5k - 7 > 5k + 8
guys I really need help!!

Answers

Answer 1

Answer:

Step-by-step explanation:

 5k - 7 > 5k + 8guys I Really Need Help!!

Related Questions

Suppose karl uses 5 cups of tomatoes how many salqds can he make? Write a division equation and multiplication equation

Answers

Final answer:

Assuming one salad requires 1 cup of tomatoes, Karl can make 5 salads as shown by the division equation 5 cups / 1 salad = 5 salads. The multiplication equation 5 salads x 1 cup = 5 cups demonstrates the amount of tomatoes needed for 5 salads.

Explanation:

To properly answer this question, we first need to know the number of cups of tomatoes required to make one salad. However, if we suppose that one salad requires 1 cup of tomatoes, then the division equation is 5 cups / 1 salad = 5 salads. This equation illustrates that Karl can make 5 salads with the amount of tomatoes he has.

On the other hand, the multiplication equation would be 5 salads x 1 cup = 5 cups. This equation pertains to how many cups of tomatoes are needed to make 5 salads. Please note that these equations assume that 1 cup of tomatoes is needed for a single salad, but the proportions may vary depending on the actual recipe.

Learn more about Division and Multiplication Equations here:

https://brainly.com/question/32871453

#SPJ12

Karl can make 5 salads using 5 cups of tomatoes.

Assuming Karl makes salads that require 1 cup of tomatoes each, we can determine the number of salads he can make using division:

Number of salads = Total tomatoes (cups) / Tomatoes per salad (cups)

Number of salads = 5 cups / 1 cup/salad

Therefore, Karl can make 5 salads using 5 cups of tomatoes.

A multiplication equation can be used to express the relationship between the number of salads, the number of tomatoes per salad, and the total number of tomatoes:

Total tomatoes (cups) = Number of salads × Tomatoes per salad (cups)

5 cups = 5 salads × 1 cup/salad

Both equations demonstrate the same relationship between the number of salads, the number of tomatoes per salad, and the total number of tomatoes.

S = 2lw + 2wh + 2lh; solve for l

Answers

Answer:

l = (S - 2wh)/(2w + 2h)

Step-by-step explanation:

S = 2lw + 2wh + 2hl

S - 2wh = 2lw + 2hl

S - 2wh = l (2w + 2h)

(S - 2wh)/(2w + 2h) = l

The equation S = 2lw + 2wh + 2lh the value of l is given by l = S / (2w + 2h + 2wh)

To solve for l in the equation S = 2lw + 2wh + 2lh, we'll isolate l on one side of the equation. Here are the steps to do that:

Step 1: Start with the given equation:

S = 2lw + 2wh + 2lh

Step 2: Factor out l from the terms that contain it:

S = l( 2w + 2h + 2wh )

Step 3: Divide both sides of the equation by (2w + 2h + 2wh) to solve for l:

S / ( 2w + 2h + 2wh ) = l

So, the value of l is given by:

l = S / ( 2w + 2h + 2wh )

To know more about equation click here :

https://brainly.com/question/29050831

#SPJ2

HELP! PLEASE SHOW WORK.

Answers

Answer:

2⅖

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion:

? [parts of the necklace]

__ = __

⅓ 1 [hours]

Divide four-fifths by one-third to get 2.

I am joyous to assist you anytime.

** ⅓ hour = 20 minutes

Diego Rollins is paid $10.20 an hour for a regular 40-hour week at the
driving range. His overtime rate is 15 times his regular hourly rate.
This week he worked his regular 40 hours plus 8 hours of overtime.
Vhat is Diego's total pay?

Answers

Answer:

$1632

Step-by-step explanation:

Hourly pay for Diego = $10.20

Weekly hours = 40 Hours

Basic earning = 10.20 × 40 = $408

Overtime pay = 15 × Hourly rate = 15 × 10.20 = $153

Total overtime = 8 hours

Overtime earning = 153 × 8 = 1224

Total earning for the week = 408 + 1224 = $1632

A crayon company makes 87,491 blue crayons, 36,262 red crayons, and 25,063 gray crayons. how many more blue crayons are made than red and gray crayons combined?

Answers

Answer:

26 166  

Step-by-step explanation:

                        Blue =                   87 491

                         Red = 36 262

                     Green = 25 063                  

        -(Red + green) =                 - 61 325

Blue - (red + green) =                   26 166

The company makes 26 166 more blue crayons than red and green combines.

