If a toy helicopter is moving at 12 m/s, how much energy does 3kg toy have?

Answers

Answer 1

9514 1404 393

Answer:

  216 J

Step-by-step explanation:

The kinetic energy is given by ...

  KE = 1/2mv^2

  KE = (1/2)(3 kg)(12 m/s)^2 = 216 kg·m²/s² = 216 J

The kinetic energy of the toy is 216 joules.

__

Its potential energy depends on its height.

Answer 2

Answer:216 J Is the answer I just checked

Step-by-step explanation:


Related Questions

A cereal box's length is 25 cm, height is 30 cm and width is 10 cm.

Answers

The surface area of the cereal box is 2600 square centimeters. Volume of the cereal box is 7500 cubic centimeters.

The surface area of the cereal box in the image is 2600 square centimeters. The volume of the cereal box is 7500 cubic centimeters.

To calculate the surface area, we need to find the area of each of the six faces of the box and add them all up. The two largest faces have dimensions 25 cm by 30 cm, so their area is 25 * 30 = 750 square centimeters each. The two next-largest faces have dimensions 10 cm by 30 cm, so their area is 10 * 30 = 300 square centimeters each. The two smallest faces have dimensions 25 cm by 10 cm, so their area is 25 * 10 = 250 square centimeters each. Therefore, the total surface area of the box is 750 + 750 + 300 + 300 + 250 + 250 = 2600 square centimeters.

To calculate the volume, we simply multiply the length, width, and height of the box together. The length is 25 cm, the width is 10 cm, and the height is 30 cm, so the volume is 25 * 10 * 30 = 7500 cubic centimeters.

Here is a table summarizing the surface area and volume of the cereal box:

|      Property   |                 Value                 |

|--------------------|--------------------------------------|

| Surface area | 2600 square centimeters|

|      Volume     |  7500 cubic centimeters |

For such more questions on surface area

https://brainly.com/question/16519513

#SPJ6

Jay bought 15 tee shirts for $68.40. What was the unit price of the tee shirts?????????????????????????????????????? HELP PLEASE I WILL MARK BRAINLEST

Answers

4.56

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

Final answer:

The unit price of the tee shirts that Jay bought is calculated by dividing the total cost ($68.40) by the number of tee shirts (15), coming to a unit price of $4.56 per tee shirt.

Explanation:

The question is asking for the unit price of the tee shirts that Jay bought. To find the unit price, you'll divide the total price by the number of units (tee shirts) purchased. This is a straightforward division of the total cost by quantity.

So, Jay's total cost is $68.40 for 15 tee shirts. To calculate the unit price:

Divide the total cost ($68.40) by the number of tee shirts (15).The result will be the cost per shirt (unit price).

So, $68.40 / 15 = $4.56.

Therefore, the unit price for the tee shirts that Jay bought is $4.56.

Learn more about Unit price here:

https://brainly.com/question/34061692

#SPJ12

SLOVE BY ELIMIMATION METHOD
X+Y=6
X-Y=10​

Answers

Step-by-step explanation:

x + y = 6 ...................equation 1

x - y = 10 ..................equation 2

Solving equation 1 and 2

x + y = 6

x - y = 10

2x = 16

x = 16 /2

Therefore x = 8

Now

putting x = 8 in equation 1

8 + y = 6

y = 6 -8

y = -2

hope it was helpful :)

Answer:

x=8 and y= -2

Step-by-step explanation:

x+y=6

x-y=10      +              ( add them together)

-----------------

2x=16                          ( substitute/ plug x back in )

x=8

8+y=6

8-y=10

y=-2

What is the product?

Answers

Answer:

-6.66

Step-by-step explanation:

Answer:

-6.6 (the 6 on the right is repeating)

Step-by-step explanation:

Finding the Surface Area of a Rectangular Prism
Select Transform to change the drawing of the figure.
VA
Find the surface area of the prism. Use the net to help.
Surface area.
Surface area units
6 cm
3 cm
3 cm
2 cm
3 cm
2 cm
Transform
Intro

Answers

3cm hope this helps

The surface area of the prism is 72 cm².

What is surface Area?

The area is the area occupied by a two-dimensional flat surface. It has a square unit of measurement. The surface area of a three-dimensional object is the space taken up by its outer surface.

We have a prism in the shape of cuboid.

length = 6 cm, Width = 3 cm, Height = 2 cm

So, Surface Area of Cuboid

= 2 (lw + wh + lh)

= 2 ( 18 + 6 + 12)

= 2 (36)

= 72 cm²

Thus, the surface area of prism is 72 cm².

