Answer:
7g^2 (2 - 3g^2
Step-by-step explanation:
First, you have to factor out the GCF
in this case, factor out 7g^5 to get
7g^2 (2 - 3g^2)
At this point you can't factor anymore, so you get
7g^2 (2 - 3g^2)
In ΔLMN, m∠L = 108°, m∠M = 25°, and ℓ = 12. What is m?
Answer:
m = 5.33
Step-by-step explanation:
First we need to calculate angle N.
Sum of angles in a triangle is 180°
∠L + ∠M + ∠N = 180°
108°+25°+∠N = 180°
∠N = 180°-(108°+25°}
∠N = 180°-133°
∠N = 47°
Given side l = 12, to get m, we will use the sine rule.
l/sinL = m/sinM = n/sinN
12/sin108° = m/sin25°
m × sin108°= 12sin25°
m = 12sin25/sin108°
m = 5.071/0.951
m = 5.33
Which financial item transfers risk from one party to another?
Answer:
Risk transfer is a risk management and control strategy that involves the contractual shifting of a pure risk from one party to another. One example is the purchase of an insurance policy, by which a specified risk of loss is passed from the policyholder to the insurer.
Step-by-step explanation:
hope this helps!
According to the information presented here, what can you conclude about automobile accidents in your city?
most accidents occur at intersections
most accidents occur on highways
most accidents occur on rural roads
most accidents occur on urban roads
Answer:
Intersections
It has the highest number out of the four options given
between which two perfect squares is the number 15
Answer:
3² and 4²
Step-by-step explanation:
Note
3² = 9 and 4² = 16
Thus 15 is between 3² and 4²
9 < 15 < 16
find y ..............
Answer:
[tex]10\sqrt{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
so lets do triangle NML
its a 30 60 triangle so it has a rule (image)
line NL is 2x5 = 10
Now we have that length for triangle NLK
now triangle NLK is a 45 45 triangle what also has a rule (image)
Now using the rule 10[tex]\sqrt{2}[/tex]
a trucker drove 500 miles in h hours. If the trucker averaged 60 mph, which linear equation could be used to find the number of hours that the trucker drove?
Step-by-step explanation:
Given that,
Distance covered by a trucker, d = 500 miles
Average speed of the trucker, v = 600 mph
A trucker drove 500 miles in h hours. We need to write the linear equation used to find the number of hours that the trucker drove. Average speed is given by :
[tex]v=\dfrac{d}{t}[/tex]
t is time in hours
[tex]t=\dfrac{d}{v}\\\\t=\dfrac{500\ miles}{60\ mph}[/tex]
If t is h hours,
[tex]h=\dfrac{500\ miles}{60\ mph}\\\\500=60h[/tex]
On solving, h = 5 hours.
Hence, this is the required solution.
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME???
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Choose the best definition for function?
A. The inputs of a relation
B. The outputs of a relation
C. The movement of a graph either vertically or horizontally
D. A special relation where every input has only one output
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PLZ HELP! BE HONEST PLZ! :) THANK U!!!
Enter the equation of the line in slope-intercept form.
Slope is 3, and (4, 5) is on the line.
The equation of the line is y =
Answer:
y - 5 = 3(x - 4)
y - 5 = 3x - 12
y = 3x - 7
Step-by-step explanation:
(X^3)^3 = x^n
Solve for n
Answer:
[tex] { ({x}^{3}) }^{3} = {x}^{n} [/tex]
[tex] {x}^{27} = {x}^{n} [/tex]
[tex]n = 27[/tex]
(Fractions)
5/7 − 2/5 =
Answer:
11/35
Step-by-step explanation:
Please choose brainliest
A school bought pens, each costing $1, and pencils, each costing $0.5. The cost of the whole purchase was $220. How many pens and pencils were purchased if there were 80 more pencils than pens?
Answer:
120 pens and 200 pencils.Explanation:
You can set a system of two equations.
1. Variables
x: number of pensy: number of pencils2. Cost
each pen costs $1, then x pens costs: xeach pencil costs $0.5, then y pencil costs: 0.5yThen, the total cost is: x + 0.5yThe cost of the whole purchase was $ 220, then the first equation is:x + 0.5y = 220 ↔ equation (1)
3. There were 80 more pencils than pens
Then:
pencils = 80 + pens
↓ ↓
y = 80 + x ↔ equation (2)
4. Solve the system
i) Substitute the equation (2) into the equation (1):
x + 0.5(80 + x) = 220ii) Solve
x + 40 + 0.5x = 2201.5x = 180x = 180/1.5x = 120 pensiii) Substitute x = 120 into the equation (2)
y = 80 + 120y = 200 pencilsSolution: 120 pens and 200 pencils ← answer
If you bought a stock last year for a price of $98, and it has gone down 17% since
then, how much is the stock worth now, to the nearest cent?
