What times what equals -18

Answers

Answer 1

-1 x 18 = 18

-2 x 9 = 18

-3 x 6 = 18

-6 x 3 = 18

-9 x 2 = 18

-18 x 1 = 18

Hope this helped!

Nate

Answer 2

To get -18, we can use the factors

2 times -9 = 18

How to fill the blanks

To find two numbers that multiply to give -18, we need to consider pairs of factors of -18. The factors of -18 are:

1 and -18

2 and -9

3 and -6

So, the pairs of numbers that multiply to give -18 are:

1 * -18 = -18

2 * -9 = -18

3 * -6 = -18

Therefore, -18 can be expressed as the product of various combinations of these pairs, such as (-2) * 9, (-3) * 6, and so on.

Learn more about times  at

https://brainly.com/question/9091257

#SPJ6


Related Questions

If 7x+4=37, what is the value of 14x-1

Answers


A translation is a transformation of the plane in which a a plane figure slides along a straight line, and changes its position without turning. Each point moves the same distance and in the same direction. Hence all points subjected to the same translation undergo the same displacement.

Which equation is equivalent to Vx+11 = 15?
x + 11 = 225
x + 121 = 225
x = 15+11
x = 15-11

Answers

The equation which is equivalent to √x + 11 = 15 is: C. √x = 15 - 11.

Given the following equation:

√x + 11 = 15.

To evaluate the given mathematical equation:

How to evaluate an equation.

In this exercise, you're required to evaluate the given mathematical equation. Thus, we would make x the subject of formula in the equation and then simplify as follows:

√x = 15 - 11 (equivalent)

√x = 4

Taking the square of both sides, we have:

x = 4²

x = 16.

Read more on equations here: brainly.com/question/13170908

HELP! PLEASE SHOW WORK.

Answers

Answer:

2⅖

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion:

? [parts of the necklace]

__ = __

⅓ 1 [hours]

Divide four-fifths by one-third to get 2.

I am joyous to assist you anytime.

** ⅓ hour = 20 minutes

Tom buys a new phone service. It costs $20 to install, and then costs $15 a month. Write an equation to show the cost of the phone (y) for any number of months (x).

Answers

Answer:

Y=$15x+$20

Step-by-step explanation:

Jason needs 3.75 tons of concrete for university path. if his truck holds 1.5 times how many trips most he make?

Answers

Answer:

2 and a half trips?

Step-by-step explanation:

i did 3.75/1.5 and got 2 .5 soooo i think thats it.

Answer:

Three  

Step-by-step explanation:

[tex]\begin{array}{rcl}\\\text{Number of tons} & = & \text{Number of trips} \times \dfrac{\text{number of tons}}{\text{1 trip}}\\\text{3.75 t} & = & \text{Number of trips}\times \dfrac{\text{1.5 t}}{\text{1 trip}}\\\dfrac{3.75}{1.5} & = & \text{Number of trips}\\\text{Number of trips} & = & 2.5\\\end{array}[/tex]

Jason can't make 2.5 trips.

He can make two trips carrying a full load and another trip carrying a half-load.

That makes three trips.

A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?

Answers

$.40

$3.18 / 8 ounces = $.3975 = $.40 per ounce

The subject of the formula below is y.
y = x + a-b
Rearrange the formula to make x the subject.
Pls help

Answers

Answer:

x = y + b - a

Step-by-step explanation:

Given

y = x + a - b ( add b to both sides )

y + b = x + a ( isolate x by subtracting a from both sides )

y + b - a = x

I also need some help on this part of the geometry homework.please help me if you can.​

Answers

Answer:

They are mirrored

Step-by-step explanation:

When you cut it in half horizontally you can see both sides are mirrored so the  lines have the same length

If Tim's top priority is to become famous, his most likely long-term goal is to
become a(n).

Answers

Answer:

Music artist

Why:

Well, if this wasn't the question please explain to me what I'm answering!