Learn more about Surface Area here:

https://brainly.com/question/29298005

#SPJ7

How is the slope of the line related to the arithmetic sequence

Answers

Answer:

b) It is the common difference.

Step-by-step explanation:

In arithmetic sequence the difference between one term and other term is constant. The slope of the line related to the arithmetic sequence is Common Difference.

What is arithmetic sequence?

In arithmetic sequence the difference between one term and other term is constant

We need to find how slope of the line related to the arithmetic sequence.

A common difference is a difference between any term and its preceding term in an arithmetic sequence. The slope of the line related to the arithmetic sequence is common difference.

Therefore common difference is related to arithmetic sequence.

To learn more on arithmetic sequence click here:https://brainly.com/question/25715593

#SPJ2

There are 18 blueberries in a bowl there are 3 times as many blueberries as strawberries in the bowl how many strawberries are in the bowl

Answers

The answer would be 6 strawberries. Just divide 18 by 3.

Final answer:

There are 6 strawberries in the bowl.

Explanation:

To find the number of strawberries in the bowl, we can set up an equation based on the given information. Let's assume the number of strawberries is S.

The problem states that there are 3 times as many blueberries as strawberries, so we can write this as:

18 = 3S.

To solve for S (the number of strawberries), we can divide both sides of the equation by 3:

S = 6.

Therefore, there are 6 strawberries in the bowl.

The price of a liter of milk increased 10% compared with last year . If the new price is $1.21 per liter , what was last years price?

Answers

Answer:

$1.1

Step-by-step explanation:

First take if 110% is equals to $1.21 what about 100%

1.21×100=121÷110= $1.1

What the area of a trapezoid

Answers

Answer:

A =176 cm^2

Step-by-step explanation:

The area of a trapezoid is found by

A =1/2 (b1+b2) *h

where b1 and b2 are the lengths of the bases

A =1/2(12+10) *16

A = 1/2(22)*16

A =176 cm^2

PLEASE HELP ASAP !!!

Answers

Answer:

The total of a triangle like all the angles added together have to equal 180 degrees

2

the second answer choice

Step-by-step explanation:

115+25+35= 175

end result isn't 180 so no!

115+32+33= 180

end result is 180 so yes!

120+35+35= 190

end result isn't 180 so no!

120+30+20= 170

end result isn't 180 so no!

Nnnnnnnoooooooooooooooooooo

Answers

Yeassssssssssssssssss

Matt and Natalie went shopping. The cost of their clothing, not including tax was $27.75. If the tax rate is 6%, estimate the total cost of their purchase. Group of answer choices

Answers

Answer:

The total cost of purchase of Matt and Natalie are $29.41

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Cost of clothing without tax = $27.75

Tax percentage = 6%

Amount of tax on clothing =

[tex]=6\%\times 27.75\\\\=\dfrac{6}{100}\times 27.75 \\\\=1.665\approx \$1.66[/tex]

Total cost of purchase =

=Total bill without  tax + Amount of tax

[tex]=27.75+1.66\\=\$29.41[/tex]

Thus, the total cost of purchase of Matt and Natalie are $29.41

The material used to make a storage box costs $1.25 per square foot. The boxes have the same volume, so how much does a company save by choosing to make 50 of Box 2 instead of Box 1?

Answers

Answer:

$41.685        

Step-by-step explanation:

Given:-

- The material cost per square foot, C = $1.25

- The two boxes have the dimensions:

         Box 1 : ( 9 x 9 x 10 ) in

         Box 2: ( 11 x 7 x 10 ) in

Find:-

so how much does a company save by choosing to make 50 of Box 2 instead of Box 1?

Solution:-

- We will first determine the surface areas of the two boxes Box 1 ( A1 ) & Box 2 (A2).

               A1 : 2*( 9*9) + 4*( 9*10) = 522 in^2 = 43.5 ft^2

               A2 : 2*(11*7) + 2*(11*10) + 2*(7*10) = 514 in^2 = 42.833 ft^2

- Determine the cost for each box:

               Cost of box 1 = A1*C = 43.5*$1.25 = $54.375

               Cost of box 2 = A2*C = 42.833*$1.25 = $53.5413

- The amount saved by the company by choosing to make 50 Box 2 as compared to 50 Box 1:

               Amount saved = 50*(Cost of box 1 - Cost of box 2)

                                         = 50*( 54.375 - 53.5413 )

                                         = $41.685        

An aquarium tank can hold liters of water. There are two pipes that can be used to fill the tank. The first pipe alone can fill the tank in minutes. The second pipe can fill the tank in minutes by itself. When both pipes are working together, how long does it take them to fill the tank

Answers

The question is incomplete! Complete question along with answer and step by step explanation is provided below.

Question:

An aquarium tank can hold 6600 liters of water. There are two pipes that can be used to fill the tank. The first pipe alone can fill the tank in 55 minutes. The second pipe can fill the tank in 66 minutes by itself. When both pipes are working together, how long does it take them to fill the tank?

Given Information:

Time to fill tank by first pipe = 55 minutes

Time to fill tank by first pipe = 66 minutes

Total capacity  of tank = 6600 liters

Required Information:

Time required to fill tank when both pipes are working together = ?

Answer:

Time required to fill tank when both pipes are working together = 30 mins

Step-by-step explanation:

The rate of filling the tank of the first pipe is,

first pipe = [tex]\frac{6600}{55} = 120[/tex] [tex]L/m[/tex]

The rate of filling the tank of the second pipe is,

second pipe = [tex]\frac{6600}{66}= 100[/tex] [tex]L/m[/tex]

Let x is the time to fill the tank when both pipes are used so the equation becomes,

[tex]120 + 100 = \frac{6600}{x}[/tex]

[tex]120x + 100x = 6600[/tex]

[tex]220x = 6600[/tex]

[tex]x = \frac{6600}{220}[/tex]

[tex]x = 30[/tex] [tex]mins[/tex]

Therefore, it would take 30 minutes to fill the entire tank when both pipes are used to fill the tank.

a regular pentagon has a perimeter of 60 cm what is the measure of angle CBD

Answers

Final answer:

The measure of angle CBD in a regular pentagon with perimeter 60 cm is 108°. This conclusion assumes that CBD refers to an internal angle of the pentagon and is based on the formula for internal angles of a regular polygon.

Explanation:

The subject of the question is related to a regular pentagon which is a polygon with 5 equal sides and equal angles. If the perimeter of the regular pentagon is 60 cm, it means each side measures 60/5 = 12 cm.

The question is asking for the measure of angle CBD. In a regular pentagon, angles are not directly named but it's likely referring to an internal angle of the pentagon. Based on this assumption, we can calculate the measure of an internal angle of a regular polygon using the formula: (n-2) x 180° / n where 'n' is the number of sides. Substituting '5' in place of 'n' because a pentagon has 5 sides, we get (5-2) x 180° / 5, which results in 108°. Therefore, if CBD is an internal angle then it measures 108 degrees.

Learn more about Regular Polygon here:

https://brainly.com/question/18179471

#SPJ2

TIME REMAINING
50:03
Which factors can be multiplied together to make the
trinomial 5x2 + 8x - 4? Select two options
0 (x+1)
(2x + 1)
(x+2)
(5x + 1)
(5x-2)

Answers

Answer:

(5x−2) and (x+2)

Step-by-step explanation:

Answer:

(5x-2)(x+2)

If you want to check your answer mulitply (5x-2)(x+2) and you get the same

trinomial 5x2 + 8x - 4.

Jim's backyard is a rectangle that is 12 5 6 yards long and 10 2 5 yards wide. Jim buys sod in pieces that are 1 1 3 yards long and 1 1 3 yards wide. How many pieces of sod will Jim need to buy to cover his backyard with sod?

Answers

Answer: 75

Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:

In order to cover his backyard with sod, he needs to cover the area of the backyard.

His backyard is a rectangle, and area of a rectangle represented by A is given as l*w

Where,

is the length, and

is the width

So, the area of Jim's backyard is square yards.

l*w=12/5/6*10/2/5=2002/15 or 133.466

The area of each sods are solved using the area of the rectangle formula.

l*w=1/1/3*1/1/3=16/9

To find HOW MANY of these sods we would need to cover the whole backyard, we divide the backyard area by each sod area:

=2002/15 divided by 16 /9=3003/40or 75.075

Since, fractional sods can't be bought, Jim has to buy 75 sods approximately .

The admission fee at an amusement park is $1.50 for children and $4 for adults. On a certain day 333 people enter the park, the admission fee collected totaled $862. How many children and how many adults were admitted?

Answers

Answer:

188 children and 145 adults were admitted in the park.

Step-by-step explanation:

Given:

The admission fee at an amusement park is $1.50 for children and $4 for adults.

Total $862 collected on a certain day when 333 people enter the park.

Now, to find the children and adults admitted in the park.

