PLEASE ANSWER NOW

Stephen, Paul & Bridget share some money in the ratio 3 : 4 : 2. In total, Stephen and Bridget receive £50. How much does Paul get?

Answers

Answer 1

Answer:

The money receive by Paul is  [tex]\pounds 40[/tex].

Step-by-step explanation:

Given as :

The ratio of share of money among three people as

Stephen : Paul : Bridget = 3 : 4 : 2

The total money receive by Stephen and Bridget = [tex]\pounds 50[/tex]

Let The money receive by Stephen = 3 x

Let The money receive by Paul = 4 x

Let The money receive by Bridget = 2 x

Now, According to question

The total money receive by Stephen and Bridget = [tex]\pounds 50[/tex]

I.e 3 x + 2 x =  [tex]\pounds 50[/tex]

i.e 5 x =  [tex]\pounds 50[/tex]

∴    x = [tex]\frac{\pounds 50}{5}[/tex]  

    x =  [tex]\pounds 10[/tex]

So, The money receive by Stephen = 3 × [tex]\pounds 10[/tex] = [tex]\pounds 30[/tex]

Let The money receive by Paul = 4 × [tex]\pounds 10[/tex] = [tex]\pounds 40[/tex]

Let The money receive by Bridget = 2 × [tex]\pounds 10[/tex] = [tex]\pounds 20[/tex]

Hence The money receive by Paul is  [tex]\pounds 40[/tex]. Answer


Related Questions

no one helped me with the last question but i got it can someone help me with this

Answers

y = 2x

Step-by-step explanation:

The linear functions are given by:

y = mx+b

To find the slope, we have to find the change in x and y

The change in x is:

[tex]-14-(42) =-14+42 =28\\14+14= 28[/tex]

The change in y is:

[tex]-28-(-84) = -28+84 = 56\\28-(-28) = 28+28 = 56[/tex]

The slope is:

[tex]Slope = \frac{change\ in\ y}{Change\ in\ x}\\=\frac{56}{28}\\= 2[/tex]

Putting slope in equation of linear function

[tex]y =2x+b[/tex]

To find the value of b, we will put any pair of input and output in the slope-intercept form

So, putting (14,28)

[tex]28 = 2(14) + b\\28 = 28+b\\b = 28-28\\b = 0[/tex]

Hence,

the linear equation for function is:

y = 2x

Keywords: Linear function, slope intercept form

Learn more about linear function at:

brainly.com/question/3375830brainly.com/question/3398261

#LearnwithBrainly

The height of a skydiver jumping out of an airplane is given by h=16t +3200

Answers

Answer:

The answer is yes :)

Step-by-step explanation:

Brenda recorded a temperature of 19°C, and Cooper recorded a temperature 17°C higher. What temperature did Cooper record?​

Answers

Answer:

Cooper recorded a temperature of 36° C.

Step-by-step explanation: If you add 19 and 17 together you get 36.

Hope this helps! :)

how do i solve this​

Answers

Answer:

y = -2x + 3

Step-by-step explanation:

Slope-intercept equation of a line is:

y = mx + b

where m is the slope and b is the y intercept.

Here, m = -2 and b = 3.

y = -2x + 3

What is the equation of the line that is perpendicular to the y-axis and contains the point (-2,7)
A: y=-x+5
B: x=-2
C: y=x+9
D: y=7

Answers

Answer:

y = 7

Step-by-step explanation:

The straight line which is perpendicular to the y-axis will be either x-axis or parallel to the x-axis.

Now, the general equation for all straight line which is either x-axis or parallel to x-axis are given by y = c ........... (1), where c is any constant.

For c = 0 the line will be x -axis. therefore, y = 0, is the equation of x-axis.

Now, if the line (1) passes through the point (-2, 7), then the equation will be y = 7. (Answer)  

{Since, the point (-2,7) will satisfy the equation (1) and then c will be equal to 7.}

y is inversely proportional to the square of x.
A table of values for x and y is shown.

a) Express y in terms of x.
b) Work out the positive value of x when y = 25

Answers

Answer:

a) [tex]y=\frac{K}{x^{2} }[/tex]b) [tex]x=\frac{2}{5}[/tex]

Step-by-step explanation:

If [tex]y[/tex] is inversely propotional to the square of [tex]x[/tex], then the relation would be like

[tex]y=\frac{K}{x^{2} }[/tex]

Where [tex]K[/tex] is the constant of propotionality.

Now, we need to use a pair from the table to find the constant of proportionality, we are gonna use [tex](1,4)[/tex]

[tex]y=\frac{K}{x^{2} }\\4=\frac{K}{(1)^{2} } \\K=4[/tex]

Replacing this constant, the expression between variables is

[tex]y=\frac{4}{x^{2} }[/tex]

Which is the answer to a).

Now, if [tex]y=25[/tex] the value of [tex]x[/tex] would be

[tex]y=\frac{4}{x^{2} }\\25=\frac{4}{x^{2} }\\x^{2} =\frac{4}{25}\\ x=\sqrt{\frac{4}{25} }\\ x=\frac{2}{5}[/tex]

Therefore, the answer to b) is [tex]x=\frac{2}{5}[/tex]

Final answer:

In an inverse variation, y is inversely proportional to the square of x. To express y in terms of x, the equation is y = k/(x^2). To find the positive value of x when y = 25, the equation is 25 = k/(x^2), and x = sqrt(k/25) is the solution.

Explanation:

In an inverse variation, a variable is inversely proportional to another variable if their product is a constant. In this case, y is inversely proportional to the square of x. We can write this relationship as y = k/x^2, where k is the constant of variation.

To express y in terms of x, we can rearrange the equation as y = k/(x^2).

To find the positive value of x when y = 25, we can substitute these values into the equation and solve for x. We have 25 = k/(x^2). Rearranging the equation gives us k = 25x^2. Since we want to find the positive value of x, we can take the square root of both sides to get x = sqrt(k/25).

Learn more about Inverse variation here:

https://brainly.com/question/26149612

#SPJ2

Franklin Construction Company build a sidewalk around two sides of a new library, as shown in the figure. what is the area of the sidewalk.​

please help

Answers

Answer:

[tex]630.36\ ft^2[/tex]

Step-by-step explanation:

we know that

To find out the area of the sidewalk, multiply the length by the width of the sidewalk

The width of the sidewalk is equal to

[tex]113.4\ ft-110\ ft=3.4\ ft[/tex]

or

[tex]75.4\ ft-72\ ft=3.4\ ft[/tex]

The area is equal to

[tex]113.4(3.4)+72(3.4)\\385.56+244.8\\630.36\ ft^2[/tex]

Distribute the expression.

5(2s2−3s+4)

Answers

Answer:

10s^2-15s+20

Step-by-step explanation:

because 5(2s^2)=10s^2, 5(-3s)=-15s, and 5(4)=20

hope it helps:)

Answer:102−15+20

Step-by-step explanation:that’s that answer because I just did the question on imagine math

You can rent time on computers at the local copy center for a a ​$ 7 setup charge and an additional ​$ 3.50 for every 10 minutes. How much time can be rented for ​$ 22?

Answers

Answer:

The answer should round up to 40 minutes. Do it to make sure the answer is 4 which in this case = 40

Step-by-step explanation:

[tex]22 - 7 \div 3.50[/tex]

Answer:

Computer can be rented for  42.85 minutes using $22

Step-by-step explanation:

Given:

Setup charge =  ​$ 7

Additional charge for every 10 minutes = ​$ 3.50

To find:

The time for which the computer can be rented for  ​$ 22

Solution:

Let the additional time be x

for  additional charge for 10 minutes =3.50

for 1 minute , additional charge = [tex]\frac{3.50}{10}[/tex]= $0.35

According to the question

setup cahrge + additional charge= $22

[tex]7+(0.35\times x)=22[/tex]

[tex](0.35\times x)=22-7[/tex]

[tex](0.35\times x)=15[/tex]

[tex]x=\frac{15}{035}[/tex]

x=42.85

When the solution of x2 + 9x − 9 is expressed as 9 plus or minus the square root of r, all over 2, what is the value of r? x equals negative b plus or minus the square root of b squared minus 4 times a times c, all over 2 times a


A: 117
B: 54
C:45
D: 9

Answers

Answer:

The answer is option A. 117

Step-by-step explanation:

The general solution of the quadratic equation is:

[tex]x=\frac{-b \pm \sqrt{b^2-4ac} }{2a}[/tex]

The given equation is x2 + 9x − 9 is expressed as minus 9 plus or minus the square root of r, all over 2

Comparing to the general solution

∴ r = determinant = b² - 4 a c  

From the given equation: a = 1 , b = 9 and c = -9

∴ r = 9² - 4 * 1 * (-9) = 81 + 36 = 117

The answer is option A. 117

Answer:

117

Step-by-step explanation:

Is the sequence -3, 1, 5, 9,... An arithmetic sequence

Answers

Answer:

Yes, it's an arithmetic sequence.

Step-by-step explanation:

Each term in this sequence is 4 more than the previous term.  Therefore we have an arithmetic sequence.

What slope passes through -3,7 and is parallel to 4x-1?

Answers

Answer:

y = 4x + 19

Step-by-step explanation:

[tex]\text{Let}\ k:y=m_1x+b_1\ \text{and}\ l:y=m_2x+b_2.\\\\l\ \perp\ k\iff m_1m_2=-1\to m_2=-\dfrac{1}{m_1}\\\\l\ ||\ k\iff m_1=m_2\\\\\text{We have}\ k:y=4x-1\to m_1=4.\\\\\text{Therefore}\ m_2=4.\\\\l:y=4x+b\\\\\text{Put the coordinates of the point (-3, 7) to the equation of a line:}\\\\7=4(-3)+b\\7=-12+b\qquad\text{add 12 to both sides}\\19=b\to b=19\\\\\text{Finally:}\\\\y=4x+19[/tex]

20 pts! A line passes through (3, 7) and (6, 9). Which equation best represents the line?

y = 3 over 2 x + 5
y = 2 over 3 x + 5
y = 3x + 2
y = 2 over 3 x + 2

Answers

Answer:

y = 2 over 3 x + 5

Step-by-step explanation:

m= y2-y1/x2-x1

m= (9-7)/(6-3)

m=2/3

y=mx+b

y= 2/3x+b

(3,7)

7=2/3(3)+b

7=6/3+b

7=2+b

5=b

b=5

y=2/3x+5

Please help. I dont know what Im doing!

Answers

The Fendley family is planning a vacation, and they are trying to choose which resort they will stay in. Mrs. Fendley has created the table below showing their four options. They want to spend no more than $250 per night for the resort. Which resorts will fit into their budget? Select two that apply.

Resort Amount Charged

A $550 for 2 nights

B $694 for 3 nights

C $1028 for 4 nights

D $1153 for 5 nights

A no

Resort A $275 per night

B maybe

Resort B $231.33 per night

C no

Resort C $257 per night

D maybe

Resort D $230.60 per night

the answer is b or d you choose which one you would like to choose

Solve using a suitable inverse operation:

A) a/5= -2

I just want to know what this means and how to do it.

Answers

Answer:

a = - 10

Step-by-step explanation:

Given

[tex]\frac{a}{5}[/tex] = - 2

a is divided by 2. The inverse operation to division is multiplication, thus

Multiply both sides by 5 to clear the fraction

a = 5 × - 2 = - 10

Urgent!!! Triangle ABC has angles the following angle measures. m<A=2x+7 , m<B=10x+10 and m<C=8x+23. what is the value of x and what is the measure of each angle?

x=
m<A=
m<B=
m<C=​

Answers

Answer:

The Value of x= 7.

m∠A= 21°

m∠B= 80°

m∠C= 79°

Step-by-step explanation:

Given:

m∠A = 2x+7

m∠B = 10x+10

m∠C = 8x+23

We need to find the value of x and measures of each angle.

Now by angle sum property which states that sum of all angles of a triangle are 180°.

Hence from above statement we can say in ΔABC;

m∠A+m∠B+m∠C=180

Now substituting the given values in above equation we get;

[tex]2x+7+10x+10+8x+23=180\\2x+10x+8x+7+10+23=180\\20x+40=180\\20x=180-40\\20x=140\\\\x=\frac{140}{20} =7[/tex]

Hence value of x is 7.

Substituting the value of x in all angles we get;

m∠A=[tex]2x+7=2\times7+7=14+7=21\°[/tex]

m∠B=[tex]10x+10=10\times7+10=70+10=80\°[/tex]

m∠C=[tex]8x+23= 8\times7 +23 = 56+23=79\°[/tex]

Final answer:

To find the value of x and the measure of each angle in triangle ABC, set up an equation using the given angle measures. Solve for x and substitute it back in to find the measures of each angle. Then : m<A = 2(7) + 7 = 21 degrees

m<B = 10(7) + 10 = 80 degrees

m<C = 8(7) + 23 = 79 degrees

Explanation:

To find the value of x and the measure of each angle in triangle ABC, we need to set up an equation using the given angle measures. Since the sum of the angles in a triangle is 180 degrees, we can write the equation as:

m<A + m<B + m<C = 180

Substituting the given angle measures, we have:

(2x + 7) + (10x + 10) + (8x + 23) = 180

Simplifying the equation:

20x + 40 = 180

Subtracting 40 from both sides:

20x = 140

Dividing both sides by 20:

x = 7

Now that we know the value of x, we can find the measure of each angle by substituting x into the respective expressions:

m<A = 2(7) + 7 = 21 degrees

m<B = 10(7) + 10 = 80 degrees

m<C = 8(7) + 23 = 79 degrees

A scientist measured the wavelength of an X-ray as 0.0000000065 meters. ​ ​Write the number in scientific notation.

Answers

Answer:

[tex]6.5 \times 10^{-9}[/tex]

Step-by-step explanation:

The scientific notation of a number is to express the number in the form [tex]x\times 10^{y}[/tex] where x is the base of ten.

So, if we want to express the number 0.0000000065, then we can write it as

[tex]\frac{6.5}{1000000000} = 6.5 \times 10^{-9}[/tex].

So, we can write 0.0000000065 as [tex]65\times 10^{-10}[/tex] or [tex]0.65 \times 10^{-8}[/tex] but those are not the scientific notation.  

Therefore, [tex]6.5 \times 10^{-9}[/tex] is the scientific notation of 0.0000000065. (Answer)

find the value for x.

Answers

Answer:  x = -13

=========================

Work Shown:

19 = 38/2

19 & 1/2 = 19 + 1/2

19 & 1/2 = 38/2 + 1/2

19 & 1/2 = (38+1)/2

19 & 1/2 = 39/2

-------

In the original equation, replace the "19 & 1/2" with "39/2" to get

(5/2)x + (1/2)x = 39/2 + (9/2)x

Each term involves a fraction with a denominator of 2. If we multiply both sides by the common denominator, then the fractions will cancel out

For example: 2*(5/2)x = (10/2)x = 5x

So after multiplying both sides by 2, you should have this new equation

5x + 1x = 39 + 9x

--------

Let's solve that latest equation for x

5x + 1x = 39 + 9x

6x = 39 + 9x

6x-9x = 39 + 9x-9x ... subtract 9x from both sides

-3x = 39

-3x/(-3) = 39/(-3) .... divide both sides by -3

x = -13

7 pencils for 16 dollars

Answers

Answer:44 cents

Step-by-step explanation:

7/16 = .4375

Answer:

Step-by-step explanation: To find the unit price you could divide 7 by 16

A 14 pound bag of dog food cost $16.24 and a 30 pound bag of dog food cost $33.30 which statement is true and can be used to determine the better buy?

A.The unit rate per pound of a 14 pound bag $0.05 less than the unit rate of a 30 pound bag.

B.The unit rate per pound of a 14 pound bag is $0.05 more than the unit rate of a 30 pound bag.

C.The unit rate per pound of a 14 pound bag is $0.50 less than the unit rate of a 30 pound bag.

D.The unit rate per pound of a 14 pound bag is $0.50 more than the unit rate of a 30 pound bag.

Answers

Answer:

B)

Step-by-step explanation:

16.24/14=1.16

33.3/30=1.11

1.16-1.11=0.05

The correct statement is The unit rate per pound of a 14 pound bag is $0.05 more than the unit rate of a 30 pound bag.

What is unitary method?

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

Given:

14 pound bag cost = 16.24

cost of 1 pound bag = 16.24/14

                                  = $1.16

and,

another bag which is of  30 pound costs = 33.30

                                                                    = 33.30 / 30

                                                                    = $1.11

Hence, The unit rate per pound of a 14 pound bag is $0.05 more than the unit rate of a 30 pound bag.

Learn more about unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ2

Which absolute value function, when graphed, represents
the parent function, f(x) = |xl, reflected over the x-axis and
translated 1 unit to the right?
5 -4 -3 -2 -1
1
2
3
4
5
f(x) = -1 | + 1
f(x) = -x-11
f(x) = |-*1 + 1
f(x) = |-* - 11
anche
Save and Exit

Answers

Answer:

f(x) = -|x| + 1

Step-by-step explanation:

f(x) = |xl when reflected over the x-axis is f(x) = -|x|.

When reflected over x-axis a graph becomes negative in y value.

f(x) = -|x| then translate 1 unit to the right is f(x) = -|x| + 1. Adding 1 translates the graph towards the right because the positive x-axis is on the right.

what is the answer because am stuck​

Answers

Answer:

30 Oranges!

Step-by-step explanation:

Given that for every 2 apples there are 3 oranges.

How many oranges would be there in a basket of 20 apples?

Since for every couple of apples we have 3 oranges we will calculate how many couples of apples are there in the basket.

Given there are 20 apples. This means that there are [tex]$ \frac{20}{2} $[/tex] = 10 pairs of apples.

Since for one pair we have three oranges, for 10 pairs we would have 3 X 10 = 30 oranges.

Therefore, we can conclude that the number of oranges in the bigger basket would be 30.

7.66 × 0.55 i need 20 charters to ask this

Answers

Answer:

4.213

Step-by-step explanation:

Which postulate proves these two triangles are congruent ?

Answers

Answer:

HL

Step-by-step explanation:

HL is used for right triangles that are congruent. These two triangles are congruent(the same) and they happen to be right triangles, therefore, HL.

The postulate that proves the triangle are congruent is hypotenuse-leg (HL) congruency theorem.

Here, we have,

A triangle is a polygon that has three angles and three sides. The sum of angles in a triangle is 180 degrees.

Types of triangles are isosceles, scalene and equilateral triangles.

Two angles are said to be complementary if their sum is 90 degrees.

Two triangles are said to be congruent if all their corresponding sides and angles are congruent.

This means that the triangles have equal angles and equal sides.

here, we have,

HL is used for right triangles that are congruent.

These two triangles are congruent(the same) and they happen to be right triangles, therefore, HL.

The postulate that proves the triangle are congruent is hypotenuse-leg (HL) congruency theorem.

Find out more on triangle at:

brainly.com/question/17335144

#SPJ2

The lengths of the sides of a triangle are6, 8, 10. Can the triangle be a right triangle?

Answers

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Another way of stating the question:  Does the Pythagorean Theorem apply here?  Does 6^2 + 8^2 = 10^2?

           Does 36   + 64   = 100?   YES

Yes, this is a right triangle.

Answer: Yes. That is because it fits the requirements of the Pythagoream Therom:

6^2+8^2    10^2

36+64        100

100      =    100  :)

10. Estimate by rounding -5 2/5+9 8/11-3 5/6

Answers

Answer:

0.5

Step-by-step explanation:

-5 2/5=-27/5

9 8/11=107/11

-3 5/6=-23/6

--------------------

-27/5+107/11-23/6

-27/5-23/6+107/11

-162/30-115/30+107/11

-277/30+107/11

-3047/330+3210/330=163/330=0.493=0.5

Jimmy measured four pieces of wood. their measures are 4.2 ft, 9/2 ft, 4.02 ft, and 4 2/9 ft. what's the length of the shortest piece​

Answers

9/2= 4.5 ft
4 2/9= 4.22
4.02, 4.2, 4.22, 4.5
4.02 feet is the shortest length of wood out of throws four pieces

After converting all measurements to the same format (decimals), we can see that the shortest piece of wood Jimmy measured is 4.02 ft.

To find the shortest piece of wood, we first need to convert all the lengths to the same format, preferably in decimals for easier comparison. The lengths of the wood pieces given are 4.2 ft, 9/2 ft, 4.02 ft, and 4 2/9 ft.

Let's break it down:

4.2ft remains as it is. 9/2ft equals 4.5ft when converted to a decimal. 4.02ft remains as it is. 4 2/9ft equals approximately 4.22ft when the fraction is converted to a decimal.

So, we have pieces of wood that are 4.2 ft, 4.5 ft, 4.02 ft, and 4.22ft. Looking at these numbers, it is clear that the piece of wood that measures 4.02 ft is the shortest.

Learn more about Fraction and Decimal Conversion here:

https://brainly.com/question/31738948

#SPJ6

Find the volume of a sphere with a radius of 100yd . Express your answer in terms of pi.

Answers

Answer:

4/3*100^3*π

Step-by-step explanation:

V = 4/3*π*r^3

= 4/3*π*100^3

≈ 4.18879*10^6

A microwaveable cup-of-soup package needs to be constructed in the shape of cylinder to hold 350 cubic

centimeters of soup. The sides and bottom of the container will be made of styrofoam costing 0.03 cents per square

centimeter. The top will be made of glued paper, costing 0.08 cents per square centimeter. Find the dimensions for

the package that will minimize production cost.

Helpful information:


To minimize the cost of the package:

Radius:

Height:

Minimum

Answers

Final answer:

To minimize production cost, we need to find the dimensions of the package that will satisfy the volume equation and minimize the cost equation. Taking the partial derivatives of the cost equation with respect to the variables 'r' and 'h', and setting them equal to zero, we can find the critical points. Solving these equations, we find that the dimensions for the package that will minimize production cost are a height of 7 cm and a radius of 2.5 cm.

Explanation:

To find the dimensions of the package that will minimize production cost, we need to consider the cost of the sides and bottom made of styrofoam and the cost of the top made of glued paper. Let's denote the radius of the base of the cylinder as 'r' and the height of the cylinder as 'h'.

The volume of a cylinder is given by the formula V = πr²h. We know that the volume of the package needs to be 350 cubic centimeters, so we can write the equation as πr²h = 350.

The cost of the sides and bottom of the container is given by the formula C1 = 0.03 * (2πrh + πr²), and the cost of the top is given by the formula C2 = 0.08 * πr².

To minimize the cost, we need to find the values of 'r' and 'h' that satisfy the volume equation and minimize the cost equation.

Since this is a calculus problem, we will differentiate the cost equation with respect to 'r' and 'h', and set the derivatives equal to zero to find the critical points.

Taking the partial derivatives of C1 and C2 with respect to 'r' and 'h', we get:

∂C1/∂r = 0.03 * (2πh + 2πr) = 0∂C1/∂h = 0.03 * (2πr) = 0∂C2/∂r = 0.08 * (2πr) = 0∂C2/∂h = 0

Solving these equations, we find that h = 7 cm and r = 2.5 cm. Therefore, the dimensions for the package that will minimize production cost are a height of 7 cm and a radius of 2.5 cm.

Three points of a function are graphed.

A coordinate plane with 3 points plotted at (10, 18), (14, 24), and (18, 30).
Which statement describes the function through the points?

The function is a direct variation function with a constant of variation of 1.5.
The function is a direct variation function with a constant of variation of 1.8.
The function is linear but is not a direct variation function.
The function is not a linear function.

Answers

Final answer:

The function through the points (10, 18), (14, 24), and (18, 30) is a direct variation function with a constant of variation of 1.8.

Explanation:

In this case, we have a linear function. We can determine this by checking if the changes between the x-values and the y-values are consistent. For the change in x-values: (14-10 is 4) and (18-14 is also 4), the change is constant. Similarly, check the change in y-values: (24-18 is 6) and (30-24 is also 6), thus the change is constant. Hence, the function is linear.

More so, this function is a direct variation function because it passes through the origin. In direct variation functions, the ratio of y to x remains constant. In this case, the y divided by x at each point [(18/10=1.8), (24/14=1.71), (30/18=1.67)] is approximately 1.8, which is almost constant.

So, the best description of this function is: 'The function is a direct variation function with a constant of variation of 1.8'.

Learn more about Direct Variation Function here:

https://brainly.com/question/18726215

#SPJ12

Answer:

The function is linear but not a direct variation function.

Step-by-step explanation:

Other Questions
Consider the sequence:5, 7, 11, 19, 35,....Write an explicit definition that defines the sequence:Group of answer choicesa_n=2n+3 a n = 2 n + 3a_n=3n+2 a n = 3 n + 2a_n=3n^2 a n = 3 n 2a_n=2^n+3 Consider the following generic chemical equation. 2A+4B3C What is the limiting reactant when each of the following amounts of A and B are allowed to react? Part A 2 molA; 5 molB 2 ; 5 B A SubmitRequest Answer Part B 1.8 molA; 4 molB 1.8 ; 4 B A SubmitRequest Answer Part C 3 molA; 4 molB 3 ; 4 B A SubmitRequest Answer Part D 22 molA; 40 molB 22 ; 40 B A Inventory managers at SYX Enterprises utilize an inventory coetrol system where materials are scheduled to arrive just as they are neoded on the production line. Thi is referred to as: a restructuring.b. force-feld control. c. total quality management. d. just-in-time inventory control. e. none of these. Kim wants to portray a strong inner self; therefore, she should:Be assertive.Try not to appear confident.Not look people in the eye.Worry about other people's feelings over her own safety. What would be the wavelength of the fundamental and first two overtones produced by an organ pipe of length L that is closed at one end and open at the other? A) L, L, L B) L, L, 1/6 L C) 2L, L, L D) 4L, 2L, L E) 4L, 4/3 L, 4/5 L A spacecraft is placed in a circular orbit around a planet with mass 6.4 x 1023 kg. The spacecraft orbits at a height of 4.5 x 107 m above the planets surface. What additional information is needed to calculate the speed of the spacecraft in the orbit? Which of the following policies represents an automatic stabilizer with respect to fiscal policy?A. Elected officials decide to raise the minimum wage just as the economy starts to slow down. B. The government builds more roads to reduce commuting time. C. As corporations report lower profits, their tax bill falls. D. The government agrees to review income tax rates whenever economic conditions warrant. 2 PointsWhich of the following was true for African American soldiers during WorldWar II?A. They played an important role in the North African campaign butwere not involved in Europe.OB. Some were not given awards until decades after the war becauseof racial discriminationOC. They were not placed in combat areas and were used only aslaborers.D. Very few African Americans joined the U.S. armed forces, so nonewere honored during the war. how many times does 18 go into 40 When Thomas Hunt Morgan crossed his red-eyed F generation flies to each other, the F generation included both red- and white-eyed flies. Remarkably, all the white-eyed flies were male. What was the explanation for this result?A) The involved gene was on the X chromosome B) The involved gene was on the Y chromosome. C) The involved gene was on an autosome. D) Other in.ilc-spccific factors influence eye color in flies E) Other fc.nalc-sjxcific factors influence eye color in flics. When the volleyball rises in the air, what does the force of gravity cause the volleyball to do help me QUICK, plz! 15 points! The diagram shows two vectors that point west and north. A right triangle with the base labeled 40 meters and the height labeled 30 meters. The hypotenuse is a dotted arrow labeled R. What is the magnitude of the resultant vector? 10 meters 50 meters 1200 meters 2500 meters In a command economy, how is it determined what goods and services will be produced?A)Businesses decide what to produce on the basis of market conditions.B)Consumers decide through their behavior in the marketplace.C)Central government planning decides what will be produced.D)Supply and demand control production and price. m=-4, passes through the point (5,-3) I have no idea how to do this. My teacher just threw it on us, please help. Solving a word problem using a two-step medequallyEspahoJim wants to rent a boat and spend at most $34. The boat costs $6 per hour, and Jim has a discount coupon for $8 off. What are the possible numbers of hoursJim could rent the boat?User for the number of hours.Write your answer as an inequality solved for t The following financial information applied to your company for 2018: Sales revenues, $4,350,000 Labor and materials, $970,000 Depreciation for existing assets purchased prior to 2018, $80,000 On January 5, 2018, you purchased $130,000 of equipment classified as 5-year MACRS assets On September 23, 2018, you purchased $210,000 of equipment classified as 7-year MACRS assets a) Calculate the total depreciation expenses allowed in 2018. b) Calculate the taxes your company owes for 2018 and your net income for 2018. El cepillo __ al lado del peine. estar ser forms There was a plate of cookies on the table. Amanda was hungry because she hadn't had breakfast, so sheate half the cookies. Then Beth came along and noticed the cookies. She thought they looked good, so sheate a third of what was left on theplate. Christine came by and decided to take a fourth of the remaining cookies withher to her next class. Then Daniel came dashing up and took a cookie to munch on.When Eva looked at the plate, she saw that there were two cookies left. She wondered how many cookieswere on the plate to begin with?