The product of 8 and 12

Answers

Answer 1

[tex]\text{Hey there!}[/tex]

[tex]\text{The \bf{product}}\text{ of 8 and 12 is [blank]}[/tex]

[tex]\text{Whenever you see the word \bf{product}}\text{ in mathematics, it usually means}\\\text{multiply}[/tex]

[tex]\text{\bf{The PRODUCT of 8 and 12 is 96 because 8 times 12 equal 96}}[/tex]

[tex]\boxed{\boxed{\huge{\text{\bf{Answer: 96}}}}}}\huge\checkmark[/tex]

[tex]\text{Good luck on your assignment and enjoy your day!}[/tex]

~[tex]\frak{LoveYourselfFirst:)}[/tex]

Answer 2

Step-by-step explanation:

Hello!

Product means to multiply.

Which means it’s x added by itself y times.

For this problem it means 8 added by itself 12 times.

You can do:

8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8, which equals 96.

Or, 8 x 12.

Which is 96.

It still represents 8 + 8, etc.

But your doing it faster.

Therefore, your Product is 96.


Related Questions

Explain how you could convert 152 cups into gallons.

Answers

Answer: There are 16 cups in every gallon so we could divide 152 by 16 and get our number of gallons which would give us 9.63 or a little over 9 and a half gallons.

Step-by-step explanation:

8 1/3 s for s = 4 1/2

Answers

Answer:

75/2 (or 37 1/2)

Step-by-step explanation:

Here we're multiplying 4 1/2 by 8 1/3.

Converting both numbers to improper fractions:

9/2 times 25/3, or

9      25

---- * ------

 2       3

Reducing the fractions, we get:

3      25

---- * ------ = 75/2 (answer)

 2       1

The value of the given expression is 36.

Use the concept of fraction defined as:

A fraction is part of a whole number and a way to split up a number into equal parts. Or, A number which is expressed as a quotient is called a fraction. It can be written in the form of p: q, which is equivalent to p / q.

Given that,

[tex]s = 4\dfrac{1}{2}[/tex]

We have to calculate [tex]8\dfrac{1}{3} \test{s}[/tex]

Now convert both fractions into improper fractions,

[tex]4\dfrac{1}2} = \dfrac{8 + 1}{2}\\\\4\dfrac{1}{2} = \dfrac{9}{2}\\\\[/tex]

And [tex]8\dfrac{1}{3} = \dfrac{24}{3}[/tex]

Now we have,

s = 9/2

Therefore,

[tex]8\dfrac{1}{3}s = \dfrac{24}{3}s\\\\8\dfrac{1}{3}s = \dfrac{24}{3}\times\dfrac{9}{2}\\\\[/tex]

Simplifying we get,

[tex]8\dfrac{1}{3}s = 12 \times 3\\\\ 8\dfrac{1}{3}s = 36[/tex]

Hence the value of the expression is 36.

To learn more about the fraction visit:

https://brainly.com/question/5454147

#SPJ6

Mr. Davies opened a new retail store. During the first week, 360 customers visited the store. During the second week, 300 customers visited the store.

What is the percentage change of the number of customers that visited the store in the first week to the number of customers that visited the store in the second week?

Answers

Answer: C

Step-by-step explanation:

The answer is C because it says 360 and 300. If you do a problem solve for that one on a peace of paper I think it would be 16.7%

Answer:

Step-by-step explanation:

Change in number = number visited in 1st week - number visited in 2nd week

= 360-300 = 60

So percentage change in number= 60/360×100=16.67

25 + 11/12b =47 please answer

Answers

Answer:

The answer is b = 1/24.

Step-by-step explanation:

Given:

25+11/12b=47.

Now, to solve the equation to get the value of b:

[tex]25+\frac{11}{12b}=47[/tex]

Subtracting both sides with 25 we get:

[tex]\frac{11}{12b}=22[/tex]

Multiplying both sides by 12b we get:

[tex]11=264b[/tex]

Dividing both sides by 264 we get:

[tex]\frac{1}{24}=b[/tex]

Therefore, the answer is b = 1/24.

what is 3.1n - 1.1n =

Answers

2n is the answer because take away .1 n and you have 3 then take away another n to get 2
2n is the answer to this equation

Line 1 passes through the points -2,7 and 3,3. Line 2 passes through the points 5,1 and 9,1. Find the slope of each line. Which line has the greater slope?​

Answers

Answer:

The slope of the given line 1 is  -4/5.

