3a + 4bc - d = 5a - 8j
Add d to both sides.
3a + 4bc = 5a - 8j + d
Subtract 4bc from each side.
3a = 5a - 8j + d - 4bc
Subtract 5a from both sides.
-2a = -8j + d - 4bc
Divide both sides by -2
a = [tex]\frac{(-8j -4bc + d)}{-2}[/tex]
A=2bc+-1/2d+4j would be your answer
could someone please help me on this?
Evaluate.
2^−2⋅(12⋅3)−5^3
Enter your answer in the box.
If ^ was meant to be multiplication, the answer would be -159.
Answer:
The Answer is: -116
(sorry I'm 3 years late...)
Step-by-step explanation:
Use properties to find the sum or product 21+25+39+5
the sum or product of 21+25+39+5 is 90
A store hands out 900 reward cards. Customers scan their cards in the store to find out what reward they receive. The probability that a customer receives a $25 gift card is 112. How many customers receive a $25 gift card?
Answer: 75 customers
Step-by-step explanation:
hey! so for this question you have to cross multiply and divide.
1/12 = 900/1 so 1 times 900 is 900 then divide that by 12 which is 75.
Hope this helps!!
What is -45 degrees 5 times colder
do -45 times 5, and you will get -225
The Fall Festival charges $0.75 per ticket for the rides. Kendall bought 18 tickets for rides and spent a total of $33.50 at the festival. She only spent her money on ride tickets and admission into the festival. The price of admission is the same for everyone. Use y to represent the total cost and x to represent the number of ride tickets.
(a) Define your variables.
(b) Write a linear equation to calculate the cost for anyone who only pays for festival admission and rides.
(c) Explain your answer to Part B.
(a)
Let's assume
y is total cost
x is number of ride tickets
(b)
Since, this is linear relationship
so, we can assume equation as
[tex]y=mx+b[/tex]
The Fall Festival charges $0.75 per ticket for the rides
so,
[tex]m=0.75[/tex]
we can plug it
[tex]y=0.75x+b[/tex]
Kendall bought 18 tickets for rides and spent a total of $33.50 at the festival
so, we have
at x=18 , y=33.50
we can use it to find b
[tex]33.5=0.75*18+b[/tex]
now, we can solve for b
[tex]b=20[/tex]
we can plug it back
and we get
[tex]y=0.75x+20[/tex]
(c)
we got
[tex]y=0.75x+20[/tex]
here ,
y is the cost for anyone who only pays for festival admission and rides
x is number of admission
so, our equation will give total cost
choose the algebraic expression that best matches this verbal description “the product of 4 and 5x”
20x
in mathematics ' product ' means multiply
4 × 5x = 20x
A recording artist receives a royalty payment of 7% for each CD sold, and has an agent who gets 4% of what the recording artist gets. What is the artist’s earnings for the CD if the sales total is $2,500,000 ?
Answer:
The artist's earnings for the CD will be $168000.
Step-by-step explanation:
The total sales amount is $2500000
The artist receives a royalty payment of 7%. So, the amount of royalty, the artist receives will be: [tex](\$2500000\times 7\%)= (\$2500000\times 0.07)=\$175000[/tex]
The agent gets 4% of what the recording artist gets. So, the amount of money the agent gets will be: [tex](\$175000\times 4\%)=(\$175000\times 0.04)=\$7000[/tex]
So, the artist’s earnings for the CD will be: [tex](\$175000-\$7000)= \$168000[/tex]
The fastest recorded Hawaiian lava flow moved at an average speed of 6 miles per hour. The function y=6x describes the distance y the lava moved on average in x hours. Graph the function. Use the graph to estimate how many miles is lava moved after 4.5 hours.
Okay for this problem you can multiply 6 by 4.5 aand get 27 as your answer.
So 6×4.5=27 miles in 4.5 hours
We need to graph a function and use that graph to estimate how many miles lava moves in 4.5 hours.
The graph and estimations can be seen at the end of the answer.
Let's see how to graph this:
We know that the function is y= 6*x
What we need to do, is find two points in the that belong to the line, to get that, we need to evaluate the function in two points:
if x = 0:
y = 6*0 = 0
Then we have the point (0, 0)
if x = 1:
y = 6*1 = 6
Then we have the point (1, 6)
Now to graph the function, we just need to find these two points and draw a line that connects them.
