please graph these dont have time to finish

Please Graph These Dont Have Time To Finish

Answers

Answer 1
sorry my points are messed up, but i hope you can see through the mess and get your points graphed!

i hope this helps!
Please Graph These Dont Have Time To Finish

Related Questions

It takes 1 4 cups of mayonnaise to make 3 4 cups of tuna fish salad. If Cory has a recipe for 1 cup of tuna fish salad, how much mayonnaise will he need to make 9 times the recipe? A) 3 cups of mayonnaise B) 5 cups of mayonnaise C) 6 cups of mayonnaise D) 9 cups of mayonnaise

Answers

Answer: OPTION A.

Step-by-step explanation:

Let be "x" the amount of cups of mayonnaise that he will need to make 1 cup of tuna fish salad and "y" the amount of cups of mayonnaise that he will need to make 9 times the recipe.

Knowing that it takes [tex]\frac{1}{4}\ cups[/tex] of mayonnaise to make [tex]\frac{3}{4}\ cups[/tex] of tuna fish salad, we can set up the following proportion:

[tex]\frac{\frac{1}{4}}{\frac{3}{4}}=\frac{x}{1}[/tex]

Solving for "x", you get:

[tex]\frac{\frac{1}{4}}{\frac{3}{4}}=\frac{x}{1}\\\\\frac{1}{3}=\frac{x}{1}\\\\x=\frac{1}{3}[/tex]

So "y" will be:

[tex]y=9x[/tex]

Substituting the value of "x" into the equation, we get:

[tex]y=9(\frac{1}{3})\\\\y=3[/tex]

Final answer:

Cory will need 3 cups of mayonnaise to make 9 times the recipe for 1 cup of tuna fish salad.

Therefore, the correct answer is 3 cups of mayonnaise (Option A).

Explanation:

To find out how much mayonnaise Cory will need to make 9 times the recipe for 1 cup of tuna fish salad, we need to calculate the proportional amount of mayonnaise.

It takes 1/4 cups of mayonnaise to make 3/4 cups of tuna fish salad.

So, the ratio is 1/4 : 3/4.

To find the amount of mayonnaise needed for 1 cup of tuna fish salad, we scale the ratio by multiplying both sides by 4/3: 1/4 * 4/3 = 1/3 cup of mayonnaise.

Therefore, for 9 times the recipe, Cory will need 9 * 1/3 = 3 cups of mayonnaise.

Justin's plant shop has 12 shelves. Each shelf holds 18plants. use properties of operations to find the number of plants the shelves can hold.​

Answers

Do 12x18 to get your answer which is 216
This is multiplication
Final answer:

The total number of plants Justin's plant shop can hold is determined by multiplying the number of shelves by the number of plants each shelf can hold. This results in a total of 216 plants.

Explanation:

We can use the properties of operations to solve this problem, specifically the multiplication operation. In this case, Justin's plant shop has 12 shelves and each shelf holds 18 plants. So, to find the total number of plants the shelves can hold, we multiply the number of shelves by the number of plants each shelf can hold. This is called multiplication, which is one of the fundamental properties of operations in mathematics.

Here's the calculation: 12 shelves * 18 plants = 216 plants.

So, Justin's plant shop can hold a total of 216 plants given the current shelf setup.

Learn more about Multiplicative Property of Operations here:

https://brainly.com/question/37036975

#SPJ3

Mr.Mole left his burrow and started digging his way down at a constant rate

Answers

Answer:

Mr. Mole is descending by 2.4 meters per minute

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the time in minutes

y ---> the distance in meters

we know that

In this problem the rate of change or slope is the same that the speed

The formula to calculate the slope between two points is equal to

[tex]m=\frac{y2-y1}{x2-x1}[/tex]

take two points from the table

(5,-18) and (8,-25.2)

substitute the values in the formula

[tex]m=\frac{-25.2+18}{8-5}[/tex]

[tex]m=-2.4\ meters\ per\ minute[/tex] ---> is negative because is descending

in kite PODS, m<o=119 and m<s=71 what is m<p?​

Answers

Answer:

∠P = 85°

Step-by-step explanation:

The sum of the interior angles of a kite = 360°, thus

∠P + ∠D + 119 + 71 = 360, that is

∠P + ∠D  + 190 = 360 ( subtract 190 from both sides )

∠P + ∠D = 170°

The opposite angles  P and D are congruent, thus

∠P = [tex]\frac{170}{2}[/tex] = 85°

A family drives
4
1
2

miles in
1
10

of an hour. What is their rate of speed in miles per hour?