The slope of the given line 2 is  0.

The line 2 has a greater slope then line 1.

Step-by-step explanation:

The slope of a line with points (x1,y1) and (x2,y2) is given as:

[tex]m = \frac{y_2- y_1}{x_2-x_1}[/tex]

Now, Here the, points of the line 1 are A (-2,7) and B (3,3)

So, here, the slope of line AB  is [tex]m = \frac{3 -7}{3-(-2)}  = \frac{-4}{3 +2} =   \frac{-4}{5}[/tex]

Hence, the slope of the given line 1 is  -4/5.

Now, Here the, points of the line 2 are P (5,1) and Q (9,1)

So, here, the slope of line PQ  is [tex]m = \frac{1-1}{9-5}  = \frac{0}{4} =   0[/tex]

Hence, the slope of the given line 2 is  0.

Now, as we can see  0    >  ( -4 / 5)

So, the line 2 has a greater slope then line 1.

State under which condition the original and the simplified expressions are equivalent.
The expressions are equivalent if...
a) a≠0
b) a≠x
c) a≠-x
[tex]\frac{a^2}{ax-x^2} +\frac{x}{x-a}[/tex]

Answers

Answer:

a doesn't equal 0

Step-by-step explanation:

State under which condition the original and the simplified expressions are equivalent

33. Sarah has $200 in her bank account now. If she
deposits $10 weekly, which of the following formulas
will show her deposits (D) at the end of h weeks?
(1) D=200+ 10
in
(2) D = (200)(10n)
(3) D = 200 + 10
(4) D = 200 + 10
(5) D = 200n + 10​

Answers

Answer:2

Step-by-step explanation:if she deposits 10 dollars every week she would be adding 10 dollars which means we have to multiply 10 by however many weeks she saves

Final answer:

Sarah's weekly deposits after h weeks can be calculated using the linear equation D = 200 + 10h. This equation includes her starting balance of $200 and adds $10 for each week.

Explanation:

The subject of this question is Mathematics, specifically focusing on the concept of linear equations.

The correct formula to show Sarah's deposits at the end of h weeks would be (3) D = 200 + 10h. This formula works by establishing 200 as her starting amount (her current bank balance), and adding $10 for each week (h).

For instance, if h was 5 weeks, Sarah would have D = 200 + 10 * 5 = 200 + 50 = $250 in her bank account. This demonstrates how the formula allows you to calculate her weekly deposits effectively.

Learn more about Linear Equation here:

https://brainly.com/question/32634451

#SPJ2

How do I solve this? ( explanation with answer)

Answers

Answer:

a.)  x= 11

d.) -7

g.) -5

Step-by-step explanation:

a.) x+1 = 4*3

x=12-1

d.)3x+1=-4*5

3x+1=-20

x=-7

g.)11x-1=-8*7

11x-1=-56

11x=-56+1

x=-5

Answer:

a) x = 11, d) x = -7, g) x = -5

Step-by-step explanation:

[tex]a)\\\dfrac{x+1}{3}=4\\\\\dfrac{x+1}{3}=\dfrac{4}{1}\qquad\text{cross multiply}\\\\(x+1)(1)=(3)(4)\\\\x+1=12\qquad\text{subtract 1 from both sides}\\\\x+1-1=12-1\\\\\boxed{x=11}[/tex]

[tex]d)\\\\\dfrac{3x+1}{4}=-5\\\\\dfrac{3x+1}{4}=\dfrac{-5}{1}\qquad\text{cross multiply}\\\\(3x+1)(1)=(4)(-5)\\\\3x+1=-20\qquad\text{subtract 1 from both sides}\\\\3x+1-1=-20-1\\\\3x=-21\qquad\text{divide both sides by 3}\\\\\dfrac{3x}{3}=\dfrac{-21}{3}\\\\\boxed{x=-7}[/tex]

