₂, y₂ ) = (1, 5)
r = [tex]\sqrt{(1+3)^2+(5-2)^2}[/tex]
= [tex]\sqrt{4^2+3^2}[/tex]
= [tex]\sqrt{16+9}[/tex]
= [tex]\sqrt{25}[/tex] = 5
Solve:
919÷ 2
Round to the nearest whole
Answer:
460
Step-by-step explanation:
919 ÷2 = 459.5 so you have to round to the nearest hole so when its 5 or more you round up to the nearest whole and when its 4 or less you round down so your answer is 460
A family drives
4
1
2
miles in
1
10
of an hour. What is their rate of speed in miles per hour?
Answer:
3.75 miles per hour
Step-by-step explanation:
speed = distance/time
=412/110
=3.75 miles per hour
15 lb for $13.35 what is the unit rate and what is the cost
Answer:
$0.89/1 the cost is $0.89.
Step-by-step explanation:
cost over lb
13.35/15
unit rate means for 1 so divide 15 by 15 to get 1
what ever u do to the denominator do to the numerator so divide 13.35 by 15
13.35/15 divided by 15/15= 0.89/1
$0.89 for 1 lb
The unit rate is $0.89 per pound when 15 pounds cost $13.35. The cost for any other quantity can be found by multiplying the unit rate by the desired number of pounds.
Explanation:To find the unit rate, which is the cost per pound in this case, you would divide the total cost by the number of pounds. The question states that 15 pounds of an item cost $13.35. Therefore, the unit rate is calculated as $13.35 divided by 15 lb, which equals $0.89 per pound.
The cost is already given as $13.35 for the 15-pound quantity. If you need to find the cost for a different quantity, you can multiply the unit rate by that quantity. For example, if you need to know the cost of 1 pound, it would be $0.89, while the cost for 5 pounds would be 5 multiplied by $0.89, which equals $4.45.
white the rule for the dilation that maps (-3,-2) on to (-15,-10)
Answer:
The points are dilated by the scale factor of 5
Step-by-step explanation:
To find the scale factor you need to find what number gets the first point to the second. So -3*?=-15 5 and -2*?=-10 also 5 and the scale factor has to be the same for both numbers.
3. 78.34 m =
mm
A 78,340
B 7,834
C 0.07834
D 783,400
Which property is used in the following expression? 3(6+5)=18+15
A.associative property of multiplication
B.commutative property of addition
C.associative property of addition
D.distributive
Solve the inequality for u.
-18>-38-5u
Simplify your answer as much as possible.
Answer:
Solve the inequality for u.
-18>-38-5u
Simplify your answer as much as possible.
Step-by-step explanation: