Answer:
The points are not on the same lineStep-by-step explanation:
The formula of a slope:
[tex]m=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]
Substitute the coordinates of the given points:
for A(3, 5) and B(-2, 6):
[tex]m_{AB}=\dfrac{6-5}{-2-3}=\dfrac{1}{-5}=-\dfrac{1}{5}[/tex]
for B(-2, 6) and C(-5, 7):
[tex]m_{BC}=\dfrac{7-6}{-5-(-2)}=\dfrac{1}{-5+2}=\dfrac{1}{-3}=-\dfrac{1}{3}[/tex]
[tex]\large\boxed{m_{AB}\neq m_{BC}}[/tex]
14. Carla needs 1,600 beads to make
8 necklaces. She divides the beads
equally. How many beads does Carla use
for each necklace? What basic fact did
you use?
Answer:I don’t know
I thought you won’t grieve me he answer straight up
Step-by-step explanation:
The graph of f(x) = 'is reflected across the x-axis and then across the y-axis to create the graph of function g(x).
Which statements about the functions f(x) and g(x) are true? Check all that apply.
The functions have the same range.
The functions have the same domains.
The only value that is in the domains of both functions is 0.
There are no values that are in the ranges of both functions.
The domain of g(x) is all values greater than or equal to 0.
The range of g(x) is all values less than or equal to 0.
) Intro
Done
Answer:
the functions have the same domains
Step-by-step explanation:
because since the functions f(x) and g(x) have the same (x)
The only value that is in the domains of both functions is 0.
and the range of g(x) is all values less than or equal to 0 are correct.
What is a function?A relation is a function if it has only One y-value for each x-value.
The original function is f(x)=√x
As this is condition for √x function, x≥ 0
Domain= [0, infinity)
Range= [0, infinity)
After the reflection across x-axis and y-axis, we get a function,
g(x)=-√-x
-x≥ 0 means x≤ 0,
So,
Domain= (-infinity, 0]
Range= (-infinity, 0]
From this you can see that the only value that is in the domains of both functions is 0.
The range of g(x) is all values less than or equal to 0.
Hence, the only value that is in the domains of both functions is 0.
and the range of g(x) is all values less than or equal to 0 are correct.
To learn more on Functions click:
https://brainly.com/question/30721594
#SPJ7
The graph of f(x) =sqrt of x is reflected across the x-axis and then across the y-axis to create the graph of function g(x). Which statements about the functions f(x) and g(x) are true? Check all that apply. The functions have the same range. The functions have the same domains. The only value that is in the domains of both functions is 0. There are no values that are in the ranges of both functions. The domain of g(x) is all values greater than or equal to 0. The range of g(x) is all values less than or equal to 0.
i need help with my math
Answer:
12 hours
Step-by-step explanation:
Let the cruise ship travel x hours before the container ship caught up and the container ship starts y hour after the cruise ship starts.
So, the distance traveled by the cruise ship in x hours = distance traveled by the container ship in (x - y) hours.
So, x - y = 10 ........ (1) (Given)
And 5x = 6(x - y)
⇒ x = 6y .......... (2)
Now, solving equations (1) and (2, we get 5y = 10, ⇒ y = 2 hours.
And x = 6y = 12 hours.
So, the cruise ship travels for 12 hours before the container ship caught up. (Answer)
7) CJ was painting his apartment. In 15 minutes,
CJ had used 3 gallon of paint. Write an equation
that represents the gallons of paint used, y, in x
hours.
re
y = 12x represents the gallons of paint used in x hours.
Step-by-step explanation:
CJ uses 3 gallons of paint in 15 minutes,
15 minutes = 3 gallons
1 minutes = [tex]\frac{3}{15} = \frac{1}{5} \ gallons\\[/tex]
1 hour = 60 minutes
Gallons of paint used in 1 hour;
1 hour = [tex]\frac{1}{5}*60=12\ gallons[/tex]
CJ uses 12 gallons of paint in 1 hour.
For x hours = 12*x = 12x
Gallons of paints used = y
y = 12x represents the gallons of paint used in x hours.
