Help me pls!! Only if you know it 30 points

Help Me Pls!! Only If You Know It 30 Points

Answers

Answer 1

Answer:

true

Step-by-step explanation:

Because as it go's down the other go's up


Related Questions

Eight and fifty-nine hundredths in standard form Would be?

Answers

Answer:

8.59

Step-by-step explanation:

1) The and signifies the decimal point

2) Since 59 is in the hundredths place, it would be behind the decimal

which of the following describe the sequence 12, 17, 22, 27, 32​

Answers

This is an arithmetic sequence with the first term adding 5 to get to the next term.

ASAPP!!

Solve the inequality.
-2(w+4)+9<-11

Answers

Answer:

It is 6 from what I believe.

Mallory will donate 1/10 of
her income to charity. If malory earned
$54,500
this year how much
will she donate to charity??​

Answers

Answer: $5,400

Step-by-step explanation:

$54,000 x .10 = $5,400

5,400 your welcome btw what grade you in

14. Use mental math to simplify (4.55 +27) + 5.45.
32
13
18
37​

Answers

Answer: 37

Step-by-step explanation:

4.55 + 27 = 31.55

31.55 + 5.45 = 37

A sports store sells a total of 70 soccer balls in one month and collects a total of $2,400. Write
and solve a system of equations to determine how many of each type of soccer ball were sold.

Answers

Final answer:

To solve for the number of each type of soccer ball sold for $2,400 in total and a combined quantity of 70 balls, we set up a system of equations. However, without specific pricing for each type of ball, it's impossible to provide a unique solution. The ideal approach, if prices were known, would be to use substitution or elimination methods.

Explanation:

To determine how many of each type of soccer ball were sold by the sports store when a total of 70 soccer balls were sold for $2,400, we can set up a system of equations. Let's call the number of the first type of soccer ball sold x and the second type y. We also know that one type of ball cost more than the other, so let's assume the first type costs a dollars and the second type costs b dollars, with a > b. We can establish the following equations based on the given information:

x + y = 70 (for the total number of soccer balls sold)ax + by = 2400 (for the total amount of money collected)

To solve this system of equations, we would generally need the price of each type of soccer ball. As we do not have this information, we are unable to solve this problem uniquely. However, the general approach would involve using either the substitution method or the elimination method to find the values of x and y. This will give us the number of each type of soccer ball sold.

Learn more about System of Equations here:

https://brainly.com/question/21620502

#SPJ2

A rancher has 9,024 cows that graze 6 sections of land. If an equal number of
cows graze each section of land, how many cows graze the 2nd section of land?
F. 2,226
G. 1,540
H. 2,256
J. 1,504​

Answers

Answer:

Option J. 1,504​

Step-by-step explanation:

we know that

To find out how many cows graze in each section of land, divide the number of cows by the number of sections of land

so

[tex]\frac{9,024}{6}= 1,504\ cows[/tex]

Remember that

The number of cows grazing in each section of land is the same

therefore

In the 2nd section of land graze 1,504 cows

You helped me, a fellow middle schooler, don't ask, I screwed my account, I'm not in collage, I'm 13. Anyway...

Answer: J

Please help. Answer with method please, thanks a lot ​

Answers

Answer:

62.83 m²

Step-by-step explanation:

The area of the path is calculated as

area of outside circle - area of reservoir

= πr₁² - πr₂²

where r₁ is the radius of the outer circle and r₂ the radius of the reservoir

diameter of reservoir = 8 m, hence radius = 4 m

radius of outer circle = radius of reservoir + width of path = 4 + 2 = 6 m, thus

area of path = π × 6² - π × 4² = 36π - 16π = 20π ≈ 62.83 m²

how do you find the slope of the line that passes through the points (0,0) and (2,4)

Answers

To find the slope of a line that passes through the points (0,0) and (2,4), you need to find the rise over run, or the change in y over the change in x. To do this, you need to take both the y values and subtract one from the other, so in this case, subtract 4 from 0. This is your change in y, also known as the rise of your slope. Next you do the same for your x values, in this case you would subtract 2 from 0. This becomes your change in x, also known as the run of your slope.  ( I included step by step equations below)

Slope = [tex]\frac{y2-y1}{x2-x1}[/tex] = [tex]\frac{0-4}{0-2}[/tex] = [tex]\frac{-4}{-2}[/tex]

When you simplify your answer you get a slope of 2.