The height of a cone is twice the radius of its base. What expression represents the volume of the cone, in cubic units?

A)2/3πx^3
B) 4/3πx^2
C) 2πx^3
D) 4πx^3

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

The general formula for the volume of a right cone is as follows (also see attached):

V = (1/3) π r² h; where r = radius of base and h = height

In this case, it is given that r = x

also given :

height = 2 (base radius)

or

h = 2x.

Hence the formula becomes:

V = (1/3) π r² h

V = (1/3) π x² (2x)

V = (2/3) π x³  (answer A)

Yep I agree I think the answer is A


[tex] \sqrt[3]{216} [/tex]

Answers

reduce the index of the radical and exponent with 3, rhen you get your answer, 6

The numbers of calories per serving for various snakes foods are listed below.
Corn chips: 230 calories
Popcorn: 25 calories
Potato chips: 115 calories
Pretzels: 62 calories
What is the mean number of calories per serving for these foods?
A.) 88.5 cal.
B.)108 cal.
C.)230 cal.
D.)432 cal.

Answers

Answer:

B. 108 calories

Step-by-step explanation:

The mean number of a data set is

[tex]\text{Mean}=\dfrac{\text{The sum of all calories in products}}{\text{The number of products}}[/tex]

Corn chips: 230 calories

Popcorn: 25 calories

Potato chips: 115 calories

Pretzels: 62 calories

Thus,

The sum of all calories [tex]=230+25+115+62=432[/tex]

The number of productrs = 4

The mean number of calories [tex]=\dfrac{432}{4}=108[/tex]

Patty needs a total of $80 to buy a bicycle. She has already saved $35. If she saves $10 a week from her earnings, what is the least number of weeks she must work to have enough money to buy the bicycle?
F.3
G.4
H.5
J.8

Answers

Answer:

h

Step-by-step explanation:

80-35=45

4days x10=40

leaving 5 dollars left so u need another week to save 5 dollars more

in total of 5 weeks

The answer is She has to work at least for 4.5 to be able to buy the bicycle i.e x≥4.5

What is the unitary method?

The unitary method is a method in which you find the value of a unit and then the value of a required number of units.

Given here: price of the bicycle is $80 and she has $35 in hand

If she earns $10 in a week then let x weeks be the minimum number of weeks she has to work then we have

x= 45/10

  =4.5 weeks

Hence, She has to work at least for 4.5 to be able to buy the bicycle

Learn more about the unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ5

If n represents a number then write an expression for a number that’s twice than n

Answers

Final answer:

An expression for a number that's twice another number represented by n is written as 2n.

Explanation:

If n represents a number, then the expression for a number that's twice n can be written as 2n. This stems from the definition that multiplying a number by 2 effectively doubles it. To better understand this concept, consider the next statement, N=N*2, which tells us that the new value of N is twice the original value. So, if we substitute N with n, we can express a number that's twice n as 2n.

Solve the inequality

1≥−y4
Question 18 options:

a)

{y | y≥−4}

b)

{y | y≤3}

c)

{y | y≤−4}

d)

{y∣∣y≥−14}

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1≥−y4    

multiply by : -1         -1 ≤ 4y   means : 4y ≥  -1

divid by 4 : y ≥  -1/4    answer : d

what is equivalent to the square root of -98

Answers

Answer:

7√2 i

Step-by-step explanation:

√(-98)

=√{(-1) .98}

=√(-1 . 2 . 7²)

=√-1 .√2 . √7²

= i . √2 . 7         [∵√-1 = i ]

=7√2 i

Answer:

[tex]\large\boxed{\sqrt{-98}=7\sqrt2\ i}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\sqrt{-98}=\sqrt{(-1)(49)(2)}\qquad\text{use}\ \sqrt{ab}=\sqrt{a}\cdot\sqrt{b}\\\\=\sqrt{-1}\cdot\sqrt{49}\cdot\sqrt2\qquad\text{use}\ \sqrt{-1}=i\ -\text{an imaginary unit}\\\\=i\cdot7\cdot\sqrt2\qquad\sqrt{49}=7\ \text{because}\ 7^2=49\\\\=7\sqrt2\ i[/tex]

Find the distance between P(2, 8) and Q(5, 3).