[tex]g)\\\dfrac{11x-1}{8}=-7\\\\\dfrac{11x-1}{8}=\dfrac{-7}{1}\qquad\text{cross multiply}\\\\(11x-1)(1)=(8)(-7)\\\\11x-1=-56\qquad\text{add 1 to both sides}\\\\11x-1+1=-56+1\\\\11x=-55\qquad\text{divide both sides by 11}\\\\\dfrac{11x}{11}=\dfrac{-55}{11}\\\\\boxed{x=-5}[/tex]

a store in Rogers's neighborhood sells boxes of pencils that have 6 pencils in each box. roger bought several boxes of pencils at the store. which could be the number of pencils he bought?​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

It could be 42 pencils

The price of peaches at Al’s supermarket can be determined by the equation p=0.28n, where P is the price and n is the number of pounds of peaches what is the constant of proportionality

Answers

Answer:

k = 0.28

Step-by-step explanation:

The price of peaches at Al's supermarket can be determined by the equation P = 0.28n ........... (1)

where P is the price and n is the number of pounds of peaches.

Now, it is clear that the price of peaches is proportional to the number of pounds of peaches.

So, we can write,

P ∝ n

P = kn ............. (2) where k is the constant which we have to multiply to covert from proportionality to equation form.

Now, comparing equations (1) and (2) we get k = 0.28 which is the value of the constant of proportionality. (Answer)

Final answer:

The constant of proportionality in the equation p = 0.28n is 0.28, representing the price per pound of peaches at Al's supermarket.

Explanation:

The constant of proportionality in the equation p = 0.28n, where P is the price and n is the number of pounds of peaches, is 0.28. This constant represents the price per pound of peaches at Al's supermarket. When you want to compute the amount spent on peaches, you multiply the quantity (in pounds) by this constant of proportionality, which is the price per pound. As an example, if you have 10 pounds of peaches, the total cost would be calculated as 10 pounds × $0.28 per pound, resulting in a total of $2.80 for the peaches.

Which of the following is the perimeter of a triangle with side lengths of 7 inches, 8 inches, and 13 inches?


15 inches


13 inches


28 inches


27 inches

Answers

Answer: 28 inches

Step-by-step explanation:

Side1 + side 2 + side 3 =

7 inches + 8 inches + 13 inches =

28 inches

Write the decimal as a fraction or a mixed number in simplest form.

5.76

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

it is 145/25 which is reduced to 29/5

Answer:

5 19/25

Step-by-step explanation:

On a certain hot​ summer's day, 643 people used the public swimming pool. The daily prices are $1.50 for children and $2.00 for adults. The receipts for admission totaled
$1161.50. How many children and how many adults swam at the public pool that​ day?

Answers

249 children and 394 adults swam at the public pool.

Step-by-step explanation:

Number of people swam at pool = 643

Receipts = $1161.50

Cost for one child = $1.50

Cost for one adult = $2.00

Let,

x be the number of children

y be the number of adults

According to given statement;

x+y=643    Eqn 1

1.50x+2.00y = 1161.50   Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 2

[tex]2(x+y=643)\\2x+2y=1286\ \ \ Eqn\ 3\\[/tex]

Subtracting Eqn 2 from Eqn 3

[tex](2x+2y)-(1.50x+2.00y)=1286-1161.50\\2x+2y-1.50x-2.00y=124.50\\0.5x=124.50[/tex]

Dividing both sides by 0.5

[tex]\frac{0.5x}{0.5}=\frac{124.50}{0.5}\\x=249[/tex]

Putting x=249 in Eqn 1

[tex]249+y=643\\y=643-249\\y=394[/tex]

249 children and 394 adults swam at the public pool.

Keywords: linear equation, subtraction

Learn more about linear equations at:

brainly.com/question/5798698brainly.com/question/5758530

#LearnwithBrainly

A basketball arena can hold approximately 7,000 people. Fans bought 5,134 tickets before the game. About how many more seats are left to fill before the game.

Answers

There will be about 1866 seats to fill before the game.

To determine the number of seats left in the basketball arena, the number of tickets sold (5,134) is subtracted from the total arena capacity (7,000), resulting in 1,866 seats remaining available.

A basketball arena can hold approximately 7,000 people.

Fans bought 5,134 tickets before the game.

The number of seats left to fill before the game can be calculated by subtracting the tickets bought from the total arena capacity: 7,000 - 5,134 = 1,866 seats left to fill.

