The cycling team is ranked by the total time it takes its team members to
finish the course. The total time for all 3 members is 12 hours. If Susan takes
3 times as long as Gina, and Michael takes 2 times as long as Gina, how
many hours does it take Gina to complete the course?

Answers

Answer 1

Answer:2 hrs

Step-by-step explanation:

x+2x+3x=12

6x=12

x=2


Related Questions

how do i solve this​

Answers

Answer:

y = -2x + 3

Step-by-step explanation:

Slope-intercept equation of a line is:

y = mx + b

where m is the slope and b is the y intercept.

Here, m = -2 and b = 3.

y = -2x + 3

-10x+9x=12 solve for x equation

Answers

Answer:

x = -12

Step-by-step explanation:

Remember that ax + bx = (a+b)x

-10x + 9x = 12

Add -10x and 9x together

(-10 + 9)x = 12

-x = 12  (-1x is written as -x, just as 1x is written as x)

÷ -1 both sides

x = -12

I hope this helps. Happy studying. :)

-10x+9x= -1x

-1x=12 -1 divided by 12 equals -12 Therefore x = -12

Brenda recorded a temperature of 19°C, and Cooper recorded a temperature 17°C higher. What temperature did Cooper record?​

Answers

Answer:

Cooper recorded a temperature of 36° C.

Step-by-step explanation: If you add 19 and 17 together you get 36.

Hope this helps! :)

what is the answer because am stuck​

Answers

Answer:

30 Oranges!

Step-by-step explanation:

Given that for every 2 apples there are 3 oranges.

How many oranges would be there in a basket of 20 apples?

Since for every couple of apples we have 3 oranges we will calculate how many couples of apples are there in the basket.

Given there are 20 apples. This means that there are [tex]$ \frac{20}{2} $[/tex] = 10 pairs of apples.

Since for one pair we have three oranges, for 10 pairs we would have 3 X 10 = 30 oranges.

Therefore, we can conclude that the number of oranges in the bigger basket would be 30.

Solve using a suitable inverse operation:

A) a/5= -2

I just want to know what this means and how to do it.

Answers

Answer:

a = - 10

Step-by-step explanation:

Given

[tex]\frac{a}{5}[/tex] = - 2

a is divided by 2. The inverse operation to division is multiplication, thus

Multiply both sides by 5 to clear the fraction

a = 5 × - 2 = - 10

Which of the following is true of vertex-edge graphs?


(1)They can model real-world problems.
(2)They can all be solved.
(3)Euler paths are the same as Hamilton paths.
(4)All vertices must be used once in Hamilton circuits.

Answers

The answer would be 2 they can all be solved

Which postulate proves these two triangles are congruent ?

Answers

Answer:

HL

Step-by-step explanation:

HL is used for right triangles that are congruent. These two triangles are congruent(the same) and they happen to be right triangles, therefore, HL.

The postulate that proves the triangle are congruent is hypotenuse-leg (HL) congruency theorem.

Here, we have,

A triangle is a polygon that has three angles and three sides. The sum of angles in a triangle is 180 degrees.

Types of triangles are isosceles, scalene and equilateral triangles.

Two angles are said to be complementary if their sum is 90 degrees.

Two triangles are said to be congruent if all their corresponding sides and angles are congruent.

This means that the triangles have equal angles and equal sides.

here, we have,

HL is used for right triangles that are congruent.

These two triangles are congruent(the same) and they happen to be right triangles, therefore, HL.

The postulate that proves the triangle are congruent is hypotenuse-leg (HL) congruency theorem.

Find out more on triangle at:

brainly.com/question/17335144

#SPJ2

10. Estimate by rounding -5 2/5+9 8/11-3 5/6

Answers

Answer:

0.5

Step-by-step explanation:

-5 2/5=-27/5

9 8/11=107/11

-3 5/6=-23/6

--------------------

-27/5+107/11-23/6

-27/5-23/6+107/11

-162/30-115/30+107/11

-277/30+107/11

-3047/330+3210/330=163/330=0.493=0.5

You can rent time on computers at the local copy center for a a ​$ 7 setup charge and an additional ​$ 3.50 for every 10 minutes. How much time can be rented for ​$ 22?