Answers

Answer:

3.75 miles per hour

Step-by-step explanation:

speed = distance/time

=412/110

=3.75 miles per hour

The price of a laptop is increased by 15%.The old price of the laptop was £300.Work out the new price

Answers

Answer: 345

Step-by-step explanation:

15% + 100% = 115%

100%.......300£

115%..........x£

x = 115*300/100

x= 345

Final answer:

To find the new price of the laptop after a 15% increase, add the 15% increase to the old price of £300 to get £345.

Explanation:

The new price of the laptop is £345.

Calculate the 15% increase of the old price: £300 x 15% = £45.Add the increase to the old price to find the new price: £300 + £45 = £345.

Solve:

919÷ 2


Round to the nearest whole

Answers

Answer:

460

Step-by-step explanation:

919 ÷2 = 459.5 so you have to round to the nearest hole so when its 5 or more you round up to the nearest whole and when its 4 or less you round down so your answer is 460

It equals 460 if u round to the nearest while

During last night's football game, the running back lost 3 yards, then gained 12 yards before finally being pushed back 2 more yards.

Part A: What is the number sentence?

Part B: Rewrite it as an addition equation.

Answers

Part A: The number sentence is -3 + 12 - 2. Part B: The addition equation is 9 = -3 + 12 - 2.

Part A: To find the total yardage gained or lost by the running back, we need to add together each of the individual yardage changes. The running back first lost 3 yards, then gained 12 yards, and finally was pushed back 2 yards. The number sentence that represents this sequence of events is:

-3 (loss of 3 yards) + 12 (gain of 12 yards) - 2 (loss of 2 yards).

Part B: To rewrite this as an addition equation, we need to make sure that the total change in yardage is on one side of the equation, and the individual changes are on the other side, all connected by addition. We can do this by adding the losses as negative numbers to the gains. The total yardage gained or lost is the sum of these individual changes:

-3 + 12 + (-2).

Now, we calculate the sum:

-3 + 12 = 9,

9 + (-2) = 7.

So, the addition equation that represents the total yardage is:

7 = -3 + 12 - 2.

15 lb for $13.35 what is the unit rate and what is the cost

Answers

Answer:

$0.89/1        the cost is $0.89.

Step-by-step explanation:

cost over lb

13.35/15

unit rate means for 1 so divide 15 by 15 to get  1  

what ever u do to the denominator do to the numerator so divide 13.35 by 15

13.35/15 divided by 15/15= 0.89/1

$0.89 for 1 lb

Final answer:

The unit rate is $0.89 per pound when 15 pounds cost $13.35. The cost for any other quantity can be found by multiplying the unit rate by the desired number of pounds.

Explanation:

To find the unit rate, which is the cost per pound in this case, you would divide the total cost by the number of pounds. The question states that 15 pounds of an item cost $13.35. Therefore, the unit rate is calculated as $13.35 divided by 15 lb, which equals $0.89 per pound.

The cost is already given as $13.35 for the 15-pound quantity. If you need to find the cost for a different quantity, you can multiply the unit rate by that quantity. For example, if you need to know the cost of 1 pound, it would be $0.89, while the cost for 5 pounds would be 5 multiplied by $0.89, which equals $4.45.

PLEASE HELP ASAP

A circle is centered at the point (-3, 2) and passes through the point (1,5). The radius of the circle is (blank) units. The point (-7 (blank) lies on this circle

Answers

Answer:

5 units

Step-by-step explanation:

The radius is the distance from the centre of the circle to a point on the circumference.

Use the distance formula to calculate the radius r

r = √ (x₂ - x₁ )² + (y₂ - y₁ )²

with (x₁, y₁ ) = (- 3, 2) and (x₂, y₂ ) = (1, 5)

r = [tex]\sqrt{(1+3)^2+(5-2)^2}[/tex]

  = [tex]\sqrt{4^2+3^2}[/tex]

  = [tex]\sqrt{16+9}[/tex]

  = [tex]\sqrt{25}[/tex] = 5

Derrick's Dog Sitting and Darlene's Dog Sitting are competing for new business. Derrick's Dog Sitting charges $10 plus $5 per hour. Darlene's Dog Sitting charges $16 plus $3 per hour.
35 31

Part 1 out of 2
Complete and solve the equation that can be solved to find the number of hours for which the total cost will be the same for the two services. In your equation, use x to represent the number of hours of dog sitting.


The equation is .
The total cost will be the same for the two services at hours.

Answers

Answer:

equation is:

5x + 10 = 3x + 16

To find when the total will be same, solve the equation

2x = 6

x = 3

Answer:

Derrick's (10+5x)

Darlene's (16+3x)

for part two:

Derrick worked 6 hours

and darlene worked 8 hours

i think

Step-by-step explanation:

3. 78.34 m =
mm
A 78,340
B 7,834
C 0.07834
D 783,400

Answers

Answer: A. 78,340 mm

5d-8=1+5d solve the equation. Determine whether the equation has one solution, no solution, or infinetly many solutions.

Answers

Answer:

no solution

Step-by-step explanation:

5d - 8 = 1 + 5d

Add 9 to both sides

5d = 9 + 5d

Subtract 5d

0 does not equal 9

No solutions

The given equation has no solution.

The given equation is 5d-8=1+5d.

What is an equation?

In mathematics, an equation is a formula that expresses the equality of two expressions, by connecting them with the equals sign =.

The solution of an equation is the set of all values that, when substituted for unknowns, make an equation true.

Here,

5d - 8 = 1 + 5d

⇒ 5d-5d=1+9

⇒ 0≠9

Therefore, the given equation has no solution.

To learn more about an equation visit:

https://brainly.com/question/14686792.

#SPJ2

x² + 3x -4=0
solve by factoring

Answers

Answer:

X=1 and -4

hope this helps you!

(p.s please mark me as brainlyest)

Step-by-step explanation:

tell me if you want/need the explanation why and I'll gladly give it to you.

Use rounding to estimate the difference of 18.14 - 9.88.

Answers

Answer:

i think it would go up to 10 im pretty sure at least :) lmk if its correct

Step-by-step explanation:

We can round both numbers. Remember (4 and below, round down.) and (5 and higher, round up.)

18.14 = 18

9.88 = 10

Now, we can subtract.

18 - 10 = 8

Hence, the estimated difference is 8.

______

Best Regards,

Wolfyy :)

What the solution to this: what is 186×21=8(x+x)?

Answers

Answer:

x = 244.125

Step-by-step explanation:

186 · 21 = 8(x + x) (Given)

3906 = 8(2x) (Simplify)

3906 = 16x (Simplify)

[tex]\frac{3906}{16} = \frac{16x}{16}[/tex] (Division Property of Equality)

244.125 = x (simplify)

x = 244.125 (Symmetric Property of Equality)

Answer:

[tex]\frac{1953}{8}[/tex]  

I hope this helps!

What is the answer ?

Answers

Answer:

642

Step-by-step explanation:

639 -127 = x -130

x = 639 -127 +130 = 639 +3 = 642

Answer:

642

Step-by-step explanation:

use inverse operations

first find the difference of 639 and 127 to get 512

then using inverse operations add 512 to 130 to get 642

check by subtracting 642 by 130 to get 512

A 6000-seat theater has tickets for sale at $28 and $40. How many tickets should be sold at each price for a sellout show to generate a total revenue 194400
The number of tickets for sale at $28 should be
The number of tickets for sale at $40 should be​

Answers

Answer:

3,833 for $28

2167 for $40

Step-by-step explanation:

Let X be the number of tickets sold at the price of $24, And Y be the number of tickets sold at the price of $40.

Now,   $ 28X will be the revenue generated due to the $28 tickets

And,   $40Y will be the revenue generated due to the 40$ tickets.

Now, Total revenue generated should be $194400.

Thus ,   28X + 40Y  = 194400  -(1).

Also,

Total number of seats in theater is 6000.

So, X + Y = 6000.  -(2)

X = 6000 - Y.

