Which is the solution to s - 89-77
a. 18.6667
b. 15.4851
с.
d.
30.9702
-3.9459
Please select the best answer from the choices provided
оооо

Answers

Answer 1

Answer:

The answer is B

Step-by-step explanation:


Related Questions

q= r/2 (s +t) for t.

Answers

Answer:

t=2Q-sr/r

Step-by-step explanation:

We are to make t the subject of formula from the given question

Q=r/2 (s+t)

Q=Sr+tr/2

Cross multiply

2Q=Sr+tr

2Q-sr=tr

t=2Q-sr/r

Zak is going to buy some bookcases and some lamps to sell in his shop. Each bookcase costs £16 Each lamp costs £12 Zak has a maximum of £360 to spend. He is going to buy x bookcases. He is going to buy y lamps. Show that 4 x + 3 y ≤ A where A is a constant to be found

Answers

Answer:

He can buy 8 bookcases and 6 lamps

Step-by-step explanation:

4(16) + 3(12)

64 + 36 = 100

360- 100 = 260

260-100=60

4*2=8 3*2=6

What is the volume of the cone below?

A. 112 units3
B. 5671 units 3
C. 16811 units 3
D. 3367 units3

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

3367unit 3 unit 3

The volume of the cone with the given radius and height in terms of constant pi is 112π units³.

Hence option A) 112π units³ is the correct answer.

What is a Cone?

A cone is simply a 3-dimensional solid geometric shape having a circular base and a pointed edge, it has a single face and a vertex.

The volume of a cone is expressed as;

V = (1/3)πr²h

Where r is the radius, h is height and π is constant pie

Given the data in the image below;

Height of the cone h = 21Radius r = 4Volume of the cone V = ?

We substitute our given values into the expression above.

V = (1/3)πr²h

V = (1/3) × π × (4 units)² × 21 units

V = (1/3) × π × 16 units² × 21 units

V = 112π units³

the volume of the cone with the given values of radius and height in terms of constant pi is 112π units³.

Hence option A) 112π units³ is the correct answer.

Learn more about volume of cone here: brainly.com/question/23863102

Mr. Lopez wrote the equation 32 g + 8 g minus 10 g = 150 on the board. Four students explained how to solve for g.

Alyssa: “I added 32 and 8 to get 40, subtracted 10 to get 30, and then subtracted 30 from 150 to find the value of g, which is 120.”

Rahul: “I added 32, 8, and 10 to get 50, and then I subtracted 150 to find the value of g, which is –100.”

Toni: “I subtracted 18 from 32 to get 14, which I then divided into 150 to find the value of g, which is 10 and StartFraction 5 Over 7 EndFraction.”

Wilhem: “I added 32 and 8 to get 40, subtracted 10 to get 30, and then divided both sides by 30 to find the value of g, which is 5.”

Which student’s work is correct?
Alyssa
Rahul
Toni
Wilhem

Answers

Answer:

Option D.

Step-by-step explanation:

The given equation is

[tex]32g+8g-10g=150[/tex]

It can be written as

[tex](32+8-10)g=150[/tex]

To solve this equation, add 32 and 8.

[tex](40-10)g=150[/tex]

Subtract 10 from 40.

[tex]30g=150[/tex]

Divide both sides by 30.

[tex]\dfrac{30g}{30}=\dfrac{150}{30}[/tex]

[tex]g=5[/tex]

The value of g is 5 and wilhem is correct.

Therefore, the correct option is D.

Answer:

The correct answer is d. wilhem

The lines below are perpendicular the slope of the red line is -2 what is the slope of the green line

Answers

Answer:

The slope will be 1/2.

Step-by-step explanation:

Sine the lines are perpendicular, the slope of the green line will be the negative reciprocal of the slope of the red line. To find the negative reciprocal of -2, first change the sign. Since the slope is negative, make it positive 2. Then to find it's reciprocal, divide 1 by your answer. 1 divided by 2 is one half, s that is your answer.

A computer and printer cost a total of 1218. The cost of the computer is two times the cost of the printer. Find the cost of each item.

