Question pls help!!!!!!!!!

Question Pls Help!!!!!!!!!

Answers

Answer 1

Hey!

--------------------------------------------

Solution:

72 tropical fish and 5/9 sold.

72 / 9 = 8

8 * 5 = 40

72 - 40 = 32

--------------------------------------------

Answer:

There are 32 fish left in the tank!

--------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

Answer 2

Answer:

32 fishes

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{5}{9}[/tex] of 72.

Convert 9 to 72. 9 * 8 = 72

Multiply 5 by 8 since it is a numerator. 5 * 8 = 40

40 out of 72 fishes were sold.

72 - 40 = 32

There are 32 fishes left in the tank


Related Questions

A crayon company makes 87,491 blue crayons, 36,262 red crayons, and 25,063 gray crayons. how many more blue crayons are made than red and gray crayons combined?

Answers

Answer:

26 166  

Step-by-step explanation:

                        Blue =                   87 491

                         Red = 36 262

                     Green = 25 063                  

        -(Red + green) =                 - 61 325

Blue - (red + green) =                   26 166

The company makes 26 166 more blue crayons than red and green combines.

If 7x+4=37, what is the value of 14x-1

Answers


A translation is a transformation of the plane in which a a plane figure slides along a straight line, and changes its position without turning. Each point moves the same distance and in the same direction. Hence all points subjected to the same translation undergo the same displacement.

Ryan transformed figure S into similar figure S′.


What scale factor did he use for the dilation?
A. 1/3
B. 1/2
C. 2
D. 3

Answers

Answer:

D. 3

Step-by-step explanation:

Rectangle S is ½ by 1½, so tripling each dimension would give you S':

½ x 3 =

x 3 =

1½ x 4½ are your new dimensions, and are genuine dimensions!

I am joyous to assist you anytime.

HELP! PLEASE SHOW WORK.

Answers

Answer:

2⅖

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion:

? [parts of the necklace]

__ = __

⅓ 1 [hours]

Divide four-fifths by one-third to get 2.

I am joyous to assist you anytime.

** ⅓ hour = 20 minutes

If Tim's top priority is to become famous, his most likely long-term goal is to
become a(n).

Answers

Answer:

Music artist

Why:

Well, if this wasn't the question please explain to me what I'm answering!

-2 (5) + 4 help plzzz

Answers

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

-2 * 5 = -10

-10 + 4 = -6

Answer is -6

-2(5)+4

You multiply '-2' to '(5)' which equals to '-10' then you add '4' and the correct answer is '-14'

Hope this helped, my dude

If n represents a number then write an expression for a number that’s twice than n

Answers

Final answer:

An expression for a number that's twice another number represented by n is written as 2n.

Explanation:

If n represents a number, then the expression for a number that's twice n can be written as 2n. This stems from the definition that multiplying a number by 2 effectively doubles it. To better understand this concept, consider the next statement, N=N*2, which tells us that the new value of N is twice the original value. So, if we substitute N with n, we can express a number that's twice n as 2n.

Does this table represent a function? Why or why not?
I need help ASAP

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

A function has ONE x value and ONE y value.

Solve the inequality

1≥−y4
Question 18 options:

a)

{y | y≥−4}

b)

{y | y≤3}

c)

{y | y≤−4}

d)

{y∣∣y≥−14}

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1≥−y4    

multiply by : -1         -1 ≤ 4y   means : 4y ≥  -1

divid by 4 : y ≥  -1/4    answer : d

What is n? -4n - 5 = -3n + 4

Answers

Move n terms on one side and other terms on the other side. Note that by moving we are essentially subtracting and adding to both sides so the prefix of a term changes from - to + or from + to -.

[tex]

-4n-5=-3n+4 \\

-4n+3n=4+5 \\

-n=9 \\

n=-9

[/tex]

Hope this helps.

What is the multiplication inverse of 1/4 A. 1.8
B. 1/2
C. 4
D 8/1​

Answers

The inverse of 1/4 is 4.

Choice C

The length of an object is measured as 35.8 centimeters. What is this measurement in scientific notation?