Keywords: linear equation, multiplication
Learn more about multiplication at:
brainly.com/question/10048445brainly.com/question/10177389#LearnwithBrainly
Write a question to finish the word problem then solve the problem. The art teacher has 9 boxes of crayons there are 8 crayons in each box
Jack ran 150 miles a week.Joanna ran 39 mote times than Jack.How many miles did Joanna run?
Answer:
5850 miles
Step-by-step explanation:
150 X 39 = 5850
We multiple because it says Joanna ran 39 more TIMES than Jack.
Joanna ran 5850 miles.
For every 8 tokens you have your friend has 3.
After you give half of your tokens to your friend Your friend now has 18 more tokens than you.
How many tokens did you start with.
Initially I had 48 tokens initially
Solution:Given that , For every 8 tokens you have your friend has 3
Then, let us assume that, we have 8n tokens. Then our friend will have 3n tokens
After you give half of your tokens to your friend Your friend now has 18 more tokens than you.
We have to find how many tokens did you start with
Now, after giving away half of tokens we will have 8n/2 = 4n tokens
And our friend will have 4n + 3n = 7n tokens.
And according to given information
Friends tokens – my tokens = 18 tokens
7n – 4n = 18
3n = 18
n = 6
Then, I will have initially 8n = 8 x 6 = 48 tokens.
Hence, I had 48 tokens initially
A shipping company is loading cube shaped crates into a larger cube shaped container the smaller cubes have side lengths 21/2 feet,and the larger shipping container has side lengths of 10 feet. How many crates will fit in the largest shipping container?Explain your reasoning
Answer:
64 crates
Step-by-step explanation:
Smaller Cube Side Length = 2 1/2 feet, or, 2.5 feet
Larger Container (Cube) Side Length = 10 feet
We find volume of larger container and find volume of small crates. We divide the large volume by volume of each crate. This will give us number of crates we can fit.
Volume of Cube = x^3
Where x is the side length of the cube
Now,
Small Crate Volume = (2.5)^3 = 15.625 cubic feet
Large Container Volume = 10^3 = 1000 cubic feet
Number of crates that would fit = 1000/15.625 = 64
So, 64 crates will fit in the largest shipping container
64 crates will fit into the largest shipping container.
1. Calculate the volume of each crate:
Volume [tex]\( V_{\text{crate}} \)[/tex] of a cube with side length s:
[tex]\[ V_{\text{crate}} = s^3 = (2.5)^3 \] \[ V_{\text{crate}} = 2.5 \times 2.5 \times 2.5 \] \[ V_{\text{crate}} = 15.625 \text{ cubic feet} \][/tex]
2. Calculate the volume of the larger container:
Volume [tex]\( V_{\text{container}} \)[/tex] of the larger cube-shaped container:
[tex]\[ V_{\text{container}} = (10)^3 = 1000 \text{ cubic feet} \][/tex]
3. Determine the maximum number of crates that can fit:
To find out how many crates can fit into the container, divide the volume of the container by the volume of one crate:
[tex]\[ \text{Number of crates} = \frac{V_{\text{container}}}{V_{\text{crate}}} \] \[ \text{Number of crates} = \frac{1000}{15.625} \] \[ \text{Number of crates} \approx 64 \][/tex]
SINGLE AND DOUBLE REPLACEMENT
ASSIGNMENT 4
Balance the equations below:
1. Al +_HCI- H2 + AICI:
Answer:
gl hf
Step-by-step explanation:
A tv cost $450. During a special sale, its marked 1/3 off. What's the sale price of the tv
1/3 off means it is selling for 2/3 the original price.
Multiply the price by 2/3:
450 x 2/3 = (450 x 2) /3 = 900/3 = 300
The sale price is $300
Answer:
$300
Step-by-step explanation:
The TV's regular price is 450 dollars, and we are looking for the sale price after a third of it gets marked off.
We first need to find 1/3 of 450.
[tex]\frac{1}{3}* 450 = \frac{450}{3}=150[/tex]
One third of the original price is $150.
Now, we need to subtract 150 from 450.
[tex]450-150=300[/tex]
So, the sales price of the TV would be $300.
