The length of a rectangle is 4 cm longer than the width. if the perimeter of the rectangle is 20 centimeters, what is the area of the rectangle?
A rectangle is 25 inches long and 13 inches wide. What is the area of the rectangle?
Answer:
GUYS HE MEANT 2/5 AND 1/3
Step-by-step explanation:
THE REAL ANSWER IS 2/15
Area of rectangle is given by:
where
A is the area of rectangle
l is the length of the rectangle
w is the width of the rectangle
As per the statement:
a rectangle is 2/5 inches long and 1/3 in wide
⇒
and inches
then using area formula we have;
Simplify:
inches square.
Therefore, the area of rectangle is square inches.
factor the equation.
–13.5a + 34.12b + 65.5a – 32.5b – 35.8a
A.
32.5a + 20.47b
B.
16.2a + 1.62b
C.
–18.7a – 26b
D.
1.62a + 16.2b
Answer:
the answer is C
Step-by-step explanation:
Answer:
The Answer is not C
Step-by-step explanation:
if you simplify your problem, it should not come out as C. if so, you did it wrong.
Please help! what is y+7=-1/7(x+4) in slope intercept form?
Jessica paid $13.24 for a 3.41-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $18.99 for a 4.96-pound bag at another store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.
Answer: 1st answer is 3.88 lastly the 2nd is 3.83
Step-by-step explanation:
The bag with price $18.99 for a 4.96-pound bag is best to buy.
What is Unitary Method?The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units.
for example, Let's say Ram spends 36 Rs. for a dozen (12) bananas.
12 bananas will set you back 36 Rs. 1 banana costs 36 x 12 = 3 Rupees.
As a result, one banana costs three rupees. Let's say we need to calculate the price of 15 bananas.
This may be done as follows: 15 bananas cost 3 rupees each; 15 units cost 45 rupees.
Given:
Jessica paid $13.24 for a 3.41-pound bag of shrimp at one store.
So, Jessica paid for one pound of shrimp = 13.24/ 3.41
= $3.88
= $3.9
and, he paid $18.99 for a 4.96-pound bag at another store.
So, she paid for one pound = 18.99/4.96
= $3.8286
= $3.8
Hence, the bag with price $18.99 for a 4.96-pound bag is best to buy.
Learn more about unitary method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ2
What is an equation of a line that is perpendiculauation is 2y=3x-10 and passes through -6,1?
Francis have 5 more dollars than Julia together they have at most $45 let X represent the amount of money francis has. Which inequality can be used to find the possible amounts of money that francis has?
helpppppppppppppppppppppppppp
The math test scores of Mrs. Hunter's class are shown below.48, 56, 68, 72, 72, 78, 78, 80, 82, 84, 88, 88, 88, 90, 94, 98, 100 What is the range of the scores?
A survey determined that 7/18 of the seventh grade students at Mills Middle School preferred round chocolate candies to hard candy. When Jennifer duplicated the survey, 1/9 of the students changed their preference from chocolate candy to hard candy.
What fraction of the students in the second survey preferred round chocolate candy?
A. 8/27
B. 7/162
C. 5/ 18
D. 1/2
Answer:
The correct answer is C) 5/18
Step-by-step explanation:
In order to find this answer, you need to take the fraction that answered it on the first try and subtract the number that changed their mind.
7/18 - 1/9
In order to complete this operation, you need to give them common denominators.
7/18 - 2/18 = 5/18
What is the length of the side of a cube that has a surface area of 864 in2
A.11in
B.12in
C.13in
D.14in
If the typical balance on Lucy's credit card is $650 and the interest rate (APR) on her credit card is 18%, how much in interest would you expect Lucy to be charged in a typical month?
General Idea:
[tex] Amount \; Charged \; in \; a \; Month \; = \; Monthly \; Interest \; Rate \; \times Typical \; Creditcard\; Balance\\ \\ [/tex]
[tex] Amount \; Charged \; in\; a\; month =\frac{18\%}{12} \times 650 \; = 0.015\times650=9.75 [/tex]
Conclusion:
Amount of interest that Lucy to be charged in a typical month is $9.75
Which pair of measurements is not equivalent?