Rachel has 8/12 of a fun of frosting. If she used 1/4 of it, how much was left?

Answers

Answer:

6/12

Step-by-step explanation:

A fourth of 8 is 2, so there would be 6/12 of the tub of frosting left.

Answer:

5/12

Step-by-step explanation:

8/12=2/3

2/3-1/4=8/12-3/12=5/12

At one of the warehouse stores, paper towels cost $10.48 for a package of 8 rolls. What is the unit price?

Answers

Answer:

Unit price = $1.31/roll

Step-by-step explanation:

Divide total cost by number of units:

$10.48 / 8 rolls = $1.31/roll

Latisha has two pieces of ribbon she plans
to cut. One piece of ribbon is 48 inches and
the other is 80 inches. She plans to cut
all the ribbon into pieces of equal lengths.
What is the greatest possible length of each
piece?

Answers

The greatest possible length of each  piece is 16 inches

Solution:

Latisha has two pieces of ribbon. One piece of ribbon is 48 inches and  the other is 80 inches

Ribbon is to be cut into pieces of equal length

To find the greatest possible length of each piece, we have to find greatest common divisor of 48 and 80

The greatest common factor, or GCF, is the greatest factor that divides two numbers

Steps to find G.C.F of 48 and 80

1) Find the prime factorization of 48

[tex]48 = 2 \times 2 \times 2 \times 2 \times 3[/tex]

2) Find the prime factorization of 80

[tex]80 = 2 \times 2 \times 2 \times 2 \times 5[/tex]

3) To find the GCF, multiply all the prime factors common to both numbers:

Therefore, [tex]GCF = 2 \times 2 \times 2 \times 2 = 16[/tex]

So, 16 inches is the greatest possible length to cut so that every piece is of equal length.

A cookie recipe calls for 6 cups of flour
and 2 cups of sugar. What is the ratio of
the amount of sugar to the amount of
flour?

Answers

Answer:

1:3

Step-by-step explanation:

Sugar : Flour

2 : 6  (substitute the numbers of cups)

1 : 3    (simplify by reducing. divide both sides by 2)

The ratio is 1:3.

Answer:

1:3

Step-by-step explanation:

2:6[sugar is to flour]

1:3[to simplify divide both sides by two]

what is slope of a line that passes through (1,4) (-2,6) awarding more points

Answers

Answer:

-2/3

Step-by-step explanation:

m=(6-4)/(-2-1)=2/-3=-2/3

Answer:

[tex]\large\boxed{m=-\dfrac{2}{3}}[/tex]

Step-by-step explanation:

The formula of a slope:

[tex]m=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]

We have the points (1, 4) and (-2, 6).

Substitute:

[tex]m=\dfrac{6-4}{-2-1}=\dfrac{2}{-3}=-\dfrac{2}{3}}[/tex]

abraham lincoln declared thanksgiving a holiday in 1863 what is the prime factorization of 1863​

Answers

3 x 3 x 3 x 3 x 23 = 1,863. It can also be written in exponential form as 3 to the power of four times 23.

Answer:

1863 = 3 · 3 · 3 · 3 · 23

Step-by-step explanation:

[tex]\begin{array}{c|cc}1863&3\\621&3\\207&3\\69&3\\23&23\\1\end{array}[/tex]

What is the constant of proportionality in the equation y=0.41x

Answers

Answer:

0.41

Step-by-step explanation:

formula;  y = kx (where k is the constant variation)

the standard equation representing direct variation

y = 0.41 x is the equation to find the constant of proportionality

so, K = 0.41

Which choice is a factor of 62?

A.13

B.20

C.62

D.3

Answers

Answer:

C, the answer is 62.

Step-by-step explanation:

Well, 1 x 62 is 62 so that's the only factor of 62 out of all of them.

The answer is 62 because there’s no other factor that can multiply to get 62

11. The distance from Mac's house to school
is 575 yards. Mac's goal is to walk to
school in 5 minutes. How many yards
does Mac need to walk each minute to
meet his goal?

Answers

Answer:

115 yards per minute

Step-by-step explanation:

575/5= 115

Answer:

115 yds per minute

The drawing will help

which graph represents a function?

