Final answer:
To decide the better purchase between two sizes of shampoo, the cost per ounce is calculated, showing that the 18oz option at $0.22 per ounce is more economical than the 24oz option at $0.25 per ounce.
Explanation:
To determine which shampoo option is the better buy, we calculate the cost per ounce for each option. Cost per ounce is calculated by dividing the total cost of the product by the total number of ounces.
For the 18oz shampoo at $3.99, cost per ounce = $3.99 / 18oz = $0.22 per ounce.
For the 24oz shampoo at $5.99, cost per ounce = $5.99 / 24oz = $0.25 per ounce.
The 18oz shampoo at $0.22 per ounce is the better buy compared to the 24oz shampoo at $0.25 per ounce because you are paying less per ounce.
Round each number to the nearest whole number.
What is the best estimate for the sum of 317.38 82.21?
A.
410
B.
400
C.
399
D.
390
Temperature in degrees Fahrenheit is equal to 32 more than 9/5 times the temperature in degrees Celsius.One day the high temperature in Edison,NJ,was 95 degrees Fahrenheit.What was the high temperature in degrees Celsius
Would you just subtract the numerators like normal? Like 7-5 the answer would be 2/9
Use the diagram to identify a segment parallel to HE
Two segments are called parallel if they do not intersect each other anywhere.
Here we can see that AB , CD and FG are the three line segments that are parallel to HE.
So answer is AB, CD and FG.
what is the value of x?
X=?
Use foil to explain how to find the product of (a+b)(a-b). Then describe a shortcut that you could use to get this product without using foil.
Percy is plotting points on a graph. The ratio of y-value to x-value is 2 to 3 for each point. What will be the x-value of a point with a y-value of 18?
Answer: Value of x = 27
Explanation:
Percy is plotting a coordinate on the graph.
Now the ratio of y-value to x-value is 2 to 3 for each point.
Suppose Value of is 3a and y value is 2a
So, the coordinate of the point is (3a,2a)
Now we find the x value of the coordinate when value of y is 18.
2a is same as 18
2a = 18
a = [tex] \frac{18}{2} [/tex]
a = 9.
Now find the x ordinate
put the value of a=9 into 3a
3a = 3(9) = 27
So the final answer is :
Value of x = 27 when value of y = 18
How far did Clara walk after getting off the bus? 2 1/2 miles, 1/4 miles, and 1 3/4 miles
Which of the following shows the correct match of the box numbers and the genotype of the offspring?
Answer:
i forgot i mostly think its the last?
Step-by-step explanation:
John uses 9 eggs to make 5 burritos. How many burritos can he make with 27 eggs?
Write -1/6, 5/3, -5/6 in order from least to greatest.
A. -1/6, -5/6, 5/3
B. -5/6, -1/6, 5/3
C. 5/3, -5/6, -1/6
D. -1/6, 5/3, -5/6
Need help on this question 8 only
PLEASE HELP ME!!! Can anyone tell me an easy, step by step way to figure out if a trinomial is a perfect square or not? I have a test tomorrow. Do it like step 1, step 2, ect.
Which of the following is another way to explain the Distributive Property?
1) With addition and multiplication, it doesn't matter how you group things.
2) With addition and multiplication, the operands can be moved around.
3) Multiplication distributes over addition
3 is less than y minus 2.
Given ΔABC: ΔDEF, find x.
7.2
11.25
20
18
Answer:
a
Step-by-step explanation:
A freight train is half a mile long. it travels at a speed of 60 mph. it comes to a tunnel that is 1 mile long. how long will it take the train to pass completely through
what is the simplified form of the following expression 6xyz/2xz
HELP NOW I WILL GIVE BRAINLEST!!!
What type of association does the graph show between x and y?
A scatter plot is shown. Data points are located at 1 and 5, 2 and 4, 3 and 3, 4 and 2, 5 and 1, 6 and 0.
Linear positive association
Nonlinear positive association
Linear negative association
Nonlinear negative association
He’s rightAnswer:
Step-by-step explanation:
Shen took out a loan for 225 days and was charged simple interest at an annual rate of 7.3%. The total interest he paid on the loan was $117. How much money did Shen borrow?
