For what value of x will 55 and x have the mean (average) as 67? explain how you got your answer

Answers

Answer 1

Answer:

X=79

Step-by-step explanation:

The answer can be found by finding the difference of 67 and 55 which would be 12, then adding 12 and 67 to get 79. I can do this because if 2 numbers are split equally between them, then adding an number to get one will get you the other. It may seem confusing, comment if you still need help.


Related Questions

Jason needs 3.75 tons of concrete for university path. if his truck holds 1.5 times how many trips most he make?

Answers

Answer:

2 and a half trips?

Step-by-step explanation:

i did 3.75/1.5 and got 2 .5 soooo i think thats it.

Answer:

Three  

Step-by-step explanation:

[tex]\begin{array}{rcl}\\\text{Number of tons} & = & \text{Number of trips} \times \dfrac{\text{number of tons}}{\text{1 trip}}\\\text{3.75 t} & = & \text{Number of trips}\times \dfrac{\text{1.5 t}}{\text{1 trip}}\\\dfrac{3.75}{1.5} & = & \text{Number of trips}\\\text{Number of trips} & = & 2.5\\\end{array}[/tex]

Jason can't make 2.5 trips.

He can make two trips carrying a full load and another trip carrying a half-load.

That makes three trips.

What is n? -4n - 5 = -3n + 4

Answers

Move n terms on one side and other terms on the other side. Note that by moving we are essentially subtracting and adding to both sides so the prefix of a term changes from - to + or from + to -.

[tex]

-4n-5=-3n+4 \\

-4n+3n=4+5 \\

-n=9 \\

n=-9

[/tex]

Hope this helps.

The subject of the formula below is y.
y = x + a-b
Rearrange the formula to make x the subject.
Pls help

Answers

Answer:

x = y + b - a

Step-by-step explanation:

Given

y = x + a - b ( add b to both sides )

y + b = x + a ( isolate x by subtracting a from both sides )

y + b - a = x

16. A 20.25-gallon gasoline tank is 3/5 full. How many gallons
will it take to fill the tank?

Answers

Final answer:

To fill the tank, multiply 2/5 by the tank's capacity of 20.25 gallons.

Explanation:

To find the number of gallons it will take to fill the tank, we need to determine how much more fuel is needed to make the tank full. We can do this by subtracting the current amount of fuel in the tank from its full capacity. The tank is 3/5 full, so the remaining amount of fuel needed to fill the tank is 2/5 of its capacity. Since the capacity of the tank is given as 20.25 gallons, we can calculate the number of gallons needed to fill the tank by multiplying 2/5 by 20.25:

2/5 * 20.25 = 8.1 gallons

Therefore, it will take 8.1 gallons to fill the tank.

Learn more about fuel capacity here:

https://brainly.com/question/37664119

#SPJ2

The length of an object is measured as 35.8 centimeters. What is this measurement in scientific notation?


A. 358 × 10^1 centimeters

B. 3,580 × 10^2 centimeters

C. 0.358 × 10^2 centimeters

D. 3.58 × 10^1 centimeters

Answers

Answer:

option D is correct

=3.58X 10^1

what is equivalent to the square root of -98

Answers

Answer:

7√2 i

Step-by-step explanation:

√(-98)

=√{(-1) .98}

=√(-1 . 2 . 7²)

=√-1 .√2 . √7²

= i . √2 . 7         [∵√-1 = i ]

=7√2 i

Answer:

[tex]\large\boxed{\sqrt{-98}=7\sqrt2\ i}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\sqrt{-98}=\sqrt{(-1)(49)(2)}\qquad\text{use}\ \sqrt{ab}=\sqrt{a}\cdot\sqrt{b}\\\\=\sqrt{-1}\cdot\sqrt{49}\cdot\sqrt2\qquad\text{use}\ \sqrt{-1}=i\ -\text{an imaginary unit}\\\\=i\cdot7\cdot\sqrt2\qquad\sqrt{49}=7\ \text{because}\ 7^2=49\\\\=7\sqrt2\ i[/tex]

A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?

Answers

$.40

$3.18 / 8 ounces = $.3975 = $.40 per ounce

If n represents a number then write an expression for a number that’s twice than n

Answers

Final answer:

An expression for a number that's twice another number represented by n is written as 2n.