Hope this helps!
Mr. Martin is giving a math test next period. The test, which is worth 100 points, has 29 problems. Each problem is
worth either 5 points or 2 points. Write a system of equations that can be used to find how many problems of each
point value are on the test.
Let x be the number of questions worth 5 points and let y be the number of questions worth 2 points.
O x + y = 29, 5x + 2y = 100
O x + y = 100, 5x + 2y = 29
5x + y = 29, 2y + x = 100
2x + y = 100, 5y + x = 29
1) Intro
Done
Answer:
The two equations would be
x+y=29 5x+2y=100
Step-by-step explanation:
Looking at the points, x and y add up to be 100
x is worth 5 hence 5x and y are worth 2, hence 2y.
there are 29 problems in total. meaning the x + the y add up to 29 problems
solve the following equation for x 7x-15=1
Answer:
x= 16/7
Step-by-step explanation:
A new singer is building a fan base. The table shows the number of people who attended her first,
second, third, and fourth month of her career. Graph the data shown in the table.
What you want to do is plot each point on the graph according to both the x and y coordinate. Then, when you've drawn all four points in their appropriate place, draw a relatively straight line through all of them. You might need to use a ruler for that part.
The table shows the month and the the total number of people
The graph for the given table is attached below.
Given :
The table shows the number of people who attended her first, second, third, and fourth month of her career.
From the given table the month represents x and number of people represents y
Lets make 4 coordinates from the given table
Plot all the 4 points on the graph
(1, 124), (2,201) (3,390)
(4,700)
For (1,124) , we take x=1 and y = 124 on graph
Look at the point where x=1 and y=125 intersects. That point is (1,124)
All the data are shown in the graph attached below
Learn more : brainly.com/question/9247737
Order the following least to greatest
-4, -5.1, and -14/3
Answer:
-5.1, -14/3, -4
brainlist accepted!;)
Kaitlin's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Kaitlin $5.50 per pound, and type B coffee costs $4.25 per
pound. This month's blend used twice as many pounds of type B coffee as type A, for a total cost of $448.00. How many pounds of type A coffee were used?
Answer:
The quantity of Type A coffee were used is 32 pounds .
Step-by-step explanation:
Given as :
The cost of type A coffee = $ 5.50 per pound
The cost of type b coffee = $ 4.25 per pound
The total cost of coffee = $ 448.00
The quantity of coffee of type B is twice than type A
Let The quantity of type A coffee = x pound
So, The quantity of type B coffee = 2 × x pound
Now, According to question
x × $ 5.50 + 2 x × $ 4.25 = $ 448
Or, x × $ 5.50 + x × $ 8.5 = $ 448
Or, 14 x = 448
∴ x = [tex]\frac{448}{14}[/tex]
I.e x = 32
∴ The quantity of type A coffee = 32 pound
And, The quantity of type B coffee = 2 × 32 = 64 pound
Hence The quantity of Type A coffee were used is 32 pounds . Answer
Final answer:
By setting up an equation based on the costs per pound and the relationship between quantities of coffee types A and B, we find that Kaitlin used 32 pounds of type A coffee for her blend.
Explanation:
We need to determine how many pounds of type A coffee were used in the blend, given that twice as many pounds of type B were used and that the total cost was $448.00. Let x be the pounds of type A coffee. Then, 2x will represent the pounds of type B coffee since twice as much type B is used compared to type A.
The cost equation can be represented as:
5.50x + 4.25(2x) = 448
Solving for x:
5.50x + 8.50x = 448
14x = 448
x = 448 / 14
x = 32
Therefore, Kaitlin used 32 pounds of type A coffee for her blend.
Which of the following tables represents a function?
x 3 3 4 4
y 2 −2 3 −3
x 5 −5 5 −5
y 2 2 8 8
x 3 3 5 5
y 4 5 6 7
x 4 −4 5 −5
y 2 2 3 3
Answer:
x 4 −4 5 −5
y 2 2 3 3
Step-by-step explanation:
This is the obvious answer, since there are no repetitive x-coordinates.
I am joyous to assist you anytime.