Answers

Answer:

The distance (d) between two points (x1,y1) and (x2,y2) is given by the formula

d = √  ((X2-X1)2+(Y2-Y1)2)

d = √ (5-2)2+(3-8)2

d = √ ((3)2+(-5)2)

d = √ (9+25)

d = √ 34

The distance between the points is 5.8309518948453

The midpoint of two points is given by the formula

Midpoint= ((X1+X2)/2,(Y1+Y2)/2)

Find the x value of the midpoint

Xm=(X1+X2)/2

Xm=(2+5)/2=3.5

Find the Y value of the midpoint

Ym=(Y1+Y2)/2

Ym=(8+3)/2=5.5

The midpoint is: (3.5,5.5)

Graphing the two points, midpoint and distance

P1 (2,8)

P2 (5,3)

Midpoint (3.5,5.5)

The length of the black line is the distance between the points (5.8309518948453)

Find the slope of the line connecting the two points

Slope =  (Y2-Y1)  =  (3-8)  =  (-5)  = -1.66666666666667

(X2-X1) (5-2) (3)

Find the equation of the line passing through the two points

The general equation for a straight line is

y = mx + b

Where m represents the slope of the line which we found in the previous step to be -1.66666666666667

y = -1.67x + b

We substitute x and y for the values from one of our points (2,8)

8 = -1.67×2 + b

8 = -3.33 + b

8--3.33 = b

11.33 = b

Knowing both b and m, we can contruct the equation of the line

y= -1.67x+ 11.33

X and Y intercepts

The x-intercept is a point on the graph where y is zero

Using the equation we found in the previous step and substituting zero for y

y= -1.67x+ 11.33

0= -1.67x+ 11.33

1.67x= 11.33

x= 11.33/1.67 = 6.80

The x intercept for this straight line is 6.80

The y-intercept is a point on the graph where x is zero

Using the equation we found in the previous step and substituting zero for x

y= -1.67×0+ 11.33

y= 11.33

The y intercept for this straight line is 6.80

References

refernce image showing the distance between two points on the xy plane

Step-by-step explanation:

The distance between the two points will be √34. The correct option is c

What is coordinate geometry?

A coordinate plane is a 2D plane that is formed by the intersection of two perpendicular lines known as the x-axis and y-axis. A coordinate system in geometry is a method for determining the positions of the points by using one or more numbers or coordinates.

The distance (d) between two points (x₁,y₁) and (x₂,y₂) is given by the formula:-

d = √  ((X₂-X₁)²+(Y₂-Y₁)²)

d = √ (5-2)²+(3-8)²

d = √ ((3)²+(-5)²)

d = √ (9+25)

d = √ 34

Therefore, the distance between the two points will be √34. The correct option is c

To know more about Coordinate geometry follow

brainly.com/question/18269861

#SPJ6

Which equation is equivalent to Vx+11 = 15?
x + 11 = 225
x + 121 = 225
x = 15+11
x = 15-11

Answers

The equation which is equivalent to √x + 11 = 15 is: C. √x = 15 - 11.

Given the following equation:

√x + 11 = 15.

To evaluate the given mathematical equation:

How to evaluate an equation.

In this exercise, you're required to evaluate the given mathematical equation. Thus, we would make x the subject of formula in the equation and then simplify as follows:

√x = 15 - 11 (equivalent)

√x = 4

Taking the square of both sides, we have:

x = 4²

x = 16.

Read more on equations here: brainly.com/question/13170908

When measuring the length a and the width b of a rectangle, it was found that 5.4< a< 5.5 and 3.6< b< 3.7 (in centimeters). Find the possible values of: the perimeter of the rectangle

Answers

Answer:

The possible values of the perimeter of the rectangle is between 18 and

18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- The perimeter of any quadrilateral is the sum of the length of its

  four sides

- The rectangle is a quadrilateral with each two opposite sides are

  equal in lengths, then its perimeter = 2l + 2w, where l, w are its

  length and width

∵ The the length of the rectangle is a

∵ 5.4 < a < 5.5 cm

∵ The perimeter of the rectangle = 2a + 2b

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 5.4 × 2 < a × 2 < 5.5 × 2

10.8 < 2a < 11 ⇒ (1)

∵ The width of the rectangle is b

∵ 3.6 < b < 3.7 cm

- Lets multiply the inequality by 2

∴ 3.6 × 2 < b × 2 < 3.7 × 2

7.2 < 2b < 7.4 ⇒ (2)

- Add inequalities (1) and (2)

∵     10.8 < 2a < 11

  +   7.2 < 2b < 7.4

∴  18 < 2a + 2b < 18.4

∵ 2a + 2b represents the perimeter of the rectangle

∴ The possible values of the perimeter of the rectangle is between

  18 and 18.4 cm ⇒ [18 < perimeter of rectangle < 18.4] cm

The local football team won the championship several years ago, and since then, ticket
prices have been increasing $4 per year. The year they won the championship, tickets were
$20. Write an explicit formula for a sequence that will model ticket prices. What will the ticket
price be 10 years after that championship year?