Hope this helps!

what percent of 32 is 4​

Answers

Answer:12,5%

Step-by-step explanation:

In this case 32 represents  one hundred%, and we want to know what is the percentage of 4.  Then it's enough to apply a Rule of Three.  If 32 represents a 100%, 4 will represents X.

This  is 4 x 100 = 400, and then we'll divide between 32

400/32 = 12,5 %

The percent of 32 is 4​ is given as 12.5%

How to solve for the percentage

To find the percentage, you divide the part (4) by the whole (32) and multiply by 100:

(4/32) * 100 = 12.5%

To calculate what percent 4 is of 32, you can use the following formula:

(4/32) × 100 = x

Simplifying this expression, we get:

0.125 × 100 = x

x = 12.5

Therefore, 4 is 12.5% of 32.

Read more on percentages here  https://brainly.com/question/24877689

#SPJ6

The 8th grade soccer team has a budget of $650. Soccer cleats cost $40, shin guards cost $20, and the uniform cost $15. If each player must have cleats, shin guards, and a uniform, how many players will the budget cover? Explain how you knew this.

Answers

Answer:

the answer is 8

Step-by-step explanation:

Add 40+20+15

once you do that you get 75. You then take 650 and divide by 75.

In result you get 8.66666666666 repeated.

So you can only have 8 players.

Answer:

8 players will get all these items.

Step-by-step explanation:

The 8th grade soccer team has a budget of $650.

Soccer cleats cost $40, shin guards cost $20, and the uniform cost $15.

And all these are required by all players.

So, total cost per player = [tex]40+20+15=75[/tex] dollars

And total money the team has = $650

So, the number of players that will be covered from this budget is =

[tex]\frac{650}{75}[/tex] = 8.66 (rounded to 8)

So, a total of 8 players will get all these items.

Note: If we round this to 9, then the budget will exceed to [tex]9\times75=675[/tex] dollars

an infinite number of ratios are equivalent to 3:8 how can that be possible when the multiplication table only goes to 9?​

Answers

Answer:

The multiplication table does not have to end at factors of 9. You can multiply 3 and 8 by any factor to form an equivalent ratio.

Step-by-step explanation:

The ratio that is equivalent to 3/8 is 9/24.

What is Ratio?

The ratio is defined as a relationship between two quantities, it is expressed as one divided by the other.

What are Arithmetic operations?

Arithmetic operations can also be specified by subtracting, dividing, and multiplying built-in functions. The operator that performs the arithmetic operation is called the arithmetic operator.

To determine an infinite number of ratios that are equivalent to 3/8, multiply by a ratio equivalent to 1

A ratio equivalent to 1 is a ratio such as 2/2 and 3/3.

This multiplication is equivalent to multiplying by 1.

So the ratio does not change.

One example is to multiply 3/8 by 2/2.

3/8 and 6/16 have the same ratio, 3:8.

Divide each numerator by each denominator.

⇒ 3÷8

⇒ 0.375

⇒ 6÷16

⇒ 0.375

It will also generate the same outcome if you divide each numerator by each denominator.

Hence, the ratio that is equivalent to 3/8 is 9/24.

Learn more about the Ratio here:

brainly.com/question/1504221

#SPJ2

The table shows the number of youth 7 years and older who played soccer from 2004 to 2012

Answers

Answer:

can you please give more info?

Step-by-step explanation:

Answer:

3.7%

PART A

Step-by-step explanation:

First of all, you have to subtract 13.8 - 13.3 = 0.5

Second of all, Divide 0.5 ÷ 13.3, which is 0.037

Third of all/Finally, Multiply 0.037 by 100, which is 3.7%

I hope this helps!

The Lcm of two numbers is a square number

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

The LCM of the two numbers is composite. The LCM of two numbers is a square number. The GCF of two numbers is a square number. The GCF of two numbers is 12.

Susan is planning a vacation. The travel agent says the average high temperature at the resort is 10 degrees Celsius. What is the equivalent Fahrenheit temperature

Answers

Answer:

50° F

Step-by-step explanation:

To convert C° to F°, Multiply the celcius temperature by 9/5, then add 32 to it.