A. 358 × 10^1 centimeters

B. 3,580 × 10^2 centimeters

C. 0.358 × 10^2 centimeters

D. 3.58 × 10^1 centimeters

Answers

Answer:

option D is correct

=3.58X 10^1

When measuring the length a and the width b of a rectangle, it was found that 5.4< a< 5.5 and 3.6< b< 3.7 (in centimeters). Find the possible values of: the perimeter of the rectangle

Answers

Answer:

The possible values of the perimeter of the rectangle is between 18 and

18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- The perimeter of any quadrilateral is the sum of the length of its

  four sides

- The rectangle is a quadrilateral with each two opposite sides are

  equal in lengths, then its perimeter = 2l + 2w, where l, w are its

  length and width

∵ The the length of the rectangle is a

∵ 5.4 < a < 5.5 cm

∵ The perimeter of the rectangle = 2a + 2b

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 5.4 × 2 < a × 2 < 5.5 × 2

10.8 < 2a < 11 ⇒ (1)

∵ The width of the rectangle is b

∵ 3.6 < b < 3.7 cm

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 3.6 × 2 < b × 2 < 3.7 × 2

7.2 < 2b < 7.4 ⇒ (2)

- Add inequalities (1) and (2)

∵     10.8 < 2a < 11

  +   7.2 < 2b < 7.4

∴  18 < 2a + 2b < 18.4

∵ 2a + 2b represents the perimeter of the rectangle

∴ The possible values of the perimeter of the rectangle is between

  18 and 18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

Sven is trying to find the maximum amount of time he can spend practicing the five scales of piano music he is supposed to be working on. He has 60 minutes to practice piano and would like to spend at least 35 minutes playing songs instead of practicing scales. So, Sven sets up the following inequality, where t is the number of minutes he spends on each scale, and solves it.

Answers

Answer:

He must spend no more that 25 minutes practising scales.

Step-by-step explanation:

5t + 35 ≤ 60

5t ≤ 25

t ≤ 5.

So the maximum time for practising the scales is 5*5 = 25 minutes.

Answer:

Sven should spend 5 minutes or less on each scale. Maximum times is 25 minutes.

Step-by-step explanation:

Total time to practice piano = 60 minutes

He would like to spend at least 35 minutes playing songs instead of practicing scales.

Let t is the number of minutes he spends on each scale.

The time spend on 5 scales = 5t

Time for playing songs = 60 - 5t

It is given that he would like to spend at least 35 minutes playing songs instead of practicing scales.  It means time for playing songs is greater than or equal to 35.

[tex]60-5t\geq 35[/tex]

Subtract 60 from both sides.

[tex]60-5t-60\geq 35-60[/tex]

[tex]-5t\geq -25[/tex]

Divide both sides by -5. If an inequality is divided or multiplied by a negative number, then the sign of inequality is changed.

[tex]t\leq 5[/tex]

Sven should spend 5 minutes or less on each scale.

The maximum value of t is 5, so the maximum time spend on practicing scales is

[tex]\text{Maximum time}=5t\Rightarrow 5(5)=25[/tex]

Therefore, the maximum time is 25 minutes.

A 30-mi. stretch of highway has markers every 0.2 mi. The first marker is at the 0.2 mi. mark and the last marker is at the end of the highway at the 30 mi. mark. If n is the number of markers, which equation is true?
A. 30 • 0.2 = n
B. 30 • 0.5 = n
C. 30 • n = 0.2
D. 30 ÷ 0.2 = n

Answers

i think the answer is D. n=150

16. A 20.25-gallon gasoline tank is 3/5 full. How many gallons
will it take to fill the tank?

Answers

Final answer:

To fill the tank, multiply 2/5 by the tank's capacity of 20.25 gallons.

Explanation:

To find the number of gallons it will take to fill the tank, we need to determine how much more fuel is needed to make the tank full. We can do this by subtracting the current amount of fuel in the tank from its full capacity. The tank is 3/5 full, so the remaining amount of fuel needed to fill the tank is 2/5 of its capacity. Since the capacity of the tank is given as 20.25 gallons, we can calculate the number of gallons needed to fill the tank by multiplying 2/5 by 20.25:

2/5 * 20.25 = 8.1 gallons

Therefore, it will take 8.1 gallons to fill the tank.

