x(956÷14×66) simplify the expression.

Answers

Answer 1

Answer:

[tex]\frac{31548}{7} x[/tex]

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

31548/7 x

Step-by-step explanation:


Related Questions

What is the answer ?

Answers

Answer:

642

Step-by-step explanation:

639 -127 = x -130

x = 639 -127 +130 = 639 +3 = 642

Answer:

642

Step-by-step explanation:

use inverse operations

first find the difference of 639 and 127 to get 512

then using inverse operations add 512 to 130 to get 642

check by subtracting 642 by 130 to get 512

Mr.Mole left his burrow and started digging his way down at a constant rate

Answers

Answer:

Mr. Mole is descending by 2.4 meters per minute

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the time in minutes

y ---> the distance in meters

we know that

In this problem the rate of change or slope is the same that the speed

The formula to calculate the slope between two points is equal to

[tex]m=\frac{y2-y1}{x2-x1}[/tex]

take two points from the table

(5,-18) and (8,-25.2)

substitute the values in the formula

[tex]m=\frac{-25.2+18}{8-5}[/tex]

[tex]m=-2.4\ meters\ per\ minute[/tex] ---> is negative because is descending

How many 5ps are equals in value to twenty five 2ps

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

5x5=25 so if u do 2x = it'll be 2x12=24 so thats the closetest thing u could do or i know hope it helps

25 2ps=25x2=50 so it is 50p
50p/5=10 so the answer is 10

BRAINLESTTTTT The LCM of 5 and 7 is _______. Numerical Answers Expected! Answer for Blank 1:

Answers

Answer:

The lcm of 5 and 7 is 35.

Step-by-step explanation:

   35 / 5 = 7.

   35 / 7 = 5.

Answer:

35

Step-by-step explanation:

i did the testttt

15 lb for $13.35 what is the unit rate and what is the cost

Answers

Answer:

$0.89/1        the cost is $0.89.

Step-by-step explanation:

cost over lb

13.35/15

unit rate means for 1 so divide 15 by 15 to get  1  

what ever u do to the denominator do to the numerator so divide 13.35 by 15

13.35/15 divided by 15/15= 0.89/1

$0.89 for 1 lb

Final answer:

The unit rate is $0.89 per pound when 15 pounds cost $13.35. The cost for any other quantity can be found by multiplying the unit rate by the desired number of pounds.

Explanation:

To find the unit rate, which is the cost per pound in this case, you would divide the total cost by the number of pounds. The question states that 15 pounds of an item cost $13.35. Therefore, the unit rate is calculated as $13.35 divided by 15 lb, which equals $0.89 per pound.

The cost is already given as $13.35 for the 15-pound quantity. If you need to find the cost for a different quantity, you can multiply the unit rate by that quantity. For example, if you need to know the cost of 1 pound, it would be $0.89, while the cost for 5 pounds would be 5 multiplied by $0.89, which equals $4.45.

in kite PODS, m<o=119 and m<s=71 what is m<p?​

Answers

Answer:

∠P = 85°

Step-by-step explanation:

The sum of the interior angles of a kite = 360°, thus

∠P + ∠D + 119 + 71 = 360, that is

∠P + ∠D  + 190 = 360 ( subtract 190 from both sides )

∠P + ∠D = 170°

The opposite angles  P and D are congruent, thus

∠P = [tex]\frac{170}{2}[/tex] = 85°

When rolling a standard 6-sided die, what is the probability of rolling an odd number?

A. 1/3
B. 1/6
C. 1/2
D. 2/3

Answers

Answer: 1/3

Step-by-step explanation: Probability is the likelihood that an event will happen.

In this problem, we want to find the probability of rolling an odd number on a standard 6-sided die.

To find the probability of rolling an odd number on a 6-sided die, we first have to think about what numbers are on a standard die.

On a standard die, we have 3 odd numbers 1, 3, and 5 and 3 even numbers 2, 4, and 6.

Since there are an equal amount of even numbers and odd numbers on a standard die, we say the probability of rolling an odd number is 3 out of 6 or 3/6 since there are 3 odd numbers and 6 total outcomes we could get. The 6 total outcomes would be all the numbers on the die.