Answers

Answer:

Computer costs 812, printer costs 406

Step-by-step explanation:

Let c represent the cost of a computer and p, the cost of a printer

c + p = 1218      ....eq 1

but,

c = 2p      ...eq 2

Substitute the value of c in eq 1

2p + p = 1218

3p = 1218

Divide both sides by p

p = 406

Substitute the value of p in eq 2

c = 2 * 406

c = 812

a rectangle field has an anrea of 40cm^2. if one side of the field is 3m longer than the other side, find the new area of the field where the length of each side is increased by 10%​

Answers

The area of the field where the length of each side is increased by 10% is 48.4 [tex]cm^{2}[/tex].

Step-by-step explanation:

The given is,

               A rectangle field has an area of 40 [tex]cm^{2}[/tex]

               If one side of the field is 3 cm longer than the other side

               The length of new area in each side is increased by 10%

Step:1

          Let,

                          [tex]b[/tex] - One side of rectangle

                          [tex]l[/tex] - Other side of rectangle

          From given.

                         [tex]l[/tex] -  [tex]b[/tex] +3

           Formula for area of rectangle,

                   [tex]Area, a = lb[/tex]      

                          40 = ( b+3) × b

                         40 = [tex]b^{2}[/tex] + 3b

           Solving the above the equation,

                          b = 5 cm

                            l = 8 cm

Step:2

          If the area of rectangle increased by 10%,

                            l = 8 + ( 8 × [tex]\frac{10}{100}[/tex] )

                              = 8.8

                           b = 5 + ( 5 × [tex]\frac{10}{100}[/tex] )

                              = 5.5

         Area of rectangle is,

                      a = ( 8.8 × 5.5 )

                        = 48.4 square centimeters

Result:

        The area of the field where the length of each side is increased by 10% is 48.4 [tex]cm^{2}[/tex], if a rectangle field has an area of 40 square centimeters and one side of the field is 3 cm longer than the other side.

             

20 onions cost £3.00. 25 potatoes cost £6.25. Mr Dean needs 14 onions and 16 potatoes. Calculate the total cost.

Answers

Answer:

The total cost of 14 onions and 16 potatoes will be £6.10

Step-by-step explanation:

Let onion be n and potato by p

20n = £3.00

1n = £3.00/20

= £0.15

25p = £6.25

1p = £6.25/25

= £0.25

The cost of 1 onion is £0.15, and 1 potato is £0.25

Then the cost of 14 onion and 16 potatoes together will given as

14n + 16p

substituting the values of n and p, we will have

14*0.15 + 16*0.25

2.1 + 4

= £6.10

11. Find the next 4 numbers in the pattern. 21, 24, 19, 22, 17, 20,



Answers

Answer:

The answer is 23???....?

Answer:

16,19,15,18

Step-by-step explanation:

rule=+3,-4

A pack of 4 chocolate bars costs £1.20

What is the price per unit?

Answers

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

Since 4 bars cost 1.20 pounds, divide 1.20 by 4

Which expression represents 22 more than the difference between 95 and 63
A. (22+95)
B. 22+(95+63)
C. (95-63)+22

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Difference: 95 - 63

22 more: (95 - 63) + 22

Answer:

C. (95-63)+22

Step-by-step explanation:

difference means subtraction

95-63

more than means add after

(95-63) +22

Dylan’s dad’s age is currently the square of Dylan’s age. If Dylan is 6 years old, how old is his dad?

Answers

Answer:36

Step-by-step explanation: 6^2 is the same as 6 times 6. So his dad is 36

Answer:

36

Step-by-step explanation:

A discount clothing store is selling a $99 sport jacket for $11 off the regular price. What is the discount rate?

Answers

Answer:

jacket is $99 at a discount of $11 off regular price

add the discount back on to get regular price which is $99+$11=$110

$110x.10=$11

therefore the jacket is sold at a 10% discount

Step-by-step explanation:

You have a package of 20 assorted thank-you cards. You pick the four cards shown. How many of the 20 cards would you expect to have flowers on them?
what is shows in the picture:
2 with thank you's then one with flowers that says thank you than on with a dragon fly that says thank you for you kindness
this is the question: You would expect ___cards to have flowers on them.

Answers

Out of 20 there are 5 cards which have flowers on them.

What is Probability?

Probability refers to potential. A random event's occurrence is the subject of this area of mathematics.

The range of the value is 0 to 1. Mathematics has incorporated probability to forecast the likelihood of various events.

The degree to which something is likely to happen is basically what probability means.

We have total 20 thank-you cards.