Answers

Answer:

60$

Step-by-step explanation:

if 4$ is per year 20 ÷4 is 5, 5 years have passed and if 10 uears after the champion ship it will be 60 because 4 × 10 is 40 plus the 5 years since it was 20 therefore 20+40 =60

Final answer:

The explicit formula for the ticket price after n years is T(n) = 20 + 4n. Plugging in 10 for n, we find that the price 10 years after the championship will be $60.

Explanation:

The question asks us to create an explicit formula to model the increasing price of football tickets after the local team won a championship. If tickets were originally $20 and the price increases by $4 each year, we can use the formula T(n) = 20 + 4n to represent the price of football tickets after n years.

For 10 years after the championship year, we plug 10 into our equation for n: T(10) = 20 + (4 \times 10) = 20 + 40 = $60. Thus, the ticket price will be $60, 10 years after the championship year.

Lainey bought a set of 20 markers for $6

Answers

Final answer:

To find the unit price of markers in a set, divide the total cost by the number of markers to find that each marker costs $0.30 when 20 are purchased for $6.

Explanation:

Lainey's purchase of a set of 20 markers for $6 can be used to illustrate a simple mathematical concept known as unit price, which is the cost per individual item when items are sold in a set or batch. To calculate the unit price, you divide the total cost by the number of items in the set. Here's how you can do this calculation:

Determine the total cost of the set of markers, which is $6.

Count the number of markers in the set, which is 20.

Divide the total cost by the number of markers to find the unit price: $6 ÷ 20 = $0.30 per marker.

Therefore, the cost of each individual marker from the set is $0.30. Starting small, such as with markers, pencils, sharpeners, and erasers, and gradually adding other items like construction paper or magnets, are good practices in both purchasing supplies and understanding incremental costs in financial literacy.

What is the multiplication inverse of 1/4 A. 1.8
B. 1/2
C. 4
D 8/1​

Answers

The inverse of 1/4 is 4.

Choice C

I also need some help on this part of the geometry homework.please help me if you can.​

Answers

Answer:

They are mirrored

Step-by-step explanation:

When you cut it in half horizontally you can see both sides are mirrored so the  lines have the same length

The subject of the formula below is y.
y = x + a-b
Rearrange the formula to make x the subject.
Pls help

Answers

Answer:

x = y + b - a

Step-by-step explanation:

Given

y = x + a - b ( add b to both sides )

y + b = x + a ( isolate x by subtracting a from both sides )

y + b - a = x

Given that P = (5, 8) and Q = (6, 9), find the component form and magnitude of vector PQ.

<-1, -1>, square root of two
<1, 1>, square root of two
<1, 1>, 2
<-1, -1>, 2

Answers

Answer:

<1 ,1>..., square root of two

Step-by-step explanation:

Component of vector PQ...,

; Q - P...where you subtract the x coordinate of Q by the x coordinate of P and the same for the y coordinate

; <(6-5),(9-8)>

; < 1,1 >

And the magnitude of PQ...,

;square root of( 1^2 + 1^2 )

;square root of 2

Final answer:

The component form of vector PQ is <1, 1>, and the magnitude is the square root of 2, thus the correct answer is <1, 1>, square root of 2.

Explanation:

To find the component form and magnitude of vector PQ, we calculate the difference in the x-coordinates and the y-coordinates of points P and Q. The component form of a vector is obtained by subtracting the coordinates of the initial point from the coordinates of the terminal point. In this case, the initial point is P(5, 8) and the terminal point is Q(6, 9).