Explanation:

If n represents a number, then the expression for a number that's twice n can be written as 2n. This stems from the definition that multiplying a number by 2 effectively doubles it. To better understand this concept, consider the next statement, N=N*2, which tells us that the new value of N is twice the original value. So, if we substitute N with n, we can express a number that's twice n as 2n.

HELP! PLEASE SHOW WORK.

Answers

Answer:

2⅖

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion:

? [parts of the necklace]

__ = __

⅓ 1 [hours]

Divide four-fifths by one-third to get 2.

I am joyous to assist you anytime.

** ⅓ hour = 20 minutes

I also need some help on this part of the geometry homework.please help me if you can.​

Answers

Answer:

They are mirrored

Step-by-step explanation:

When you cut it in half horizontally you can see both sides are mirrored so the  lines have the same length

A 30-mi. stretch of highway has markers every 0.2 mi. The first marker is at the 0.2 mi. mark and the last marker is at the end of the highway at the 30 mi. mark. If n is the number of markers, which equation is true?
A. 30 • 0.2 = n
B. 30 • 0.5 = n
C. 30 • n = 0.2
D. 30 ÷ 0.2 = n

Answers

i think the answer is D. n=150

-2 (5) + 4 help plzzz

Answers

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

-2 * 5 = -10

-10 + 4 = -6

Answer is -6

-2(5)+4

You multiply '-2' to '(5)' which equals to '-10' then you add '4' and the correct answer is '-14'

Hope this helped, my dude

The numbers of calories per serving for various snakes foods are listed below.
Corn chips: 230 calories
Popcorn: 25 calories
Potato chips: 115 calories
Pretzels: 62 calories
What is the mean number of calories per serving for these foods?
A.) 88.5 cal.
B.)108 cal.
C.)230 cal.
D.)432 cal.

Answers

Answer:

B. 108 calories

Step-by-step explanation:

The mean number of a data set is

[tex]\text{Mean}=\dfrac{\text{The sum of all calories in products}}{\text{The number of products}}[/tex]

Corn chips: 230 calories

Popcorn: 25 calories

Potato chips: 115 calories

Pretzels: 62 calories

Thus,

The sum of all calories [tex]=230+25+115+62=432[/tex]

The number of productrs = 4

The mean number of calories [tex]=\dfrac{432}{4}=108[/tex]

Marco has a piece of wood that measures 9 x 1/10 + 6 x 1/100 + 4 x 1/1000 how can this measurement be written as a decimal? you miss ONE DAY OF SCHOOL

Answers

Answer:

The decimal number is 0.964

Step-by-step explanation:

we have

[tex]9(\frac{1}{10})+ 6(\frac{1}{100})+4(\frac{1}{1,000})[/tex]

step 1

Multiply each fraction by the whole number

[tex](\frac{9}{10})+ (\frac{6}{100})+(\frac{4}{1,000})[/tex]

step 2

Convert each fraction in a decimal number

Remember

Move the decimal point to the left as many places as there are zeros in the factor.

Move the decimal point one step to the left (10 has one zero).

Move the decimal point two steps to the left (100 has two zeros)

Move the decimal point three steps to the left (1000 has three zeros)

[tex]0.9+0.06+0.004[/tex]

step 3

Adds the number

[tex]0.964[/tex]


[tex] \sqrt[3]{216} [/tex]

Answers

reduce the index of the radical and exponent with 3, rhen you get your answer, 6

The local football team won the championship several years ago, and since then, ticket
prices have been increasing $4 per year. The year they won the championship, tickets were
$20. Write an explicit formula for a sequence that will model ticket prices. What will the ticket
price be 10 years after that championship year?

Answers

Answer:

60$

Step-by-step explanation:

if 4$ is per year 20 ÷4 is 5, 5 years have passed and if 10 uears after the champion ship it will be 60 because 4 × 10 is 40 plus the 5 years since it was 20 therefore 20+40 =60

Final answer:

The explicit formula for the ticket price after n years is T(n) = 20 + 4n. Plugging in 10 for n, we find that the price 10 years after the championship will be $60.