Learn more about fuel capacity here:

https://brainly.com/question/37664119

#SPJ2

The numbers of calories per serving for various snakes foods are listed below.
Corn chips: 230 calories
Popcorn: 25 calories
Potato chips: 115 calories
Pretzels: 62 calories
What is the mean number of calories per serving for these foods?
A.) 88.5 cal.
B.)108 cal.
C.)230 cal.
D.)432 cal.

Answers

Answer:

B. 108 calories

Step-by-step explanation:

The mean number of a data set is

[tex]\text{Mean}=\dfrac{\text{The sum of all calories in products}}{\text{The number of products}}[/tex]

Corn chips: 230 calories

Popcorn: 25 calories

Potato chips: 115 calories

Pretzels: 62 calories

Thus,

The sum of all calories [tex]=230+25+115+62=432[/tex]

The number of productrs = 4

The mean number of calories [tex]=\dfrac{432}{4}=108[/tex]

5(b+6)=18
solve this, please...!

Answers

Answer:

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

5(b + 6) = 18 ← distribute left side

5b + 30 = 18 ( subtract 30 from both sides )

5b = - 12 ( divide both sides by 5 )

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex] = - 2.4

Good evening

_______

Answer:

b= -12/5

_______________

Step-by-step explanation:

5(b+6)=18

5b+30=18

5b=18-30

5b=-12

b= -12/5.

:)

The local football team won the championship several years ago, and since then, ticket
prices have been increasing $4 per year. The year they won the championship, tickets were
$20. Write an explicit formula for a sequence that will model ticket prices. What will the ticket
price be 10 years after that championship year?

Answers

Answer:

60$

Step-by-step explanation:

if 4$ is per year 20 ÷4 is 5, 5 years have passed and if 10 uears after the champion ship it will be 60 because 4 × 10 is 40 plus the 5 years since it was 20 therefore 20+40 =60

Final answer:

The explicit formula for the ticket price after n years is T(n) = 20 + 4n. Plugging in 10 for n, we find that the price 10 years after the championship will be $60.

Explanation:

The question asks us to create an explicit formula to model the increasing price of football tickets after the local team won a championship. If tickets were originally $20 and the price increases by $4 each year, we can use the formula T(n) = 20 + 4n to represent the price of football tickets after n years.

For 10 years after the championship year, we plug 10 into our equation for n: T(10) = 20 + (4 \times 10) = 20 + 40 = $60. Thus, the ticket price will be $60, 10 years after the championship year.

Tom buys a new phone service. It costs $20 to install, and then costs $15 a month. Write an equation to show the cost of the phone (y) for any number of months (x).

Answers

Answer:

Y=$15x+$20

Step-by-step explanation:

find each product
1. (-2)(3)
2. (-5)(-7)
3. (8) (-11)
4. (-3) (2) (-2)

Answers

Answer:

1. -6

2. 35

3.-88

4. 12

hope it helps :)

Which equation is equivalent to Vx+11 = 15?
x + 11 = 225
x + 121 = 225
x = 15+11
x = 15-11

Answers

The equation which is equivalent to √x + 11 = 15 is: C. √x = 15 - 11.

Given the following equation:

√x + 11 = 15.

To evaluate the given mathematical equation:

How to evaluate an equation.

In this exercise, you're required to evaluate the given mathematical equation. Thus, we would make x the subject of formula in the equation and then simplify as follows:

√x = 15 - 11 (equivalent)

√x = 4

Taking the square of both sides, we have:

x = 4²

x = 16.

Read more on equations here: brainly.com/question/13170908

A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?

Answers

$.40

$3.18 / 8 ounces = $.3975 = $.40 per ounce

Diego Rollins is paid $10.20 an hour for a regular 40-hour week at the
driving range. His overtime rate is 15 times his regular hourly rate.
This week he worked his regular 40 hours plus 8 hours of overtime.
Vhat is Diego's total pay?