Let the number of children admitted be [tex]x.[/tex]

And the the number of adults admitted be [tex]y.[/tex]

So, the total people enter the park:

[tex]x+y=333\\\\x=333-y\ \ \ ...(1)[/tex]

Thus, the total amount collected of the admission fee:

[tex]1.50(x)+4(y)=862\\\\[/tex]

Substituting the value of [tex]x[/tex] from equation (1):

[tex]1.50(333-y)+4(y)=862\\\\499.50-1.50y+4y=862\\\\499.50+2.50y=862\\\\Subtracting\ both\ sides\ by\ 499.50\ we\ get:\\\\2.50y=362.50\\\\Dividing\ both\ sides\ by\ 2.50\ we\ get:\\\\y=145.[/tex]

Thus, the number of adults = 145.

Now, to get the number of children by substituting the value of [tex]y[/tex] in equation (1) we get:

[tex]x=333-y\\\\x=333-145\\\\x=188.[/tex]

Hence, the number of children = 188.

Therefore, 188 children and 145 adults were admitted in the park.

What is the volume of a cylinder with a radius of five and a height of three

Answers

it would be a right cylinder

V≈235.62

What is the missing side 7.5 in and x

Answers

Answer:

The missing side is 18 inches

Step-by-step explanation:

Since in the smaller rectangle the sides are 2.5in x 6in and one side for the larger rectangle is given, you can make an equation.

[tex]\frac{2.5}{6}=\frac{7.5}{x}[/tex]

Then you can cross multiply.

2.5x=45

Divide by 2.5 on both sides.

x= 18

Answer:

18

Step-by-step explanation:

if it is a ratio like 2.5:6 the the answer will be 18 because if you do 2.5 over 7.5 that comes out to a total of 0.33 and thats rounded so if you do 6 over .33 then the answer will be 18

the smith family is shopping for a new car and they are basing their decision on color and style Explain how many color choices and how many style choices they might have if there are 8 possible outcomes Justify your answer

Answers

Answer:

Sample response: The Smith family has 2 choices to make, color

and style. By the fundamental counting principle, the product of the

number of choices of color and style must equal 8. So, there could be 1

color and 8 style choices, 2 colors and 4 styles, 4 colors and 2 styles,

or 8 colors and 1 style.

Step-by-step explanation:

The smith can have 1 style and 8 colors, 2 styles and 4 colors, 4 styles and 2 colors, and 8 styles and 1 color.

What are permutation and combination?

A permutation can be defined as the number of ways a set can be arranged, order matters but in combination, the order does not matter.

We have:

Smith family is shopping for a new car and they are basing their decision on color and style.

The total possible outcomes = 8

By the principle of counting the smith family has four choices.

1 style and 8 colors2 styles and 4 colors4 styles and 2 colors8 styles and 1 color

The above are the factors of 8 because smith has a total number of 8 possible outcomes.

Thus, the smith can have 1 style and 8 colors, 2 styles and 4 colors, 4 styles and 2 colors, and 8 styles and 1 color.

Learn more about permutation and combination here:

https://brainly.com/question/2295036

#SPJ2

A leaf blower runs on a mixture of gas and oil. The ratio of ounces of gas to ounces of oil is 40 to 1. How many ounces of gas does the leaf blower need for 3 ounces of oil?

Answers

Answer:

120

Step-by-step explanation:

Each time you add 40 to gas(oz)

Answer: 120 ounces of gas

Step-by-step explanation: Given: 40 ounces of gas to 1 ounce of oil

We need to find: __ ounces of gas to 3 ounces of oil

What we know:

1 × 40 = 40 ounces of gas

2 × 40 = 80 ounces of gas

3 × 40 = 120 ounces of gas

So, all you needed to do was multiply 3 times 40 to get 120 ounces of gas.

Conclusion: The answer is 120 ounces of gas.

A rectangular prism with a height of 20 cm, length of 70 cm, and width of 29 cm is filled completely with water. The water is then poured into a large cylindrical container with a radius of 31 cm. What is the depth of the water in the container, to the nearest centimeter?

Answers

Answer:

13 cm

Step-by-step explanation:

Volumes should be equal

20 × 70 × 29 = 3.14 × 31² × h

h = 13.4546683723 cm

2 cell phones with different text packages. Plan a: $5 per month plus 3 cents per charge. Plan b: no charge per moth plus 10 cents per text. Is there a certain number of texts when two plans cost the same? How many text on each plan to have same bill amount?

