Find the area of the parallelogram that has a base of 2 1/2 ft and a height of 1 1/4ft

Answers

Answer 1

Answer:

The area of the parallelogram is [tex]3\frac{1}{8}ft^{2}[/tex]

Step-by-step explanation:

Remember that a mixed fractions are composed for a whole number, a numerator and a denominator. For example in the mixed fraction [tex]2\frac{1}{3}[/tex]: 2 is the whole number, 1 is the numerator and 3 is the denominator.

If you want to convert to a improper fraction you need to multiply the whole number by the denominator and add to the numerator. The result will be the numerator of the improper fraction. The denominator remains the same.

[tex]2\frac{1}{3}=\frac{(2*3)+1}{3} =\frac{7}{3}[/tex]

1. Convert the mixed fractions in the improper fraction type, as follows:

[tex]Base= 2\frac{1}{2}=\frac{5}{2} \\ \\Height= 1\frac{1}{4}=\frac{5}{4}[/tex]

2. Replace the data in the equation of a parallelogram

[tex]Area= Base*Height[/tex]

[tex]Area= Base*Height\\Area=\frac{5}{2}ft *\frac{5}{4}ft\\Solve...\\Area=\frac{25}{8}ft^{2}[/tex]

3. Convert the improper fraction in a mixed fraction

[tex]Area=\frac{25}{8}ft^{2}=3\frac{1}{8}ft^{2}[/tex]

The area of the parallelogram is [tex]3\frac{1}{8}ft^{2}[/tex]


Related Questions

Point N is on line segment MO. Given MN = x, MO = 3x - 6,
and NO = x + 1, determine the numerical length of MO.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

N is between points M and O

MN = x

MO = 3x - 6

NO = x + 1

The way it reads MN + NO = MO

x + x + 1 = 3x - 6

2x + 1 = 3x - 6

2x - 2x +1 = 3x -2x - 6

1 = x - 6          

1 + 6 = x

x = 7

MO = 3x - 6

MO = 3*7 - 6

MO = 21 - 6

MO = 15

Final answer:

The numerical length of MO, given MN = x, MO = 3x - 6, and NO = x + 1, is 15.

Explanation:

Given the conditions of the problem, we can create the equation MO = MN + NO based on segment addition postulate in Geometry. This implies: 3x - 6 = x + x + 1, or 3x - 6 = 2x + 1. Solving this equation for x, you get x equals 7. Substituting x = 7 into MO = 3x - 6 gives you: MO = 3(7) - 6 = 21 - 6 = 15. So, the numerical length of MO,  given MN = x, MO = 3x - 6, and NO = x + 1, is 15.

Learn more about Length of Line Segment here:

https://brainly.com/question/1696052

#SPJ3

5(b+6)=18
solve this, please...!

Answers

Answer:

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

5(b + 6) = 18 ← distribute left side

5b + 30 = 18 ( subtract 30 from both sides )

5b = - 12 ( divide both sides by 5 )

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex] = - 2.4

Good evening

_______

Answer:

b= -12/5

_______________

Step-by-step explanation:

5(b+6)=18

5b+30=18

5b=18-30

5b=-12

b= -12/5.

:)

When measuring the length a and the width b of a rectangle, it was found that 5.4< a< 5.5 and 3.6< b< 3.7 (in centimeters). Find the possible values of: the perimeter of the rectangle

Answers

Answer:

The possible values of the perimeter of the rectangle is between 18 and

18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- The perimeter of any quadrilateral is the sum of the length of its

  four sides

- The rectangle is a quadrilateral with each two opposite sides are

  equal in lengths, then its perimeter = 2l + 2w, where l, w are its

  length and width

∵ The the length of the rectangle is a

∵ 5.4 < a < 5.5 cm

∵ The perimeter of the rectangle = 2a + 2b

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 5.4 × 2 < a × 2 < 5.5 × 2

10.8 < 2a < 11 ⇒ (1)

∵ The width of the rectangle is b

∵ 3.6 < b < 3.7 cm

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 3.6 × 2 < b × 2 < 3.7 × 2

7.2 < 2b < 7.4 ⇒ (2)

- Add inequalities (1) and (2)

∵     10.8 < 2a < 11

  +   7.2 < 2b < 7.4

∴  18 < 2a + 2b < 18.4

∵ 2a + 2b represents the perimeter of the rectangle

∴ The possible values of the perimeter of the rectangle is between

  18 and 18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

Tom buys a new phone service. It costs $20 to install, and then costs $15 a month. Write an equation to show the cost of the phone (y) for any number of months (x).