The table which represents the function is:
x 4 −4 5 −5
y 2 2 3 3
A function is a mathematical relationship where each input (x-value) corresponds to exactly one output (y-value).
To determine which table represents a function, we need to check if there are any repeated x-values with different y-values.
x 4 −4 5 −5
y 2 2 3 3
This table represent a function.
Each x-value corresponds to a unique y-value, and there are no repeated x-values with different y-values.
To learn more on Functions click:
https://brainly.com/question/30721594
#SPJ2
HELP QUICK PLEASEE
round your answer to the nearest hundredth and find
Answer:
45 degrees
Step-by-step explanation:
As all of the angles in a triangle add up to 180 and we already know that one angle is 90, that means that the sum of the other two angles is 90. So, you can do 90/2=45.
Decimal Operati
1. Find the sum of the expression.
0.975 + 3.8
Answer:
4.775
Step-by-step explanation:
Answer:
4.775
Step-by-step explanation:
Add
0.975
3.800 =
4.775
In one year , Melinda’s parents spend 2,440.90 on cable and internet service . If they spend the same amount each month , estimate with the monthly fee is for cable and internet .
Answer:
The monthly fee for cable and internet is 200.
Step-by-step explanation:
Given:
Amount spend on one year for cable and internet service is 2440.90.
Now, to get the monthly fee for same amount spend on a year, by dividing the amount spend on a year with 12. As in one year there are 12 months.
So, [tex]2440.90\div 12[/tex]
=[tex]203.41[/tex]
By estimating the amount we get 200. As estimating means to round off the number to the nearest of whole number.
Therefore, the monthly fee for cable and internet is 200.
Some friends made $48 selling
lemonade. If each friend
makes $12, how many friends
divided the money?
A car travels 126 miles in 3 hours. At this rate, how many miles can the car travel in 4 hours?
A
168
B
94.5
C
42
D
10.5
Answer:
A. 168Step-by-step explanation:
[tex]\bold{METHOD\ 1:}\\\\\begin{array}{ccc}126\ mi&-&3h\\\\x\ mi&-&4h\end{array}\qquad\text{cross multiply}\\\\3x=(126)(4)\\3x=504\qquad\text{divide both sides by 3}\\x=168\ mi[/tex]
[tex]\bold{METHOD\ 2:}\\\\126\ mi\ \text{in}\ 3\ h,\ \text{then}\ \dfrac{126\ mi}{3}=42\ mi\ \text{in}\ 1\ h.\\\\\text{If}\ 42\ mi\ \text{in}\ 1\ h,\ \text{then}\ (42\ mi)(4)=168\ mi\ \text{in}\ 4h.[/tex]
What’s the LCM of 6 and 9
Answer:
Step-by-step explanation:
The answer is 18
Answer: The LCM of 6 and 9 is 18.
Step-by-step explanation: Using your basic multiplication facts, you know that 6 and 9 are both multiples of 18. Check to make sure 18 is the LCM.
Brainliest + thank you + 5 Stars + 18 points
Pam goes skydiving and falls at a constant rate toward the ground. The equation y = -32x + 13,500 represents the situation where y is the height of Pam in feet above the ground and x is the seconds since she jumped.
Which statement describes the situation?
From a starting position of 13,500 feet above the ground, she is ascending at 32 feet per second.
From a starting position of 32 feet above the ground, she is descending at 13,500 feet per second.
From a starting position of 32 feet above the ground, she is ascending at 13,500 feet per second.
From a starting position of 13,500 feet above the ground, she is descending at 32 feet per second.
Answer:
From a starting position of 13,500 feet above the ground, she is descending at 32 feet per second.
Step-by-step explanation:
The equation is in slope intercept form. [tex]y=mx+b[/tex]
The slope (m) is -32. This can be used as a unit rate: -32 ft per second.
The y-intercept (b) is 13,500. It would make most sense if she started at 13,500 ft in height.
From a starting position of 13,500 feet above the ground, Pam is descending at 32 feet per second.
Answer:
The answer is B) From a starting position of 13,500 feet above the ground, she is descending at 32 feet per second.