The component form of vector PQ is therefore:

Vector PQ = (Qx - Px, Qy - Py)

Vector PQ = (6 - 5, 9 - 8)

Vector PQ = <1, 1>

Next, to find the magnitude of vector PQ, we use the Pythagorean theorem, which is the square root of the sum of the squares of the components:

Magnitude of PQ = √(1^2 + 1^2)

Magnitude of PQ = √(2)

Magnitude of PQ = √2

Therefore, the correct answer is <1, 1>, √2.

Which graph of ordered pairs shows a proportional relationship?

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Graph C of ordered pairs shows a proportional relationship.

What is a proportional relationship?

Proportional relationships are relationships between two variables where their ratios are equivalent. Another way to think about them is that, in a proportional relationship, one variable is always a constant value time the other.

What is a proportional relationship on a graph?

A proportional relationship is one where there is multiplying or dividing between the two numbers. A linear relationship can be a proportional one (for example y=3x is proportional), but usually, a linear equation has a proportional component plus some constant number (for example y=3x +4).

Learn more about the proportional relationship here https://brainly.com/question/12242745

#SPJ2

What is n? -4n - 5 = -3n + 4

Answers

Move n terms on one side and other terms on the other side. Note that by moving we are essentially subtracting and adding to both sides so the prefix of a term changes from - to + or from + to -.

[tex]

-4n-5=-3n+4 \\

-4n+3n=4+5 \\

-n=9 \\

n=-9

[/tex]

Hope this helps.

points -3,2 rotated 90 clockwise

its a maze i need help o thank u

Answers

Answer:

(2,3)

Step-by-step explanation:

Rotation through 90 clockwise gives the expression

( x , y )___ ( y ,- x )

so when you put the points -3 ,2 in the relation , it becomes

( -3 , 2 ) ___ ( 2, - -3 )

= ( x, y ) __ ( 2, 3 ). meaning when you rotate -3,2 through 90 clockwise you will get the image ( 2 ,3 )

Write an equation of the line that passes through (−3,7) and is perpendicular to the line y=−2x−5.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

an equation is : Use the point-slope formula.

y - y_1 = m(x - x_1)    ;  m : the slope   when : x_1 = -3   and  y_1  = 7

- 2 ×m = - 1  because this line is perpendicular to the line y= -2x-5 when the slope is  -2

so : m= 1/2

an equation is : y - 7 =(1/2)(x+3)  

Answer:

The desired equation is

y = (1/2)x + 17/2

Step-by-step explanation:

The slope of the perpendicular line is the negative reciprocal of -2:  m = 1/2.

Start with y = mx + b.

Substituting 7 for y, 1/2 for m and -3 for x, we get:

                7 = (1/2)(-3) + b.  Then 7 = -3/2 + b, so that b = 17/2.

The desired equation is

y = (1/2)x + 17/2

Marco has a piece of wood that measures 9 x 1/10 + 6 x 1/100 + 4 x 1/1000 how can this measurement be written as a decimal? you miss ONE DAY OF SCHOOL

Answers

Answer:

The decimal number is 0.964

Step-by-step explanation:

we have

[tex]9(\frac{1}{10})+ 6(\frac{1}{100})+4(\frac{1}{1,000})[/tex]

step 1

Multiply each fraction by the whole number

[tex](\frac{9}{10})+ (\frac{6}{100})+(\frac{4}{1,000})[/tex]

step 2

Convert each fraction in a decimal number

Remember

Move the decimal point to the left as many places as there are zeros in the factor.

Move the decimal point one step to the left (10 has one zero).

Move the decimal point two steps to the left (100 has two zeros)

Move the decimal point three steps to the left (1000 has three zeros)

[tex]0.9+0.06+0.004[/tex]

step 3

Adds the number

[tex]0.964[/tex]

5(b+6)=18
solve this, please...!

Answers

Answer:

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

5(b + 6) = 18 ← distribute left side

5b + 30 = 18 ( subtract 30 from both sides )

5b = - 12 ( divide both sides by 5 )

b = - [tex]\frac{12}{5}[/tex] = - 2.4

Good evening

_______

Answer:

b= -12/5

_______________

Step-by-step explanation:

5(b+6)=18

5b+30=18

5b=18-30

5b=-12

b= -12/5.

:)

A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?

Answers

$.40

$3.18 / 8 ounces = $.3975 = $.40 per ounce

Does this table represent a function? Why or why not?
I need help ASAP

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

A function has ONE x value and ONE y value.