Answers

Answer:

Y=$15x+$20

Step-by-step explanation:

A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?

Answers

$.40

$3.18 / 8 ounces = $.3975 = $.40 per ounce

The local football team won the championship several years ago, and since then, ticket
prices have been increasing $4 per year. The year they won the championship, tickets were
$20. Write an explicit formula for a sequence that will model ticket prices. What will the ticket
price be 10 years after that championship year?

Answers

Answer:

60$

Step-by-step explanation:

if 4$ is per year 20 ÷4 is 5, 5 years have passed and if 10 uears after the champion ship it will be 60 because 4 × 10 is 40 plus the 5 years since it was 20 therefore 20+40 =60

Final answer:

The explicit formula for the ticket price after n years is T(n) = 20 + 4n. Plugging in 10 for n, we find that the price 10 years after the championship will be $60.

Explanation:

The question asks us to create an explicit formula to model the increasing price of football tickets after the local team won a championship. If tickets were originally $20 and the price increases by $4 each year, we can use the formula T(n) = 20 + 4n to represent the price of football tickets after n years.

For 10 years after the championship year, we plug 10 into our equation for n: T(10) = 20 + (4 \times 10) = 20 + 40 = $60. Thus, the ticket price will be $60, 10 years after the championship year.

What is the multiplication inverse of 1/4 A. 1.8
B. 1/2
C. 4
D 8/1​

Answers

The inverse of 1/4 is 4.

Choice C

-2 (5) + 4 help plzzz

Answers

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

-2 * 5 = -10

-10 + 4 = -6

Answer is -6

-2(5)+4

You multiply '-2' to '(5)' which equals to '-10' then you add '4' and the correct answer is '-14'

Hope this helped, my dude

I also need some help on this part of the geometry homework.please help me if you can.​

Answers

Answer:

They are mirrored

Step-by-step explanation:

When you cut it in half horizontally you can see both sides are mirrored so the  lines have the same length

Sarah is building a model of the school. the scale of her model to the actual school is 1 to 10. Her model is 380 in tall. How tall is the actual School? ​

Answers

So for this I would set up a ratio. 1/10=x/380 then you cross multiply so 1x380=10x. Then solve the equation so 380/10=x and you get 38in. Hope my explanation helped!

A crayon company makes 87,491 blue crayons, 36,262 red crayons, and 25,063 gray crayons. how many more blue crayons are made than red and gray crayons combined?

Answers

Answer:

26 166  

Step-by-step explanation:

                        Blue =                   87 491

                         Red = 36 262

                     Green = 25 063                  

        -(Red + green) =                 - 61 325

Blue - (red + green) =                   26 166

The company makes 26 166 more blue crayons than red and green combines.

If n represents a number then write an expression for a number that’s twice than n

Answers

Final answer:

An expression for a number that's twice another number represented by n is written as 2n.

Explanation:

If n represents a number, then the expression for a number that's twice n can be written as 2n. This stems from the definition that multiplying a number by 2 effectively doubles it. To better understand this concept, consider the next statement, N=N*2, which tells us that the new value of N is twice the original value. So, if we substitute N with n, we can express a number that's twice n as 2n.

The numbers of calories per serving for various snakes foods are listed below.
Corn chips: 230 calories
Popcorn: 25 calories
Potato chips: 115 calories
Pretzels: 62 calories
What is the mean number of calories per serving for these foods?
A.) 88.5 cal.
B.)108 cal.
C.)230 cal.
D.)432 cal.

Answers

Answer:

B. 108 calories

Step-by-step explanation:

The mean number of a data set is

[tex]\text{Mean}=\dfrac{\text{The sum of all calories in products}}{\text{The number of products}}[/tex]

Corn chips: 230 calories

Popcorn: 25 calories

Potato chips: 115 calories

Pretzels: 62 calories

Thus,

The sum of all calories [tex]=230+25+115+62=432[/tex]

The number of productrs = 4

The mean number of calories [tex]=\dfrac{432}{4}=108[/tex]

In a department store, a $40 dress marked, "save 25%." what is the discount? what is the sales price of the dress?

