The cost (in dollars) of making N birthday cakes is represented by C= 24n + 35. How many birthday cakes are made when the cost is $395? Show your work and include units in your Answer.

Answers

Answer 1

The cost is $395.  You are trying to find n in 24n + 35.

Set C = 395.

You get 395 = 24n + 35.

Solve for n by first subtracting 35 from both sides of the equation:

395 - 35 = 360.

24n + 35 - 35 = 24n.

Now you have 360 = 24n.  Divide both sides by 24 to get:

15 = n.

So, 15 birthday cakes are made when the cost is $395.

Answer 2

The Number of cakes that can be made with $395 is 15.

The cost function :

C(n) = 24n + 35

The number of cakes, n that can be made with $395:

Substitute, C(n) = 395 into the equation :

395 = 24n + 35

24n = 395 - 35

24n = 360

Divide both sides by 24

n = 360 / 24

n = 15

Therefore, 15 cakes can be made with $395

Learn more : https://brainly.com/question/18796573


Related Questions

maple street is 3 times as long as pine street . how long is pine street?



maple street length 21

Answers

pine street would be 7, you have to divide 21 divided by 3 which is seven

The length of pine street would be; 7.

How can we interpret the division?

When 'a' is divided by 'b', then the result we get from the division is the part of 'a' that each one of 'b' items will get. Division can be interpreted as equally dividing the number that is being divided into total x parts, where x is the number of parts the given number is divided.

We have been given that maple street is 3 times as long as pine street.

We need to find the length of pine street.

Therefore,

We have to divide 21 divided by 3 which is;

21/3 = 7

Hence, A pine street would be; 7.

Learn more about division here:

https://brainly.com/question/26411682

#SPJ2

each troop of 33 girl scouts eats 11 pounds of cereal a week . if there are 90 girl scouts at a scout camp how many pounds of cereal should be purchased

Answers

the answer is
[tex]90 \times 11 = 990[/tex]
pounds of cereal

Answer:

990 pounds

Step-by-step explanation:

If one troop eats 11 pounds and there are 90 troops, you only need to multiply 90 by 11.

PLEASE HELP ME !!!!!! IM DESPERATE. i'll give 20 points . PROMISE!!
At Southside Middle School, 40% of the students play an instrument. There are 305 students. How many students play an instrument? 40 students 140 students 122 students 256 students

Answers

122 students is 40% of 305 students!! :)

1. Direct variation

A. Write an equation for the following statements.
B. Write an equation when y varies directly as x.
1. y=63 when x=9
2. y=121 when x=11
3. y=36 when x=4
4. y=224 when x=8

Answers

(1) y = 7x , (2) y = 11x , (3) y = 9x , (4) y = 28x

given y varies directly as x then y = kx ( k is the constant of variation )

(1) find k using the given conditions k = [tex]\frac{y}{x}[/tex] = [tex]\frac{63}{9}[/tex] = 7

equation is y = 7x

(2) k = [tex]\frac{121}{11}[/tex] = 11

equation is y = 11x

(3) k = [tex]\frac{36}{4}[/tex] = 9

equation is y = 9x

(4) k = [tex]\frac{224}{8}[/tex] = 28

equation is y = 28x


The length of a postage stamp is 4 1/4 millimeters longer than its width. The perimeter of the stamp is 124 1/2 millimeters. Write the equation that represents the situation. What is the width of the postage stamp? What is the length of the postage stamp?

Answers

Answer:

- The equation is: [tex]\frac{249}{2}=2(x+\frac{17}{4})+2x[/tex]

- The width of the postage stamp is 29 milimeters.

- The length is 33.25 milimeters.