Explanation:

The question asks us to create an explicit formula to model the increasing price of football tickets after the local team won a championship. If tickets were originally $20 and the price increases by $4 each year, we can use the formula T(n) = 20 + 4n to represent the price of football tickets after n years.

For 10 years after the championship year, we plug 10 into our equation for n: T(10) = 20 + (4 \times 10) = 20 + 40 = $60. Thus, the ticket price will be $60, 10 years after the championship year.

In a department store, a $40 dress marked, "save 25%." what is the discount? what is the sales price of the dress?

Answers

Answer:

Discount = $10

Sales Price = $30

Step-by-step explanation:

Discount

= 25% of marked price

= 25% x $40

= (25/100) x 40

= $10  

Sales price = Marked price - Discount = $40 - $10 = $30

Diego Rollins is paid $10.20 an hour for a regular 40-hour week at the
driving range. His overtime rate is 15 times his regular hourly rate.
This week he worked his regular 40 hours plus 8 hours of overtime.
Vhat is Diego's total pay?

Answers

Answer:

$1632

Step-by-step explanation:

Hourly pay for Diego = $10.20

Weekly hours = 40 Hours

Basic earning = 10.20 × 40 = $408

Overtime pay = 15 × Hourly rate = 15 × 10.20 = $153

Total overtime = 8 hours

Overtime earning = 153 × 8 = 1224

Total earning for the week = 408 + 1224 = $1632

S = 2lw + 2wh + 2lh; solve for l

Answers

Answer:

l = (S - 2wh)/(2w + 2h)

Step-by-step explanation:

S = 2lw + 2wh + 2hl

S - 2wh = 2lw + 2hl

S - 2wh = l (2w + 2h)

(S - 2wh)/(2w + 2h) = l

The equation S = 2lw + 2wh + 2lh the value of l is given by l = S / (2w + 2h + 2wh)

To solve for l in the equation S = 2lw + 2wh + 2lh, we'll isolate l on one side of the equation. Here are the steps to do that:

Step 1: Start with the given equation:

S = 2lw + 2wh + 2lh

Step 2: Factor out l from the terms that contain it:

S = l( 2w + 2h + 2wh )

Step 3: Divide both sides of the equation by (2w + 2h + 2wh) to solve for l:

S / ( 2w + 2h + 2wh ) = l

So, the value of l is given by:

l = S / ( 2w + 2h + 2wh )

To know more about equation click here :

https://brainly.com/question/29050831

#SPJ2

A crayon company makes 87,491 blue crayons, 36,262 red crayons, and 25,063 gray crayons. how many more blue crayons are made than red and gray crayons combined?

Answers

Answer:

26 166  

Step-by-step explanation:

                        Blue =                   87 491

                         Red = 36 262

                     Green = 25 063                  

        -(Red + green) =                 - 61 325

Blue - (red + green) =                   26 166

The company makes 26 166 more blue crayons than red and green combines.

Does this table represent a function? Why or why not?
I need help ASAP

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

A function has ONE x value and ONE y value.

Solve the inequality

1≥−y4
Question 18 options:

a)

{y | y≥−4}

b)

{y | y≤3}

c)

{y | y≤−4}

d)

{y∣∣y≥−14}

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1≥−y4    

multiply by : -1         -1 ≤ 4y   means : 4y ≥  -1

divid by 4 : y ≥  -1/4    answer : d

Which equation is equivalent to Vx+11 = 15?
x + 11 = 225
x + 121 = 225
x = 15+11
x = 15-11

Answers

The equation which is equivalent to √x + 11 = 15 is: C. √x = 15 - 11.

Given the following equation:

√x + 11 = 15.

To evaluate the given mathematical equation:

How to evaluate an equation.

In this exercise, you're required to evaluate the given mathematical equation. Thus, we would make x the subject of formula in the equation and then simplify as follows:

√x = 15 - 11 (equivalent)

√x = 4

Taking the square of both sides, we have:

x = 4²

x = 16.

Read more on equations here: brainly.com/question/13170908

Write an equation of the line that passes through (−3,7) and is perpendicular to the line y=−2x−5.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

an equation is : Use the point-slope formula.

y - y_1 = m(x - x_1)    ;  m : the slope   when : x_1 = -3   and  y_1  = 7

- 2 ×m = - 1  because this line is perpendicular to the line y= -2x-5 when the slope is  -2

so : m= 1/2

an equation is : y - 7 =(1/2)(x+3)  

Answer:

The desired equation is

y = (1/2)x + 17/2

Step-by-step explanation:

The slope of the perpendicular line is the negative reciprocal of -2:  m = 1/2.