98 - 0.17(98)
98 - 16.66
81.34
The stock is now worth $81.34.
Hope this helps!! :)
This composite figure has been divided into three rectangles. What is the area of this composite figure
Given:
A composite shape consisting of three rectangles with different lengths and widths.
To find:
The area of the composite shape.
Solution:
To find the area of the composite shape we must add the areas of all the three rectangles.
The upper rectangle has a length of 8 inches and a width of 4 inches.
The area of a rectangle [tex]= (l)(w).[/tex]
The area of the upper rectangle [tex]=(8)(4)=32[/tex] in².
The middle rectangle has a length of [tex]8-4=4[/tex] inches and a width of [tex]10-4-1.5=4.5[/tex] inches.
The area of the middle rectangle [tex]=(4)(4.5) = 18[/tex] in².
The lower rectangle has a length of 8 inches and a width of 1.5 inches.
The area of the lower rectangle [tex]= (8)(1.5)=12[/tex] in².
The area of the composite shape [tex]= 32+18+12 = 62[/tex] in².
The composite shape has an area of 62 in² which is option 3.
Answer: you have to do 62
Step-by-step explanation:
I need assistance thank u
Answer: I think the table has the greater rate of change because to find the greater rate of change we have to find the rate of change for both function. So, for this we have to find two points for both and then using the slope formula we have to solve for it.
for the first one: (4,6)(6,9)
9-6/6-4
3/2
For the second function: (4,5)(5,10)
10-5/5-4
5/1
5
so as we see that 3/2 is not greater than 5 so the function 3 has the greater one.
I don't know how to solve the first one. I am sorry but hope this helps you!
20 POINTS What is the radius of this circle?
A) 3.14 inches
B) 4 inches
C) 8 inches
D) 16 inches
Answer:
B: 4 inches
Step-by-step explanation:
I got it right on usatestprep!
Hope this helps!
From: Aug1e
Determine perimeter
Answer:
10.16 cm.................
....
What is the surface of the cube in the picture?
Answer:
96
Step-by-step explanation:
The area of one side is 4 x 4 = 16
You need to find the area of all the sides then add them
16 x 6 sides = 96
Hope this helped
Find the total total surface area of the composite figure below with
r=2.2
l=10.2
h=8.7
Use 3.14 for LaTeX: \piπ.
Round to the nearest hundredth.
Pro tip: don't count the surfaces that are not exposed.
Given:
The radius of given fig = 2.2 unit
The height of the cylindrical part = 8.7 unit
The slant height of the cone = 10.2 unit
To find the total surface area of the given figure.
Formula
The given figure consists of a cylinder and a cone.
So, the surface area of the fig
[tex]SA = \pi r l+2\pi r h+\pi r^{2}[/tex]
Where, r be the radius
h be the height
l be the slant height
Now,
Putting,
r=2.2, h = 8.7, l=10.2 and π=3.14 we get,
[tex]SA = (3.14)(2.2)(10.2)+2(3.14)(2.2)(8.7)+(3.14)(2.2^{2} )[/tex] sq unit
or, [tex]SA = 70.4616+120.1992+15.1976[/tex] sq unit
or, [tex]SA = 205.8584[/tex] sq unit
or, [tex]SA = 205.86[/tex] sq unit
Hence,
The total surface area of the given figure is 205.86 sq unit.
Ashley is making cookies for her Easter party. Each batch of cookies mix need 0.4 cups of sugar and each batch can make 16 cookies. If Ashley is making 4 batches of cookies, how much sugar does she need?
Answer:
1.6 cups
Step-by-step explanation:
Each batch needs 0.4 cups of sugar, and she is making 4 batches. Therefore, we can multiply 0.4 times 4 to find how much sugar is needed.
0.4*4=1.6
So, she needs 1.6 cups of sugar for 4 batches
Answer:
1.6 cups of sugar for four batches of cookies
Naomi owns a food truck that sells tacos and burritos. She sells each taco for $3 and each burrito for $5.25. Naomi must sell a minimum of $470 worth of tacos and burritos each day. Write an inequality that could represent the possible values for the number of tacos sold, tt, and the number of burritos sold, bb, that would satisfy the constraint.
Answer:
3t+5.25b≥470
Each taco sells for $3, so t tacos will bring in 3t dollars. Each burrito sells for $5.25, so b burritos will bring in 5.25b dollars. Therefore, the total amount of revenue 3t+5.25b must be greater than or equal to $470:
solve the equation. use the calculator if you need to, and round the solution to the nearest tenth
0.75p=0.4+100
Answer:
p=133.866667
Step-by-step explanation:
Let's solve your equation step-by-step.