450 mm, 4.5 m
250 cm, 2.5 m
4 km, 4,000 m
1.2 cm, 12 mm
Final answer:
The pair of measurements that is not equivalent is 450 mm and 4.5 m.
Explanation:
When comparing pairs of measurements, it's important to convert them to the same unit before making a comparison. Let's examine the pairs to determine which one is not equivalent:
450 mm is convertible to meters by dividing by 1000, as there are 1000 millimeters in a meter, giving us 0.45 m. This is not equal to 4.5 m.250 cm is convertible to meters by dividing by 100, since there are 100 centimeters in a meter, resulting in 2.5 m. Hence, 250 cm and 2.5 m are equivalent.4 km converts to meters by multiplying by 1000, as there are 1000 meters in a kilometer, resulting in 4000 m. Therefore, 4 km and 4000 m are equivalent.1.2 cm is convertible to millimeters by multiplying by 10, as there are 10 millimeters in a centimeter, giving us 12 mm. So, 1.2 cm and 12 mm are equivalent.The non-equivalent pair is 450 mm and 4.5 m. All other pairs are equivalent after conversion.
Tabitha is trying to find the equation of a line perpendicular to y = 1 over 2 x − 5 in slope-intercept form that passes through the point (2, −7). Which of the following equations will she use?
Answer:
[tex]y=-2x-3[/tex]
Step-by-step explanation:
we know that
If two lines are perpendicular
then
the product of their slopes is equal to minus one
so
[tex]m1*m2=-1[/tex]
Step 1
Find the slope of the given line
we have
[tex]y=\frac{1}{2}x-5[/tex]
the slope of the given line is equal to
[tex]m1=\frac{1}{2}[/tex]
Step 2
Find the slope of the line perpendicular to the given line
[tex]\frac{1}{2}*m2=-1[/tex]
[tex]m2=-2[/tex]
Step 3
Find the equation of the line into slope intercept form
[tex]y=mx+b[/tex]
we have
[tex]m=-2[/tex]
[tex]point(2,-7)[/tex]
substitute and solve for b
[tex]-7=-2*(2)+b[/tex]
[tex]-7=-4+b[/tex]
[tex]b=-7+4=-3[/tex]
The equation of the line is equal to
[tex]y=-2x-3[/tex]
36 years old. His son is 8 years old. In how many years will Bruce be three times as old as his son?
According to the above graph, which industry will have 25% more growth than health services over the period from 2000 to 2010?
Industry which will have 25% more growth than health services over the period from 2000 to 2010 is Computer and data processing.
What is data?In computing, data is information that has been translated into a form that is efficient for movement or processing.
Given that, a graph titled top 10 Industries with Fastest Growth and Salary Employment 2000 to 2010.
Here,
Health services, 57;
Personnel supply services, 49;
Warehousing and storage, 45;
Water and sanitation, 45;
Computer and data processing, 86;
Management and public relations, 42;
Cable television services, 51;
Residential care, 64;
Business services, 43;
Equipment rental and leasing, 42.
So, according to the given data the highest record is given by computer and data processing.
Therefore, industry which will have 25% more growth than health services over the period from 2000 to 2010 is Computer and data processing.
Learn more about data here:
brainly.com/question/15403824
#SPJ3
"Your question is incomplete, probably the complete question/missing part is:"
A graph titled Top 10 Industries with Fastest Growth and Salary Employment 2000 to 2010 showing percent change for the following: health services, 57; personnel supply services, 49; warehousing and storage, 45; water and sanitation, 45; computer and data processing, 86; management and public relations, 42; cable television services, 51; residential care, 64; business services, 43; equipment rental and leasing, 42.
According to the above graph, which industry will have 25% more growth than health services over the period from 2000 to 2010?
A. Equipment rental and leasing
B. Residential care
C. Computer and data processing
D. None of these
A reporter for the local news station wants to know how the citizens of the area feel about the current gas prices. The reporter decides to gather this information by conducting a survey at the local golf course.
Part A
Determine if the chosen sample is random or not random for the population and give and explanation why.
Part B
Come up with two different ways a random sample could be collected for this population.