Put in equation 1

We get ,    168,000 - 28Y + 40Y = 194,400

                   12Y = 26,000

                      Y = 2,166.66

Since , Y is of 40 $ so minimum tickets sold should be 2167.

X = 3,833.

Final answer:

To generate a total revenue of $194,400 in a 6000-seat theater with tickets at $28 and $40, 3800 tickets should be sold at $28 and 2200 tickets should be sold at $40. This was solved using a system of linear equations.

Explanation:

To solve how many tickets should be sold at each price for a sellout show to generate a total revenue of $194,400 in a 6000-seat theater with ticket prices at $28 and $40, we can set up a system of linear equations. Let's denote the number of $28 tickets as x and the number of $40 tickets as y.

The first equation comes from the total number of seats:

x + y = 6000

The second equation comes from the total revenue:

28x + 40y = 194400

To solve the system, we can multiply the first equation by 28 to eliminate the x variable:

28x + 28y = 168000

Subtract this from the second revenue equation:

(28x + 40y)-(28x + 28y) = 194400-168000

12y = 26400

Dividing both sides by 12 gives us:

y = 2200

We can then substitute y back into the first equation:

x + 2200 = 6000

Solving for x gives us:

x = 3800

Thus, 3800 tickets should be sold at $28 and 2200 tickets should be sold at $40 for a sellout show to generate a total revenue of $194,400.

Find the 8th term in the
sequence
- 1 / -1, -2, -4,...

Answers

Answer:

The 8th term in the sequence is -128

Step-by-step explanation:

The given series is a geometric progression (G.P) with the starting term as -1.

Let the starting term be a and the common ratio be r.

a = -1

r = 2

The formula for the nth term of a geometric progression (G.P) :

[tex]nth\:term=ar^{n-1}[/tex]

n = 8

[tex]The\:8th\:term=ar^{7}=(-1)\times2^{7}=-128[/tex]

Therefore, the 8th term in the sequence is -128

Charlie reads fast. He reads 1 2/7 pages every 2/3 minute at a contact rate. How many minute does he read per page

Answers

Answer:

1 page per 14/27 minute

Step-by-step explanation:

9/7 page / 2/3 min =

1 page / 2/3 * 7/9 min =

1 page / 14/27 min

white the rule for the dilation that maps (-3,-2) on to (-15,-10)​

Answers

Answer:

The points are dilated by the scale factor of 5

Step-by-step explanation:

To find the scale factor you need to find what number gets the first point to the second. So -3*?=-15 5 and -2*?=-10 also 5 and the scale factor has to be the same for both numbers.

. The 6 fourth-grade classes at
West Elementary donated a total of
$1,792 to restore a wildlife habitat.
Write and solve an equation that
shows one way to estimate the amount
donated by each class.

Answers

Answer:

Each class donated $300

Step-by-step explanation:

1,792 has to be rounded to 1,800, because the answer is estimated, so 1,800 divided by 6 is 300

This might be wrong, but if not yw lol

Solve the inequality for u.
-18>-38-5u
Simplify your answer as much as possible.

Answers

Answer:

Solve the inequality for u.

-18>-38-5u

Simplify your answer as much as possible.

Step-by-step explanation:

What’s the answer to the top question and steps how to solve?

Answers

Answer:

-3.69

Step-by-step explanation:

Exponential equations can be solved by taking Ln (natural logarithm) of both sides. The rule we need to know is:

[tex]Ln(a^b)=bLn(a)[/tex]

Now lets work out this problem:

[tex]16^{2x+3}=13^{x-1}\\Ln(16^{2x+3})=Ln(13^{x-1})\\(2x+3)Ln(16)=(x-1)Ln(13)[/tex]

Using calculator, we take the values of Ln 16 and Ln 13 as:

Ln 16 = 2.7726

Ln 13 = 2.5649

Now, we can solve for x:

[tex](2x+3)Ln(16)=(x-1)Ln(13)\\(2x+3)2.7726=(x-1)2.5649\\5.5452x+8.3178=2.5649x-2.5649\\2.9803x=-10.8827\\x=-3.69[/tex]

x is -3.69 (rounded to 2 decimal places)

Which property is used in the following expression? 3(6+5)=18+15

A.associative property of multiplication
B.commutative property of addition
C.associative property of addition
D.distributive