Now, we choose four cards.

Out of 4 cards 2 with thank you then one with flowers that says thank you than on with a dragon fly

So, We choose pair of 4 cards 5 times.

Then, we get total cards with flower

= 1 x 5

= 5

Learn more about Probability here:

https://brainly.com/question/30034780

#SPJ3

Simplify using exponential notation. (9a^3)^6

Answers

(10a717) yes that’s the answer SIKEEE

Pharrell wants to write equations in the form y = mx + b for the lines passing through point P that are parallel and perpendicular to line w. First he finds the slope of line w and line v to be 1/2 and the slope of line n to be -2. Point P is located at (-4, 2). Which step could he use to find the y-intercepts?

A. Multiply the slope, -2, by the x-coordinate, -4, and add the y-coordinate, 2, to the product.
B. Substitute the slope, -2, and the coordinates of point P (-4, 2) in y = mx + b and then solve for b. Repeat using the slope 1/2 for the second equation.
C. Multiply the slope, -2, by the y-coordinate, 2, and subtract the result from the x-coordinate, -4. Repeat for the slope 1/2 for the second equation.
D. Solve the proportion m/b = y/x for b, where m = -2, y = 2, and x = -4. Then solve the proportion m/b = y/x for b, where m = 1/2, y = 2, and x = -4.

Answers

Answer:

B. Substitute the slope, -2, and the coordinates of point P (-4, 2) in y = mx + b and then solve for b. Repeat using the slope 1/2 for the second equation.

Step-by-step explanation:

What is the equivalent of 4 meters?

Answers

the equivalent of 4 meters is 4.374 yards

Ella deposited $2500 into a savings account. The relationship between the time, t, in years, since the account was first opened, and Ella's account balance, B(t), in dollars, is modeled by the following function.
B(t)=2500⋅e^0.025t
What will the balance of Ella's savings account be after 4 years?

Answers

Answer:

She will have $2762.927

Step-by-step explanation:

The modeled function is

B(t) = 2500*e^0.025t

Where t represent the time in years. In four years, her account would be

B(t) = 2500 * e^0.025(4)

B(t) = 2500 * e^0.1

B(t) = 2762.927

In four years, Ella would have $2762.927 in her account

Answer:

2762.927

Step-by-step explanation:

At a New Car Dealership a particular model comes in 4 trims levels, 5 different colors, and 3 different interiors. How many different versions of this car model can be created from these options?

Answers

Answer:

60 different versions

Step-by-step explanation:

4 times 5 times 3 is 60.

The number of different versions of this car model that  can be created from these options is 60.

Number of different versions:

Using this formula

Number of different versions=Trims levels×Different colors×Different Interior

Where:

Trims levels=4

Different colors=5

Different Interior=3

Let plug in the formula

Number of different versions=4×5×3

Number of different versions=60

Inconclusion the number of different versions of this car model that  can be created from these options is 60.

Learn more about number of different versions here:https://brainly.com/question/11408596

HELPPPppp MEEEEEEeeee

Answers

The last statement is the answer.

’ he should also have applied the exponent -3 to 4...’
The last statement is the answer

5. A 200 pound person weighs 33 pounds on the moon.

a. How much did the person's weight decrease?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer will be 167

Final answer:

The weight of a 200-pound person decreases by 167 pounds on the moon due to the weaker gravitational force. Weight varies with gravity, but mass remains constant.

Explanation:

If a 200-pound person weighs 33 pounds on the moon, the person's weight has decreased by 167 pounds. The weight decrease can be calculated by subtracting the weight on the moon from the original weight on Earth.

Weight decrease = Original weight on Earth - Weight on moon

Weight decrease = 200 pounds - 33 pounds

Weight decrease = 167 pounds

This calculation shows how weight varies with the acceleration due to gravity, which is weaker on the moon. Therefore, the gravitational force acting on a person on the moon is less, resulting in a lower weight, although the person's mass remains constant.

WILL GIVE BRAINLIST!!

Answers

Answer: 3/12 miles

Step-by-step explanation: 1/6 is the same as 2/12 since you multiply by 2/2 to convert it. You need to get it so the denominators are the same number. The adding 1+3 in the numerator gets you 3/12

Answer: 1/12 is the next measurement

Step-by-step explanation: im not sure if its write i just want brainlest

Find the value of x
A) 22.5
B) 18.5
C) 18
D) 12

Answers

Answer:

A) 22.5

Step-by-step explanation:

The product of the length of one secant segment and its external part is equal to the product of the length of the other secant segment and its external part.