Answers

Answer:

$1632

Step-by-step explanation:

Hourly pay for Diego = $10.20

Weekly hours = 40 Hours

Basic earning = 10.20 × 40 = $408

Overtime pay = 15 × Hourly rate = 15 × 10.20 = $153

Total overtime = 8 hours

Overtime earning = 153 × 8 = 1224

Total earning for the week = 408 + 1224 = $1632

I also need some help on this part of the geometry homework.please help me if you can.​

Answers

Answer:

They are mirrored

Step-by-step explanation:

When you cut it in half horizontally you can see both sides are mirrored so the  lines have the same length

Sarah is building a model of the school. the scale of her model to the actual school is 1 to 10. Her model is 380 in tall. How tall is the actual School? ​

Answers

So for this I would set up a ratio. 1/10=x/380 then you cross multiply so 1x380=10x. Then solve the equation so 380/10=x and you get 38in. Hope my explanation helped!

Point N is on line segment MO. Given MN = x, MO = 3x - 6,
and NO = x + 1, determine the numerical length of MO.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

N is between points M and O

MN = x

MO = 3x - 6

NO = x + 1

The way it reads MN + NO = MO

x + x + 1 = 3x - 6

2x + 1 = 3x - 6

2x - 2x +1 = 3x -2x - 6

1 = x - 6          

1 + 6 = x

x = 7

MO = 3x - 6

MO = 3*7 - 6

MO = 21 - 6

MO = 15

Final answer:

The numerical length of MO, given MN = x, MO = 3x - 6, and NO = x + 1, is 15.

Explanation:

Given the conditions of the problem, we can create the equation MO = MN + NO based on segment addition postulate in Geometry. This implies: 3x - 6 = x + x + 1, or 3x - 6 = 2x + 1. Solving this equation for x, you get x equals 7. Substituting x = 7 into MO = 3x - 6 gives you: MO = 3(7) - 6 = 21 - 6 = 15. So, the numerical length of MO,  given MN = x, MO = 3x - 6, and NO = x + 1, is 15.

Learn more about Length of Line Segment here:

https://brainly.com/question/1696052

#SPJ3

Lainey bought a set of 20 markers for $6

Answers

Final answer:

To find the unit price of markers in a set, divide the total cost by the number of markers to find that each marker costs $0.30 when 20 are purchased for $6.

Explanation:

Lainey's purchase of a set of 20 markers for $6 can be used to illustrate a simple mathematical concept known as unit price, which is the cost per individual item when items are sold in a set or batch. To calculate the unit price, you divide the total cost by the number of items in the set. Here's how you can do this calculation:

Determine the total cost of the set of markers, which is $6.

Count the number of markers in the set, which is 20.

Divide the total cost by the number of markers to find the unit price: $6 ÷ 20 = $0.30 per marker.

Therefore, the cost of each individual marker from the set is $0.30. Starting small, such as with markers, pencils, sharpeners, and erasers, and gradually adding other items like construction paper or magnets, are good practices in both purchasing supplies and understanding incremental costs in financial literacy.

Jason needs 3.75 tons of concrete for university path. if his truck holds 1.5 times how many trips most he make?

Answers

Answer:

2 and a half trips?

Step-by-step explanation:

i did 3.75/1.5 and got 2 .5 soooo i think thats it.

Answer:

Three  

Step-by-step explanation:

[tex]\begin{array}{rcl}\\\text{Number of tons} & = & \text{Number of trips} \times \dfrac{\text{number of tons}}{\text{1 trip}}\\\text{3.75 t} & = & \text{Number of trips}\times \dfrac{\text{1.5 t}}{\text{1 trip}}\\\dfrac{3.75}{1.5} & = & \text{Number of trips}\\\text{Number of trips} & = & 2.5\\\end{array}[/tex]

Jason can't make 2.5 trips.

He can make two trips carrying a full load and another trip carrying a half-load.

That makes three trips.

In a department store, a $40 dress marked, "save 25%." what is the discount? what is the sales price of the dress?