Answers

Answer:

The answer should round up to 40 minutes. Do it to make sure the answer is 4 which in this case = 40

Step-by-step explanation:

[tex]22 - 7 \div 3.50[/tex]

Answer:

Computer can be rented for  42.85 minutes using $22

Step-by-step explanation:

Given:

Setup charge =  ​$ 7

Additional charge for every 10 minutes = ​$ 3.50

To find:

The time for which the computer can be rented for  ​$ 22

Solution:

Let the additional time be x

for  additional charge for 10 minutes =3.50

for 1 minute , additional charge = [tex]\frac{3.50}{10}[/tex]= $0.35

According to the question

setup cahrge + additional charge= $22

[tex]7+(0.35\times x)=22[/tex]

[tex](0.35\times x)=22-7[/tex]

[tex](0.35\times x)=15[/tex]

[tex]x=\frac{15}{035}[/tex]

x=42.85

What slope passes through -3,7 and is parallel to 4x-1?

Answers

Answer:

y = 4x + 19

Step-by-step explanation:

[tex]\text{Let}\ k:y=m_1x+b_1\ \text{and}\ l:y=m_2x+b_2.\\\\l\ \perp\ k\iff m_1m_2=-1\to m_2=-\dfrac{1}{m_1}\\\\l\ ||\ k\iff m_1=m_2\\\\\text{We have}\ k:y=4x-1\to m_1=4.\\\\\text{Therefore}\ m_2=4.\\\\l:y=4x+b\\\\\text{Put the coordinates of the point (-3, 7) to the equation of a line:}\\\\7=4(-3)+b\\7=-12+b\qquad\text{add 12 to both sides}\\19=b\to b=19\\\\\text{Finally:}\\\\y=4x+19[/tex]

Jimmy measured four pieces of wood. their measures are 4.2 ft, 9/2 ft, 4.02 ft, and 4 2/9 ft. what's the length of the shortest piece​

Answers

9/2= 4.5 ft
4 2/9= 4.22
4.02, 4.2, 4.22, 4.5
4.02 feet is the shortest length of wood out of throws four pieces

After converting all measurements to the same format (decimals), we can see that the shortest piece of wood Jimmy measured is 4.02 ft.

To find the shortest piece of wood, we first need to convert all the lengths to the same format, preferably in decimals for easier comparison. The lengths of the wood pieces given are 4.2 ft, 9/2 ft, 4.02 ft, and 4 2/9 ft.

Let's break it down:

4.2ft remains as it is. 9/2ft equals 4.5ft when converted to a decimal. 4.02ft remains as it is. 4 2/9ft equals approximately 4.22ft when the fraction is converted to a decimal.

So, we have pieces of wood that are 4.2 ft, 4.5 ft, 4.02 ft, and 4.22ft. Looking at these numbers, it is clear that the piece of wood that measures 4.02 ft is the shortest.

Learn more about Fraction and Decimal Conversion here:

https://brainly.com/question/31738948

#SPJ6

Is the sequence -3, 1, 5, 9,... An arithmetic sequence

Answers

Answer:

Yes, it's an arithmetic sequence.

Step-by-step explanation:

Each term in this sequence is 4 more than the previous term.  Therefore we have an arithmetic sequence.

Find the volume of a sphere with a radius of 100yd . Express your answer in terms of pi.

Answers

Answer:

4/3*100^3*π

Step-by-step explanation:

V = 4/3*π*r^3

= 4/3*π*100^3

≈ 4.18879*10^6

no one helped me with the last question but i got it can someone help me with this

Answers

y = 2x

Step-by-step explanation:

The linear functions are given by:

y = mx+b

To find the slope, we have to find the change in x and y

The change in x is:

[tex]-14-(42) =-14+42 =28\\14+14= 28[/tex]

The change in y is:

[tex]-28-(-84) = -28+84 = 56\\28-(-28) = 28+28 = 56[/tex]

The slope is:

[tex]Slope = \frac{change\ in\ y}{Change\ in\ x}\\=\frac{56}{28}\\= 2[/tex]

Putting slope in equation of linear function

[tex]y =2x+b[/tex]

To find the value of b, we will put any pair of input and output in the slope-intercept form

So, putting (14,28)

[tex]28 = 2(14) + b\\28 = 28+b\\b = 28-28\\b = 0[/tex]

Hence,

the linear equation for function is:

y = 2x

Keywords: Linear function, slope intercept form

Learn more about linear function at:

brainly.com/question/3375830brainly.com/question/3398261

#LearnwithBrainly

Franklin Construction Company build a sidewalk around two sides of a new library, as shown in the figure. what is the area of the sidewalk.​

please help

Answers

Answer:

[tex]630.36\ ft^2[/tex]

Step-by-step explanation:

we know that

To find out the area of the sidewalk, multiply the length by the width of the sidewalk

The width of the sidewalk is equal to

[tex]113.4\ ft-110\ ft=3.4\ ft[/tex]

or

[tex]75.4\ ft-72\ ft=3.4\ ft[/tex]

The area is equal to

[tex]113.4(3.4)+72(3.4)\\385.56+244.8\\630.36\ ft^2[/tex]

12x + 3y = 15 for x = -1,0,1

Answers

The chosen topic is not meant for use with this type of problem. Try the examples below.
x−y=9,x+y=6
x+y=4,x-y=2
x+y=3,2x-8y=19

Which absolute value function, when graphed, represents
the parent function, f(x) = |xl, reflected over the x-axis and
translated 1 unit to the right?
5 -4 -3 -2 -1
1
2
3
4
5
f(x) = -1 | + 1
f(x) = -x-11
f(x) = |-*1 + 1
f(x) = |-* - 11
anche
Save and Exit

Answers

Answer:

f(x) = -|x| + 1

Step-by-step explanation:

f(x) = |xl when reflected over the x-axis is f(x) = -|x|.

When reflected over x-axis a graph becomes negative in y value.

f(x) = -|x| then translate 1 unit to the right is f(x) = -|x| + 1. Adding 1 translates the graph towards the right because the positive x-axis is on the right.

A scientist measured the wavelength of an X-ray as 0.0000000065 meters. ​ ​Write the number in scientific notation.

Answers

Answer:

[tex]6.5 \times 10^{-9}[/tex]

Step-by-step explanation:

The scientific notation of a number is to express the number in the form [tex]x\times 10^{y}[/tex] where x is the base of ten.

So, if we want to express the number 0.0000000065, then we can write it as

[tex]\frac{6.5}{1000000000} = 6.5 \times 10^{-9}[/tex].

So, we can write 0.0000000065 as [tex]65\times 10^{-10}[/tex] or [tex]0.65 \times 10^{-8}[/tex] but those are not the scientific notation.  

Therefore, [tex]6.5 \times 10^{-9}[/tex] is the scientific notation of 0.0000000065. (Answer)

7.66 × 0.55 i need 20 charters to ask this

Answers

Answer:

4.213

Step-by-step explanation:

What is the equation of the line that is perpendicular to the y-axis and contains the point (-2,7)
A: y=-x+5
B: x=-2
C: y=x+9
D: y=7

Answers

Answer:

y = 7

Step-by-step explanation:

The straight line which is perpendicular to the y-axis will be either x-axis or parallel to the x-axis.

Now, the general equation for all straight line which is either x-axis or parallel to x-axis are given by y = c ........... (1), where c is any constant.

For c = 0 the line will be x -axis. therefore, y = 0, is the equation of x-axis.

Now, if the line (1) passes through the point (-2, 7), then the equation will be y = 7. (Answer)  

{Since, the point (-2,7) will satisfy the equation (1) and then c will be equal to 7.}

Urgent!!! Triangle ABC has angles the following angle measures. m<A=2x+7 , m<B=10x+10 and m<C=8x+23. what is the value of x and what is the measure of each angle?

x=
m<A=
m<B=
m<C=​

Answers

Answer:

The Value of x= 7.

m∠A= 21°

m∠B= 80°

m∠C= 79°

Step-by-step explanation:

Given:

m∠A = 2x+7

m∠B = 10x+10

m∠C = 8x+23

We need to find the value of x and measures of each angle.

Now by angle sum property which states that sum of all angles of a triangle are 180°.

Hence from above statement we can say in ΔABC;

m∠A+m∠B+m∠C=180

Now substituting the given values in above equation we get;

[tex]2x+7+10x+10+8x+23=180\\2x+10x+8x+7+10+23=180\\20x+40=180\\20x=180-40\\20x=140\\\\x=\frac{140}{20} =7[/tex]

Hence value of x is 7.

