Choose the number below that represents the digit in the hundreds place of the number 1098. A)8 b)0 c)1 d)9

Answers

Answer 1

The number in the hundreds place is 0

Answer 2

Answer:

B) 0

Step-by-step explanation:

The number that represents the digit in the hundreds place of the number 1098 is 0. Since we know that a hundred (100) has two zeros, this means we will count 2 values starting from the back of the given number (1098). The value before the last number counted will represent the digits in the hundred place. The two values counted from the back are 8 and 9. The value preceding 9 is 0, thereby making 0 to represent the digit in the hundred place.


Related Questions

The ratio of chocolate cookies to sugar cookies in a bakery box is 2:1. What is the ratio of sugar cookies to total cookies?

Answers

1:3 becuase the sugar cookie part is 1/3 of the bakery's total number cookies.

Hope this helped!

Need help to Solve A=TX, for X

Answers

A=TX


Rewrite it


Tx=a


Divide t both sides to get x alone


Tx/t=a/t


Solve

X= a/t



I know the answer to the problem 94x27=2538 but can't figure out how to show my work in core math.

Answers

94*27=2538

90*20+4*7+20*4+90*7=2538

1800+28+80+630=2538

2538=2538

What is the pattern rule for this pattern 5-8-14-23-55?

Answers

It’s +3 and then multiply 3 each time. I can’t really explain it, but here’s an example
1, 4, 10, 19
1 + 3 = 4,
3x2=6
4 + 6 = 10
etc etc

Final answer:

The sequence 5-8-14-23-55 does not follow a clear linear or geometric pattern rule based on the differences between its terms. A simple pattern is not evident, and more context is required to determine if there's a complex rule or an error with the given numbers.

Explanation:

The sequence provided, 5-8-14-23-55, does not have a clear linear or geometric progression that is immediately evident. To determine the pattern rule, we need to look at the differences between successive terms:

8 - 5 = 3

14 - 8 = 6

23 - 14 = 9

55 - 23 = 32

The differences between the first few terms are incremental by 3, but the last increment does not follow this progression. Therefore, there is no single common pattern rule applicable to the entire sequence given. If more context or additional numbers in the sequence are provided, it may be possible to discern a more complex rule or recognize if the last term is an error.

an employee is marking up new merchandise by 35%. the price they paid for an item is $120. what price will the employee place on the item?
A:$150
B:$155
C:$165
D:$162

please show work thank you!

Answers

The answer would be D: $162 because $120 x 35% or (0.35) = $42 so $120 + $42 gives you $162
$120/35%=42
$120+42=$162
The answer to this question is $162

Diana sold 336 muffins at the bake sale bob sold 287 muffins. Bob estimates that he sold 50 fewer muffins than Diana. How did he estimate? Explain

Answers

he subtracted both numbers and got 49


What is the value of the expression “eight more than three time the difference of four and a number” when n=3?

Answers

Hey there!!

Let's take the number as ' n '

Three times the difference of a four and number.

... 3 ( 4 - n )

Eight more than the expression.

... 8 + 3 ( 4 - n )

' n ' is given as ' 3 '.

Plugging in :

... 8 + 3 ( 4 - 3 )

... 8 + 3 ( 1 )

... 8 + 3

... 11

The required answer is 11.

Hope my answer helps!!  

is square meters a type of surface area

Answers

Yes square meters is a type of surface area.

The sum of two numbers is 125. Five times one number minus three times the other is 41. Determine the numbers using one single variable

Answers

x = one number
125 - x = other number 
5x - 3(125 - x) = 41
==> 5x - 375 + 3x = 41
==> 8x = 416
==> x = 52, one number, and 
125-52 = 73, the other number.
Final answer:

To find the two numbers, we can assign a variable and set up an equation based on the given information. By solving the equation algebraically, we can determine that the two numbers are 52 and 73.

Explanation:

To solve this problem, we can assign a variable to one of the numbers.

Let's say the first number is x.

Then, the second number would be 125 - x, since the sum of two numbers is 125.

Next, we can set up an equation with the given information: 5x - 3(125-x) = 41.

Simplifying this equation, we get 5x - 375 + 3x = 41.

Combining like terms, we have 8x - 375 = 41.

Adding 375 to both sides, we get 8x = 416. Finally, dividing both sides by 8, we find that x = 52. Therefore, the two numbers are 52 and 73 (125-52).