Step-by-step explanation:

1. The length ([tex]y[/tex]) is [tex]4^{\frac{1}{4} }mm=\frac{17}{4}mm[/tex] longer than the width ([tex]x[/tex]):

[tex]y=x+\frac{17}{4}[/tex]

2. The perimeter is [tex]124^{\frac{1}{2}}mm=\frac{249}{2}mm[/tex].

3. The perimeter of a rectangle is:

[tex]Perimeter=2Length+2Width[/tex]

4. Substitute values:

[tex]\frac{249}{2}=2(x+\frac{17}{4})+2x[/tex]

5. Solve for the width [tex]x[/tex]:

[tex]\frac{249}{2}=2x+\frac{34}{4}+2x\\x=\frac{116}{4}\\x=29[/tex]

6. Calculate the length:

[tex]y=x+\frac{17}{4}\\y=29+\frac{17}{4}\\y=33.25[/tex]

Final answer:

The width and length of the postage stamp are calculated by formulating and solving an equation based on the given perimeter and the relationship between the length and width. The width is found to be 29 mm, and the length is 33.25 mm.

Explanation:

The subject of this question is Mathematics and it's related to the concept of the perimeter of a rectangle. If we denote the width of the postage stamp as 'W' (in millimeters), then it's length will be 'W + 4.25' millimeters because it's stated in the problem that the length is 4.25 mm longer than the width.

The perimeter of a rectangle (which is the shape we can assume for a postage stamp) is calculated as follows: Perimeter = 2(Length + Width). Substituting the value for length that we've assigned, we get this equation:

124.5 = 2[(W + 4.25) + W]

Solving this equation step-by-step will lead you to the answer. First, distribute the 2 into the parentheses which gives: 124.5 = 2W + 8.5 + 2W. Combine like terms to simplify: 124.5 = 4W + 8.5. Then, subtract 8.5 from both sides of the equation: 116 = 4W. Lastly, divide by 4 to find 'W': W = 29 mm. Therefore, the width of the postage stamp is 29 mm, and the length is 29 mm + 4.25 mm = 33.25 mm.

Learn more about Rectangle Perimeter Calculation here:

https://brainly.com/question/31126899

#SPJ3

12 r - 18 = 13 r + 18

Answers

First you want to isolate the variable, do this by adding 18 to both sides. You're left with 12r = 13r + 36, then subtract 13r to get the variables alone. You're then left with -1r = 36, multiply by -1 to remove the negative. The final result would be (1) r = 36.

The solution of expresison is, r = - 38

We have to give that,

An expression to simplify,

12r - 18 = 13r + 18

Now, We can simplify the expression as,

12r - 18 = 13r + 18

Subtract 12r on both sides,

12r - 18 - 12r = 13r - 12r + 18

- 18 = r + 18

Subtract 18 on both sides,

- 18 - 18 = r

r = - 36

Therefore, The solution is, r = - 36

To learn more about subtraction visit:

https://brainly.com/question/17301989

#SPJ6

Solve for x. -3x = -15 x = -5 x = 5 x = -45

Answers

-3x = -15      divide both sides by (-3)

-3x:(-3)=-15:(-3)

x = 5

Answer:

The answer is b, 5

Step-by-step explanation:

-3x = -15

(it sometimes helps to flip it, so that's what I'm going to do here to help it to make more sense)

x(-3) = -15

x(-3) devided by (-3) = -15 devided by (-3)

when you devide a negitive by a negative the answer will be positive

the absolute value of 15 devided by three is 5

your answer is a positive five, or just 5


Simplify the expression (7+47+3)[5×(2×3)]. Use properties to judtify eachstep.

Answers

add the numbers in the first parenthesis and multiply the numbers in the second:

( 7 + 47 + 3 ) [ 5 ( 2 × 3 ) ] = ( 57 ) [ 5 ( 6 ) ]

multiply the 5 and 6:

( 57 ) [ 5 ( 6 ) ] = ( 57 ) ( 30 )

multiply the 57 and 30:

( 57 ) ( 30 ) = 1710

answer is 1710

jack popped some popcorn, but 3 of the 150 did not pop. Determine whether or not each popcorn snack below has the same ratio of unpopped to total kernals as Jack's popcorn