Answers

Answer:

Discount = $10

Sales Price = $30

Step-by-step explanation:

Discount

= 25% of marked price

= 25% x $40

= (25/100) x 40

= $10  

Sales price = Marked price - Discount = $40 - $10 = $30

Other Questions
When I worked at Southern it took me 8 minutes to get to work. Now, it takes me 26 minutes to get to work. What is the percent increase in the time it takes me to get to work? Em algumas das frases abaixo as vrgulas foram retiradas em outras, a vrgula no pode ser empregada. Identifique a alternativa que corresponde aos casos onde a vrgula NO deve ser empregada. A "Aquelas pessoas que devem ao banco no podem mais pedir emprstimos" e "Ontem noite ela me disse que seriamos demitidos". B "Z garom h vinte anos naquele bar quer um aumento" e "O Maracan que o estdio mais famoso foi reformado" C "Ns comunicamos a deciso do chefe" e "A chuva estava to forte que inundou a rua" D "Aquelas pessoas que devem ao banco no podem mais pedir emprstimos" e "A chuva estava to forte que inundou a rua". HELP HELP HELP PLEASE ASAP Jeff is 64 and facing mandatory retirement. As he considers his future, he thinks about how he has mentored new co-workers the way he was once mentored and how co-workers often come to him for advice and to share their triumphs. He thinks about how his work friendships have often become mutually supportive personal friendships and he wonders how those relationships will change when he retires. Jeff has a(n) ____ self-construal. A partnership is formed by two individuals who were previously sole proprietors. Property other than cash that is part of the initial investment in the partnership would be recorded for financial reporting purposes at the ___________________________ . A)Proprietor's book values or the fair value of the property at the date of the investment, whichever is higher. B)Proprietor's book values or the fair value of the property at the date of the investment, whichever is lower. C)Proprietor's book values of the property at the date of the investment. D)None of the above. E)Fair value of the property at the date of the investment Based on what readers learn from the excerpt from "The Interlopers," Why didn't the two neighbors shoot one another?"The two enemies stood glaring at one another for a long silent moment. Each had a rifle in his hand, each had hate in his heart and murder uppermost in his mind. The chance had come to give full play to the passions of a lifetime. But a man who has been brought up under the code of a restraining civilication cannot easily nerve himself to shoot down his neighbour in cold blood and without word spoken, except for an offence against his hearth and honour."Question 10 options:Their powder was wet, so they decided to duel with blades.They couldnt see through the rain storm.Because of their code of honor.Ulrich von Gradwitz couldnt pull the trigger on Georg because Georg, or Georgette (her real name), was his girlfriend in high school. there are 52 legs and they all belong to hamsters.how many hamsters are there Tonsilsa. increase in size in adultsb. are located in both the oral and abdominal cavitiesc. provide protection against bacteriad. contain red pulp and white pulpe. are not functional in children What impact did Muhammads march on Mecca have? 3 thousand divided 10 in unit and standard form The area where two teeth are touching is known as the _________ surface. A. Abutment B. Proximal C. Central D. Lingual Question 14(Multiple Choice Worth 5 points)(MC)Which of these lines most clearly expresses conflict?Jalissa passed Kristen in the hallway several times after lunch.Stacy forgave Marian for losing the necklace she had lent her.Cal was so tired of being ignored when his brother's friends were over.Ethan read the directions over and over to make sure he got the recipe just right. Which of the following reactions is incorrectly labeled?a. HCl(aq) + NaOH(aq) = NaCl(aq) + H2O(l) Precipitation reaction.b. CH4(g) + 3 O2(g) = CO2(g) + 2 H2O(l) Combustion reaction.c. No right choice. 6r+7=13+7rsteps too pls Which germ is nicknamed the buffet germ Janet is using information from this selection to write her own argumentative essay. Which topic is BEST supported by the facts and opinions of Green's essay?A)People should learn about Bonobos and protect them.B)Bonobos are more valuable than apes and chimpanzees.C)Bonobos are amazing vegetarians with no natural enemies.D)The Bonobo Conservation Initiative is not doing enough to save bonobos. describe the effects that a large-scale volcanic eruptions can have on the global climate All computer systems have What are the disadvantages of cloud computing? A proton and an electron are released from rest, with only the electrostatic force acting. Which of the following statements must be true about them as they move toward each other? (There could be more than one correct choice.) Check all that apply. Check all that apply. Their electric potential energy keeps increasing. Their kinetic energy keeps increasing. Their acceleration keeps decreasing. Their electric potential energy keeps decreasing. Their kinetic energy keeps decreasing.