Answers

Answer:

This graph does not represent a function.

Step-by-step explanation:

This graph does not pass the vertical line test. The vertical line test states that if a vertical line drawn intersects the graph of the relation more than once, then the relation is a NOT a function.

What is the length of the side opposite angle B?
3 units
4 units
5 units
6 units​

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

4 units is the answer. i got an 100% on the quiz

The triangle missing from the question has attached and the opposite side of angle B is 4 units.

What is a traingle?

A triangle is a three sides lines geometry in which the sum of all angles is 180°.

Given that a triangle ABC and has sides as

AB = 4

BC = 3

AB = 5

It's clearly visible that the opposite side of angle B is AC which has length as 4 units.

For more information about tringle

https://brainly.com/question/2773823

#SPJ2

 

Factor 3x2 - 18x + 27 completely.

Answers

Answer:

3(x - 3)²

Step-by-step explanation:

Given

3x² - 18x + 27 ← factor out 3 from each term

= 3(x² - 6x + 9)

= 3(x - 3)² ← in factored form

3(x-2)^3 I think but I’m not sure so


[tex]5x - 15 + 130 = x - 2 [/tex]

Answers

Answer:

x=-117/4

Step-by-step explanation:

5x-15+130=x-2

5x-x+115=-2

4x+115=-2

4x=-2-115

4x=-117

x=-117/4

f the chance of rain for tomorrow is 30%, what is the chance that it will NOT rain?

A. 70%
B. 0%
C. 50%
D. 30%

Select EACH correct answer!

Answers

If there is a 30% chance of it raining, then that means there is a 70% chance of it not raining.

100%-30%=70%

Answer: 70%

Step-by-step explanation: In terms of probability, 100% is the maximum which means something is certain. There are some occasions where it can be higher than 100% like dealing with percent increase or decrease, but in this case, we're talking about 100%.

In this problem, we're given that the probability of rain for tomorrow is 30% and we're asked to find the probability that it will not rain.

Since 100% will be the maximum when dealing with probability, we will subtract the chance it will rain tomorrow which is 30% from 100%.

100% - 30% = 70%.

Therefore, the probability/chance it will not rain is 70% which means it's likely it will not rain.

Prove that using: X ∩ (Y ∪ Z ) =(X∩Y) ∪ (Y ∩ Z )

Listing Method; or
Membership Table.

Given
U = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9}
X = {2, 5, 8, 9}
Y = {1, 4, 6, 7, 8}
Z = {5, 7, 9}

Answers

There should be a typo in the question: the correct formula would be

[tex]X\cap(Y\cup Z)=(X\cap Y)\cup (X\cap Z)[/tex]

Let's compute [tex]X\cap (Y\cup Z)[/tex] first. We have

[tex](Y\cup Z)=\{1, 4, 5, 6, 7, 8, 9\}[/tex]

If we intersect this set with X, we have

[tex]X\cap (Y\cup Z) = \{5, 8, 9\}[/tex]

So, that would be the left hand side. For the right hand side, we have

[tex]X\cap Y = \{8\},\quad X\cap Z = \{5,9\}[/tex]

And their union is again [tex]\{5,8,9\}[/tex]

Final answer:

The intersection of two sets can be proven using a membership table for the given sets X, Y, and Z.

Explanation:

The intersection of two sets, written as AnB, is a set consisting of all elements that are both in A and B. We can use a membership table to prove the following equation: X ∩ (Y ∪ Z) = (X ∩ Y) ∪ (Y ∩ Z).