Answers

D. Distributive
This is the answer because if you distribute 3 to the 6 and 3 to the 5 you get 18+15.

How many 5ps are equals in value to twenty five 2ps

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

5x5=25 so if u do 2x = it'll be 2x12=24 so thats the closetest thing u could do or i know hope it helps

25 2ps=25x2=50 so it is 50p
50p/5=10 so the answer is 10

Given that the area of a triangle is 36 square centimeters and the height is 18 centimeters, use the formula for the area of a triangle to find the base

Answers

Final answer:

Using the area of a triangle formula, and given the area as 36 square centimeters and the height as 18 centimeters, it was calculated that the base of the triangle is 4 centimeters.

Explanation:

To find the base of a triangle when the area and height are known, we use the formula for the area of a triangle, which is Area = 1/2 × base × height. Given that the area is 36 square centimeters and the height is 18 centimeters, we can set up the equation as follows:

36 = 1/2 × base × 18

By rearranging the equation to solve for the base, we get:

base = (36 × 2) / 18

base = 72 / 18

base = 4 centimeters

Therefore, the base of the triangle is 4 centimeters.

Wendell just got a new iPod and wants to download music. He finds two different sites for downloading music. The first one is itoons and the cost is $1 per song. The second one is song-R-Us.com and has a$5 monthly fee and cost of 0.50 per song. What is the equation for both music apps

Answers

Answer:

Ci = x

Cs = 5 + 0.5x

Step-by-step explanation:

The site itoons costs $1 per song with no montly fee, so the cost can be expressed as

Ci = 1.x = x

Where x is the number of songs Wendell will download

The site song-R-Us.com charges $5 a month and $0.5 per song. The equation of the cost is

Cs = 5 + 0.5x

Tickets for a train cost $22 for adults and $10 for children. Josie paid $1,200 for a total of 72 tickets. How many adult tickets and how many child tickets did Josie buy?

Answers

Answer:

Josie bought 40 adult tickets and 32 children tickets.

Step-by-step explanation:

x+y=72

22x+10y=1200

-----------------------

x=72-y

22(72-y)+10y=1200

1584-22y+10y=1200

1584-12y=1200

12y=1584-1200

12y=384

y=384/12=32

x+32=72

x=72-32=40

x=40, y=32. (40, 32)

PLEASE HELP ASAP 9TH GRADE MATH AND I NEED HELP, 15 POINTS AND BRAINLIST HELPPPP

Answers

Answer:

x = 40°

Step-by-step explanation:

Given that ∠SRT ≅ ∠STR

Then ∠STR = 20

∠STR  and ∠STU are what you call supplementary angles. This means that the sum of their measurements is equal to 180° because they form a straight line.

So if:

∠STR + ∠STU = 180°

m∠STU = 4x

m∠STR = 20

Then:

4x + 20° = 180°

Now we solve for x:

[tex]4x + 20 = 180\\\\Subtract\;20\;from\;both\;sides\;of\;the\;equation\\\\4x + 20 - 20 = 180 - 20\\4x = 160\\\\Divide\;both\;sides\;of\;the\;equation\;by\;4\\\\\dfrac{4x}{4}=\dfrac{160}{4}\\\\x = 40[/tex]