Substituting the value of x in all angles we get;

m∠A=[tex]2x+7=2\times7+7=14+7=21\°[/tex]

m∠B=[tex]10x+10=10\times7+10=70+10=80\°[/tex]

m∠C=[tex]8x+23= 8\times7 +23 = 56+23=79\°[/tex]

Final answer:

To find the value of x and the measure of each angle in triangle ABC, set up an equation using the given angle measures. Solve for x and substitute it back in to find the measures of each angle. Then : m<A = 2(7) + 7 = 21 degrees

m<B = 10(7) + 10 = 80 degrees

m<C = 8(7) + 23 = 79 degrees

Explanation:

To find the value of x and the measure of each angle in triangle ABC, we need to set up an equation using the given angle measures. Since the sum of the angles in a triangle is 180 degrees, we can write the equation as:

m<A + m<B + m<C = 180

Substituting the given angle measures, we have:

(2x + 7) + (10x + 10) + (8x + 23) = 180

Simplifying the equation:

20x + 40 = 180

Subtracting 40 from both sides:

20x = 140

Dividing both sides by 20:

x = 7

Now that we know the value of x, we can find the measure of each angle by substituting x into the respective expressions:

m<A = 2(7) + 7 = 21 degrees

m<B = 10(7) + 10 = 80 degrees

m<C = 8(7) + 23 = 79 degrees

y is inversely proportional to the square of x.
A table of values for x and y is shown.

a) Express y in terms of x.
b) Work out the positive value of x when y = 25

Answers

Answer:

a) [tex]y=\frac{K}{x^{2} }[/tex]b) [tex]x=\frac{2}{5}[/tex]

Step-by-step explanation:

If [tex]y[/tex] is inversely propotional to the square of [tex]x[/tex], then the relation would be like

[tex]y=\frac{K}{x^{2} }[/tex]

Where [tex]K[/tex] is the constant of propotionality.

Now, we need to use a pair from the table to find the constant of proportionality, we are gonna use [tex](1,4)[/tex]

[tex]y=\frac{K}{x^{2} }\\4=\frac{K}{(1)^{2} } \\K=4[/tex]

Replacing this constant, the expression between variables is

[tex]y=\frac{4}{x^{2} }[/tex]

Which is the answer to a).

Now, if [tex]y=25[/tex] the value of [tex]x[/tex] would be

[tex]y=\frac{4}{x^{2} }\\25=\frac{4}{x^{2} }\\x^{2} =\frac{4}{25}\\ x=\sqrt{\frac{4}{25} }\\ x=\frac{2}{5}[/tex]

Therefore, the answer to b) is [tex]x=\frac{2}{5}[/tex]

Final answer:

In an inverse variation, y is inversely proportional to the square of x. To express y in terms of x, the equation is y = k/(x^2). To find the positive value of x when y = 25, the equation is 25 = k/(x^2), and x = sqrt(k/25) is the solution.

Explanation:

In an inverse variation, a variable is inversely proportional to another variable if their product is a constant. In this case, y is inversely proportional to the square of x. We can write this relationship as y = k/x^2, where k is the constant of variation.

To express y in terms of x, we can rearrange the equation as y = k/(x^2).

To find the positive value of x when y = 25, we can substitute these values into the equation and solve for x. We have 25 = k/(x^2). Rearranging the equation gives us k = 25x^2. Since we want to find the positive value of x, we can take the square root of both sides to get x = sqrt(k/25).

Learn more about Inverse variation here:

https://brainly.com/question/26149612

#SPJ2

Three points of a function are graphed.

A coordinate plane with 3 points plotted at (10, 18), (14, 24), and (18, 30).
Which statement describes the function through the points?

The function is a direct variation function with a constant of variation of 1.5.
The function is a direct variation function with a constant of variation of 1.8.
The function is linear but is not a direct variation function.
The function is not a linear function.

Answers

Final answer:

The function through the points (10, 18), (14, 24), and (18, 30) is a direct variation function with a constant of variation of 1.8.

Explanation:

In this case, we have a linear function. We can determine this by checking if the changes between the x-values and the y-values are consistent. For the change in x-values: (14-10 is 4) and (18-14 is also 4), the change is constant. Similarly, check the change in y-values: (24-18 is 6) and (30-24 is also 6), thus the change is constant. Hence, the function is linear.

More so, this function is a direct variation function because it passes through the origin. In direct variation functions, the ratio of y to x remains constant. In this case, the y divided by x at each point [(18/10=1.8), (24/14=1.71), (30/18=1.67)] is approximately 1.8, which is almost constant.

So, the best description of this function is: 'The function is a direct variation function with a constant of variation of 1.8'.

Learn more about Direct Variation Function here:

https://brainly.com/question/18726215

#SPJ12

Answer:

The function is linear but not a direct variation function.