However, we have no 3/6 on the list so we can reduce this fraction by dividing the numerator and the denominator by 3 to get the equivalent fraction 1/3. Remember, always reduce when possible when finding probability.

Therefore, the probability of rolling an odd number on a standard 6-sided die is 1/3.

An online furniture store sells chairs for $150 each and tables for $350 each. Every day, the store can ship a maximum of 20 pieces of furniture and must sell at least $4800 worth of chairs and tables. If 18 chairs were sold, determine the minimum number of tables that the the store must sell in order to meet the requirements. If there are no possible solutions, submit an empty answer.

Answers

Final answer:

To meet the minimum sales requirement of $4800, with 18 chairs already sold, the online furniture store must sell a minimum of 6 tables.

Explanation:

The online furniture store sells chairs for $150 each and tables for $350 each. With the sale of 18 chairs, the store has already made $2700 ($150 × 18). To meet the minimum sales requirement of $4800, we must determine how many tables need to be sold.

First, subtract the total sales from chairs from the minimum sales requirement:
$4800 - $2700 = $2100.

This is the amount that must be made from the sale of tables. Since each table is sold for $350, divide $2100 by $350 to find the number of tables needed:
$2100 / $350 = 6 tables.

Therefore, the store must sell a minimum of 6 tables to meet the $4800 sales requirement, assuming 18 chairs are sold and they don't exceed the shipping limit of 20 pieces of furniture.

To meet the daily sales requirement of $4800, the store needs to sell at least 6 tables along with 18 chairs. However, given the shipping capacity of 20 pieces per day, it is not possible to meet both requirements simultaneously.

Determining the Minimum Number of Tables

We need to determine the minimum number of tables the store must sell. Given that each chair is sold for $150, the revenue from selling 18 chairs is:

Revenue from chairs = 18 chairs * $150/chair = $2700

To meet the daily sales target of $4800, the remaining required revenue from tables is:

Required revenue from tables = $4800 - $2700 = $2100

Since each table sells for $350, the minimum number of tables required can be calculated as:

Number of tables = $2100 / $350 per table = 6 tables

Therefore, to meet the daily sales requirement of $4800, the store must sell at least 6 tables.

Additionally, the store can ship a maximum of 20 pieces of furniture per day. Having sold 18 chairs, the store can ship:

Remaining pieces = 20 - 18 = 2 pieces

Since we need at least 6 tables to meet the revenue requirement, and the shipping capacity allows only 2 more pieces, **it is not possible** to meet both constraints simultaneously.

landon wants to show that the product of rational numbers is always a rational number. complete his work and explanation by filling in the boxes with values that support his conclusion​

Answers

Multiply √2 by √72. The product is a rational number because √144 can be simplified to an integer.

Step-by-step explanation:

As Landon has to prove that two product of two rational numbers, he has to choose two rational numbers from the list and then multiply and show that the product is also a rational number.

Let us define the rational numbers first

A number that can be written in the form of p/q where p,q are integers and q is not equal to zero, is called a rational number.

From the give =n list of rational numbers

Taking

√2 and √72

[tex]\sqrt{2} * \sqrt{72}\\=\sqrt{2*72}\\=\sqrt{144}\\=12\\=\frac{12}{1}[/tex]

As we can see that the product of √2 and √72 is 12 which is also a rational number.

So,

Multiply √2 by √72. The product is a rational number because √144 can be simplified to an integer.

Keywords: Rational numbers, Product

Learn more about rational numbers at:

brainly.com/question/10879401brainly.com/question/10940255

#LearnwithBrainly

Which property is used in the following expression? 3(6+5)=18+15

A.associative property of multiplication
B.commutative property of addition
C.associative property of addition
D.distributive

Answers

D. Distributive
This is the answer because if you distribute 3 to the 6 and 3 to the 5 you get 18+15.

Justin's plant shop has 12 shelves. Each shelf holds 18plants. use properties of operations to find the number of plants the shelves can hold.​

Answers

Do 12x18 to get your answer which is 216
This is multiplication
Final answer:

The total number of plants Justin's plant shop can hold is determined by multiplying the number of shelves by the number of plants each shelf can hold. This results in a total of 216 plants.