A graph is shown at the end of the answer.
To estimate the distance that the lava has moved in 4.5 hours, we need to find the value 4.5 in the x-axis, then we draw a vertical line that passes through there.
In the point where this vertical line intersects the graph, we draw a horizontal line.
That horizontal line will intersect the y-axis in the correspondent y-value to x = 4.5
An example of this can be seen in the image below, my estimation is that the lava has moved something near 26 miles.
If you want to learn more, you can read:
https://brainly.com/question/20853486
There were 32 volunteers to donate blood. Unfortunately, n of the volunteers did not meet the health requirements, so they couldn't donate. The rest of the volunteers donated 470 milliliters each.
How many milliliters of blood did the volunteers donate?
WRITE ANSWER AS AN EXPRESSION
Answer:
The volunteers donated [tex](15040-470n)[/tex] milliliters of blood.
Step-by-step explanation:
Total number of volunteers was 32 and the number of volunteers couldn't donate blood was [tex]n[/tex].
So, the number of remaining volunteers who donated blood will be: [tex](32-n)[/tex]
Each of these volunteers donated 470 milliliters blood.
So, the total amount of blood donated [tex]= 470(32-n) = (15040-470n)[/tex] milliliters.
Answer:
Answer: The answer to this problem would be (32-n)*470!
Step-by-step explanation:
Since there were 32 volunteers the beginning and some of them couldn't donate you would subtract (the variable you would use is 'n'). As you may know, each means that you multiply so if each volunteer is giving 470 mm of blood each you would multiply that by how many volunteers are remaining which is unknown.
Your final answer would be: (32-n)*470
Hope this helps and gets Brainiest Answer!!!
Step-by-step explanation:
write or draw to explain two ways you can find the sum of 3+4+5
3+4+5.
You could split it into different groups because of the communative property.
These are two combonations. :) (I'll put 3 so you can chose)
3 + 4 = 7 + 5 = 12.
3 + 7 = 10 + 4 = 14
7 + 4 = 11 + 3 = 14
Algebra 1,
Describe and Correct the error.
Thanks in advance.
To determine if it’s a right triangle you would use the Pythagorean theorem. A^2+B^2=C^2 <——- That’s the equation. So you have to know that the hypotenuse(c) is always the longest side. 28^2+45^2=53^2. So yes it is a right triangle.
GEOMETRY HELP! What is the equation of a line that passes through the point (1, 8) and is perpendicular to the line whose equation is y=x/2+3 ?
A perpendicular line has the negative reciprocal slope of the given line.
The slope of the given line is x/2, which can be written as 1/2x
The negative reciprocal of 1/2 would be -2
The equation for a line is written as y = mx +b, where m is the slope and b is the y-intercept.
We already have the slope ( -2)
So we can solve for b by replacing y x and m with the slope and the point given:
8 = -2(1) +b
8 = -2 + b
b = 10
The equation would be y = -2x + 10
Given ST with midpoint (5,-8) and endpoint T(4,-6), find endpoint S.
The formula of a midpoint:
[tex]M_{ST}\left(\dfrac{x_S+x_T}{2},\ \dfrac{y_S+y_T}{2}\right)[/tex]
We have:
[tex]M(5,\ -8)\to x_M=5,\ y_M=-8\\T(4,\ -6)\to x_T=4,\ y_T=-6[/tex]
Substitute:
[tex]\dfrac{x_S+4}{2}=5\qquad|\cdot2\\\\x_S+4=10\qquad|-4\\\\x_S=6\\\\\dfrac{y_S+(-6)}{2}=-8\qquad|\cdot2\\\\y_S-6=-16\qquad|+6\\\\y_S=-10[/tex]
Answer: (6, -10)At the end of one day, the value of a share of a certain stock was $12. Over the next three days, the change in the value of the share was -$1, then, -$1, and then $3.
a. Write an expression that describes the situation.
b. Evaluate the expression.
c. What does your answer to part b mean in context of the problem?