Answers

Answer:

Discount = $10

Sales Price = $30

Step-by-step explanation:

Discount

= 25% of marked price

= 25% x $40

= (25/100) x 40

= $10  

Sales price = Marked price - Discount = $40 - $10 = $30

Diego Rollins is paid $10.20 an hour for a regular 40-hour week at the
driving range. His overtime rate is 15 times his regular hourly rate.
This week he worked his regular 40 hours plus 8 hours of overtime.
Vhat is Diego's total pay?

Answers

Answer:

$1632

Step-by-step explanation:

Hourly pay for Diego = $10.20

Weekly hours = 40 Hours

Basic earning = 10.20 × 40 = $408

Overtime pay = 15 × Hourly rate = 15 × 10.20 = $153

Total overtime = 8 hours

Overtime earning = 153 × 8 = 1224

Total earning for the week = 408 + 1224 = $1632

The length of an object is measured as 35.8 centimeters. What is this measurement in scientific notation?


A. 358 × 10^1 centimeters

B. 3,580 × 10^2 centimeters

C. 0.358 × 10^2 centimeters

D. 3.58 × 10^1 centimeters

Answers

Answer:

option D is correct

=3.58X 10^1

Jason needs 3.75 tons of concrete for university path. if his truck holds 1.5 times how many trips most he make?

Answers

Answer:

2 and a half trips?

Step-by-step explanation:

i did 3.75/1.5 and got 2 .5 soooo i think thats it.

Answer:

Three  

Step-by-step explanation:

[tex]\begin{array}{rcl}\\\text{Number of tons} & = & \text{Number of trips} \times \dfrac{\text{number of tons}}{\text{1 trip}}\\\text{3.75 t} & = & \text{Number of trips}\times \dfrac{\text{1.5 t}}{\text{1 trip}}\\\dfrac{3.75}{1.5} & = & \text{Number of trips}\\\text{Number of trips} & = & 2.5\\\end{array}[/tex]

Jason can't make 2.5 trips.

He can make two trips carrying a full load and another trip carrying a half-load.

That makes three trips.

Lainey bought a set of 20 markers for $6

Answers

Final answer:

To find the unit price of markers in a set, divide the total cost by the number of markers to find that each marker costs $0.30 when 20 are purchased for $6.

Explanation:

Lainey's purchase of a set of 20 markers for $6 can be used to illustrate a simple mathematical concept known as unit price, which is the cost per individual item when items are sold in a set or batch. To calculate the unit price, you divide the total cost by the number of items in the set. Here's how you can do this calculation:

Determine the total cost of the set of markers, which is $6.

Count the number of markers in the set, which is 20.

Divide the total cost by the number of markers to find the unit price: $6 ÷ 20 = $0.30 per marker.

Therefore, the cost of each individual marker from the set is $0.30. Starting small, such as with markers, pencils, sharpeners, and erasers, and gradually adding other items like construction paper or magnets, are good practices in both purchasing supplies and understanding incremental costs in financial literacy.

What is n? -4n - 5 = -3n + 4

Answers

Move n terms on one side and other terms on the other side. Note that by moving we are essentially subtracting and adding to both sides so the prefix of a term changes from - to + or from + to -.

[tex]

-4n-5=-3n+4 \\

-4n+3n=4+5 \\

-n=9 \\

n=-9

[/tex]

Hope this helps.

If Tim's top priority is to become famous, his most likely long-term goal is to
become a(n).

Answers

Answer:

Music artist

Why:

Well, if this wasn't the question please explain to me what I'm answering!

A 30-mi. stretch of highway has markers every 0.2 mi. The first marker is at the 0.2 mi. mark and the last marker is at the end of the highway at the 30 mi. mark. If n is the number of markers, which equation is true?
A. 30 • 0.2 = n
B. 30 • 0.5 = n
C. 30 • n = 0.2
D. 30 ÷ 0.2 = n

Answers

i think the answer is D. n=150

If 7x+4=37, what is the value of 14x-1

Answers


A translation is a transformation of the plane in which a a plane figure slides along a straight line, and changes its position without turning. Each point moves the same distance and in the same direction. Hence all points subjected to the same translation undergo the same displacement.