Learn more about Algebra here:

https://brainly.com/question/24875240

#SPJ11

joe can run the 440 yard dash in 55 seconds, and Jack can run it in 88 seconds. How great a handicap must joe give Jack for the boys to finish the race at the same time?

Answers

88-55=33

33 second handicap

Joe must give Jake a 33 second catch up time period

**PLEASE NEED HELP BADLY ASAP**

Answers

Minimum value is when x = 6 and y = -7

Answer

C) (6 , -7)

The minimum would be the lowest point of the line.

The lowest point in the picture is in the lower right hand corner which is located at (6,-7)

What is the solution of 4+sqrt5x+66=x+10

Answers

The solution for 4+√5x+66=x+10 is x=3 (option 2)

How to solve ?

Given equation: 4+sqrt5x+66=x+10

Subtract 4 from both sides;

[tex]\sqrt(5x+66) = x+6[/tex]

Square both sides:

[tex]5x+66 = (x+6)^2[/tex]

Simplify further, we get:

[tex]5x + 66 = x^2 + 12x + 36[/tex]

[tex]x^2 + 12x - 5x + 36 - 66 = 0[/tex]

[tex]x^2 + 7x - 30 = 0[/tex]

Factor the equation to get:

[tex](x + 10)(x - 3) = 0[/tex]

[tex]x - 3 = 0[/tex]

[tex]x = 3[/tex]

Therefore, the solution of 4+√5x+66=x+10 is x=3 (option 2)

Learn about factorization here https://brainly.com/question/10718512

#SPJ1

Complete question:

What is the solution of 4+√5x+66=x+10?

1.x=-10

2.x=3

3.x=-10 or x=3

4.no solution

The table shows the side lengths and perimeters of four squares. Side Length (x) Perimeter (y) 4.5 18 8.5 34 10.25 41 13.75 55 Which equation represents the relationship between the side length, x, and the perimeter, y?

Answers

Answer:

The equation will be:   [tex]y=4x[/tex]

Step-by-step explanation:

Side lengths[tex](x)[/tex] ⇒    4.5       8.5        10.25       13.75

Perimeter [tex](y)[/tex]    ⇒     18         34            41            55

First we will pick any two ordered pairs in form of point like [tex](x,y)[/tex]. So, here [tex](x_{1}, y_{1})= (4.5, 18)[/tex] and [tex](x_{2}, y_{2})= (8.5, 34)[/tex]

Now, the slope will be:  [tex]m= \frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}= \frac{34-18}{8.5-4.5}=\frac{16}{4}=4[/tex]

So, the equation using the point-slope form will be..............

[tex]y-y_{1}=m(x-x_{1})\\ \\ y-18=4(x-4.5)\\ \\ y-18=4x-18\\ \\ y=4x[/tex]

Thus, the equation that represents the relationship between the side length[tex](x)[/tex] and the perimeter[tex](y)[/tex] will be:  [tex]y=4x[/tex]

Answer:

y=4x

Step-by-step explanation:

what is the result of converting 2.3 miles into yard? remember that 1 mile =1760 yards.

Answers

1760 multiplied by 2.3.


The answer being 4048.0 because there is one number behind the decimal

What is 2 6/25 minus 1 1/10 in simplest form

Answers

Answer:

1 7/50

Step-by-step explanation:

2 6/25= 2 12/50

1 1/10= 1 5/50


2 12/50-1 5/50= 1 7/50

Step by Step:

[tex]2\frac{6}{25}  - 1\frac{1}{10}[/tex]

Subratact whole numbers 2-1: 1

Combine fractions [tex]\frac{6}{25} - \frac{1}{10}[/tex]: [tex]\frac{7}{50}[/tex]

1 + /frac{7}{50}

Answer:

A = 1/frac{7}{50}

Notes:

N/A

Describe how you can use make a ten strategy to find the sum 7+9.
Help please 2 grade,

Answers

The answer would be 16,so it would be 10 then add 6
Final answer:

To find the sum of 7+9 using the make a ten strategy, start with the larger number, add 1 to it to make it 10, subtract 1 from the other number, and then add the resulting numbers together.

Explanation:Using the make a ten strategy to find the sum 7+9:Start with the larger number, which is 9.Add 1 to make it 10.Subtract 1 from the other number, which is 7. Now it becomes 6.Add the two new numbers: 10 + 6 = 16.