(5+13)*5 = x*4

18*5 = 4x

90 = 4x

Divide each side by 4

90/4 =4x/4

22.5 =x

Given that the measure of ∠x is 60°, and the measure of ∠y is 110°, find the measure of ∠z.

Answers

Answer:

∠z = 10°

Step-by-step explanation:

A triangle is always 180 degrees.

If ∠x is 60°

and ∠y is 110°,

110 + 60 = 170

∠z = 10 degrees

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Meghan unfolded a three dimensional solid and formed the two dimensional figure below. Select all the statements that apply to this figure

Answers

Answer:

The statements that apply to this figure are:

3. The surface area is the lateral area plus the area of the two circles.

4. This is the net of a cylinder.

5. The lateral area is the circumference of the circle multiplied by the height of the solid.

Explanation:

First, analyze the 2D figure and imagine what it is in 3D: you may bend the left circle 90º, then roll it along the line of the rectangle all the way up and then bend the other circle 90º.

The rectangle will become the lateral walls of a cylinder and each circle a base.

Thus, the net corresponds to a cylinder.

Now, check every statementÑ

1. This is the net of a cone

FALSE. It is a cylinder

2. The volume is found by adding up the areas of the circles and the rectangle.

FALSE. By adding up the areas of the circles and the rectangle you get the area of the cylinder.

3. The surface area is the lateral area plus the area of the two circles.

TRUE. The lateral area of the cylinder is equal to the area of the rectangle. The area of the two circles is the area of the bases of the cylinder.

By adding the lateral area and the area of the bases you get the total surface area of the cylinder.

4. This is the net of a cylinder.

TRUE. Explained above

5. The lateral area is the circumference of the circle multiplied by the height of the solid.

TRUE. The circumference of the circle is equal to the length of the rectangle. Thus, by multiplying this by the height of the rectangle, which is the same height of the solid, you get the area of the rectangle and that is the lateral area of the cylinder.

6. The solid has 3 faces, 6 edges and 4 vertices.

FALSE. The only edges of the cylinder are the rims of the bases and a cylinder does not have vertices.

Hence, the true statements that apply in the figure are:

The surface area is the lateral area plus the area of the two circles.This is a net of a cylinder.The lateral area is the circumference of the circle multiplied by the height of the solid.

Cylinder:

A cylinder is a three-dimensional solid that holds two parallel bases joined by a curved surface, at a fixed distance. These bases are normally circular in shape (like a circle) and the center of the two bases are joined by a line segment, which is called the axis. The perpendicular distance between the bases is the height, [tex]'h'[/tex] and the distance from the axis to the outer surface is the radius [tex]'r'[/tex] of the cylinder.

Here this unfold is of a cylinder as it has [tex]2[/tex] circulars bare and [tex]1[/tex] rectangle side of the surface.

Total surface area is equal to= Surface area of lateral area + 2 circular area.

Lateral area= height[tex]\times[/tex]circumference of the circle.

This solid has 3 faces, 2 edges then, option 3,4,5 is true.

Volume of area[tex]=\frac{1}{3} \pi r^{2}h[/tex]         [[tex]r=4 cm\\h=13 cm[/tex]]

                          [tex]=\frac{1}{3}\pi (4) ^{2} h\\=217.817 \ cm^{2} \\\simeq 218 \ cm^{2}[/tex]

Volume of cylinder[tex]=\pi r^{2} h[/tex]

                               [tex]=251.32 \ cm^{2} \\\simeq 251 \ cm^{2}[/tex]

Learn more about the topic of Cylinders: https://brainly.com/question/8124297

Scott paid 19.99 for a 7.98-kg bag of dog food. A few weeks later, he paid 20.38 for an 8.39-kg bag at a different store. What is the unit price for each bag

Answers

Answer:

Store 1:  19.99/7.98 = 2.51

Store 2: 20.38/8.39 = 2.43

Step-by-step explanation:

unit price is per 1 kg...so you will divide

Store 1:  19.99/7.98 = 2.51

Store 2: 20.38/8.39 = 2.43

Final answer:

The unit price of the first bag of dog food is $2.50 per kg, and the unit price of the second bag is $2.43 per kg.