Does this table represent a function? Why or why not?
I need help ASAP

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

A function has ONE x value and ONE y value.

Sven is trying to find the maximum amount of time he can spend practicing the five scales of piano music he is supposed to be working on. He has 60 minutes to practice piano and would like to spend at least 35 minutes playing songs instead of practicing scales. So, Sven sets up the following inequality, where t is the number of minutes he spends on each scale, and solves it.

Answers

Answer:

He must spend no more that 25 minutes practising scales.

Step-by-step explanation:

5t + 35 ≤ 60

5t ≤ 25

t ≤ 5.

So the maximum time for practising the scales is 5*5 = 25 minutes.

Answer:

Sven should spend 5 minutes or less on each scale. Maximum times is 25 minutes.

Step-by-step explanation:

Total time to practice piano = 60 minutes

He would like to spend at least 35 minutes playing songs instead of practicing scales.

Let t is the number of minutes he spends on each scale.

The time spend on 5 scales = 5t

Time for playing songs = 60 - 5t

It is given that he would like to spend at least 35 minutes playing songs instead of practicing scales.  It means time for playing songs is greater than or equal to 35.

[tex]60-5t\geq 35[/tex]

Subtract 60 from both sides.

[tex]60-5t-60\geq 35-60[/tex]

[tex]-5t\geq -25[/tex]

Divide both sides by -5. If an inequality is divided or multiplied by a negative number, then the sign of inequality is changed.

[tex]t\leq 5[/tex]

Sven should spend 5 minutes or less on each scale.

The maximum value of t is 5, so the maximum time spend on practicing scales is

[tex]\text{Maximum time}=5t\Rightarrow 5(5)=25[/tex]

Therefore, the maximum time is 25 minutes.

16. A 20.25-gallon gasoline tank is 3/5 full. How many gallons
will it take to fill the tank?

Answers

Final answer:

To fill the tank, multiply 2/5 by the tank's capacity of 20.25 gallons.

Explanation:

To find the number of gallons it will take to fill the tank, we need to determine how much more fuel is needed to make the tank full. We can do this by subtracting the current amount of fuel in the tank from its full capacity. The tank is 3/5 full, so the remaining amount of fuel needed to fill the tank is 2/5 of its capacity. Since the capacity of the tank is given as 20.25 gallons, we can calculate the number of gallons needed to fill the tank by multiplying 2/5 by 20.25:

2/5 * 20.25 = 8.1 gallons

Therefore, it will take 8.1 gallons to fill the tank.

Learn more about fuel capacity here:

https://brainly.com/question/37664119

#SPJ2

Which equation is equivalent to Vx+11 = 15?
x + 11 = 225
x + 121 = 225
x = 15+11
x = 15-11

Answers

The equation which is equivalent to √x + 11 = 15 is: C. √x = 15 - 11.

Given the following equation:

√x + 11 = 15.

To evaluate the given mathematical equation:

How to evaluate an equation.

In this exercise, you're required to evaluate the given mathematical equation. Thus, we would make x the subject of formula in the equation and then simplify as follows:

√x = 15 - 11 (equivalent)

√x = 4

Taking the square of both sides, we have:

x = 4²

x = 16.

Read more on equations here: brainly.com/question/13170908

Ryan transformed figure S into similar figure S′.


What scale factor did he use for the dilation?
A. 1/3
B. 1/2
C. 2
D. 3

Answers

Answer:

D. 3

Step-by-step explanation:

Rectangle S is ½ by 1½, so tripling each dimension would give you S':

½ x 3 =

x 3 =

1½ x 4½ are your new dimensions, and are genuine dimensions!

I am joyous to assist you anytime.