Given
end of one day, the value of a share of a certain stock was $12
next three days
the change in the value of the share was -$1, then, -$1, and then $3
ANSWER
proof of (a)
As given in the question
end of one day, the value of a share of a certain stock = $12
next three days
change in the value of the share was -$1, then, -$1, and then $3
The expression that describes the situation be
= $12 - $1 -$1 + $3
proof of (b)
The expression that describes the situation be
= $12 - $1 -$1 + $3
solving the above expression
we get
= $13
proof of c
The answer to part b mean in context of the problem is ,
The value of a share of a certain stock was $12 at one day end and after the next three days, the change in the value of the share was -$1, t, -$1, $3 than the value of share becomes $13.
Hence proved
Evaluate the functions.
8) h(x) = 2 -4x
h(-5)= 2-4(-5)= 2 + 20 =22
h(-2) = 2 - 4 (-2) = 2+8=10
h (4) = 2 - 4 (4) = 2 - 16 = -14
10) g(x) = |x-x^2|
g(4) = | 4 - 4 ^2| =|4-16|=|-12|=12
g(-7)=|-7 - (-7)^2|=|-7-49|=|-56|=56
g(-3)=|-3-(-3)^2|=|-3-9|=|-12|=12
3x+(2x+5)+(2x+10)+(2x-15)=360
[tex]\bf 3x+(2x+5)+(2x+10)+(2x-15)=360 \\\\\\\\3x+2x+2x+2x+10+5-15=360\implies 9x+0=360\\\\\\\\x=\cfrac{360}{9}\implies x=40\\[/tex]
what is a fraction equation that equals 1
Any fraction in which the numerator's value is the same as the denominator's value will equal 1. For example:
7/7, 6/6, 500/500, etc.
~Rise Above the Ordinary
Here are some examples 3/3, 4/4, 5/5, 1/1, 2/2, 6/6. It's any number over it self.
Could someone please help me on this? This is one question
The point-slope formula:
[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]
We have a slope m = 2 and point (-8, 2)
Substitute:
[tex]y-2=2(x-(-8))\\\\y-2=2(x+8)[/tex]
For the last 4.5 hours, the temperature has decreased at a rate of 2.8 degrees per hour. Which best represents the overall change in temperature over this time period?
Answer:
The overall change in temperature over the time period ∆T = -12.6°F
Hope This Helps :DD
Step-by-step explanation:
Jacob drew a regression line for this paired data set
His line passed through (2,10) and (7,18)
What is the equation of Jacobs regression line?
A)y=6.8x+1.6
B)y=1.375x+4.25
C)y=0.625x-4.25
D)y=1.6+6.8
Answer: [tex]y=1.6x+6.8[/tex]
Step-by-step explanation:
1. The equation of a regression line has the following form:
[tex]y=mx+b[/tex]
Where [tex]m[/tex] is the slope and [tex]b[/tex] is the y-intercept.
2. You need to calculate the slope with the points given in the exercise:
[tex]m=\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}[/tex]
3. Substitute values:
[tex]m=\frac{18-10}{7-2}[/tex]
[tex]m=\frac{8}{5}=1.6[/tex]
4. Now, you must calculate [tex]b[/tex]:
-Substitute the value of the slope into the equation above.
- Take one of the given points and substitute them into the equation.
Then:
[tex]y=mx+b\\10=(1.6)(2)+b\\b=10-3.2\\b=6.8[/tex]
5. Therefore, the equation is:
[tex]y=1.6x+6.8[/tex]
Rewrite in simplest radical form 1x−36. Show each step of your process.
Help please!!!!
Answer:
x-36
Step-by-step explanation:
1x-36 has a coefficient of 1,so it can be shown as the term :
Find the equation of the line that is parallel to y=-7x+2 and contains the point (-5,32).
The equation of the line parallel to the line y = -7x + 2 will be -
y = - 7x - 3.
What are algebraic expressions?In mathematics, an expression or mathematical expression is a finite combination of symbols that is well-formed according to rules that depend on the context.Mathematical symbols can designate numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping to help determine order of operations and other aspects of logical syntax.Given is the equation of line as y = -7x + 2.