Answers

4:200 and 1:50 are the same and 2:75 is different

Answer:

b and c

Step-by-step explanation:

Jack popped some popcorn, but 3 of the 150 did not pop.

the ratio of the jack's popcorn = [tex]\frac{3}{150}[/tex]

                                                   = [tex]\frac{1}{50}[/tex]

                                                  = 1 : 50

We will go through all the other given ratio to find whether they are same ratio of Jack's or not.

a. 2 unpopped out of 75 kernels  = [tex]\frac{2}{75}[/tex]

                                                       = 2 : 75  This is not a match

b. 2 unpopped out of 200 kernels = [tex]\frac{4}{200}[/tex]

                                                         = [tex]\frac{1}{50}[/tex]

                                                         = 1 : 50   This is same

c. 1 unpopped out of 50 kernels = [tex]\frac{1}{50}[/tex]

                                                     = 1 : 50 This is also same

So b and c has the same ratio of unpopped to total kernels as Jack's popcorn.

True or false, to convert square meters to square yards, multiply 3 by 9.29 x 10^-2

Answers

The Answer to this is: True.


can anyone help me with 15a b c

Answers

a. The independent variable is r. The dependent variable is m.

b. The domain is the set of numbers used in the independent variable. You can rent 0 videos, or 1 video, or 2 videos, etc., up to the amount of money you have. If you rent 0 videos, you are left with m = 30 - 3r = 30 - 3(0) = 30 - 0 = 30 dollars. If you rent 10 videos, you will have m = 30 - 3(10) = 30 - 30 = 0 dollars left. The domain is {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10}. The range is {0, 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30}. Both the domain and range are discrete.

c. I can't do it online.

The angles in a triangle are such that one angle is 78 degrees more than the smallest angle, while the third angle is 4 times as large as the smallest angle. Find the measures of all three angles.

Answers

Let the angles are x, y and z.

Let the smallest angle is x

one angle is 78 degrees more than the smallest angle.⇒ y = x + 78 → (1)

the third angle is 4 times as large as the smallest angle. ⇒ z = 4 x → (2)

we should know that the sum of the angles of the triangle = 180°

∴ x + y + z = 180 →(3)

substitute from (1) and (2) at (3)

∴ x + ( x +78) + (4x) = 180

∴ 6x = 180 - 78 = 102

∴ x = 102 ÷ 6 = 17°

∴ y = 17 + 78 = 95°

∴ z = 4x = 68°

So, the measures of all three angles are 17°, 95° and 68°

Mary owned n sheep and Sam had exactly 4 times as many sheep as Mary. Mary buys 17 extra sheep and Sam sells 8 of his sheep. Sam still has more sheep than Mary. Form an inequality, in terms of n. Solve the inequality to find the least value of n. You must show all your working.

Answers

Answer:

The least value of n is, 9.

Step-by-step explanation:

Let n be the number of sheep in Integer.

Mary(M) owned the number of sheep is n i.e, M = n sheep

Sam(S) had exactly four times as many sheep as Mary , i.e, S = 4 n sheep

As per the given condition Mary buys 17 extra sheep

Now, Mary has total number of sheep, M = n +17 sheep

And Sam sells 8 of his sheep that means he has now,

[tex]S = 4n -8[/tex]

But, Sam still has more sheep than Mary i.e,  [tex]4n-8 > n+17[/tex]

Solve an inequality: [tex]4n-8 > n+17[/tex]

Add 8 both sides we get;

[tex]4n-8+8>n+17+8[/tex]

Simplify:

[tex]4n>n+25[/tex]

Now, subtract n from both the side, we get;

[tex]4n -n>n+25-n[/tex]

Simplify:

[tex]3n>25[/tex] or [tex]n>\frac{25}{3}=8.33333333[/tex]

Since n is the number of sheep in integer,

then the least value of n is, 9.  



Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00

Answers

6 hours because you would be getting payed 9.50 an hour but with the 8 hours you would be getting payed only 9 per hour

Unit rate for 8 hours: $9.00/hr. Unit rate for 6 hours: $9.50/hr. ($72.00/8 = $9.00, $57.00/6 = $9.50)

To find the unit rate, which is the amount earned per hour, you divide the total earnings by the number of hours worked.

For babysitting 8 hours and making $72.00:

Unit rate = Total earnings / Number of hours worked

Unit rate = $72.00 / 8 hours

Unit rate = $9.00 per hour

For babysitting 6 hours and making $57.00:

Unit rate = Total earnings / Number of hours worked

Unit rate = $57.00 / 6 hours

Unit rate = $9.50 per hour

So, the unit rate in dollars per hour for each scenario is:

- $9.00 per hour for babysitting for 8 hours and making $72.00.

- $9.50 per hour for babysitting for 6 hours and making $57.00.

The complete question is here:

Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00. What is the unit rate in dollars per hour?

Brittany says that to determine the distance between 180 and 34, you can just subtract 180 - 34.
Is it true in this case? Why or why not?

Answers

It is true in this case, because you are trying to find the distance between two points. That also means you are trying to find the difference between two points, and to find the difference, you subtract. That is why what Brittany says is true.

Absolute value is always positive because absolute value represent distance and distance can not be negative.

Yes it is true, To determine the distance between 180 and 34, you can just subtract 180 - 34.

Since, absolute value is represent distance between two points

and absolute value is always greater or equal to zero.

Now, To  determine the distance between 180 and 34,  just subtract 180 - 34.

and then take absolute value.

Learn more:

https://brainly.com/question/24806616

simplify 20+4(3)÷(-8)

Answers

PEMDAS:

20 + [tex]4^{3}[/tex] ÷ -8

Exponent

20 + 64 ÷ -8

Divide

20 +  -8

Add

20 + -8 = 12

hope this helps :)

The value of [tex]20+4^{3} /(-8)[/tex] is 12.

How to solve the equation by the PEMDAS rule?

Given:

[tex]20+4^{3} /(-8)[/tex]

Simplifying the equation by the PEMDAS rule

We can remember the order using PEMDAS: Parentheses, Exponents, Multiplication, and Division (from left to right), Addition, and Subtraction (from left to right).

[tex]$\quad 4=2^{2}$[/tex]

[tex]$(4)^{3}=\left(2^{2}\right)^{3}=2^{6}$[/tex]

Substituting the values in the given equation,

[tex]$20+\frac{2^{6}}{-8}$$[/tex]

Dividing exponents as

[tex]$2^{6}$[/tex] divided by [tex]$2^{3}=2^{(6-3)}=2^{3}$[/tex]

[tex]$20+-8$$[/tex]

Simplify,

[tex]$20+-8$$[/tex]

Therefore, the value of [tex]20+4^{3} /(-8)[/tex] is 12.

To learn more about the PEMDAS rule

https://brainly.com/question/550188

#SPJ2

Allen's score in a video game was changed by -75 points beacuse he missed some targets. He got -15 points for each missed target. How many targets did he miss?

Answers

Allen missed 5 targets.

Hope this helped! :)

Allen missed 5 targets because 75 divided by 15 is 5. Also, 15 x 5 = 75

The number of girls who work at Super shopper is 2 more than 3 times the number of boys. If 30 boys work at super shopper; how many girls work there?

***Please Help Me***

Answers

i think its 92 but im not entirely sure. hope it helps though
Answer:

The number of girls who work there are:

                              92

Step-by-step explanation:

It is given that:

The number of girls who work at Super shopper is 2 more than 3 times the number of boys.

This means that:

If the number of boys= x

Then the number of girls= 3x+2

If 30 boys work at super shopper.

i.e. x=30

Then 3x+2=92

Hence, the number of girls who work there are: 92

A goat is tethered (tied up) to a stake in the ground with a 5 m rope. The goat can graze to the full length of the rope a full 360 degrees around the stake. How much area does the goat have in which to graze?

Answers

The answer to your question is  

d.