10 x 9/5 = 18

18 + 32 = 50

What is the product? -4 x [8 -1 -5 9]

Answers

To obtain the product, each element in the expression [tex]\([8, -1, -5, 9]\)[/tex] is multiplied by -4, resulting in [tex]\([-32, 4, 20, -36]\).[/tex]

To find the product of -4 and the expression [tex]\([8, -1, -5, 9]\),[/tex] we multiply each element in the expression by -4.

This involves multiplying -4 by 8, -1, -5, and 9 individually.

The result of these multiplications is [tex]\([-32, 4, 20, -36]\).[/tex]

In other words, each element in the original expression is multiplied by -4 to obtain the corresponding element in the product.

This operation is a scalar multiplication, where a single number (in this case, -4) is multiplied by each element of a vector or array.

Scalar multiplication is a fundamental operation in linear algebra and is used to scale vectors or matrices by a constant factor.

In this context, multiplying the expression by -4 changes the magnitude of each element by a factor of 4 while preserving their relative positions within the array.

What is the sum of 12 and 34

Answers

12+34 = 46

Please mark Brainliest if this helps!

Sum: the total of 2 or more numbers added together

12 + 34 = 46


12 3/4 less than the product of 7 and a number x

Answers

product of 7 and x i

= 7 × X = 7x

[tex]12 \times \frac{3}{4} = 3 \times 3[/tex]

[tex] = 9[/tex]

now the whole expression becomes

[tex]9 < 7x[/tex]

The sentence given can be written mathematically as : 12¾ < 7x

Using the parameters given ;

Number = 12¾product of 7 and x = 7x inequality sign "<"

Combining the information given;

12¾ less than the product of 7 and x

12¾ < 7x

The sentence given can be written mathematically thus;

12¾ < 7x

Complete Question :

Write the inequality: 12 3/4 less than the product of 7 and a number x

What is the distance between the points (2,7) and (-2,7)

Answers

0 is the correct answer i dont know anything

please help and please show how you your answer!!!!

Answers

Answer:

○ B) m∠1 + m∠2 = 180°

Step-by-step explanation:

In order for lines to be parallel, adjacent angles of those lines must add up to 180°.

I am joyous to assist you anytime.

What’s 8/15 divided by 4/5

Answers

Answer: 2/3

Step-by-step explanation: In this problem, we have 8/15 ÷ 4/5. Dividing by a fraction is the same as multiplying by its reciprocal. In other words, we can change the division sign to multiplication and flip the second fraction.

8/15 ÷ 4/5 can be rewritten as 8/15 × 5/4

Now, we are simply multiplying fractions so we multiply across the numerators and multiply across the denominators.

8/15 × 5/4 = 40/60 = 2/3

What percent of 90 is 18? A. 12% B. 20% C. 24% D. 30%

Answers

90 percent of 18 is 20%

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

-2021

Juan bought 7.8 pounds of seedless red grapes for 2.85 per pound. How much did Juan spend on seedless red grapes

Answers

Answer:

the answer is 22.23

Step-by-step explanation:

you multiply 2.85 times 7.8 and you get 22.23

Juan needs to spend  22.23 to buy 7.8 pounds of seedless red grapes.

What is a unitary method?

A unitary method is a mathematical way of obtaining the value of a single unit and then deriving any no. of given units by multiplying it with the single unit.

Given, Juan bought 7.8 pounds of seedless red grapes for 2.85 per pound.

Here the cost of the unit pound is already given, Now to obtain the cost 7.8 pounds we have to multiply the cost of the unit pound and no. of pounds which is,

= (7.8×2.85).

= 22.23.

learn more about the unitary method here :

https://brainly.com/question/28276953

#SPJ2

A four-pack of paper towels costs $3.72. What is the cost per roll of paper towels?

Answers

divide 3.72 by 4 bc it’s a four pack to find the cost per roll as $0.93
Final answer:

To find the cost per roll of a four-pack of paper towels priced at $3.72, divide the total cost by the number of rolls in the pack, resulting in a cost per roll of $0.93.