Diego Rollins is paid $10.20 an hour for a regular 40-hour week at the
driving range. His overtime rate is 15 times his regular hourly rate.
This week he worked his regular 40 hours plus 8 hours of overtime.
Vhat is Diego's total pay?

Answers

Answer:

$1632

Step-by-step explanation:

Hourly pay for Diego = $10.20

Weekly hours = 40 Hours

Basic earning = 10.20 × 40 = $408

Overtime pay = 15 × Hourly rate = 15 × 10.20 = $153

Total overtime = 8 hours

Overtime earning = 153 × 8 = 1224

Total earning for the week = 408 + 1224 = $1632

points -3,2 rotated 90 clockwise

its a maze i need help o thank u

Answers

Answer:

(2,3)

Step-by-step explanation:

Rotation through 90 clockwise gives the expression

( x , y )___ ( y ,- x )

so when you put the points -3 ,2 in the relation , it becomes

( -3 , 2 ) ___ ( 2, - -3 )

= ( x, y ) __ ( 2, 3 ). meaning when you rotate -3,2 through 90 clockwise you will get the image ( 2 ,3 )

A crayon company makes 87,491 blue crayons, 36,262 red crayons, and 25,063 gray crayons. how many more blue crayons are made than red and gray crayons combined?

Answers

Answer:

26 166  

Step-by-step explanation:

                        Blue =                   87 491

                         Red = 36 262

                     Green = 25 063                  

        -(Red + green) =                 - 61 325

Blue - (red + green) =                   26 166

The company makes 26 166 more blue crayons than red and green combines.

Lainey bought a set of 20 markers for $6

Answers

Final answer:

To find the unit price of markers in a set, divide the total cost by the number of markers to find that each marker costs $0.30 when 20 are purchased for $6.

Explanation:

Lainey's purchase of a set of 20 markers for $6 can be used to illustrate a simple mathematical concept known as unit price, which is the cost per individual item when items are sold in a set or batch. To calculate the unit price, you divide the total cost by the number of items in the set. Here's how you can do this calculation:

Determine the total cost of the set of markers, which is $6.

Count the number of markers in the set, which is 20.

Divide the total cost by the number of markers to find the unit price: $6 ÷ 20 = $0.30 per marker.

Therefore, the cost of each individual marker from the set is $0.30. Starting small, such as with markers, pencils, sharpeners, and erasers, and gradually adding other items like construction paper or magnets, are good practices in both purchasing supplies and understanding incremental costs in financial literacy.

The length of an object is measured as 35.8 centimeters. What is this measurement in scientific notation?


A. 358 × 10^1 centimeters

B. 3,580 × 10^2 centimeters

C. 0.358 × 10^2 centimeters

D. 3.58 × 10^1 centimeters

Answers

Answer:

option D is correct

=3.58X 10^1

If n represents a number then write an expression for a number that’s twice than n

Answers

Final answer:

An expression for a number that's twice another number represented by n is written as 2n.

Explanation:

If n represents a number, then the expression for a number that's twice n can be written as 2n. This stems from the definition that multiplying a number by 2 effectively doubles it. To better understand this concept, consider the next statement, N=N*2, which tells us that the new value of N is twice the original value. So, if we substitute N with n, we can express a number that's twice n as 2n.

Solve the inequality

1≥−y4
Question 18 options:

a)

{y | y≥−4}

b)

{y | y≤3}

c)

{y | y≤−4}

d)

{y∣∣y≥−14}

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1≥−y4    

multiply by : -1         -1 ≤ 4y   means : 4y ≥  -1

divid by 4 : y ≥  -1/4    answer : d

Does this table represent a function? Why or why not?
I need help ASAP

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

A function has ONE x value and ONE y value.