The general equation of a straight line is given by -y = mx + c
Here - {m} is slope and {c} is y - intercept.The equation of line parallel to the given line will be of the form -
y = - 7x + c {parallel lines have same slope}
For the point (- 5, 32), we can write -
32 = - 7 x - 5 + c
c = 32 - 35
c = - 3 {y - intercept}
The equation of the line will be -
y = - 7x - 3
Therefore, the equation of the line parallel to the line y = - 7x + 2 will be -
y = - 7x - 3.
To solve more questions on algebraic expressions, visit the link below -
brainly.com/question/1041084
#SPJ5
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. Find is speed. Find is gas mileage. Find the unit price he paid for gas.
Speed = Distance / time:
Speed = 825 miles / 17 hours
Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).
Gas mileage = miles traveled / gallons used
Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).
Unit rate of gas = Total money spend / gallons bought:
Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.
Answer:
[tex]Speed = 48.53mph[/tex]
[tex]Gas.Mileage = 27.7 mpg[/tex]
[tex]Unit.Price = 3.29/gallon[/tex]
Step-by-step explanation:
Great question, it is always good to ask away and get rid of any doubts that you may be having.
In order to find the Speed we need to divide the amount of total miles in the trip to California by the amount of time that it took.
[tex]Speed = \frac{Miles}{Hours}[/tex]
[tex]Speed = \frac{825.miles}{17.hours}[/tex]
[tex]Speed = 48.53mph[/tex]
Next we can calculate the Gas Mileage by dividing the amount of total miles by the amount of gallons of gas that the trip wasted.
[tex]Gas.Mileage = \frac{Miles}{Gallon}[/tex]
[tex]Gas.Mileage = \frac{825.miles}{38.gallons}[/tex]
[tex]Gas.Mileage = 27.7 mpg[/tex]
Finally, we can calculate the Unit Price by dividing the total amount of money wasted in the trip by the amount of gallons used in that trip.
[tex]Unit.Price = \frac{Total}{Gallons}[/tex]
[tex]Unit.Price = \frac{125}{38.gallons}[/tex]
[tex]Unit.Price = 3.29/gallon[/tex]
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Each day last week, Mills walked 3/4 of a mile. What is the total distance, in miles that Ms.Mills walked in 4 days?
3/4 * 4 = 3 miles in 4 days. you can look at it as a decimal/money to to help 3/4 is .75 and .75+.75+.75+.75=3.00 hope it helps and explains how to get the answer.
What is the equation of the circle shown in the graph?
(x – 3)2 + y2 = 4
(x + 3)² + y² = 2
x² + (y + 3)² = 4
x² + (y – 3)² = 2
The answer is C
Answer:
c is correct thank you
Step-by-step explanation:
got it correct on edg.
The equation of the circle shown in the graph will be (x - 3)² + (y)² = 4
How to calculate the equation of a circleThe standard equation of a circle is given as:
(x - a)² + (y- b)² = r²
where:
(a, b) is the centre
r is the radius of the circle
Assume the centre of the circle is (3, 0) and the radius of 2
Substitute to have:
(x - 3)² + (y-0)² = 2²
(x - 3)² + (y)² = 4
Hence the equation of the circle shown in the graph will be (x - 3)² + (y)² = 4
Learn more on equation of a circle here: https://brainly.com/question/1320758
How can I figure out the answer to 7+5=_+6
After figuring out the sum of 7+5, you can subtract the 6, leaving you with the number that will make the two equal.
7+5=x+6
12=x+6
-6 -6
6=x
7+5=6+6
Help Urgent!
Simplify 1 · x - x/1 .
0
1
x
1·x-x/1 1·x=x
=x-x/1 x/1=x
=x-x
=0
1·x-x/1=0
Answer:
Your answer is 0
Step-by-step explanation:
1 times x and x/1 are the reciprocals of each other and when something is multiplied by its reciprocal the product is always 0
3m + 9 / n when m is 4 and n is -3
Substitute the 4 and -3 for m and n in the expression.
3m+9÷n
3(4)+9÷(-3)
Using the rules of PEMDAS, first multiply/divide, then add.
12+9÷(-3)
12+(-3)
9
The final answer is 9.
Write an expression where you multiply a decimal number by 100. Which direction and how many places does the decimal move?
PLEASE HELP, GIVING 20 POINTS
.57 times 100= 57. you moe the decimal 2 places to the right