78.5 m^2

78.54 m² is your answer. So to recap, a goat tethered to a stake in the ground with a 5 m rope has 78.54 meters to graze.

We get this answer by putting the information into an equation. We know that a circle has 360° (360 degrees) and so when we see the problem say that the goat can graze 360 degrees around the stake, we instantly know it's talking about a circle. Look at the question, it's asking about the area of the circle. Now we can make an equation to find the area of this circle.

The area of a circle is A = πr²

That's Area = Pi times Radius squared.

We'll use 3.14 as substitute for Pi. The radius was given to us, it is 5 m. Put the information into the formula.

A = 3.14 * 5²

Now we do the order of operations. In the order of operations, we have no parenthesis to work with, but we do have an exponent. So we take 5 to the second power, (5² = 5 * 5) and we update our problem.

A = 3.14 * 25

Now we finish the problem by multiplying 3.14 and 25.

A = 78.54

We're not entirely done. Now we include our units of measurement. In this case, we were using m for meters. When solving for area, the unit is always squared in the final answered. So this would be our final answer:

A = 78.54 m²


help with this please its easy, trust me!

Answers

The quotient and remainder of the given division operations are:

4)76 = 19

3)92 = 30 remainder 2

6)53 = 8 remainder 5

From the question, we are to evaluate the given divisions

The divisions can be evaluated as follows:

  19    

4)76

-  4      

   36

-   36  

 = 19

  30    

3)92

-  9      

   02

-     0  

     2

= 30 R 2

  08    

6) 53

-  0      

    53

-   48    

      5

= 8 R 5

0.45 ÷ 225 (5th grade) basic math

Answers

The answer would be 0.002

The answer to 0.45 / 225 = 0.002

Hope this helps you..

According to the Complex Conjugate Root Theorem, if a+bi is a root of a quadratic equation, then __blank__ is also a root of the equation. Which expression correctly completes the previous sentence?
a−bi
a+bi
−a−bi
−a+bi

Answers

Answer:

a-bi


Step-by-step explanation:

If a quadratic equation lx^2+mx+n=0 has one imaginary root as a+bi then the other root is the conjugate of a+bi = a-bi

Because we have l, m and n are real numbers and they are the coefficients.

Sum of roots = a+bi + second root = -m/l

When -m/l is real because the ratio of two real numbers, left side also has to be real.

Since bi is one imaginary term already there other root should have -bi in it so that the sum becomes real.

i.e. other root will be of the form c-bi for some real c.

Now product of roots = (a+bi)(c-bi) = n/l

Since right side is real, left side also must be real.

i.e.imaginary part =0

bi(a-c) =0

Or a =c

i.e. other root c-bi = a-bi

Hence proved.


Question1, shop A normal price £85 1/3 off and shop B normal price £80 30% off
Question2, in a sale all items are reduced by 30% on the final day the sale price are reduced by 20% work out the final day price of a sofa that was priced at £290 before the sale started

Answers

#1 shop A would be cheaper

what is the formula for finding circumference

Answers

C=2 πr which is the formula for circumference


Circumference = 2• pie•Radius

10m+n^2 over 4 when m and n=4

Answers

m = 4, n = 4

Plug in 4 for m and n

10(4) + (4)^2

Simplify. Multiply

4^2 = 4(4) = 16

10(4) = 40

40 + 16 = 56

56 is your answer

hope this helps

Which ordered pair represents the solution to the system of linear equations?

Answers

(2,3)

(x,y)

x=2

y=3

This is because both lines meet at this direct point on the graph.

Answer:

Yes, the lines will intersect because the slopes are different. Also, both lines have a y-intercept of -7, so they both include the point (0, –7).

Step-by-step explanation:

Complete the tree map by using the review words.

Answers

Answer:

Number sentences.

Addition-Addend-Sum.

Subtraction-Difference.

Step-by-step explanation:

1. By definition Number sentences contains number and common symbols.

2. They can be: "Addition" (which has "Addend" that form the "Sum") and "Subtraction" (whose result is known as "Difference").