Step-by-step explanation:
D does not make since because if you start at 32ft you can't fall 13,500ft. There is nowhere for you to go.
A and C don't make since because you can't fall upward.
Raffle tickets are sold and 6 prizes are available for the lucky draw. A total of 1,356 raffle tickets are sold for 4/5 dollars each and the 6 prizes cost 8 3/10 each. How much money was raise from the raffle tickets?
Answer:
US$ 1,084.80 were raised from the raffle tickets and US$ 1,035 are the profits after paying the prizes.
Step-by-step explanation:
1. Let's review the data given to us for solving the question:
Number of raffle tickets sold = 1,356
Cost of each raffle ticket = US$ 4/5
Number of prizes = 6
Cost of each prize = US$ 8 3/10
2. How much money was raised from the raffle tickets?
For easier calculation, let's convert the fraction numbers to decimal numbers:
Cost of each raffle ticket = US$ 4/5 = US$ 0.80
Cost of each prize = US$ 8 3/10 = US$ 8 + 0.30 = US$ 8.30
Now, we use this formula to calculate how much money was raised and the profits:
Profits = (Number of tickets sold * Cost of each ticket) - (Number of prizes * Cost of each prize)
Replacing with the real values, we have:
Profits = 1,356 * 0.80 - 6 * 8.30
Profits = 1,084.80 - 49.80
Profits = 1,035
US$ 1,084.80 were raised from the raffle tickets and US$ 1,035 are the profits after paying the prizes.
Final answer:
The total amount of money raised from the sale of 1,356 raffle tickets, priced at 4/5 dollars each, is $1,084.8.
Explanation:
To determine how much money was raised from the raffle tickets, we first need to calculate the total cost of each ticket and then multiply it by the total number of tickets sold. The question states that each raffle ticket is sold for 4/5 dollars. Since a total of 1,356 raffle tickets were sold, the total amount raised can be calculated as follows:
Total amount raised = Price per ticket × Total number of tickets
= (4/5) × 1,356
= 1,084.8 dollars
Therefore, the total amount of money raised from the raffle tickets is $1,084.8.
Melanie took out a 20-year loan for $50,000 at an APR of 3.3%, compounded
monthly. Approximately how much would she save if she paid it off 6 years
early?
To calculate Melanie's savings from paying off a 20-year loan early, we compare total payments over 20 years to total payments made if the loan is finished 6 years early, focusing on the saved interest.
Without the monthly payment, we can't provide the exact savings figure, but it certainly would be less interest paid over 14 years versus 20 years.
Explanation:To calculate the savings from paying off a loan early, we need to compare the total amount paid under the original loan terms with the total amount paid if the loan is paid off early.
For Melanie's 20-year loan of $50,000 at an APR of 3.3% compounded monthly, we can use financial formulas or a calculator to determine the monthly payment and the total amount paid over the terms of the loan.
If the loan is paid off 6 years early, we would compare the interest paid over 14 years with the interest paid over 20 years.
However, without the exact formula being used or the provided calculator, we can't give an exact figure for the amount saved.
You will typically find that by paying off a loan early, you save money on interest that would have accrued over the remaining term of the loan.
To answer the question, Melanie would need to calculate or look up the monthly payment, multiply by the number of payments she would make in the two scenarios, and then subtract the smaller total from the larger one to determine her savings.
kiaria is 7 years alder tham jay . martha is twice as old as kiaria , the sum of their three ares is 7u , find the ratio of jay,s age to kiatias age to marhas age
Answer:
The ratio of Jay's age to Kiaria's age to Martha's age is 1: 2 : 4.
Step-by-step explanation:
Here, let us assume the age of jay = u years
So, the age of Kiaria = Age of Jay + 7 = u + 7
And, the age of Martha = 2 x ( age of Kiaria) = 2 ( u + 7)
Now, the sum of the ages = 7 u
⇒ (u) + (u + 7) + 2 ( u + 7) = 7 u
or, u + u + 7 + 2 u + 14 = 7 u
or, 4 u + 21 = 7 u
⇒ 3 u = 21 or u = 21/3 = 7
⇒ u = 7 years
Hence, the age of Jay = m = 7 years
Age of Kiaria = m + 7 = 7 + 7 = 14 years
Age of Martha =2 ( m+7) = 2 ( 7 +7) = 28 years
So, the ratio of Jay's age to Kiaria's age to Martha's age
is 7: 14: 28 = 1: 2 : 4
Hence, the final ratio of the ages is 1: 2 : 4.