Explanation:

To calculate the cost per roll of paper towels when a four-pack costs $3.72, you simply divide the total price by the number of paper towels in the pack.

This calculation will reveal the unit price, which is a common concept in basic arithmetic and is frequently encountered in real-life shopping scenarios where quantity discounts are involved.

Here's the step-by-step calculation:

Total cost of the four-pack: $3.72Number of rolls in the four-pack: 4Cost per roll = Total cost ÷ Number of rolls = $3.72 ÷ 4 = $0.93

Therefore, the cost per roll of paper towels is $0.93.

What is the value of x?
3(x - 2) + 5x = 18
ELA
Enter your answer in the box.
HELLPPPP NEEDED FASSSTTTTTT!!!!

Answers

the value of x is 3
Question: 3(x-2)+5x=18

First step, distribute:
3x-6+5x=18

Next, combine x’s:
8x-6=18

Then, bring -6 to the other side, the side will change to positive, so you will add:
8x=18+6
8x=24

Lastly, bring 8 to the other side to find x, so you will need to divide 24 by 8:
x=24/8
x=3

Therefore, your answer is x=3.

Hope this helped. Let me know if you have any more questions:)

Can some help me with this problem and others ?

Answers

Here is the answer... let me know if you have questions

3n+4n= -14 solve each equation

Answers

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

add like terms:

7n=-14

n=-2

Have a nice day!!!! :-)

KA

The solution of expression is, n = - 2

We have to give that,

An expression is,

3n + 4n = - 14

Now, Simplify the expression for n as,

3n + 4n = - 14

Combine like terms,

7n = - 14

Divide on both side by 7;

n = - 14/7

n = - 2

Therefore, The solution is, n = - 2

Learn more about the equation visit:

brainly.com/question/28871326

#SPJ6

What is the 6th term of the sequence?
an= -3 • 2^n+1

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

the 6th term of the sequence

an= -3 • 2^n+1 is :  a6 = -3.2^7 = - 384

HELP ME PLEASE. GETTING GRADED ON THIS WHOLE TEST. JUST GOT BRAINLY. WILL GIVE YOU BRAINLIEST
Given: line segment QR, with midpoint S.

Point Q is at (–5, 5), and point R is at (2, –1).

Find the coordinates of midpoint S.

Enter your answer as an ordered pair. Ex: (x,y)

Answers

Answer:

(-1.5, 2)

Step-by-step explanation:

Add both x coordinates, divide by 2.

(-5) + 2 = -3

-3/2 = -1.5

Add both y coordinates, divide by 2.

5 + (-1) = 4

4/2 = 2

Answer:  The required co-ordinates of the midpoint S are (-1.5, 2).  

Step-by-step explanation:  Given that S is the midpoint of a line segment QR, where the co-ordinates of he endpoints are Q(-5, 5) and R(2, -1).

We are to find the co-ordinates of the midpoint S.

We know that

the co-ordinates of the midpoint of a line segment with endpoints (a, b) and (c, d) are

[tex]\left(\dfrac{a+c}{2},\dfrac{b+d}{2}\right).[/tex]

Therefore, the co-ordinates of the point S are

[tex]\left(\dfrac{-5+2}{2},\dfrac{5+(-1)}{2}\right)\\\\\\=\left(\dfrac{-3}{2},\dfrac{4}{2}\right)\\\\=(-1.5,2).[/tex]

Thus, the required co-ordinates of the midpoint S are (-1.5, 2).  

Emily went to a toy store that was selling two Nintendo DS games and four Wii games for a total of $240. Emily bought three DS games and two Wii games and spent $160. What was the price of one Wii game?

Answers

Answer:

The price of one Wii game is $50

Step-by-step explanation:

Let the cost of 1 Nintendo DS games be x

Cost of 2 Nintendo DS games = 2x

Cost of 3 Nintendo DS games = 3x

Let the cost of 1 Wii game be y

Cost of 4 Wii game = 4y

Cost of 2 Wii game = 2y

Now we are given that Emily went to a toy store that was selling two Nintendo DS games and four Wii games for a total of $240

So, [tex]2x+4y = 240[/tex]  --- A

Emily bought three DS games and two Wii games and spent $160

So, [tex]3x+2y = 160[/tex] ---- B

Plot lines A and B on graph . Intersection point will provide the solution .