So, the sum of 7 + 9 is 16.

Learn more about make a ten strategy here:

https://brainly.com/question/33668905

#SPJ2

What is the perimeter of a triangle with sides 14 in 8 in and 16 in in length

Answers

Answer: The answer to this question is 38 in.


Step-by-step explanation: All we have to do here is to add all the sides and here's the formula P=s+s+s where s stands for side. We substitute in the values P= 14+8=16 and the result is P= 38 in. Hope this helps!


Which expression is equal to f(x) + g(x)

Answers

Answer.

The Answer is C.

a construction crew built 4 1/2 miles of Road and 3 3/8 days. What is the unit rate in miles per day? Write your answer as a fraction or mixed number in simplest form.

Answers

The construction crew took [tex]3\frac{3}{8}[/tex] days to build [tex]4\frac{1}{2}[/tex] miles of road.

Therefore, in 1 day, the crew built [tex]\frac{4\frac{1}{2} }{3\frac{3}{8} }[/tex] miles of road

= [tex]\frac{\frac{9}{2} }{\frac{27}{8} } =\frac{9}{2}times\frac{8}{27}=\frac{4}{3}[/tex] miles of road

Thus, the required rate is [tex]\frac{4}{3}[/tex] miles or [tex]1\frac{1}{3}[/tex] miles per day.

Which of the following describes the solution set for |-4+5x|=16? A{4}. B{4, -4}. C {4, -12/5}. D{-12/5}

Answers

Answer:

C:  {4, -12/5}

Step-by-step explanation:

Let's actually solve |-4+5x|=16:  Divide all 3 terms by 5.  Then:  |-4/5 + x| = 16/5.

If we were to graph this, the center (on a number line) would be at -4/5.  Now if we add 16/5 to -4/5, we get 12/5, the larger solution; if we subtract 16/5 from -4/5, we get -20/5, the smaller solution, equivalent to -4.  Correct answer choice is C.

This corresponds to option C.

The solution set for the absolute value equation |-4+5x|=16 can be found by considering both the positive and negative scenarios since an absolute value represents the distance a number is from zero on the number line, without regards to direction (positive or negative).

To find the solution set, we need to split the absolute value equation into two possible linear equations:

4 - 5x = 16-4 + 5x = -16

Solving the first equation gives us:

5x = 16 + 45x = 20x = 4

Solving the second equation gives us:

5x = 16 - 45x = 12x = 12/5x = 2.4

However, x = 2.4 does not make sense in the context of our original problem, because we are looking for the negative solution when we consider the equation -4 + 5x = -16. The correct step is:

5x = -16 + 45x = -12x = -12/5

Therefore, the correct solution set is {4, -12/5}, which corresponds to option C.

You and your mom enter a drawing with 3 different prizes. A total of 8 people entered the drawing, and prizes are awarded randomly.There are 336 ways to award the prizes.What is the probability that you win first prize and your mom wins second prize?
A. 8/336
B. 1/8
C. 6/336
D. 1/336

Answers

It's actually C. 6/336

Answer: [tex]\frac{6}{336}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given: The Number of different prizes = 3

The number of people entered the drawing room = 8

The number of ways to select for 3 prizes, such that  you win first prize and your mom wins second prize = You × Mom × Rest of people

[tex]1\times1\times(8-2)=1\times6=6[/tex]

The total number of ways to award the prizes = 336

Therefore, the probability that you win first prize and your mom wins second prize=[tex]\frac{6}{336}[/tex]

In a recent year 22% of email users said they spend less time using email because of spam what fraction of email users is this

Answers

assuming it is out of 100 users your answer would be 22/100 or a simplified fraction would be 11/50

Answer:

22/100 divided by 2 equals 11/50

Step-by-step explanation:

22/100=11/50

22/100=22%

22/100=0.22

George claims that he is 3 years less than 3 times as old as his niece Pam will be one year from now. Let p= Pam’s age now. Write an expression to represent George’s age. Then simplify the expression.

Answers

G = George's age

G = 3(P+1) - 3

G = 3P + 3 - 3

G = 3P

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75 what is the unit price per ounce

Answers

Convert 12 pounds to ounces which is 192 ounces.

Divide the price by the ounces. That would get $0.09765625 rounded to $0.10 per ounce.

The unit price per ounce will be equal to $0.10.

What is an expression?

Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication and division.

Given that:-

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75 what is the unit price per ounce

The unit price per ounce will be calculated as:-

1 pound = 16 ounces

12 pounds = 12  x  16  =  192

Cost of 192 ounces = $18

Cost of unit ounce = 18  /  192

Cost of unit ounce  =  0.095156 ≅ $0.10

Therefore the unit price per ounce will be equal to $0.10.

To know more about Expression follow

https://brainly.com/question/723406

#SPJ2

How many $1 bills are the same as one $100 bill?

Answers

you need 100 dollar bills to equal $100

The number of the bills will be 100 to equate to $100 bills.

What is an expression?

The mathematical expression is the combination of numerical variables and operations denoted by addition, subtraction, multiplication, and division signs.

Mathematical symbols can be used to represent numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping. They can also denote the logical syntax's operation order and other properties.

Given that a $1 bills are the same as one $100 bill. the number of the bills will be calculated as:-

Number = 100 x 1 = 100

Therefore, the number of bills will be 100 to equate to $100 bills.

To know more about an expression follow

https://brainly.com/question/1859113

#SPJ2

The table shows the profits (y) in millions of dollars for Buffalo Wild Wings for each year (x) from 2007 through 2013, where x=7 represents 2007.

Year x | Profits y
7 | 19.7
8 | 24.4
9 | 30.7
10 | 38.4
11 | 50.4
12 | 57.3
13 | 71.6


a.) sketch a graph

b.) use the slopes to determine the years in which the profits showed the greatest or least increases.

c.) find the equation of a line between 2007 and 2013

d.) interpret meaning of the slope and line from part (c) in the context of the problem

e) use the equation from part (c) to estimate the profit for Buffalo wild wings in 2017. Do you think that it is an accurate estimate. Explain.

Answers

a) See attached diagram.

b) The slope can be obtained by the formula:

[tex]m_i=\dfrac{y_{i+1}-y_i}{x_{i+1}-x_i}.[/tex]

Now

[tex]m_1=\dfrac{24.4-19.7}{8-7}=4.7;[/tex][tex]m_2=\dfrac{30.7-24.4}{9-8}=6.3;[/tex][tex]m_3=\dfrac{38.4-30.7}{10-9}=7.7;[/tex][tex]m_4=\dfrac{50.4-38.4}{11-10}=12;[/tex][tex]m_5=\dfrac{57.3-50.4}{12-11}=6.9;[/tex][tex]m_6=\dfrac{71.6-57.3}{13-12}=14.3;[/tex]

The greatest increases were from 2012 till 2013 years and the least increases were from 2007 till 2008 years.

c) Using graphing calculator, the equation of the line (black line in the diagram) is

[tex]y\approx 0.71x^2-5.58x+23.76.[/tex]

d) Since the slopes are different, this line is not straight. From the given data you can predict that the "best fit" is quadratic function.

e) In 2017, find

[tex]y(17)\approx 0.71\cdot 17^2-5.58\cdot 17+23.76\approx 134.09[/tex]

Answer:

Step-by-step explanation:

which equations are equal to x+x+x+2

Answers

x times 3 plus 2: answer

Mandana is ordering new tile for her kitchen floor. The area of the floor is 119.9 square feet, and she wants to order between 15% and 20% extra of the materials. Which of the following is a reasonable amount of tile for Mandana to order?
A.
134 square feet
B.
140 square feet
C.
137 square feet
D.
145 square feet

Answers

Final answer:

To find a reasonable amount of tile for Mandana to order, we need to calculate 15% and 20% of the area of her kitchen floor and add that to the original area. Therefore, options B and D can be considered as reasonable amounts of tile for Mandana to order.

Explanation:

To find a reasonable amount of tile for Mandana to order, we need to calculate 15% and 20% of the area of her kitchen floor and add that to the original area.

15% of 119.9 square feet is 0.15 * 119.9 = 17.985 (approximately 18 square feet).

20% of 119.9 square feet is 0.20 * 119.9 = 23.98 (approximately 24 square feet).

Adding the additional tile to the original area, the reasonable amounts of tile for Mandana to order would be:

A. 119.9 + 18 = 137.9 square feet (approximately 138 square feet)B. 119.9 + 24 = 143.9 square feet (approximately 144 square feet)C. 119.9 + 18 = 137.9 square feet (approximately 138 square feet)D. 119.9 + 24 = 143.9 square feet (approximately 144 square feet)

Therefore, both options B and D, which are 140 and 145 square feet respectively, can be considered as reasonable amounts of tile for Mandana to order.