Explanation:

We can use the properties of operations to solve this problem, specifically the multiplication operation. In this case, Justin's plant shop has 12 shelves and each shelf holds 18 plants. So, to find the total number of plants the shelves can hold, we multiply the number of shelves by the number of plants each shelf can hold. This is called multiplication, which is one of the fundamental properties of operations in mathematics.

Here's the calculation: 12 shelves * 18 plants = 216 plants.

So, Justin's plant shop can hold a total of 216 plants given the current shelf setup.

Learn more about Multiplicative Property of Operations here:

https://brainly.com/question/37036975

#SPJ3

Sum and difference of 5+2.3

Answers

Answer:

sum: 7.3 difference:2.7

Step-by-step explanation:

Answer:

7.3 is the sum and the difference is 2.7.

Use rounding to estimate the difference of 18.14 - 9.88.

Answers

Answer:

i think it would go up to 10 im pretty sure at least :) lmk if its correct

Step-by-step explanation:

We can round both numbers. Remember (4 and below, round down.) and (5 and higher, round up.)

18.14 = 18

9.88 = 10

Now, we can subtract.

18 - 10 = 8

Hence, the estimated difference is 8.

______

Best Regards,

Wolfyy :)

Given that the area of a triangle is 36 square centimeters and the height is 18 centimeters, use the formula for the area of a triangle to find the base

Answers

Final answer:

Using the area of a triangle formula, and given the area as 36 square centimeters and the height as 18 centimeters, it was calculated that the base of the triangle is 4 centimeters.

Explanation:

To find the base of a triangle when the area and height are known, we use the formula for the area of a triangle, which is Area = 1/2 × base × height. Given that the area is 36 square centimeters and the height is 18 centimeters, we can set up the equation as follows:

36 = 1/2 × base × 18

By rearranging the equation to solve for the base, we get:

base = (36 × 2) / 18

base = 72 / 18

base = 4 centimeters

Therefore, the base of the triangle is 4 centimeters.

Find the least common denominator (LCD) of 5/12 and 1/9

Answers

The least common denominator for 5/12 and 1/9 would be 36.


Explanation:

12: 12, 24, 36
9: 9, 18, 27, 36

If you do the multiples for 12 and 9, as you can see the first multiple that’s the same is 36.





We need to find the least common denominator of the given numbers.

[tex]36[/tex] will be the lowest common denominator.

The given numbers are  [tex]\dfrac{5}{12}[/tex] and [tex]\dfrac{1}{9}[/tex]

Keep multiplying each number with a greater number starting from one.

Notice when the products are same.

The product which is common will be the lowest common denominator.

[tex]12: 12\times1=12,12\times2=24,12\times3=36[/tex]

[tex]9: 9\times1=9,9\times 2=18,9\times 3=27,9\times 4=36[/tex]

So, here [tex]36[/tex] will be the lowest common denominator.

Learn more:

https://brainly.com/question/14004235

https://brainly.com/question/10455427

During last night's football game, the running back lost 3 yards, then gained 12 yards before finally being pushed back 2 more yards.

Part A: What is the number sentence?

Part B: Rewrite it as an addition equation.

Answers

Part A: The number sentence is -3 + 12 - 2. Part B: The addition equation is 9 = -3 + 12 - 2.

Part A: To find the total yardage gained or lost by the running back, we need to add together each of the individual yardage changes. The running back first lost 3 yards, then gained 12 yards, and finally was pushed back 2 yards. The number sentence that represents this sequence of events is:

-3 (loss of 3 yards) + 12 (gain of 12 yards) - 2 (loss of 2 yards).

Part B: To rewrite this as an addition equation, we need to make sure that the total change in yardage is on one side of the equation, and the individual changes are on the other side, all connected by addition. We can do this by adding the losses as negative numbers to the gains. The total yardage gained or lost is the sum of these individual changes:

-3 + 12 + (-2).

Now, we calculate the sum:

-3 + 12 = 9,

9 + (-2) = 7.