x = 40°

Other Questions
Which type of indirect evidence can substitute for direct measurements of past climate change? Two flasks of equal volume and at the same temperature contain different gases. One flask contains 5.0 g of O2, and the other flask contains 5.0 g of H2. Is each of the following statements true or false? Explain.a) True. Because the gases have the same volumes, they must have the same number of molecules. b) False. Because the molar mass of O2 is greater than the molar mass of H2, 5.0g of O2 will contain fewer molecules than 5.0 g of H2. c)False. Depending on the pressure each flask may contain different numbers of molecules. Sunny Day Manufacturing Company has a current stock price of $22.35 per share, and is expected to pay a per-share dividend of $2.03 at the end of next year. The company's earnings' and dividends' growth rate are expected to grow at the constant rate of 8.70% into the foreseeable future. If Sunny Day expects to incur flotation costs of 5.00% of the value of its newly-raised equity funds, then the flotation-adjusted (net) cost of its new common stock (rounded to two decimal places) should be Alpha Moose Transporters Co.'s addition to earnings for this year is expected to be $745,000. Its target capital structure consists of 50% debt, 5% preferred, and 45% equity. Determine Alpha Moose Transporters's retained earnings breakpoint A. $1,903,889 B. $1,655,556 C. $1,738,334 D. $1,986,667 Aluminum Rod#1 has a length L and a diameter d. Aluminum Rod#2 has a length 2L and a diameter 2d. If Rod#1 is under tension T and Rod#2 is under tension 2T, how do the changes in length of the two rods compare?A) Rod #2 has quadruple the change in length that Rod #1 has.B) Rod #2 has double the change in length that Rod #1 has.C) Rod #1 has double the change in length that Rod #2 has.D) They are the same.E) Rod #1 has quadruple the change in length that Rod #2 has. 2 divided by 1 6/7 in simplest form Bacteria and humans use the same DNA components, and both kinds of cells also perform transcription and translation. Which of the following choices is a potentially significant outcome of this shared mechanism? a) Bacteria are able to transcribe and translate human DNA. thus, they could evolve into human's b) Bacteria are able to transcribe and translate human DNA. and thus, they potentially could produce human proteins c) Bacterial and human proteins are identical in amino acid sequence because the mechanism for producing them is the same d) Bacterial and human DNA are identical in sequence because the method for producing them is the same While driving down the road, a firefly strikes the windshield of a bus and makes a quite obvious mess in front of the face of the driver. This is a clear case of Newton's third law of motion. The firefly hit the bus and the bus hits the firefly. Which of the two forces is greater: the force on the firefly or the force on the bus? Asha invests rs 8000 at a certain rate for three yrs compounded annually . She finds at the end of the first year it amounts to rs 9200. Calculate(1) R%(2)interest acquired in second year (3)amount at the end of the third year Though the Dutch were able to seize Taiwan in 1624, the Chinese were able to drive them out just two years later. Please select the best answer from the choices provided T F Y=2x+5 rotate 90 degrees Fred read the article "Baseball Scores a Hit with teens" in USA Today.Which additional word in the sentence should be capitalized?ReadTeensWithArticle An alloy is evaluated for potential creep deformation in a short-term laboratory experiment. The creep rate is found to be 1% per hour at 800C and 0.055% per hour at 700C.(a) Calculate the activation energy for creep in this temperature range. (b) Estimate the creep rate to be expected at the service temperature of 500C. How much water must be added to 1 liter of a 5% saline solution to get a 2% saline solution? n a certain plant, blue (B) flower color is dominant to white (b). You have a blue flowered plant and a white flowered plant. What do you know about the genotype and phenotype of each plant? Now you cross the plants and all the offspring are blue. What have you learned about the genotypes of the original plants? By signing the Munich Agreement, Germany agreed to pay billions of dollars to Allied Forces. decrease the size of its military. return lands captured during their aggressive expansion. stop its expansion into Western Europe. Eva and jin are new volunteers at the animal shelter . If they both volunteer the first of the month,in how many days will they volunteer on the same day again? Eva volunteers every 3 days and jin volunteers every 5 days The process of anticipating rivals actions in order to both revise a firms plan and prepare to deal with rivals response is called _____. a. mutual forbearance b. prisoners dilemma c. competitor analysis d. multimarket competition Hillward Bakers Inc. has been using a logo with the letters"HB-in blue color and a baker's hat above these letters since its inception ten years ago. This logo has since been connected with Hillward Bakery by its customers. Hobert Bakers Inc., a newly opened bakery and confectionary chain, uses the same logo. Hillward has not registered its logo, but chooses to sue Hobert. Which of the following is true of this case? A. Hillward cannot sue Hobert since the logo has not been registered as a trademark B. Hillward can sue Hobert since the logo has been used by Hillward and is associated with it. C. Hobert can defend that Hillward created something that lacks utility and cannot be trademarked D. Hobert can defend that Hillward created something that was very obvious. E. Hillward cannot sue Hobert because logos cannot be patented or trademarked. explain why light is important to how people see texture The price of packs of bubble gum are listed in the table below.Bubble Gum PricesSize of PackPrice5 pieces$0.3510 pieces$0.7512 pieces$1.0015 pieces$1.35Which size pack of bubble gum has the lowest unit rate?