Final answer:

To find a reasonable amount of tile for Mandana to order, calculate the range of 15% to 20% extra of the materials by multiplying the area of the floor by each percentage. Add the extra amount to the area of the floor to get the reasonable amount of tile to order.

Explanation:

To find a reasonable amount of tile for Mandana to order, we need to calculate the range of 15% to 20% extra of the materials she needs. First, we find the extra amount by multiplying the area of the floor by each percentage. The extra amount ranges from 17.985 to 23.98 square feet. Finally, we add the extra amount to the area of the floor to get the reasonable amount of tile to order, which ranges from 137.985 to 143.98 square feet. Therefore, option C (137 square feet) is a reasonable amount of tile for Mandana to order.

whats the estimate of 1.537 times 242 and answer

Answers

Note that you are estimating.

Estimate each to the nearest whole number

Note that when rounding, look at the digit to the right of the one you want to round to. If the digit is 5 or greater round up, if 4 and lower, round down.

1.537 rounded to the nearest whole number is 2

2 x 242 = 484

484 is your answer

hope this helps

Perform the indicated operation.
1/3÷3/8
A) 1/8
B)8/9
C)1 1/8

Answers

1/3÷3/8

Multiply by reciprocal

1/ 3÷ 8/3

Now multiply across


1×8/3×3


Solve

8/9


Your answer is b .


REVIEW:

Numerator is the number on the top in a fraction. Denominator is the number at the bottom of a fraction.

[tex]\frac{1}{2} \rightarrow \frac{numerator}{denominator}[/tex]

Here is your equation:

[tex]\frac{1}{3} \div \frac{3}{8}[/tex]

When dividing fractions, you have to Keep, Change, then Flip.

[tex]Keep\ \frac{1}{3} \\ Change\ \div\ to\ \times \\ Flip\ \frac{3}{8} \rightarrow \frac{8}{3}[/tex]

Here is your new equation:

[tex]\frac{1}{3} \times \frac{8}{3}[/tex]

Multiply the numerators and denominators together:

[tex]\frac{1}{3} \times \frac{8}{3} = \frac{8}{9}[/tex]

Your answer is A. [tex]\frac{8}{9}[/tex]

If you have any questions, feel free to ask! :)

Other Questions
In the first paragraph, Lincoln uses the word now to what is -4(2n-3)=12-8n Describe at least three different says between the campaigns of William Jennings Brian and William Kinley please helpplease help What message is conveyed in the main events of an episode of war how to solve /d + 9/ > 3 What factors helped shipping become so important to the economy of the middle colonies? which of the following amendments is considered to be a protective measurement of individual freedoms and rights?-the 1st amendment (free speech)-the 2nd amendment (right to bear arms)-the 4th amendment (protection against unlawful search and seizure)-All of the above Children under 3 years of age can have screen time for 30 minutes a week for special occasions, like Friday treat day for good behavior.True False In the photo above, lichen and fungi are slowly causing these rocks to break down. They are doing this by slowly changing the material the rocks are made of. Which of the following processes is taking place? A. chemical weathering B. erosion by wind C. erosion by ice D. physical weathering Question 9Solve the following system of equations using matrices.y = 2x 16x y = 13(3, 5)(-3, 5)(5, 0) Girth measurement are most reliable for those who are excessively overweight or underweight.A) TrueB) False a conceptual model is based off of A bus is driving 122 mph, and stops at a red light that slows him down 22mph. How many mph is he driving?? HELP ME PLZ I NEED HELP1. What is the story behind the eagle and the serpent from the mexico flag?2. Were there earlier forms of the flag? Why have the changes been made?3. Why is the Mexico flag important? How to solve the equation: |2x+3|>=23 What is the value of B? Gina is making pancakes for breakfast. Each batch of pancakes calls for 1/4 of a teaspoon of salt. Gina has 9/10 of a teaspoon of salt left. How many batches of pancakes can she make? What feelings would you have if you were returning home after twenty years? Check any that apply. fulfillment exhaustion love glory pride happiness 300 out of 500 people went on a trip what PERCENTAGE of people were NOT able to go on the trip... Which group had the greatest power in the Roman Republic?