Answers

Answer:

a) No there is no certain number of texts when two plans cost the same

b) On plan A 1 text and on plan B 2 text

Step-by-step explanation:

Let us calculate the per text charge for both the plans

Plan A

Total monthly charge of the plan [tex]= 5[/tex] dollars

Number of cents is a dollar [tex]= 100[/tex]

Total cents in five dollars [tex]= 5* 100 = 500[/tex] cents

Total number of days in a month [tex]= 30[/tex]

Charge per day

[tex]= \frac{500}{30} \\= \frac{50}{3} \\= 16.67[/tex]

Now, if only one text is send in a day, the total charge of the text will be

[tex]16.67 + 3[/tex]

[tex]19.67[/tex] cents per text or [tex]20[/tex] cents per text

Plan B

No charge for the month + $ [tex]10[/tex] cents per text

[tex]=[/tex]  $ [tex]10[/tex] cents per text

a) No there is no certain number of texts when two plans cost the same

b) On plan A 1 text and on plan B 2 text

Find the length if the darkened arc. Leave your answer in terms of pi.​

Answers

Answer:

6π in

Step-by-step explanation:

Length of arc

[tex] = 2\pi \: r \frac{120}{360} [/tex]

[tex] = 2\pi \times 9 \times \frac{1}{3} [/tex]

[tex] = 6\pi[/tex] in

6 pied scared inches

7s=245 what does s equal?

Answers

Answer:

35

Step-by-step explanation:

You would have to get rid of the 7. To do that you would divide each side by 7 to get s=35

The t value for a 95% confidence interval estimation with 24 degrees of freedom is

Answers

Answer: the value us 2.064

Step-by-step explanation:

To determine the t value, we would need the t distribution table. Since degree of freedom is known as 24, we would determine alpha/2

A 95% confidence level is 95/100 = 0.95

1 - alpha = 0.95

alpha = 1 - 0.95

alpha = 0.05

alpha/2 = 0.05/2 = 0.025

this is the area to the left. The area to the right 1 - 0.025 = 0.975

alpha/2 = 0.975

Looking at the t distribution table, the t value is

2.064

Select all the expressions equivalent to 2(x + 3). Explain your reasoning. A 2 ⋅ (x + 3) B (x + 3)2 C 2 ⋅ x + 2 ⋅ 3 D 2 ⋅ x + 3 E (2 ⋅ x) + 3 F (2 + x)3

Answers

Answer: B and A

Step-by-step explanation:

(X+3)2 = 2×x + 2×3

= 2x + 6

Likewise

2(x+3) = 2×x +. 2×3

= 2x + 6

Hence they are both same

2.(X +3) still equivalent to 2x +6

Answer:

A and B

Step-by-step explanation:

In this question, we are asked to pick the options which have the same value as the expression in the question.

Firstly, let’s expand the main expression in the question.

Mathematically, expanding this, we have 2x + 6

now let’s consider the options one after the other.

Options A and B are correct as they mean the same thing and would refer to the expression in the question.

Option c is wrong. Expanding option c would yield 2x + 4

option d is wrong as the multiplication is only between 2 and x and does not cover 3. This makes the expression as 2x + 3

option E is is also wrong as it is same as D but expressed in another fashion

option F is is wrong also as expanding would give 6 + 3x which is different from 2x + 6

Which features describe the graph of
oth =1? Select two options.
a focus at (1040)
a focus at (0.-96)
a vertex at (-40,0)
a vertex at (0, 96)
the center at (0,0)

Answers

Answer:

4. a vertex at (0, 96) is CORRECT

5. the center at (0, 0) is CORRECT

From the given equation,

a = 40

b = 96

(h,k) = (0,0), the center

The vertices are at (0,96) and at (0, -96).

The curves open upward and downward.

c² = a² + b² = 40² + 96² = 10816

c = 104

Therefore the foci are at (0, -104) and (0, 104).

Check the given answers:

1. a focus at (104, 0) is INCORRECT

2. a focus at (0, -96) is INCORRECT

3. a vertex at (-40, 0) is INCORRECT

4. a vertex at (0, 96) is CORRECT

5. the center at (0, 0) is CORRECT

Read more on Brainly.com - https://brainly.com/question/4411338#readmore

Answer:

a vertex at (0,96)

the center at (0,0)

Step-by-step explanation:

edge

Countries with low GDPs are the most highly developed countries in the world.

Please select the best answer from the choices provided.