Start with y = mx + b.

Substituting 7 for y, 1/2 for m and -3 for x, we get:

                7 = (1/2)(-3) + b.  Then 7 = -3/2 + b, so that b = 17/2.

The desired equation is

y = (1/2)x + 17/2

When measuring the length a and the width b of a rectangle, it was found that 5.4< a< 5.5 and 3.6< b< 3.7 (in centimeters). Find the possible values of: the perimeter of the rectangle

Answers

Answer:

The possible values of the perimeter of the rectangle is between 18 and

18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- The perimeter of any quadrilateral is the sum of the length of its

  four sides

- The rectangle is a quadrilateral with each two opposite sides are

  equal in lengths, then its perimeter = 2l + 2w, where l, w are its

  length and width

∵ The the length of the rectangle is a

∵ 5.4 < a < 5.5 cm

∵ The perimeter of the rectangle = 2a + 2b

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 5.4 × 2 < a × 2 < 5.5 × 2

10.8 < 2a < 11 ⇒ (1)

∵ The width of the rectangle is b

∵ 3.6 < b < 3.7 cm

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 3.6 × 2 < b × 2 < 3.7 × 2

7.2 < 2b < 7.4 ⇒ (2)

- Add inequalities (1) and (2)

∵     10.8 < 2a < 11

  +   7.2 < 2b < 7.4

∴  18 < 2a + 2b < 18.4

∵ 2a + 2b represents the perimeter of the rectangle

∴ The possible values of the perimeter of the rectangle is between

  18 and 18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

What is the multiplication inverse of 1/4 A. 1.8
B. 1/2
C. 4
D 8/1​

Answers

The inverse of 1/4 is 4.

Choice C

5(b+6)=18
solve this, please...!

Answers

Answer:

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

5(b + 6) = 18 ← distribute left side

5b + 30 = 18 ( subtract 30 from both sides )

5b = - 12 ( divide both sides by 5 )

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex] = - 2.4

Good evening

_______

Answer:

b= -12/5

_______________

Step-by-step explanation:

5(b+6)=18

5b+30=18

5b=18-30

5b=-12

b= -12/5.

:)

points -3,2 rotated 90 clockwise

its a maze i need help o thank u

Answers

Answer:

(2,3)

Step-by-step explanation:

Rotation through 90 clockwise gives the expression

( x , y )___ ( y ,- x )

so when you put the points -3 ,2 in the relation , it becomes

( -3 , 2 ) ___ ( 2, - -3 )

= ( x, y ) __ ( 2, 3 ). meaning when you rotate -3,2 through 90 clockwise you will get the image ( 2 ,3 )

Lainey bought a set of 20 markers for $6

Answers

Final answer:

To find the unit price of markers in a set, divide the total cost by the number of markers to find that each marker costs $0.30 when 20 are purchased for $6.

Explanation:

Lainey's purchase of a set of 20 markers for $6 can be used to illustrate a simple mathematical concept known as unit price, which is the cost per individual item when items are sold in a set or batch. To calculate the unit price, you divide the total cost by the number of items in the set. Here's how you can do this calculation:

Determine the total cost of the set of markers, which is $6.

Count the number of markers in the set, which is 20.

Divide the total cost by the number of markers to find the unit price: $6 ÷ 20 = $0.30 per marker.

Therefore, the cost of each individual marker from the set is $0.30. Starting small, such as with markers, pencils, sharpeners, and erasers, and gradually adding other items like construction paper or magnets, are good practices in both purchasing supplies and understanding incremental costs in financial literacy.

Ryan transformed figure S into similar figure S′.


What scale factor did he use for the dilation?
A. 1/3
B. 1/2
C. 2
D. 3

Answers

Answer:

D. 3

Step-by-step explanation:

Rectangle S is ½ by 1½, so tripling each dimension would give you S':

½ x 3 =

x 3 =

1½ x 4½ are your new dimensions, and are genuine dimensions!