When measuring the length a and the width b of a rectangle, it was found that 5.4< a< 5.5 and 3.6< b< 3.7 (in centimeters). Find the possible values of: the perimeter of the rectangle

Answers

Answer:

The possible values of the perimeter of the rectangle is between 18 and

18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- The perimeter of any quadrilateral is the sum of the length of its

  four sides

- The rectangle is a quadrilateral with each two opposite sides are

  equal in lengths, then its perimeter = 2l + 2w, where l, w are its

  length and width

∵ The the length of the rectangle is a

∵ 5.4 < a < 5.5 cm

∵ The perimeter of the rectangle = 2a + 2b

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 5.4 × 2 < a × 2 < 5.5 × 2

10.8 < 2a < 11 ⇒ (1)

∵ The width of the rectangle is b

∵ 3.6 < b < 3.7 cm

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 3.6 × 2 < b × 2 < 3.7 × 2

7.2 < 2b < 7.4 ⇒ (2)

- Add inequalities (1) and (2)

∵     10.8 < 2a < 11

  +   7.2 < 2b < 7.4

∴  18 < 2a + 2b < 18.4

∵ 2a + 2b represents the perimeter of the rectangle

∴ The possible values of the perimeter of the rectangle is between

  18 and 18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

What is n? -4n - 5 = -3n + 4

Answers

Move n terms on one side and other terms on the other side. Note that by moving we are essentially subtracting and adding to both sides so the prefix of a term changes from - to + or from + to -.

[tex]

-4n-5=-3n+4 \\

-4n+3n=4+5 \\

-n=9 \\

n=-9

[/tex]

Hope this helps.

5(b+6)=18
solve this, please...!

Answers

Answer:

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

5(b + 6) = 18 ← distribute left side

5b + 30 = 18 ( subtract 30 from both sides )

5b = - 12 ( divide both sides by 5 )

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex] = - 2.4

Good evening

_______

Answer:

b= -12/5

_______________

Step-by-step explanation:

5(b+6)=18

5b+30=18

5b=18-30

5b=-12

b= -12/5.

:)

find each product
1. (-2)(3)
2. (-5)(-7)
3. (8) (-11)
4. (-3) (2) (-2)

Answers

Answer:

1. -6

2. 35

3.-88

4. 12

hope it helps :)

The numbers of calories per serving for various snakes foods are listed below.
Corn chips: 230 calories
Popcorn: 25 calories
Potato chips: 115 calories
Pretzels: 62 calories
What is the mean number of calories per serving for these foods?
A.) 88.5 cal.
B.)108 cal.
C.)230 cal.
D.)432 cal.

Answers

Answer:

B. 108 calories

Step-by-step explanation:

The mean number of a data set is

[tex]\text{Mean}=\dfrac{\text{The sum of all calories in products}}{\text{The number of products}}[/tex]

Corn chips: 230 calories

Popcorn: 25 calories

Potato chips: 115 calories

Pretzels: 62 calories

Thus,

The sum of all calories [tex]=230+25+115+62=432[/tex]

The number of productrs = 4

The mean number of calories [tex]=\dfrac{432}{4}=108[/tex]

Sven is trying to find the maximum amount of time he can spend practicing the five scales of piano music he is supposed to be working on. He has 60 minutes to practice piano and would like to spend at least 35 minutes playing songs instead of practicing scales. So, Sven sets up the following inequality, where t is the number of minutes he spends on each scale, and solves it.

Answers

Answer:

He must spend no more that 25 minutes practising scales.

Step-by-step explanation:

5t + 35 ≤ 60

5t ≤ 25

t ≤ 5.

So the maximum time for practising the scales is 5*5 = 25 minutes.

Answer:

Sven should spend 5 minutes or less on each scale. Maximum times is 25 minutes.

Step-by-step explanation:

Total time to practice piano = 60 minutes

He would like to spend at least 35 minutes playing songs instead of practicing scales.

Let t is the number of minutes he spends on each scale.

The time spend on 5 scales = 5t

Time for playing songs = 60 - 5t

It is given that he would like to spend at least 35 minutes playing songs instead of practicing scales.  It means time for playing songs is greater than or equal to 35.