Other Questions
For each of the following identify if Employed, Unemployed, Not in the labor force or Not in the adult population:1. Van is a 70-year-old professor. He teaches only one or two courses a year, but he's still pursuing an active research agenda.2. Employed Amy is a 28-year-old professional basketball player. She finished her last season as a player 3 weeks ago and is currently interviewing for a coaching position.3. Employed Carlos is a 37-year-old graphic designer who is taking 2 years off from work to care for his small daughter.4. Janet is a 26-year-old who lost her job as a copy editor for a local newspaper. She has spent the past few weeks out of work and interviewing for other editing jobs. She is thinking about going back to grad school if her job search doesn't succeed after a few more weeks.5. Felix is a 17-year-old who just graduated from high school. He is taking it easy this summer, relaxing by the pool with his friends and family, and volunteering part-time at the local nursing home.6. Deborah is a 13-year-old student at Southside Middle School. She babysits her younger sister and does other chores, so her parents give her an allowance of $20 per week. Which countries occupied Germany after WWII?SwitzerlandGreat Britain, France, and the Soviet UnionUS, Great Britain, and the Soviet UnionUS, France, Great Britain, and the Soviet Union Consider the titration of 30.0 mL of 0.050 M NH3 with 0.025 M HCl. Calculate the after the following volumes of titrant have been added. a)0 mLb)20.0mLc)59.2mLd)60.0mLe)71.3mLf)73.3mL What minus -4 2/3 equals a positive number How does this cartoon express the sentiments of american anti-imperialists of the late 1800s and early 1900s? Three consecutive integers have a sum of 132? What is the domain of the function shown in the mapping?InputOutput{x|x=-5, -3, 1, 2, 6}{yl y = -9,6, 0, 2, 4}{x|x = -9, -6, -5, -3,0, 1, 2, 4, 6}{yly = -9, -6, -5, -3,0, 1, 2, 4, 6} Shelton Co. purchased a parcel of land six years ago for $877,500. At that time, the firm invested $149,000 in grading the site so that it would be usable. Since the firm wasn't ready to use the site itself at that time, it decided to lease the land for $56,000 a year. The company is now considering building a warehouse on the site as the rental lease is expiring. The current value of the land is $929,000. What value should be included in the initial cost of the warehouse project for the use of this land? Do graduates from uf tend to have a higher income than students at fsu New Gadgets is growing at a very fast pace. As a result, the company expects to pay annual dividends of $0.55, 0.80, and $1.10 per share over the next three years, respectively. After that, the dividend is projected to increase by 5 percent annually. The last annual dividend the firm paid was $0.40 a share. What is the current value of this stock if the required return is 16 percent? in all three complex carbohydrates the subunits of glucose are bonded together differently. Because they have different structures, they most likely- Explain why ionic compounds are electrically neutral The atomic mass of an element whose atoms consist of eight protons, nine neutrons, and eight electrons is(Ignore the periodic table entry for this element and only consider what the atomic mass would be given the number ofsubatomic particles in this question). Pea flowers may be purple (P) or white (p). Pea seeds may be round (R) or wrinkled (r). What proportion of the offspring from a cross between purple-flowered, round-seeded individuals (heterozygous for both traits) will have both white flowers and round seeds? b. 1/2 c. 3/16 a. 1/16 e. 9/16 d. 3/4 Draw the Lewis structure (including resonance structures) for the acetate ion (CH3COO). For each resonance structure, use square brackets to denote the overall charge. Draw the Lewis dot structures for the acetate ion. Include all hydrogen atoms and nonbonding electrons. 1. Two pieces of equipment were purchased for a total of $4000. If one piece cost $850 more feanthe other, find the price of the less expensive piece of equipment. Assume all data ze 2002to two significant agits unless grezier 20curacy is given If a rectangular area is rotated in a uniform electric field from the position where the maximum electric flux goes through it to an orientation where only half the flux goes through it, what has been the angle of rotation? A) 45 B) 26.6 C) 90 D) 30 E You are responsible for sales promotion for Replenishmints, long-lasting breath mints that contain a blend of vitamins and other nutrients specifically formulated for smokers and for people exposed to tobacco in their environment. You need to introduce the mints to supermarket managers and owners, attract and identify new store contacts, and test market the response to Replenishmints. Which type of trade promotion would most likely help you reach your objectives? Group of answer choicesa.trade showsb.trade allowances and direct incentivesc.push moneyd.contests and sweepstakese.direct sampling and store demonstration Which of the following is true of resources? Group of answer choices All of these are true. Entrepreneurship organizes resources to produce goods and services. Labor is the mental and physical capacity of workers to produce goods and services. Resources are inputs used to produce goods and services. A = {1, 2, 5, 7} B = {3, 4, 6, 7} C = {0, 5, 8, 9} Find A U B U C. A){0,1,2,3,4,5,6,7,8,9} B){1,2,3,4,5,6,7} C){3,4,5,6,7} D){3,4,7}