Solve the inequality

1≥−y4
Question 18 options:

a)

{y | y≥−4}

b)

{y | y≤3}

c)

{y | y≤−4}

d)

{y∣∣y≥−14}

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1≥−y4    

multiply by : -1         -1 ≤ 4y   means : 4y ≥  -1

divid by 4 : y ≥  -1/4    answer : d

{3^4•5^4}-3 what is the answer

Answers

Answer:

1,265,622

Step-by-step explanation:

exponents mean you divide the number by itself however many times the exponent tells you to then you go from there

find each product
1. (-2)(3)
2. (-5)(-7)
3. (8) (-11)
4. (-3) (2) (-2)

Answers

Answer:

1. -6

2. 35

3.-88

4. 12

hope it helps :)

Other Questions
5(9+4)+362 divided by 2 Irradiated food may be dangerous because it contains low levels of radioactive compounds.a. Trueb. False A bag contains 22 1/2 cups .A recipe for pancakes uses 1 1/4 cups of flour .how many batches of pancakes can be made with one bag of flour The main goal of science is to1)Collect facts and learn the truth2)Understand nature3)Do wild and crazy experiments4)Is to produce facts What is the solution for the equation 8X 12 = 4x?x= 48x= 30x=3X=1 Calculate the amount of CO2 (in kg) released when 1 kg coal is burnt. Assume that carbon content of the coal is 50% by mass. 4. Calculate the CO2 production in kg/MJ if a coal fired power plant (efficiency - 30%) is used to produce electricity. Assume energy density of coal - 24 MJ/kg and assume the coal is How long is a subnet mask? (Please select one of the four options)24 bits32 bytes32 bits16 bits What did Shays's Rebellion expose? In this card game, a player is dealt 10 cards. A player wins $1,000,000 if he is dealt 8 hearts. Use combinatorics to set up your problem a. Calculate the probability a player is dealt exactly 8 hearts b. Calculate the probability a player is dealt exactly 8 hearts if the first tweo cards he was dealt were diamonds. 2 In the time leading up to the American Revolution, many colonists felt that the British Parliament did not represent their interest. Even more frustrating, the British government taxed them. It used their taxes to support a government that, many felt, ignored them. These colonists adopted a slogan to describe their opinion: No taxation without representation. These colonists believed that the British Parliament was denying them their rights.The Boston Tea PartyBased on the passage, in the time leading up to the American Revolution, many colonists would agree thatAthe British government worked hard to represent the colonists interests.Ba government should not be allowed to use citizens' taxes if it will not look out for their interests.Ctaxes should be used to support the government even if that government is not supporting its citizens.Dthe British government respected the rights of the American colonists. A decomposition reaction has a rate constant of 0.0012 yr^-1(a) What is the half-life of the reaction?(b) How long does it take for [reactant] to reach 15% of its original value? . What is tokenizing? Warner Company has the following data for the past year: Actual overhead $470,000 Applied overhead: Work-in-process inventory $100,000 Finished goods inventory 200,000 Cost of goods sold 200,000 Total $500,000 Warner uses the overhead control account to accumulate both actual and applied overhead. Calculate the overhead variance for the year. Complete each statement with always, sometimes, or never. 1. Two right angles are _______ supplementary. 2. Two angles that are nonadjacent are ______ vertical. 3. Two angles that are supplementary are _______ complementary. a) 1. sometimes, 2. sometimes, 3. always b) 1. always, 2. sometimes, 3. always c) 1. never, 2. sometimes, 3. sometimes d) 1. always, 2. always, 3. never e) 1. always, 2. sometimes, 3. never f) None of the above Select the correct answer.What is the next step after developing the initial sketch of a design?Asewing a sample garmentB. creating the first patternC. determining the costingD. deciding on the release dateResetNextAnswer You just measured a metal cylinder and obtained the following information: mass - 3.543 g diameter -0.53 cm height = 4.40 cm. 265 Determine the volume (V). (V=nrh, where r = radius, h = height, T - 3.14) V= (3.14 36205 4.402.17cm? Determine density of the cylinder D. 3. SMS-365923 197 When using HTML5 and typing text within the tags of a page, browsers will preserve and display all white space characters (spaces, tabs, newlines) as typed. True or false? After several shares of the company's stock were sold, a profit of $1,320 was earned. The profit was 15% over a 30 day period. How much were the shares worth when they were originally purchased? 123456789What is the perimeter of a rectangle that has a 3ft hight and 13ft width Which of the following applied Durkheims theory of anomie to explain crime rates among African Americans after the abolition of slavery in the United States? a. W. E. B. Du Boisb. Jane Addams c. Robert Park d. Charles H. Cooley