Answer:
$2600
Step-by-step explanation:
Organize the following expressions from greatest to least by number of terms:
I. x + 2xyz
II. 3x + y + z
III. 2x2y + x2 − 3x + 4
IV. 9x2yz
Answer:
[tex]2x^2y + x^2 - 3x + 4~ (4)>3x + y + z ~(3)>x + 2xyz ~(2)>9x^2yz~ (1)[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given expressions in the question.
Term in an expression:
Each expression constitute terms.A term can be a number, a variable, or a constant multiplied by a variable or variables.Each term in an algebraic expression is separated by a + sign or - sign.We need to find the number of terms in each expression:
1)
[tex]x + 2xyz\\\text{Number of terms}= 2[/tex]
2)
[tex] 3x + y + z\\\text{Number of terms}= 3[/tex]
3)
[tex]2x^2y + x^2 - 3x + 4\\\text{Number of terms} = 4[/tex]
4)
[tex]9x^2yz\\\text{Number of terms} = 1[/tex]
Arranged from greatest to least by number of terms:
[tex]2x^2y + x^2 - 3x + 4~ (4)>3x + y + z ~(3)>x + 2xyz ~(2)>9x^2yz~ (1)[/tex]
he short sides of a rectangle are 2 inches. The long sides of the same rectangle are three less than an unknown number of inches.
If the perimeter of the rectangle is 22 inches, what is the value of the unknown number?
a0 inches
If five bags of mulch covers 32 square feet, how many square feet could 16 bags covers?
Answer:
102.4 square feet
Step-by-step explanation:
(32/5)*16=102.4
Final answer:
One bag of mulch covers 6.4 square feet. Therefore, 16 bags will cover 102.4 square feet.
Explanation:
To find out how many square feet 16 bags of mulch will cover, we need to first determine the coverage of one bag. If 5 bags cover 32 square feet, then one bag covers 32 ÷ 5, which equals 6.4 square feet. Multiplying the area covered by one bag by 16 bags gives us a total coverage, of 6.4 × 16, which equals 102.4 square feet. Therefore, 16 bags of mulch will cover 102.4 square feet.
Jane has a checkbook balance of $68 she then writes two checks for $5 in one 46250 she also deposit $75 she then uses her calculator to determine her new balance in which of the following is a correct series of keys
A bicycle wheel has a radius of 13 inches.
What is the distance the bicycle will travel after 30 revolutions of the wheel?
Use 3.14 for π .
Enter your answer in the box.
Answer:
2449.2
Step-by-step explanation:
What is the value of 2+3n n=1/2
A parasail is 400 feet above sea level m. Write a positive or negative integer that represents the situation
Answer:
[tex]\displaystyle 400[/tex]
Step-by-step explanation:
Anything below sea-level [below 0] is negative [−], and anything above sea-level [above 0] is positive [+].
I am joyous to assist you anytime.
Need help ASAP. Please! Thank u☺️
Suppose that the cost of drilling x feet for an oil well is C=f(x) dollars. a) What are the units of f'(x)? b) In practical terms, what does f'(x) mean in this case? c) What can you say about the sign of f'(x)? d)Estimate the cost of drilling an additional foot, starting at a depth of 300 ft, given that f'(300)=1000.
The solution according to the given question is provided below in the explanation segment.
According to the question,
The cost of drilling x feet is:
[tex]c(x) = f(x) \ dollars[/tex]
(a) [tex]f'(x) = \frac{df(x)}{dx} \ \frac{dollars}{feet}[/tex]
(b) Throughout the practical terms,
[tex]f'(x)[/tex] represents how many dollars its going to cost one feet.
(c) [tex]f'(x)[/tex] is positive,
The cost of drilling increases as "x" feet increases.
(d) The cost of drilling an additional foot at 300 feet will be [tex]f'(x) \Delta \ x[/tex]
here,
[tex]\Delta x =0[/tex][tex]f'(300) =1000[/tex]then,
= [tex]1000\times 1[/tex]
= [tex]1000 \ dollars[/tex]
If you want drill 1 more feet at 300 feet, its going to cost 100 dollars in one.
Thus the above answer is correct.
Learn more:
https://brainly.com/question/19755846
If 3p+4q=8 and 4p+3q=13, what is q equal to?