Algebra 1
The sum of two numbers is 186. The difference between the same numbers is 32. what are the two numbers?
income of $40,000paid $ 8,800 in federal income taxes. What fraction shows how much my parents spent on their federal taxes?
I neeeeed help please
Sheila works for a fishing company. She is paid $20 per day and an additional $2 for each lobster she catches. She wants to know how many lobsters she must catch in order to earn a total of at least $130 after five days of working.
Create an inequality on the number line with the tools provided which represents the number of lobsters that Sheila could catch to earn at least $130.
The figure is made up of a cylinder and a cone. What is the exact volume of the figure?
Gerald is saving money. His mom said that whatever he saves, sehe will give him $10 more. Which graph shows the amount Gerald will have if he saves d dollar?
The function f(x)=square root -x is shown on the graph. Which statement is correct?
Answer:
D
Step-by-step explanation:
i just did the test and got it right.
A piece of popcorn, on average, has a volume of 1.125 inches cubed. How many pieces of popcorn will fit in a bag that has a dimension of 5 inches by 3 inches by 7 inches?
To find out how many pieces of popcorn will fit in a bag with dimensions of 5 inches by 3 inches by 7 inches, divide the bag's volume by the average volume of a popcorn piece.
To calculate the volume of popcorn that fits in the bag:
Calculate the volume of the bag: 5 in x 3 in x 7 in = 105 in³.
Divide the bag's volume by the average volume of a piece of popcorn (105 in³ ÷ 1.125 in³ = 93.33 popcorn pieces).
The ratio of vertical change to the horizontal change is called _________.
A. The slope
B. Translation
C. The y intersept
Answer:
slope
Step-by-step explanation:
Rounding 9 1\3 to the nearest whole number
Need help with 3 and 4.
How to define, “Greatest common factor.” Please Help.
how many 1/2 cups servings of cereal are in 2 cups of cereal ?
type the number of terms in 6x+3y
Which number is an irrational number?
A: 0.12
B: 0.1257486
C: 0.12121212
D: 0.111111
Final answer:
The irrational number in the given options is C: 0.12121212, as it repeats the sequence '12' infinitely without any pattern.
Explanation:
An irrational number is a number that cannot be expressed as a simple fraction (i.e. a ratio of two integers) and has an infinite number of non-repeating decimal places. Out of the given options, the number C: 0.12121212 is an irrational number because it repeats the sequence '12' infinitely without any pattern. The other options, A: 0.12, B: 0.1257486, and D: 0.111111, can all be expressed as fractions and have either a finite decimal representation or a repeating decimal pattern.
A square tile with sides of length 1 ft is divided into 4 equal sections as shown.
Write a multiplication equation showing how to calculate the area of the shaded square portion of the tile in square feet using fractions. Explain what each part of the multiplication represents in terms of the shaded square.
Rewrite each expression using each base only once.
(-6)^12 * (-6)^3 * (-6)^2
2^2 * 2^7 * 2^0
Simplify each expresion.
5c^4 * c^6
(-2.4n^4)(2n^-1)
(4c^4)(ac^3)(-3a^5c)
a^6b^3 * a^2b^-2
A square has a side length of 6.2 centimeters. What is the perimeter of the square
justin can type w words per minute. melvin can type 4 times as many words as justin. write an expression that represents the rate at which Melvin can type
Melvin's typing rate can be expressed as 4w words per minute by multiplying Justin's rate by 4.
To determine how many words Melvin can type per minute, we need to use Justin's typing rate as a reference.
Since Justin can type w words per minute, and Melvin can type 4 times as many words as Justin, we multiply Justin's rate by 4.The expression for Melvin's typing rate is 4w words per minute.For example, if Justin types 50 words per minute (w = 50), then Melvin would type 200 words per minute (4 * 50 = 200).
Can someone plz help me with this question
Need some help. Find the distance of the line PQ.
I tried multiplying the radius by 2 but that’s not the answer :/ simple equation but I’m blanking
A 1 1/2-pound piece of turkey costs $7.98. A 6-ounce package of the same sliced turkey costs $2.49. What is the difference in price per 3-ounce serving?
The difference in price per 3-ounce serving package is $0.2475.
Price Per Serving CalculationFirst, we need to determine the cost per 3-ounce serving for each type of turkey packaging. Since there are 16 ounces in 1 pound, a 1 1/2-pound piece of turkey is equivalent to 24 ounces.
Cost per ounce for the 1 1/2-pound turkey: $7.98 \/ 24 ounces = $0.3325 per ounce.
Cost per 3-ounce serving for the 1 1/2-pound turkey: $0.3325 x 3 = $0.9975.
The 6-ounce package costs $2.49, so:
Cost per ounce for the 6-ounce package: $2.49 \/ 6 ounces = $0.415 per ounce.
Cost per 3-ounce serving for the 6-ounce package: $0.415 x 3 = $1.245.
The difference in price per 3-ounce serving between the two types of turkey is: $1.245 - $0.9975 = $0.2475.
What is 2 * 4 + 8/7 - 2/5 (3 + 8)
No calculator plzz!!!
( 80 POINTS )
the data in the table represents a linear function
| x | -3 | 0 | 3 | 6 |
| y | -5 | -3 | -1 | 1 |
what is the slope of the linear function?
which graph represents the data?
( 80 POINTS )
Alright! To find the slope you must divide the y-coordinates of the points on the line by the x-coordinates of those points .
So the slope of the linear function would be 3/2
The second question would be these one
Angle JKL and MKQ are complementary angles.
The measure if angle JKL is twice the measure of angke MKQ.
Write one equation to find x, the measure if angle MKQ, and then solve for x
Enter your equation and your solution in the space provided
The equation of the complementary angles can be represented as 2x + x = 90° and the measure of ∠MKQ is 30 degrees.
What are complementary angles?
Complementary angles are angles that sum up to 90 degrees. The angles complement each other.
Therefore,
∠JKL + ∠MKQ = 90°
let
∠MKQ = x
Hence,
∠JKL = 2x
Therefore,
2x + x = 90°
3x = 90
divide both sides by 3
3x / 3 = 90 / 3
x = 30
learn more on complementary angles here:https://brainly.com/question/5366669
#SPJ2
I need help with number 10 please, thanks.
Funny is studying a population of frogs. She determines that the population is decreasing at an average rate of 3% per year. When she began her study, the frog population was estimated at 1,200. Which function represents the frig population after years?
81 times a number minus 77 is equal to -77 less than the number
The people who "consume" or use the travel product are called _____.
A---suppliers
B---consumers
C---intermediaries
D---distributors
IM TERRIBLE AT MATH
HELP PLEASE
Answer:
B. Consumers literally read the question?
Step-by-step explanation:
The area of a square is 144 in². What is the length of the square in feet?