Explanation:

To determine the unit price for each bag of dog food, we need to divide the total cost of the bag by the weight of the bag. The unit price will tell us the cost per kilogram of dog food. Let's calculate the unit price for each bag.

For the first bag:
Cost = $19.99
Weight = 7.98 kg
Unit price = Cost ÷ Weight
Unit price = $19.99 ÷ 7.98 kg

For the second bag:
Cost = $20.38
Weight = 8.39 kg
Unit price = Cost ÷ Weight
Unit price = $20.38 ÷ 8.39 kg

Let's perform the calculations:

First bag's unit price: $19.99 ÷ 7.98 kg = $2.50 per kg (rounded to two decimal places)Second bag's unit price: $20.38 ÷ 8.39 kg = $2.43 per kg (rounded to two decimal places)

So the unit prices are $2.50 per kg for the first bag and $2.43 per kg for the second bag.

Learn more about Unit Price here:

https://brainly.com/question/34061692

#SPJ2

The table shows the relationship "Mason rode 15 miles per hour on his bicycle."
Hours (h)
1
2
3
4
Miles (m)
15
30
45
60
75
Which statements are correct? Check all that apply.
The variable m is the independent variable.
The number of miles increases as time increases.
The number of hours causes a change in the number of miles ridden.
The variable h is the independent variable.
NE
Save and Exit​

Answers

The statements which are correct are-

The number of miles increases as time increases. The number of hours causes a change in the number of miles ridden. The variable h is the independent variable.

Step-by-step explanation

The above table displays the relationship between the time taken in hours ("h") by Mayon to cover the distance (miles "m").

It means that the distance is dependent on time in hours. Hence, the variable "m" is a dependent variable since it depends on time "h" for which bicycle is being ridden.

Similarly, the variable "h" is an independent variable.

As seen from the table, the value of "m" continuously increases for the value of "h" and thus the number of hours causes a change in the distance ridden.

Answer:

The number of miles increases as time increases.

The number of hours causes a change in the number of miles ridden.

The variable h is the independent variable.

The variable m is the dependent variable.

Step-by-step explanation:

Trust me on this, also can I have brainiest please?

Hope you do well! :D

I also did the quiz, and got it correct.

Good luck!

A circular plate has circumference 16.3 inches. What is the area of this​ plate? Use 3.14 for pi.
The area of this plate is about " blank" square inches
​(Round the final answer to the nearest whole number as needed. Round all intermediate values to the nearest thousandth as​ needed.)
Plz answer will give brainiest to the person who answers this plz help!!!!!!!

Answers

Answer:

The area of this plate is about 21 in².

General Formulas and Concepts:

Algebra I

Equality Properties

Multiplication Property of EqualityDivision Property of EqualityAddition Property of EqualitySubtraction Property of Equality

Terms/Coefficients

Geometry

Circumference Formula: C = 2πr

r is radius

Area of a Circle Formula: A = πr²

r is radius

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

Identify given.

C = 16.3 in

Step 2: Find Radius r

[Circumference Formula] Substitute in C:
16.3 in = 2(3.14)r[Division Property of Equality] Divide 6.28 on both sides:
r = 2.596 in

Step 3: Find Area

[Area of a Circle Formula] Substitute in r:
A = 3.14(2.596 in)²Evaluate:
A = 21.1611 in²Round:
A ≈ 21 in²

∴ we have found the area of the plate.

---

Learn more about geometry: https://brainly.com/question/15827799

---

Topic: Geometry

f(x)=-x^2-9x-4 find f(10)

Answers

Here’s the answer for your question

The value of the given expression f(x)=-x² - 9x - 4 is -194.

What is an expression?

Expression in maths is defined as the collection of numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication, and division.

Numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping can all be represented by mathematical symbols, which can also be used to indicate the logical syntax's order of operations and other features.

The given expression f(x)=-x² - 9x - 4 will be solved as below:-

f(x)= -x² - 9x - 4

f(x)= -( 10 )² - 9x(10) - 4

f(x) = -100 - 90 - 4

f(x) = -194

Therefore, the value of the given expression f(x)=-x² - 9x - 4 is -194.