So, the addition equation that represents the total yardage is:

7 = -3 + 12 - 2.

Derrick's Dog Sitting and Darlene's Dog Sitting are competing for new business. Derrick's Dog Sitting charges $10 plus $5 per hour. Darlene's Dog Sitting charges $16 plus $3 per hour.
35 31

Part 1 out of 2
Complete and solve the equation that can be solved to find the number of hours for which the total cost will be the same for the two services. In your equation, use x to represent the number of hours of dog sitting.


The equation is .
The total cost will be the same for the two services at hours.

Answers

Answer:

equation is:

5x + 10 = 3x + 16

To find when the total will be same, solve the equation

2x = 6

x = 3

Answer:

Derrick's (10+5x)

Darlene's (16+3x)

for part two:

Derrick worked 6 hours

and darlene worked 8 hours

i think

Step-by-step explanation:

Will the first digit of the quotient of 2,589 + 4 be in the hundreds or
the thousands place? Explain how you can decide without finding the quotient.

Answers

Answer:thousandths

Step-by-step explanation:i dk

It takes 1 4 cups of mayonnaise to make 3 4 cups of tuna fish salad. If Cory has a recipe for 1 cup of tuna fish salad, how much mayonnaise will he need to make 9 times the recipe? A) 3 cups of mayonnaise B) 5 cups of mayonnaise C) 6 cups of mayonnaise D) 9 cups of mayonnaise

Answers

Answer: OPTION A.

Step-by-step explanation:

Let be "x" the amount of cups of mayonnaise that he will need to make 1 cup of tuna fish salad and "y" the amount of cups of mayonnaise that he will need to make 9 times the recipe.

Knowing that it takes [tex]\frac{1}{4}\ cups[/tex] of mayonnaise to make [tex]\frac{3}{4}\ cups[/tex] of tuna fish salad, we can set up the following proportion:

[tex]\frac{\frac{1}{4}}{\frac{3}{4}}=\frac{x}{1}[/tex]

Solving for "x", you get:

[tex]\frac{\frac{1}{4}}{\frac{3}{4}}=\frac{x}{1}\\\\\frac{1}{3}=\frac{x}{1}\\\\x=\frac{1}{3}[/tex]

So "y" will be:

[tex]y=9x[/tex]

Substituting the value of "x" into the equation, we get:

[tex]y=9(\frac{1}{3})\\\\y=3[/tex]

Final answer:

Cory will need 3 cups of mayonnaise to make 9 times the recipe for 1 cup of tuna fish salad.

Therefore, the correct answer is 3 cups of mayonnaise (Option A).

Explanation:

To find out how much mayonnaise Cory will need to make 9 times the recipe for 1 cup of tuna fish salad, we need to calculate the proportional amount of mayonnaise.

It takes 1/4 cups of mayonnaise to make 3/4 cups of tuna fish salad.

So, the ratio is 1/4 : 3/4.

To find the amount of mayonnaise needed for 1 cup of tuna fish salad, we scale the ratio by multiplying both sides by 4/3: 1/4 * 4/3 = 1/3 cup of mayonnaise.

Therefore, for 9 times the recipe, Cory will need 9 * 1/3 = 3 cups of mayonnaise.

What the solution to this: what is 186×21=8(x+x)?

Answers

Answer:

x = 244.125

Step-by-step explanation:

186 · 21 = 8(x + x) (Given)

3906 = 8(2x) (Simplify)

3906 = 16x (Simplify)

[tex]\frac{3906}{16} = \frac{16x}{16}[/tex] (Division Property of Equality)

244.125 = x (simplify)

x = 244.125 (Symmetric Property of Equality)

Answer:

[tex]\frac{1953}{8}[/tex]  

I hope this helps!

white the rule for the dilation that maps (-3,-2) on to (-15,-10)​

Answers

Answer:

The points are dilated by the scale factor of 5

Step-by-step explanation:

To find the scale factor you need to find what number gets the first point to the second. So -3*?=-15 5 and -2*?=-10 also 5 and the scale factor has to be the same for both numbers.