T
F

Answers

The answer is False, countries with higher gross domestic products are the most highly developed countries
The correct answer is false.
Other Questions
A group of newly recruited employees were bullied by senior members of the facilities team. Jodie, one the team members who witnessed the event, wrote a letter to the head of her division describing the bullying incident. In this case, Jodie is engaging in _____.A) downward communicationB) upward communicationC) horizontal communicationD) informal communication A ladder is leaning against a building so that the distance from the ground to the top of the ladder is 9 feet less than the length of the ladder. Find the length of the ladder if the distance from the bottom of the ladder to the building is 15 feet. Sameer visited his cousin and had to drive 135 miles north then 90 miles west. At the end of his trip, he pulled out a map to determine how far from home he was. What is the shortest distance from Sameer's house to his cousin's house? Round your answer to the nearest mile.Group of answer choices163162164160 Which of the following is a true statement for 0 degrees less than theta less than 90 degrees?a. tan theta = -tan thetab. tan theta = tan (90 degrees - theta)c. tan theta = -tan (180 degrees - theta)d. none of the above How is the text structured in this passage from theprologue? Assume you have a home which would cost $120,000 to replace. You currently have the home insured for $85,000. Last night a tornado damaged your home, causing an estimated $25,000 in damage. How much will your insurance company pay for repairing the damage to your home? An aquarium Id 8 feet long , 5 feet wide, and 5.5 feet deep . What is the volume of the tank? A pilot, whose mass is 84.0 kg, makes a loop-the-loop in a fast jet. Assume that the jet maintains a constant speed of 345 m/s and that the radius of the loop-the-loop is 3.033 km. What is the apparent weight that the pilot feels (i.e., the force with which the pilot presses against the seat) at the bottom of the loop-the-loop? Which statement best compares amulticellular organism to a single-celledorganism?A. a multicellular organism has organ systems that interactto carry out life functions, while a single-celled carries out lifefunctions without using organ systems.B. a single-celled organism carries out fewer life functions thaneach cell in a multicellular organism.C. a multicellular organism always obtains energy througha process that is different from that used by a single-celledD. the cell of a single-celled organism is always much larger thanan individual cell of a multicellular organism. What is the measure of each angle in the Summer Triangle The unit used to measure an angle is called a ___________ A. clockwise B.counterclockwise C. degree D. protractor 3. Shih Huangdis Great Wall was 10,000 li long. If two li equal approximately 0.6 miles, how many miles was Shih Huangdi's Great Wall of China? a. 3,000 b. 6,000 c. 10,000 d. 4,000 A package is in the shape of a triangular prism. The bases are right triangles with perpendicular legs measuring 9 cm and 12 cm.The distance between the bases in 10 cm tom bought a pack of pencils for $1.99 and 3 notebooks. He spent $6. How much did each notebook cost? The expressed powers of Congress include:A. the Supreme Court.B. regulating trade.C. enforcing laws.D. creating the Internal Revenue Service. If all fungi in an environment that perform decomposition were to suddenly die, then which group of organisms should benefit most, due to the fact that their fungal competitors have been removed?A. PlantsB. ProtistsC. ProkaryotesD. Animals How do metal atoms bond with one another? The nematode Caenorhabditis elegans has allowed scientists to develop "fate maps" tracing cell lines back to cell origins. The trait of nematodes and some other related groups where they have a set number of cell divisions leading to the same number of body cells in an adult is called:A) anisogamy. B) apoptosis. C) cryptobiosis. D) gastrulation. E) eutely. Error AnalysisA gardener plans to extend the length of a rectangular garden by 7 feet. Let x represent the garden's original length. The expression 6 left parenthesis x plus 7 right parentheses represent the area of the garden, where 6 is the width, in feet, and left parenthesis x plus 7 right parentheses represent the extended length, in feet, of the garden. When asked for the area of the extended portion, the gardener incorrectly said it was 13 square feet. Expand the expression to find the area of the extension. Then describe an error the gardener might have made. How does the planning and control of variable manufacturing overhead costs differ from the planning and control of fixed manufacturing overhead costs? Planning and control of manufacturing overhead costs has both a long-run and a short-run focus. The long-run focus involves Revolutions planning to and for the short-run focus to manage the cost drivers of value-added overhead activities undertake only value-added overhead activities in the most efficient way. Planning and control of fixed variable manufacturing overhead costs have primarily a long-run focus. It involves managing the cost drivers of value-added fixed overhead activities undertaking only value-added fixed-overhead activities for a budgeted level of output. Revolutions makes none most of the key decisions that determine the level of overhead costs at the start of the accounting period.