To know more about an expression follow

https://brainly.com/question/776122

#SPJ6

what is the y intercept of f(x)=2x^2+8x+6

Answers

Answer:

6 is the y intercept

Step-by-step explanation:

Other Questions
Which one of the following is NOT a function of oxytocin : stimulation of menstruation stimulation of breast milk ejection labor induction stimulation of uterine contractions Opostpartum bleeding control For some material, the heat capacity at constant volume Cv at 34 K is 0.81 J/mol-K, and the Debye temperature is 306 K. Estimate the heat capacity (in J/mol-K) (a) at 44 K, and (b) at 477 K. A beam of light starts at a point 8.0 cm beneath the surface of a liquid and strikes the surface 7.0 cm from the point directly above the light source. Total internal reflection occurs for the beam. What can be said about the index of refraction of the liquid? Kimble Electronics issued its 6%, 20-year bonds payable at a price of $855,000 (face value is $900,000). The company uses the straight-line amortization method for the bond discount or premium. Interest expense for the first year is: Read the passage from i know what the caged bird sings how does the authors decision to include the underlined action impact the readers understanding She smiled that slow dragging smile, thank you mrs henderson. Id prefer marguerite though my name was beautiful when she said it. Ive been meaning to talk to her anyway they gave each other age-group looksA. It helps the reader infer that momma is intimidated B. It helps the reader to infer that mrs flowers is picky.C. It helps the reader to infer that marguerite is nosyD. It helps the reader to infer that marguerite is perceptive. Rundle Electronics currently produces the shipping containers it uses to deliver the electronics products it sells. The monthly cost of producing 9,200 containers follows: Unit-level materials$6,000 Unit-level labor 6,400 Unit-level overhead 3,300 Product-level costs* 8,100 Allocated facility-level costs 27,500 *One-third of these costs can be avoided by purchasing the containers. Russo Container Company has offered to sell comparable containers to Rundle for $2.60 each. Required Calculate the total relevant cost. Should Rundle continue to make the containers? Rundle could lease the space it currently uses in the manufacturing process. If leasing would produce $12,300 per month, calculate the total avoidable costs. Should Rundle continue to make the containers? Java Programming-GoalsThe lab this lesson introduces students to Object Oriented Thinking. By the end of this lab, students should be able toTo apply class abstraction to develop softwareTo discover the relationships between classesTo design programs using the object-oriented paradigmTo use the String class to process immutable stringsQuestion- Sophie and Sally are learning about money. Every once in a while, their parents will give them penny or shilling coins (no pounds at their age!). They each keep their money in a special purse, and their parents may ask them how many pence or shillings coins they have. (Note we're not interested in the monetary values, just the number of coins. Thus someone might have 25 shilling coins or 20 penny coins.) The interaction between the girls' parents and Sophie and Sally is similar to the following:Enter 1 for Sophie, 2 for Sally, or 0 to exit: 1Enter 1 to give pence, 2 to give shillings, 3 to query her purse: 1Enter the pence to give: 3Enter 1 for Sophie, 2 for Sally, or 0 to exit: 2Enter 1 to give pence, 2 to give shillings, 3 to query her purse: 2Enter the shillings to give: 2Enter 1 for Sophie, 2 for Sally, or 0 to exit: 2Enter 1 to give pence, 2 to give shillings, 3 to query her purse: 2Enter the shillings to give: 1Enter 1 for Sophie, 2 for Sally, or 0 to exit: 1Enter 1 to give pence, 2 to give shillings, 3 to query her purse: 3The purse has 3 pence, 0 shillingsEnter 1 for Sophie, 2 for Sally, or 0 to exit: 2Enter 1 to give pence, 2 to give shillings, 3 to query her purse: 3The purse has 0 pence, 3 shillingsEnter 1 for Sophie, 2 for Sally, or 0 to exit: 0To get started, consider the following questions:What are the major nouns of the scenario? Sophie, Sally, parents, pence, shilling, coin, purseWhat are the relationships between these nouns?Sophie and Sally each have purses. Having a Daughter or Child object might be possible, but in this scenario the only thing interesting about Sophie and Sally is that they each have a purse. We can treat them as names of different purse objects (i.e., they are variables of type Purse).the parents are really just a euphemism for the user of the program. We have to interact with the user, but don't need a specific class.pence and shillings are coins, but they also just count something--the int data type will represent them