0.75p=0.4+100
Step 1: Simplify both sides of the equation.
0.75p=0.4+100
0.75p=(0.4+100)(Combine Like Terms)
0.75p=100.4
0.75p=100.4
Step 2: Divide both sides by 0.75.
0.75p/0.75 = 100.4/0.75
p=133.866667
Answer:
p=133.866667
285.7
Step-by-step explanation: trust me bro, no really trust me
Are of this square ........
Answer:
9 in.
Step-by-step explanation:
Area = L x H
3 x 3 = 9
Answer:
9 in²
Step-by-step explanation:
A=l^2 so A=3^2 so area= 9 in²
because squares area is in in²
How is the total price including sales tax calculated?
a. (purchase price) < (percent sales tax); then added c. (purchase price) < (percent sales taxx); then divided
to original amount
by the original amount
b. (purchase price) (percent sales tax); then d. (purchase price) (percent sales tax); then
subtracted from original amount
multiplied by the original amount
Please select the best answer from the choices provided
Answer:
Sales tax is calculated by multiplying the cost of a good or service by the appropriate sales tax rate The answer is B (purchase price) (percent sales tax); then d. (purchase price) (percent sales tax). Hope it helps!:)
What is the area when radius=2.6in
Answer:
Hope this helps!
Step-by-step explanation:
Area = π · r2 = 3.14 · 2.62 = 21.24 square inches.
Chris is making a bowl of punch he has 5 quarts of cranberry juice one and a half gallons of orange juice and 6 pints of pineapple juice how much punch does Khris make
Answer:
B. 14 quarts
Step-by-step explanation:
1 quart = 2 pints
1 gallon = 4 quarts = 8 pints
__
Chris's recipe in quarts is ...
5 quarts cranberry juice
1 1/2 gal = 6 quarts orange juice
6 pints = 3 quarts pineapple juice
Then the total number of quarts of juice Chris is making is ...
5 + 6 + 3 = 14 . . . quarts of punch
Help with any please ! If u do all I’ll mark as brainlest
Answer:
18. D Similar
19. D
20. C 2/3
21. --1/3 (I can't see answer choices)
22. D 36
23. D 20
24. 7 meters
Step-by-step explanation:
What is better buy
120 ounces of milk for $3
Or
600 ounces of milk for $ 13
Answer:
120 ounces of milk for $3 is a better buy
Step-by-step explanation:
Divide the total number of ounces by the price to find the price per ounce:
120 ÷ 3 = 40 cents per ounce
600 ÷ 13 = 46.15 cents per ounce
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS?! ASAP, I WOULD APPRECIATE IT VERY MUCH!
Answer:
B - 59 degrees
Step-by-step explanation:
In total there is 360 degrees, 131 + 170 = 301, 360 - 301 = 59
Answer:
B
Step-by-step explanation:
131+170=360
301=360
59
Graph the line x=-2y-3. Find the
slope and the y-intercept.
Answer:
the slope is [tex]-\frac{1}{2}[/tex]
the y-intercept is [tex](0,-1.5)[/tex]
Step-by-step explanation:
(the website i used to graph it is called desmos)
After you graph the line, the y-intercept is the point on the line where it passes through the y-axis. On this line, that point is [tex](0,-1.5)[/tex]
To find the slope, an easy way would be to use "rise over run"
Find two points on the line and plug them into this equation: [tex]\frac{y_{1} -y_{2} }{x_{1} -x_{2} }[/tex], for this i used the points [tex](5,-4)[/tex] and [tex](7,-5)[/tex]
[tex]\frac{-4+5}{5-7} = -\frac{1}{2}[/tex]
so the slope is [tex]-\frac{1}{2}[/tex]
9.2.11
E
Question Help
Elizabeth brought a box of donuts to share. There are two-dozen (24) donuts in the box, all identical in size, shape and color. Two are jelly-filled, 5 are lemon-filled,
and 17 are custard-filled. You randomly select one donut, eat it, and select another donut. Find the probability of selecting two custard-filled donuts in a row.
(Type an integer or a simplified fraction.)
Answer:
34/69
Step-by-step explanation:
2 are jelly-filled
5 are lemon-filled
17 are custard-filled
Total: 24
First drawing:
There are 24 donuts in total, 17 of which are custard filled.
p1(custard filled) = 17/24
Second drawing:
There are now a total of 23 donuts, 16 of which are custard filled.
p2(custard) = 16/23
The two drawings are independent events, so the overall probability is the product of the individual probabilities.
Overall probability of drawing two custard filled donuts:
p(2 custard filled) = p1 * p2 = 17/24 * 16/23 = 17/3 * 2/23 = 34/69