ANSWER THIS AND GET BRAINLIEST AND 30 POINTS
A school basketball team has an expense account and a fundraising account. After t weeks, the balance of the expense account is (400−40t) dollars and the balance of the fundraising account is (150+32t) dollars.
a. Write an expression in simplest form that represents the total amount (in dollars) in both accounts after t weeks.
An expression is ( ) dollars.
b. What is the total amount (in dollars) in both accounts after 12 weeks?
Amount after 12 weeks: $___
Answer:
After t weeks, the balance in the expense account and fundraising account is
f(t)= 400 -40t +150+32t
f(t)= 550 -8t
After 12 weeks,
f(12) = 550- 8(12) = 454
Answer:
Step-by-step explanation:
After t weeks, the balance in the expense account and fundraising account is
f(t)= 400 -40t +150+32t
f(t)= 550 -8t
After 12 weeks,
f(12) = 550- 8(12) = 454
Plz tell me the domain
Answer:
Step-by-step explanation:
this is an solution
Anna's birthday is tomorrow. Her friend Emma decides to buy chocolate covered strawberries to take to the birthday party. Emma has $12.00 to spend on the strawberries. The strawberries are packaged in 3 different sizes that vary in price.
Small box -- 8 ounces --$4.50
Medium box -- 12 ounces -- for $6.50
Large box -- 1 pound -- $7.25
Choose all the statements that are TRUE .
A.The large box contains twice as many ounces of strawberries as the small box.
B.To get the maximum ounces for her money, Emma should buy 1 large and 1 small box of strawberries.
C.Emma spends a total of $11.00; therefore, she is purchasing 2 small boxes of strawberries.
D.Emma purchases a small box and a medium box of strawberries. The total purchase is $11.75.
CHECK ALL THAT APPLY PLS
Answer:
A.The large box contains twice as many ounces of strawberries as the small box. TRUE
B.To get the maximum ounces for her money, Emma should buy 1 large and 1 small box of strawberries. TRUE
C.Emma spends a total of $11.00; therefore, she is purchasing 2 small boxes of strawberries. FALSE
D.Emma purchases a small box and a medium box of strawberries. The total purchase is $11.75. FALSE
Step-by-step explanation:
Here, the amount Emma has to be spent = $12
According to the question:
Small box -- 8 ounces --$4.50
Medium box -- 12 ounces -- for $6.50
Large box -- 1 pound -- $7.25
Now, the given statements are:
A.The large box contains twice as many ounces of strawberries as the small box.
The amount of strawberry in large box = 1 pound
Amount of strawberry in small box = 8 ounce
Now, double of 8 ounce = 16 ounce = 1 pounds
So, the given statement is TRUE.
B.To get the maximum ounces for her money, Emma should buy 1 large and 1 small box of strawberries.
Total ounces in 1 large and 1 small box = 16 ounce + 8 = 22 ounces
The price total = $4.40 + $7.25 = $11.65
So, the given statement is TRUE.
C.Emma spends a total of $11.00; therefore, she is purchasing 2 small boxes of strawberries.
cost of 1 small box = $4.50
Cost of 2 small box = 2 x $4.50 = $9
The given statement is FALSE
D.Emma purchases a small box and a medium box of strawberries. The total purchase is $11.75.
cost of 1 small box = $4.50
Cost of 1 medium box = $6.50
So, the total cost is $4.50 + $6.50 = $11.00
So, the given statement is FALSE.
Please help thank you
Step-by-step explanation:
Look at the picture.
DOMAIN:[tex]-5\leq x\leq4\to x\in[-5,\ 4][/tex]
RANGE:[tex]-4\leq y\leq9\to y\in[4,\ 9][/tex]