[tex]2x+4y = 240[/tex]   -- Green

[tex]3x+2y = 160[/tex] -- Blue

Intersection Point = (20,50)

So, Cost of 1 Nintendo DS games = $20

Cost of 1 Wii game = $50

Hence the price of one Wii game is $50

The price of one WII game is $50.

What is the simultaneous equation that can be used to represent this question:

2n + 4w = 240 equation 1

3n + 2w = 160 equation 2

Where:

n = price of nintendo games

w = price of wii game

What is the price of one wii game?

In order to determine the required game, multiply equation 1 by 2 and equation 2 by 3

6n + 12w = 720 equation 3

6n + 4w = 320 equation 4

Subtract equation 4 from 3

8w = 400

w = 50

Other Questions
Outline Portia's character and compare her with the other heroines of shakespeare. The practice of negotiating labor contracts is known as a closed shop.Question 16 options:TrueFalse How much would $300 invested at 9% interest compounded continuously be worth after 3 years? Round your answer to the nearest cent. Mark drew pictures on the wall with crayons, which made his father furious. To teach him a lesson, his father gave him a severe beating, which left several bruises all over the boys body. A neighbor heard this and said, quit abusing that boy, to which the father justified his behaviors by responding, I am not abusing him, I am teaching him discipline because he will be spoiled if we let his behaviors go. Which defense mechanism is the father using? Look at the two photographs.A color photo of a passenger train. A black and white photo of a freight train.How are these two images different from each other? Check all that apply.the use of colorthe use of a human subjectthe use of artificial and natural lightthe use of trains as subjectsthe use of movement to depict mood Printing also requires ink.... Finally, the actual printing press was an adaptation of a wine press. What is the difference in the way the word printing is used in these two sentences? A. In the first sentence, printing is used as a noun; in the second sentence, it is used as an adjective. B. In the first sentence, printing modifies the word ink; in the second sentence, it modifies the word adaptation. C. In the first sentence, printing functions as the subject of the sentence; in the second sentence, it functions as the object. D. In the first sentence, printing is in the active voice; in the second sentence, it is in the passive voice. Brooke Monroe, the Vice President of Manufacturing for Diacon Products has made a strong argument for the company to enter foreign markets via turnkey projects. However, the company's Chief Financial Officer, Nandu Kishore argues that turnkey projects being short-term propositions could be disadvantageous for the firm if a country subsequently proves to be a major market for the output of the process that has been exported. Brooke Monroe could counter this objection by arguing that Diacon Products can get around this problem by factors contributed to the rise of populism in the late 1800s? What is 0.9 7/8 0.86 written from least to greatest Your class started at 12:12PM and ended at 12:50PM. What angle did the minute hand of a watch sweep through during the class?A.132B.228C.153D.168 Mary Sue inherited a personality trait that makes her more likely to be aggressive. As a result, she does not have many friends and has not had much success in long-term relationships. If Mary Sue were to develop depression, the model that would probably best explain the cause of her depression is the ________ model. A. biological B. gene-environment C. correlation D. interpersonal E. diathesis-stress Peggy is 20 years old and a junior in college. First, she declared her major in early childhood education. Last month, she told her mother she was going to change her major to psychology. This morning, she announced that she wants to major in criminal justice. Marcia would label Peggy as in identity _____. the danger of a single storydo you agree with Adichie? why? how does equiano's youth affect his treatment during the voyage What steps do I take to solve this problem (cm) 8 + 27 =_____+18=___cm=____m If (41)r = (21)10, determine the value of the radix r. Which financial decision is this:Radford is a small company that manufactures automobile bearings. Managers at the company must make decisions on the kind and the cost of equipment to buy. What coefficients would balance the following equation?__Al + __O2 __Al2O3Question 4 options:(A) 2Al + 3O2 1Al2O3(B) 2Al + 3O2 2Al2O3(C) 3Al + 3O2 2Al2O3(D) 4Al + 3O2 2Al2O3 Martinez quilt is made of 6 red square and 18 blue squares. Which ratio compares the number of blue squares to the total number of squaresA) 1:3B) 3:1C)1:4D) 3:4 14% of 81 is what number?