-2 (5) + 4 help plzzz

Answers

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

-2 * 5 = -10

-10 + 4 = -6

Answer is -6

-2(5)+4

You multiply '-2' to '(5)' which equals to '-10' then you add '4' and the correct answer is '-14'

Hope this helped, my dude

Other Questions
Need help with this ready to eat foods includes In recent years, there has been controversy among biologists about whether Neanderthals should be placed within the same species as modern humans or into a separate species of their own. Most DNA sequence data analyzed at this point indicated that there was probably little or no gene flow between Neanderthals and Homo sapiens. Which species concept is most applicable in this example? Jennifer decided that Governor Bentley would not get her vote for his re-election until he provided some clarification on whathis plans were for the state highway system.Which sentence, if placed after this sentence, would provide the most coherence?08Governor Bentley spoke on a wide variety of pressing and crucial issuesfacing the state.One of Governor Bentley's most passionate projects is wildlife and pineforest preservationUnfortunately, Governor Bentley never provided any clarification aboutthat vital state issue.Governor Bentley won his first election in a landslide, barely spending anymoney on publicityPs able Page ScrollingThe Invisible ManRead the passage on the left to answer the following questions: gizmos student exploration density laboratory How can you tell if a crown is made of solid gold? What is the theme of a play?A. the sequence of events as they occur in a playB. the comment the play makes on a topicC. the conflict between the play's charactersD. the chronological sequence of events in a play Which of the following is Not a symptom of a strong emotions A) impulsiveness B) Hostility C)BlinderssD) Distraction The US Constitution has 7 articles and 27 amendments, Frances constitution has 92 articles, and Chinas has 243 sections. What are the benefits of having a shorter written constitution? Why didnt the leaders of the United States opt to simply revise or improve the Articles of Confederation in 1787?Great Britain had recognized the weakness of the United States under the Articles of Confederation and was planning to attack and conquer the country.The citizens of every state signed petitions demanding that their leaders scrap the Articles of Confederation and create a new plan of government.They accepted that the country needed a stronger central government than the one created by the Articles of Confederation could provide.The Articles of Confederation had always been envisioned as a temporary document, not a long-term plan for the countrys government. Cells of plants and animals have _____________.a. central vacuole and mitochondriab. cell membrane and cell wallc. chromosomes and chloroplastsd. nucleus and DNA In the game of billiards called 14.1, players lose points if they receive penalties. Find the difference in the scores of the winner with 50 points and the opponent with 17 points. Which pairs of triangles can be shown to be congruent using rigid motions?Select Congruent or Not Congruent for each pair of triangles.CongruentNot CongruentABC and DEFABC and JKLABC and QRSJKL and DEFJKL and QRSQRS and DEF A bicyclist starts from rest and accelerates at a rate of 2.3 m/s^2 until it reaches a speed of 23 m/s. It then slows down at a constant rate of 1.0 m/s^2 until it stops. How much time elapses from start to stop? We assume an answer in seconds Which of the following statements is correct? rev: 05_15_2018 Multiple Choice Both perfectly competitive and monopolistic firms are price takers. A perfectly competitive firm is a price taker, while a pure monopoly is a price maker. Both perfectly competitive and monopolistic firms are price makers. A perfectly competitive firm is a price maker, while a pure monopoly is a price taker. (15+70-5 2) divided by (36-6) A hospital claims that the proportion, p, of full-term babies born in their hospital that weigh more than 7 pounds is 36%. In a random sample of 170 babies born in this hospital, 56 weighed over 7 pounds. Is there enough evidence to reject the hospital's claim at the level of significance? Which short-term outcome would underage drinkers most likely to experience?kidney failurecirrhosis of the riverheadachesheart disase High transaction costs will tend to a. reduce the number of mutually beneficial exchanges. b. lead to more specialization in accordance with the law of comparative advantage. c. increase the total gains from trade. d. increase the number of mutually beneficial exchanges. Rewrite the following statements in if then form a) Catching the 8:05 bus is a sufficient condition for my being on time for work b) Being divisible by 3 is a necessary condition for this number to be divisible by 9 o) The Cubs will win the pennant only if they win tomorrow's game. Find the molar concentration of sulfuric acid in a 20.0 wt% solution of sulfuric acid in water (SG=1.13). Who were the 2 couriers for the French-Canadian government that became Buck's masters? a. Benjamin and Jerry c. Perrault and Francois b. Dave and Miller d. Pierre and