[tex]60-5t\geq 35[/tex]

Subtract 60 from both sides.

[tex]60-5t-60\geq 35-60[/tex]

[tex]-5t\geq -25[/tex]

Divide both sides by -5. If an inequality is divided or multiplied by a negative number, then the sign of inequality is changed.

[tex]t\leq 5[/tex]

Sven should spend 5 minutes or less on each scale.

The maximum value of t is 5, so the maximum time spend on practicing scales is

[tex]\text{Maximum time}=5t\Rightarrow 5(5)=25[/tex]

Therefore, the maximum time is 25 minutes.

-2 (5) + 4 help plzzz

Answers

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

-2 * 5 = -10

-10 + 4 = -6

Answer is -6

-2(5)+4

You multiply '-2' to '(5)' which equals to '-10' then you add '4' and the correct answer is '-14'

Hope this helped, my dude

16. A 20.25-gallon gasoline tank is 3/5 full. How many gallons
will it take to fill the tank?

Answers

Final answer:

To fill the tank, multiply 2/5 by the tank's capacity of 20.25 gallons.

Explanation:

To find the number of gallons it will take to fill the tank, we need to determine how much more fuel is needed to make the tank full. We can do this by subtracting the current amount of fuel in the tank from its full capacity. The tank is 3/5 full, so the remaining amount of fuel needed to fill the tank is 2/5 of its capacity. Since the capacity of the tank is given as 20.25 gallons, we can calculate the number of gallons needed to fill the tank by multiplying 2/5 by 20.25:

2/5 * 20.25 = 8.1 gallons

Therefore, it will take 8.1 gallons to fill the tank.

Learn more about fuel capacity here:

https://brainly.com/question/37664119

#SPJ2

Ryan transformed figure S into similar figure S′.


What scale factor did he use for the dilation?
A. 1/3
B. 1/2
C. 2
D. 3

Answers

Answer:

D. 3

Step-by-step explanation:

Rectangle S is ½ by 1½, so tripling each dimension would give you S':

½ x 3 =

x 3 =

1½ x 4½ are your new dimensions, and are genuine dimensions!

I am joyous to assist you anytime.

A 30-mi. stretch of highway has markers every 0.2 mi. The first marker is at the 0.2 mi. mark and the last marker is at the end of the highway at the 30 mi. mark. If n is the number of markers, which equation is true?
A. 30 • 0.2 = n
B. 30 • 0.5 = n
C. 30 • n = 0.2
D. 30 ÷ 0.2 = n

Answers

i think the answer is D. n=150

In a department store, a $40 dress marked, "save 25%." what is the discount? what is the sales price of the dress?

Answers

Answer:

Discount = $10

Sales Price = $30

Step-by-step explanation:

Discount

= 25% of marked price

= 25% x $40

= (25/100) x 40

= $10  

Sales price = Marked price - Discount = $40 - $10 = $30

The local football team won the championship several years ago, and since then, ticket
prices have been increasing $4 per year. The year they won the championship, tickets were
$20. Write an explicit formula for a sequence that will model ticket prices. What will the ticket
price be 10 years after that championship year?

Answers

Answer:

60$

Step-by-step explanation:

if 4$ is per year 20 ÷4 is 5, 5 years have passed and if 10 uears after the champion ship it will be 60 because 4 × 10 is 40 plus the 5 years since it was 20 therefore 20+40 =60

Final answer:

The explicit formula for the ticket price after n years is T(n) = 20 + 4n. Plugging in 10 for n, we find that the price 10 years after the championship will be $60.

Explanation:

The question asks us to create an explicit formula to model the increasing price of football tickets after the local team won a championship. If tickets were originally $20 and the price increases by $4 each year, we can use the formula T(n) = 20 + 4n to represent the price of football tickets after n years.

For 10 years after the championship year, we plug 10 into our equation for n: T(10) = 20 + (4 \times 10) = 20 + 40 = $60. Thus, the ticket price will be $60, 10 years after the championship year.