just finea purse contains pence and shillings, and we also need to add pence and shillings to a purse, and fetch its number of pence and shilling coins. This looks like an object.Write a program to implement this scenario. Use two classes. One class should contain a main method and manage the dialog with the user. The other class should represent a Purse. The design of the Purse class is up to you. Make sure that your instance variables are private, follow the naming conventions, etc.Answer-Purse.javapublic class Purse { private int pence; private int shilling; public void incPence(int n) { pence+=n; } public void incshilling(int n) { shilling+=n; } public int getPence() { return pence; } public int getshilling() { return shilling; }}========================================================================DemoDriver.javaimport java.util.Scanner;public class DemoDriver { public static void main(String[] args) { // TODO Auto-generated method stub Scanner sc=new Scanner(System.in); Purse sophie=new Purse(); Purse sally=new Purse(); while(true) { System.out.println("Enter 1 for Sophie, 2 for Sally, or 0 to exit: \n"); int girl=sc.nextInt(); int ch; int pence,shill; if(girl==1) { System.out.println("Enter 1 to give pence, 2 to give shillings, 3 to query her purse:\n"); ch=sc.nextInt(); if(ch==1) { System.out.println("Enter the pence to give:\n"); pence=sc.nextInt(); sophie.incPence(pence); }else if(ch==2) { System.out.println("Enter the shillings to give:\n"); shill=sc.nextInt(); sophie.incshilling(shill); } else { System.out.println("Purse has "+sophie.getPence()+" pence,"+sophie.getshilling()+" shillings\n"); } } else if(girl==2) { System.out.println("Enter 1 to give pence, 2 to give shillings, 3 to query her purse:\n"); ch=sc.nextInt(); if(ch==1) { System.out.println("Enter the pence to give:\n"); pence=sc.nextInt(); sally.incPence(pence); }else if(ch==2) { System.out.println("Enter the shillings to give:\n"); shill=sc.nextInt(); sally.incshilling(shill); } else { System.out.println("Purse has "+sally.getPence()+" pence,"+sally.getshilling()+" shillings\n"); } }else { break; } } }}Please include the final results in the answer above as it is missing and also remove the break method from code. Also change the while loop to For loop Do you think race or social class is more influential on the life chances and opportunities of minorities and why? The radius of a circle is (7x+3)cm. Write an expression to represent the area of the circle in simplified form A racecar can go round the track 48 times in 8 minutes how many times can it go around the track per minute A company manufactures and sells x television sets per month. The monthly cost and price-demand equations are C(x)equals72 comma 000 plus 70 x and p (x )equals 300 minus StartFraction x Over 20 EndFraction , 0less than or equalsxless than or equals6000. (A) Find the maximum revenue. (B) Find the maximum profit, the production level that will realize the maximum profit, and the price the company should charge for each television set. (C) If the government decides to tax the company $4 for each set it produces, how many sets should the company manufacture each month to maximize its profit? What is the maximum profit? What should the company charge for each set? What kinds of government did Africans have? After watching the squirrels at the local park for several days, Sergei asks his science teacher the following question: "Do more squirrels live in maple trees or oak trees in the city park?Is Sergei's question a scientific question? Why or why not? ll of the following occurred between 1870 and 1875 EXCEPT: aBuffalo soldiers arrested hundreds of buffalo hunters for illegal gaming.bSherman changed the military objective of the U.S. from defensive operations to offensive campaigns against Native Americans.cBuffalo hunters in Texas destroyed herds.dQuanah Parker and his Comanche tribe surrendered. Please help me its on functions If a competitive firm is currently producing a level of output at which profit is not maximized, then it must be true that a. marginal revenue exceeds marginal cost. b. marginal cost exceeds marginal revenue. c. total cost exceeds total revenue. d. None of the above is correct. Why do you think the threshold of guilt (beyond Reasonable Doubt vs. preponderance of evidence) is different for criminal and civil cases? Assuming all the substances below have the same mass, which substancebelow requires the least energy to raise its temperature by 7C? Use the tableto help you answer the question.SubstanceSpecific HeatJ/(kg )900AluminumGoldWater4.184WoodOA. GoldOB. AluminumO C. WoodOD. Water In 1975 Cambodian troops captured the U.S. merchant ship the U.S.S.MercuryMayaguezCole what is the probability of tossing at least 1 tail of you toss 3 coins at once