I need to know this question: 12x2+17x+6​

Answers

Answer:

Hint just simplfy and apply bodmas

You get:30+17x

Answer:

30+17x

Step-by-step explanation:

What’s the answer to the top question and steps how to solve?

Answers

Answer:

-3.69

Step-by-step explanation:

Exponential equations can be solved by taking Ln (natural logarithm) of both sides. The rule we need to know is:

[tex]Ln(a^b)=bLn(a)[/tex]

Now lets work out this problem:

[tex]16^{2x+3}=13^{x-1}\\Ln(16^{2x+3})=Ln(13^{x-1})\\(2x+3)Ln(16)=(x-1)Ln(13)[/tex]

Using calculator, we take the values of Ln 16 and Ln 13 as:

Ln 16 = 2.7726

Ln 13 = 2.5649

Now, we can solve for x:

[tex](2x+3)Ln(16)=(x-1)Ln(13)\\(2x+3)2.7726=(x-1)2.5649\\5.5452x+8.3178=2.5649x-2.5649\\2.9803x=-10.8827\\x=-3.69[/tex]

x is -3.69 (rounded to 2 decimal places)

A family drives
4
1
2

miles in
1
10

of an hour. What is their rate of speed in miles per hour?

Answers

Answer:

3.75 miles per hour

Step-by-step explanation:

speed = distance/time

=412/110

=3.75 miles per hour


Express y – 5x = 5 in standard form.

Answers

Answer:

5x-y +5 =0

Step-by-step explanation:

y – 5x = 5

5x-y +5 =0

The standard form of y - 5x = 5 is 5x – y = -5

Solution:

Given equation is y - 5x = 5

We have to express in standard form

The standard form of a line is in the form Ax + By = C where A is a positive integer, and B, and C are integers.

The standard form of a line is just another way of writing the equation of a line.

So, to write the given equation in standard form we need to rearrange the terms.

Hence the equation becomes:

y - 5x = 5

On rearranging the terms, we get

-5x + y = 5

We need the x-term to be positive, so multiply the equation by -1 to get our answer

5x - y = -5

Hence the standard form is found out

The price of a laptop is increased by 15%.The old price of the laptop was £300.Work out the new price

Answers

Answer: 345

Step-by-step explanation:

15% + 100% = 115%

100%.......300£

115%..........x£

x = 115*300/100

x= 345

Final answer:

To find the new price of the laptop after a 15% increase, add the 15% increase to the old price of £300 to get £345.

Explanation:

The new price of the laptop is £345.

Calculate the 15% increase of the old price: £300 x 15% = £45.Add the increase to the old price to find the new price: £300 + £45 = £345.

PLEASE HELP ASAP 9TH GRADE MATH AND I NEED HELP, 15 POINTS AND BRAINLIST HELPPPP

Answers

Answer:

x = 40°

Step-by-step explanation:

Given that ∠SRT ≅ ∠STR

Then ∠STR = 20

∠STR  and ∠STU are what you call supplementary angles. This means that the sum of their measurements is equal to 180° because they form a straight line.

So if:

∠STR + ∠STU = 180°

m∠STU = 4x

m∠STR = 20

Then:

4x + 20° = 180°

Now we solve for x:

[tex]4x + 20 = 180\\\\Subtract\;20\;from\;both\;sides\;of\;the\;equation\\\\4x + 20 - 20 = 180 - 20\\4x = 160\\\\Divide\;both\;sides\;of\;the\;equation\;by\;4\\\\\dfrac{4x}{4}=\dfrac{160}{4}\\\\x = 40[/tex]

x = 40°

Find the 8th term in the
sequence
- 1 / -1, -2, -4,...

Answers

Answer:

The 8th term in the sequence is -128

Step-by-step explanation:

The given series is a geometric progression (G.P) with the starting term as -1.

Let the starting term be a and the common ratio be r.

a = -1

r = 2

The formula for the nth term of a geometric progression (G.P) :

[tex]nth\:term=ar^{n-1}[/tex]

n = 8

[tex]The\:8th\:term=ar^{7}=(-1)\times2^{7}=-128[/tex]

Therefore, the 8th term in the sequence is -128

A 6000-seat theater has tickets for sale at $28 and $40. How many tickets should be sold at each price for a sellout show to generate a total revenue 194400
The number of tickets for sale at $28 should be
The number of tickets for sale at $40 should be​

Answers

Answer:

3,833 for $28

2167 for $40

Step-by-step explanation:

Let X be the number of tickets sold at the price of $24, And Y be the number of tickets sold at the price of $40.