Step-by-step explanation:

7 pencils for 16 dollars

Answers

Answer:44 cents

Step-by-step explanation:

7/16 = .4375

Answer:

Step-by-step explanation: To find the unit price you could divide 7 by 16

Please help. I dont know what Im doing!

Answers

The Fendley family is planning a vacation, and they are trying to choose which resort they will stay in. Mrs. Fendley has created the table below showing their four options. They want to spend no more than $250 per night for the resort. Which resorts will fit into their budget? Select two that apply.

Resort Amount Charged

A $550 for 2 nights

B $694 for 3 nights

C $1028 for 4 nights

D $1153 for 5 nights

A no

Resort A $275 per night

B maybe

Resort B $231.33 per night

C no

Resort C $257 per night

D maybe

Resort D $230.60 per night

the answer is b or d you choose which one you would like to choose

Distribute the expression.

5(2s2−3s+4)

Answers

Answer:

10s^2-15s+20

Step-by-step explanation:

because 5(2s^2)=10s^2, 5(-3s)=-15s, and 5(4)=20

hope it helps:)

Answer:102−15+20

Step-by-step explanation:that’s that answer because I just did the question on imagine math

There are 450 students, 20 teachers and 5 teacher's aides at Canyon Hills Middle School. What is the ratio of students to teachers and their aides?
A
9:2

B
90:1

C
1:18

D
18:1

Answers

Answer:

D. 18 : 1

Step-by-step explanation:

Students : teachers and aides

450 : 25

Treat it like a fraction. 450 over 25 simplifies to 18 over 1 because 450/25=18 and 25/25=1.

Therefore, the ratio is 18 : 1

Answer: 18:1

Step-by-step explanation:

450 students : 25 teachers

18 students : 1 teachers

450/25= 18

The lengths of the sides of a triangle are6, 8, 10. Can the triangle be a right triangle?

Answers

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Another way of stating the question:  Does the Pythagorean Theorem apply here?  Does 6^2 + 8^2 = 10^2?

           Does 36   + 64   = 100?   YES

Yes, this is a right triangle.

Answer: Yes. That is because it fits the requirements of the Pythagoream Therom:

6^2+8^2    10^2

36+64        100

100      =    100  :)

A 14 pound bag of dog food cost $16.24 and a 30 pound bag of dog food cost $33.30 which statement is true and can be used to determine the better buy?

A.The unit rate per pound of a 14 pound bag $0.05 less than the unit rate of a 30 pound bag.

B.The unit rate per pound of a 14 pound bag is $0.05 more than the unit rate of a 30 pound bag.

C.The unit rate per pound of a 14 pound bag is $0.50 less than the unit rate of a 30 pound bag.

D.The unit rate per pound of a 14 pound bag is $0.50 more than the unit rate of a 30 pound bag.

Answers

Answer:

B)

Step-by-step explanation:

16.24/14=1.16

33.3/30=1.11

1.16-1.11=0.05

The correct statement is The unit rate per pound of a 14 pound bag is $0.05 more than the unit rate of a 30 pound bag.

What is unitary method?

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

Given:

14 pound bag cost = 16.24

cost of 1 pound bag = 16.24/14

                                  = $1.16

and,

another bag which is of  30 pound costs = 33.30

                                                                    = 33.30 / 30

                                                                    = $1.11

Hence, The unit rate per pound of a 14 pound bag is $0.05 more than the unit rate of a 30 pound bag.

Learn more about unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ2

When the solution of x2 + 9x − 9 is expressed as 9 plus or minus the square root of r, all over 2, what is the value of r? x equals negative b plus or minus the square root of b squared minus 4 times a times c, all over 2 times a


A: 117
B: 54
C:45
D: 9

Answers

Answer:

The answer is option A. 117

Step-by-step explanation:

The general solution of the quadratic equation is:

[tex]x=\frac{-b \pm \sqrt{b^2-4ac} }{2a}[/tex]

The given equation is x2 + 9x − 9 is expressed as minus 9 plus or minus the square root of r, all over 2

Comparing to the general solution

∴ r = determinant = b² - 4 a c  

From the given equation: a = 1 , b = 9 and c = -9

∴ r = 9² - 4 * 1 * (-9) = 81 + 36 = 117

The answer is option A. 117

Answer:

117

Step-by-step explanation:

Other Questions
Nichrome has a --------------melting piont PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST NWhich statement best summarizes the central idea in thisexcerpt?Read the excerpt from President John F. Kennedy's 1961inaugural address.Let every nation know, whether it wishes us well or ill, thatwe shall pay any price, bear any burden, meet anyhardship, support any friend, oppose any foe, to assure thesurvival and the success of liberty.This much we pledgeand more.To those old allies whose cultural and spiritual origins weshare, we pledge the loyalty of faithful friends. United, thereis little we cannot do in a host of cooperative ventures.Divided, there is little we can do for we dare not meet apowerful challenge at odds and split asunder.All other countries need to know that we will fight themat any cost to maintain our liberty.We value our allies, but we will go our own way if theydo not agree to work with us.The only way to achieve success is to fight for the thingyou believe in, such as freedom.We will do whatever it takes to preserve our freedom,but will get more done working together.-Save and ExitMark this and return 20.There is an 80% chance David will eat a healthy breakfast and a 25% chance that it will rain. If these events are independent , what is the probability that David will eat a healthy breakfast or that it will rain A.20% B.80% C.85% D.95% E.105% Leila writes 6 pages per day starting on Sunday. She wants to know how many pages she will write by the end of the day on Saturday. Write a multiplication equation to represent the problem. Blue Ridge Bank has a PM of 12 percent, an interest income to total assets ratio of 6.00 percent, and a noninterest income to assets ratio of 1.50 percent. Blue Ridge also has $9 in assets per dollar in equity capital. Blue Ridge's ROE is: Using data for the population in the state of Alabama calculate the percent change in population growth to the nearest thousandth place from 2004 to 2005 write the first five terms of the sequence using the recursive formula shown:a1=6 an=4/3a n-1 Determine m angle F by using the figure Caleb attended a private high school which gave each student access to a personal laptopand iPhone. Ted attended a poorly funded public school which had few computers andoutdated technology. When Calebgets to college hes more prepared thanTed forcoursework which includes computer and online material. This occurrence is an exampleof:________a. Computer lagb.b. Digital dividec.c. Technological paused.d. New media The temple at the top of the pyramid is approximately 24 meters above ground, and there are 91 steps leading up to the temple. How high above the ground would you be if you were standing on the 80th step. PLEASE ANSWER QUICK!!! A(n) _____ broadly defines an organization's purposewhat it is seeking to achieve from its activitiesidentifies what is unique or important about its products to its employees and customers, and also distinguishes or differentiates the organization in some ways from its competitors.. businessplanB.mission statementC.SWOTanalysisD.general advertisementE.strategic plan 100 POINTS PLEASE HELP ASAP!!!!!!How could you turn the noun music into an adverb?A. Add the suffix al: musicalB. Add the suffix ality: musicalityC. Add the suffix ally: musicallyD. Add the suffix ian: musician Mario is a high school sophomore. his parents are strict but loving. they provide clear standards that are reasonable for his age and enforce them fairly. when he is given consequences for his actions, they are meant more to teach than to punish. mario is sometimes invited to share his input on the rules that his parents set in the home. mario's parents are using a(n) _____ parenting style.a. uninvolvedb. indulgentc. authoritariand. authoritative At a local fitness center, members pay a $12 membership fee and $2 for each aerobics class. Nonmembers pay $4 for each aerobics class. For what number of aerobics classes will the cost for members and nonmembers be the same? Stanozolol is an anabolic, androgenic (testosterone-like) steroid that acts as an agonist at androgen receptors. Unlike testosterone, it is metabolized to inactive form very slowly. What happens to a man who takes large doses of stanozolol to bulk up? (Please select all correct answers.) Could someone help me please:( A rapid sand filter has a loading rate of 8.00 m/h, surface dimensions of 10 m 8 m, an effective filtration rate of 7.70 m/h. A complete filter cycle duration is 52 h and the filter is rinsed for 20 minutes at the start of each cycle. a. What flow rate (m3 /s) does the filter handle during production? b. What volume of water is used for backwashing plus rinsing the filter in each filter cycle? Sunland Company can produce 100 units of a component part with the following costs: Direct Materials$12000 Direct Labor 3500 Variable Overhead 9000 Fixed Overhead 11000 Of Sunland Company can purchase the component part externally for $31000 and only $4000 of the fixed costs can be avoided, what is the correct make-or-buy decision? County fair charges 1.25 per ticket for rides. Tom bought 25 ride tickets and spent a total of $43.75 total for rides and admission. The price of admission is the same for everyone. Use y to represent total cost and x for the number of tickets. Define variablesWrite linear equation to determine the cost for rides tickets and admission