What is the multiplication inverse of 1/4 A. 1.8
B. 1/2
C. 4
D 8/1​

Answers

The inverse of 1/4 is 4.

Choice C

Other Questions
Can someone work this problem out completly?A 3 kg model rocket is launched vertically and reachesandaltitude of 60 m wih a speed of 28 m/s at the end of flight,timet=0. As the rocket approaches its maximum altitude itexplodesinto two parts of masses Ma = 1 kg and Mb = 2 kg. Part A isobserved to strike the ground 74.4 m west of the launchpoint at t =5.85 s. Determine the position of part B at thattime. At the beach, 45% of people have red towels and 15% have blue towels. If therest have white, what percentage of the people at the beach have whitetowels? A bee flies at 20 feet per second directly to a flowerbed from its hive. The bee stays at the flowerbed for 20 minutes, and then flies directly back to the hive at 12 feet per second. It is away from the hive for a total 24 minutes. What equation can you use to find the distance of the flowerbed from the hive? A small family was traveling in its van and had a minor accident. The children in the back seats were wearing lap belts, but still sustained numerous bruises about the abdomen, and had some internal organ injuries. Why is this area more vulnerable to damage than others? Evaluate 6j+23+kl3, when j=3, k=7, and l=33.Enter your answer in the box. There is a gap between self perception and reality........... what is it called? in Shakespear's "Macbeth", what was the reason that macbeth organized the dinner at his palace? During the sensorimotor stage of cognitive development, the child: a. acquires the principle of conservation. b. becomes adept at using words, images, and symbols to represent the world. c. uses logic to systematically solve problems. d. relies on his or her sensory and motor skills to acquire practical knowledge about the world. Area of a parallelogram with a base length of 2.9 ft and a height of 5.5 ft Chances are you have never heard of Mount Olive, a sleepy little town in Macoupin County, in the central part of Illinois. But its cemetery marks the final resting place of a lady who was once called "the most dangerous woman in America". She was born Mary Harris in Cork, Ireland in 1837, and played a prominent role in America's labor movement. A left-leaning magazine still bears her name today. What is she better known as? PLZ HELP 25 POINTS THIS IS AN EMERGENCY THANKS!! The cost in dollars of making x items is given by the function C(x) = 10x + 500. a. The fixed cost is determined when zero items are produced. Find the fixed cost for this item. b. What is the cost of making 25 items? c. Suppose the maximum cost allowed is $1500. What are the domain and range of the cost function, C(x)? A researcher places dogs in a cage with metal bars on the floor. The dogs are randomly given electric shocks and can do nothing to prevent them or stop them. Later, the same dogs are placed in a cage where they can escape the shocks by jumping over a low hurdle. When the shocks are given, the dogs do not even try to escape. They just sit and cower. This is an example of ________.a.learned helplessness b.avoidance learning c.aversive conditioning d.vicarious learning Why does the rate of cellular respiration decrease quickly at temperatures higher than 40C? Enzymes that perform cellular respiration denature. Glucose becomes much less soluble in the blood. Mitochondria transition to the anaerobic respiration process. Perspiration interferes with the cells ability to metabolize lipids. How many 1/16 inches are in one inch? For the following linear system, put the augmented coefficient matrix into reduced row-echelon form.x1 2x2 + 3x3 + 2x4 + x5 = 102x1 4x2 + 8x3 + 3x4 + 10x5 = 73x1 6x2 + 10x3 + 6x4 + 5x5 = 27 A(n) ________ is an object that is generated in memory as the result of an error or an unexpected event.a.)exceptionb.)error messagec.)default exception handlerd.)exception handler Explain how the exon/intron structure of genes contributes to the generation of new gene functions during evolution. if fossil fuels are constantly being formed why is it important for humans to find alternate sources of energy? Which two techniques do writers employ to draw a readers attention to symbols in their storys