Now,   $ 28X will be the revenue generated due to the $28 tickets

And,   $40Y will be the revenue generated due to the 40$ tickets.

Now, Total revenue generated should be $194400.

Thus ,   28X + 40Y  = 194400  -(1).

Also,

Total number of seats in theater is 6000.

So, X + Y = 6000.  -(2)

X = 6000 - Y.

Put in equation 1

We get ,    168,000 - 28Y + 40Y = 194,400

                   12Y = 26,000

                      Y = 2,166.66

Since , Y is of 40 $ so minimum tickets sold should be 2167.

X = 3,833.

Final answer:

To generate a total revenue of $194,400 in a 6000-seat theater with tickets at $28 and $40, 3800 tickets should be sold at $28 and 2200 tickets should be sold at $40. This was solved using a system of linear equations.

Explanation:

To solve how many tickets should be sold at each price for a sellout show to generate a total revenue of $194,400 in a 6000-seat theater with ticket prices at $28 and $40, we can set up a system of linear equations. Let's denote the number of $28 tickets as x and the number of $40 tickets as y.

The first equation comes from the total number of seats:

x + y = 6000

The second equation comes from the total revenue:

28x + 40y = 194400

To solve the system, we can multiply the first equation by 28 to eliminate the x variable:

28x + 28y = 168000

Subtract this from the second revenue equation:

(28x + 40y)-(28x + 28y) = 194400-168000

12y = 26400

Dividing both sides by 12 gives us:

y = 2200

We can then substitute y back into the first equation:

x + 2200 = 6000

Solving for x gives us:

x = 3800

Thus, 3800 tickets should be sold at $28 and 2200 tickets should be sold at $40 for a sellout show to generate a total revenue of $194,400.

Mr Anderson is cutting lumber to use as a border around his garden One length of lumber is 8/9 of a foot long while the second piece of lumber is 1/3 of a foot long how much is the first piece than the second piece

Answers

Answer:

5/9 of a foot

Step-by-step explanation:

given:

first length = 8/9 feet

second length = 1/3 feet

difference in length,

= 8/9 - 1/3

= 8/9 - 3/9

= (8-3) / 9

= 5/9 of a foot

Final answer:

The first piece of lumber is 5/9 of a foot longer than the second piece, after converting both lengths to a common denominator and performing the subtraction.

Explanation:

The question asks how much longer the first piece of lumber is than the second piece, given that one piece is 8/9 of a foot long and the other is 1/3 of a foot long. To find the difference in length between the two pieces, we subtract the length of the shorter piece from the length of the longer piece:

8/9 foot - 1/3 foot

To subtract these fractions, we need a common denominator, which is 9 in this case. Rewriting 1/3 with a denominator of 9 gives us:

8/9 - 3/9 = 5/9 foot

Therefore, the first piece of lumber is 5/9 of a foot longer than the second piece. This is a mathematics question typically suited for middle school students, who are learning about fractions and how to compute with them.