I am joyous to assist you anytime.

Other Questions
Draw the amino acids alanine ( R group-CH3) and serine(RgroupCH2OH) and then show how a dehydrationreactionwill form a peptide bond between them. With an example in each, describe the use of two basic functions which are known by the "string.h" header file. Whats Equivalent to 2 to the fifth power Accounting Cycle Review Do IT 0-10a Cullumber Company shows the following balances in selected accounts of its adjusted trial balance. Supplies $30,080 Supplies Expense 5,640 Accounts Receivable 11,280 Dividends 20,680 Retained Earnings 65,800 Service Revenue 101,520 Salaries and Wages Expense 37,600 Utilities Expense 7,520 Rent Expense 16,920 Prepare the remaining closing entries at December 31. (If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when the amount is entered. Rate data often follow a lognormal distribution. Average power usage (dB per hour) for a particular company is studied and is known to have a lognormal distribution with parameters = 4 and = 2. What is the probability that the company uses more than 270 dB during any particular hour? The weight of Earth's atmosphere exerts an average pressure of 1.01 105 Pa on the ground at sea level. Use the definition of pressure to estimate the weight of Earth's atmosphere (in N) by approximating Earth as a sphere of radius RE = 6.38 106 m and surface area A = 4RE2. HINT N What is a stage of both technological design and scientific investigation?conduct an experimentresearch related informationdesign the solutiondevelop a hypothesis What is validation? Find P(2) using this probability distribution. Round to 2 decimal places as needed. Select the correct answer.An ion has a net charge of 3+. If this ion has 8 protons, how many electrons does it have? A raindrop of mass m0, starting from rest, falls under the influence of gravity. Assume that as the raindrop travels through the clouds, it gains mass at a rate proportional to the momentum of the raindrop, dmr = kmrvr, where mr is the in- dt stantaneous mass of the raindrop, vr is the instantaneous velocity of the raindrop, 5 and k is a constant with unit [m1]. You may neglect air resistance. (a) Derive a differential equation for the raindrops accelerations dvr in terms of dt k, g, dt and the raindrops instantaneous velocity vr . Express your answer using some or all of the following variables: k,g for the gravitational acceleration and vr, the raindrops instantaneous velocity. What is the least number of transformations performed to create similar rectangle K' from rectangle K? A.1; rotation about the originB.2; rotation about the origin, dilationC.3; rotation about the origin, translation, dilationD.4; reflection across y-axis, dilation, translation, rotation about origin(not B.) The decomposition of hydrogen peroxide, H2O2, has been used to provide thrust in the control jets of various space vehicles. Using the Supplemental Data, determine how much heat (in kJ) is produced by the decomposition of 1.05 mol of H2O2 under standard conditions.2 H2O2(l) 2 H2O(g) + O2(g) Suppose a four-period weighted average is being used to forecast demand. Weights for the periods are as follows: wt-4 = 0.1, wt-3 = 0.2, wt-2 = 0.3 and wt-1 = 0.4. Demand observed in the previous four periods was as follows: At-4 = 380, At-3 = 410, At-2 = 390, At-1 = 400. What will be the demand forecast for period t? The sale price of a swimming pool after 16.5% discount $1135.60. Find the original price of the pool An organism's genetic information is stored in polymers of which type of macromolecule?A carbohydrateB nucleic acidC lipidD protein Why should historians avoid oversimplifications when analyzing sources?A. Oversimplifications are usually too similar to existing historicalargumentsB. Oversimplifications often ignore complex or contradictoryevidenceC. Oversimplifications rely on claims of value rather than claims offact.D. Oversimplifications do not make any kind of historical argument The elementary school students are putting on a play as a fundraiser. The student tickets cost $2.00 each andthe adult tickets cost $4 each. They sold 5 times as many student tickets as adult tickets. They made $140. Howmany student and adult tickets were sold? 11x+19y= I don't understand this I hate math "Here is a sunken boat" is an example of a(n) ____________sentence.conjunctioninvertedcompoundclausecause and effect Choose the correct word to fill in the blank. "The settlers in the westward movement started in the east, and then they moved in wagon trains across trails like the Oregon Trail to the west" is an an example of a ___________ sentence.clausecause and effectconjunctioncompoundsimple