3. You can see the answer of the tree map in the figure attached.


8(x/4)>4 solve the inequality

Answers

ANSWER


[tex]x>2[/tex]

EXPLANATION

We have the inequality


[tex]8(\frac{x}{4})>4[/tex]


We can cancel directly to get;


[tex]2(\frac{x}{1})>4[/tex]


[tex]\Rightarrow 2x>4[/tex]



We now divide both sides by 2,


[tex]\Rightarrow x>\frac{4}{2}[/tex]



[tex]x>2[/tex]


See graph in attachment

2k+10 show all the steps

Answers

Hello!

Explanation:

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

First, rewrite 10 as 2*5

[tex]2k+2*5[/tex]

Then, factor out common term 2.

[tex]=2(k+5)[/tex]

Answer⇒⇒⇒⇒2(k+5)

Hope this helps!

Thank you for posting your question at here on Brainly.

-Charlie

A cookie cake is cut into 8 equal slices. Damian eats 1/8 of the cake, Shontavia eats 1/2 of the cake, and Michael eats 2 slices. How many slices of cake remain

Answers

1/2 = 4/8
2 slices = 2/8
Damien =1//8
4/8+2/8+1/8= 7/8 leaving one peice left
One slice remains
8 minus 1/8 is 7
7 minus 1/2 is 3 1/2
3 1/2 minus two is 1 1/2
Other Questions
How where different religions treated differently or the same, by the rulers of the Arab empire. The image shows how oxygen and carbon dioxide are exchanged between human beings and the environment. Which statement describes the image correctly?A)Carbon dioxide is inhaled into the lungs.B)Oxygen comes out of the capillaries of the lungs.C)Oxygen is picked up by red blood cells in the lungs.D)Carbon dioxide is absorbed by the blood cells in capillaries. In this task, youll write a historical fiction short story (between 600 and 800 words). Choose any historical personality, but dont pick the same person that you may have used in any previous lessons. Because this character will be such an integral part to your story, make sure it is someone who interests you. Think of someone that you have recently learned about in class, or consider someone whose background and history intrigues you. The perimeter of the triangle is 70cm the area of the triangle is a squared what is a squared If a white man and a black man choose to occupy the same public conveyance on a public highway, its their right to do so, and no government, proceeding alone on grounds of race, can prevent it without infringing the personal liberty of each Which case is this excerpt most likely from? A. Brown v board of education B. Hernandez v Texas C. Plessy v Ferguson D. Bolling v sharpe No encuentro ningn ______ en el comportamiento de esas personasperitopatrncabalhalagador Estimate then record the product 293*4 What brought on the end of Reconstruction? The yall cowboy tipped his hat politely which word or phrase is the complete predicate Which transformation shows a translation of 3 units to the right? Which of the following issues caused Roosevelt to seek a square deal for the environment in 1900? conditions at meat-packing plants swamp land deforestation political corruption in farm areas Wireless attacks avoid the access points to limit detection. a. True b. False Read the sentence below out loud. After which word should you pause? usually, aliens are friendly and helpful. a.usuallyb.friendlyc.helpfuld.there should be no pause in this sentence Express the italicized words in a different way. 1. La casa tiene tres cuartos de dormir. 2. El edificio tiene muchos apartamentos. 3. Es un edificio de treinta pisos. 4. Hay dos coches en el garaje. facts on the boston gazette 20 PTS!!!For what value of x will the line passing through the following pairs of points be vertical? F(32x, 12) and G(x+9, 7) Katie bought a dozen donuts for $1.99. Write an equation which shows how yo fib the price (p) of each donut. In a dihybrid cross of two parents who are heterozygous for bothtraits, what fraction of their offspring will be homozygous recessive for both traits traits Are there any similarities between simple diffusion and active transport? What property of water refers to water's ability to move up the stem of a plant against the force of gravity? Surface tension Cohesion Adhesion Capillary action