Other Questions
Rome was able to gain its empire in large part by extending some form of citizenship to many of the people it conquered. Military expansion drove economic development, bringing enslaved people and loot back to Rome, which in turn transformed the city of Rome and Roman culture. Joe bought 5.8 pounds ofgrapes to have as a snack withhis 10 friends. If he shares hisgrapes evenly, how manypounds of grapes will each ofhis friends get? Explain the importance of educating others about climate change consequences. Describe how you wouldpresent the information in a way that would cover the most important points, as well as emphasizing thatchanges in human behavior can make a difference in the ultimate impacts of climate change. Jaquez completed 1/8 of his test in 3/5 hour. If Jaquez's rate stayed the same, how much of his test was finished in one hour. Show Work!(A) 3/40(B) 1/24(C) 1/12(D) 5/24 Hydrogen ion secretion leads to bicarbonate ions reabsorption in order to maintain proper blood pH balance. Hydrogen ion secretion leads to bicarbonate ions reabsorption in order to maintain proper blood pH balance.a.Trueb.False One element in preparing a financial plan for a client is to determine the appropriate type and amount of life insurance. If a client is conservative, 30 years old, and married with 2 young children, whose income is unpredictable, the IA may recommend what type of life insurance policy? A disease of the brain tissue in which the myelin sheath (the fatty material wrapped around and insulating the parts of nerve cells that conduct nerve impulses in the brain to other nerve cells) deteriorates, thereby causing varying degrees of muscular dysfunction, paralysis, and muscle tremors is called__________. During the 2007 French Open, Venus Williams hit the fastest recorded serve in a premier womens match, reaching a speed of 58 m/s (209 km/h). What is the average force exerted on the 0.057-kg tennis ball by Venus Williams racquet, assuming that the balls speed just after impact is 58 m/s, that the initial horizontal component of the velocity before impact is negligible, and that the ball remained in contact with the racquet for 5.0 ms (milliseconds)? a)660 N b)1660 N c)25 N d)4000 N The chef at a high-end French cuisine restaurant has accepted a job on a cruise liner. The restaurant owner must advertise for a replacement chef, but is concerned about reducing the amount of imperfect information respondents to the career ad will provide. This concern can best be addressed by 8. Suppose you are testing H0 : p = 0.4 versus H1 : p < 0.4. From your data, you calculate your test statistic as z = +1.7. (a) Calculate the p-value for this scenario. (b) Using a significance level of 0.06, what decision should you make? A bicyclist is training for a race on a hilly path. Their bike keeps track of their speed at any time, but not the distance traveled. Their speed traveling up a hill is 3mph, 8mph when traveling down a hill, and 5mph when traveling along a flat portion. Part A. Construct linear models that describe their distance, D in miles, on a particular portion of the path in terms of the time, t in hours, spent on that part of the path. If corn #1 comes from a parental generation composed of homozygous purple kernels and homozygous yellow kernels then, the monohybrid cross will produce a generation that is heterozygous color purple dominant. If generation 1 is crossed with generation 1again, then the result will be dominant for the purple trait to in F2 generation. If corn # 2 comes from a parental generation composed of purely homozygous purple and smooth kernels and purely homozygous yellow and wrinkled kernels then a cross of the parental generation will cause alleles to segregate during gamete formation. The F1 generation will be heterozygous for both traits of color and texture. F1 crossed with itself will result in an F2 generation with mostly purple smooth kernels, some purple wrinkled, some yellow smooth and some yellow wrinkled. A television and DVD player cost a total of $1192 . The cost of the television is three times the cost of the DVD player. Find the cost of each item. Free entry means that _____.a. the government pays any entry costs for individual firms. b. government-funded research lowers the costs of patents and other barriers to entry. c. a firm's marginal cost is zero. d. no legal barriers prevent a firm from entering an industry. Marcelo played a carnival games six times he spent three tokens to play each game and he won seven tokens each time write two different expressions that can be used to find the total profit and tokens that Marcello made A researcher is studying a population of mutant fibroblasts that fail to flatten and attach to extracellular matrix proteins on a flat surface. This is likely the result of mutations in genes encoding:__________ Which statement below best answers the economic question How to produce? A. Marco's products sell at prices ranging between $2 and $125. B. Marco sells his products at art shows, online, and by word of mouth. C. Marco uses locally harvested wood from a sustainable tree farm to make his products. D. Marco works as an independent artisan, crafting wooden figurines, toys, and games. A freight car with a mass of 10 metric tons is rolling at 108 km/h along a level track when it collides with another freight car, which is initially at rest. If the speed of the cars after they couple together is 36 km/h, what is the mass of the second car? Vivian does this work to find the decimal equivalent of 42/99 What does her work tell youabout the decimal equivalent? "The isolation of cell-cycle mutations in yeast was greatly facilitated by the use of _______________ mutations, which allow investigators to study the effects of mutations that would be lethal if expressed constantly"