Is this tangent to the circle?
Mister Stein is pushin 2.25 lb of meat that cost $2.80 per pound how much change should Mr Stein receive if he gives the cashier 20.00$
Answer:
13.7 and dang dude is really pushin big P
Step-by-step explanation:
A garden has four sides that are all the same length. Each side measures x+4 units. The garden's perimeter is 112 units. What is the value of x? Enter your answer in the box.
Answer: x=24 :)
Step-by-step explanation:
Which expression is not equivalent to 3x – 2?
A. x + x – 1 – 1 + x
B. 2x + 2 + x
C. 3 – x + 2x – 5 + 2x
D. 4x – 4 – x + 2
The expression which is not equivalent to the given expression is 2x + 2 + x. Hence, option B is correct.
What is an expression?If a mathematical operation includes at least two words that are connected by an operator and either comprise numbers, variables, or both, it is referred to as an expression.
The operations with reflection coefficients include adding, subtracting, multiplying, and dividing. In order to include terms into an expression, a mathematical operation like reduction, addition, multiplication, or division is used.
As per the given information in the question,
The given expression is,
3x - 2
Now, one by one check with given options,
A. x + x - 1 - 1 + x = 3x - 2, So, it is correct.
B. 2x + 2 + x = 3x + 2, So, it is incorrect.
C. 3 - x + 2x - 5 + 2x = 3x + 2, So, it is correct
D. 4x - 4 - x + 2 = 3x + 2, So, it is correct.
To know more about Expression:
https://brainly.com/question/14083225
#SPJ2
b
just got it right on edge
What are the domain and range of the function f(x)=1/4(x^3+6x^2+5x-4)
Answer:
Domain and Range of f(x) is all real numbers i.e [tex](-\infty, \infty)[/tex]
Option 4 is correct.
Step-by-step explanation:
Given the function
[tex]f(x)=\frac{1}{4}(x^3+6x^2+5x-4) [/tex]
we have to find domain and range of the above function.
The domain of a function is the complete set of possible values of the independent variable i.e of x. The denominator function can't be equals to 0 when taking the values of x.
[tex]f(x)=\frac{1}{4}(x^3+6x^2+5x-4) [/tex]
Here the function defines at each and every value of x therefore
Domain of f(x) is all real numbers i.e [tex](-\infty, \infty)[/tex]
The range of a function is the complete set of all resulting values of the dependent variable i.e of y, after substituting the values of the domain.
Range of f(x) is all real numbers i.e [tex](-\infty, \infty)[/tex]
Option 4 is correct.
Answer:
d all infinities
Step-by-step explanation:
Car = V-8 sedan
Years driven = first and second
Miles driven = 15,000 miles the first year and 12,000 the second
In dollars and cents, the total projected gas and oil cost for two years would be $
Answer:
In dollars and cents, the total projected cost of gas and oil for two years would be $ 756.00
Step-by-step explanation:
Hello! Let's solve this!
First we will calculate per year how much is spent.
First year:
15000 * 0.028 = 420.00
Second year:
12000 * 0.028 = 336.00
The total cost in the two years is the sum of both:
420.00 + 336.00 = 756.00
In dollars and cents, the total projected cost of gas and oil for two years would be $ 756.00
The cost of a single ticket depends on the number of tickets, t, purchased in a group, as represented by the function C(t).
C(t) = $18.50 1 <_t < 12
$16.00 12<_t < 20
$14.50 20<_t
What is the total cost for 20 tickets?
A.)$14.50
B.)$16.00
C.)$290.00
D.)$320.00
Answer:
C. $290
Step-by-step explanation:
We see that,
The cost of the single ticket is given by,
[tex]C(t) =\left\{\begin{matrix} 18.50, &1\leq t\leq 12 \\ 16.00, & 12\leq t\leq 20\\ 14.50, & 20\leq t\end{matrix}\right.[/tex],
where t = number of tickets.
As, we have,
When t = 20, the value of C(t) is $14.50.
That is, the cost of 20 tickets = 20 × 14.50 = $290.
Thus, the total cost of 20 tickets is $290.
write fifty-seven and one hundred forty-two thousandths in standard form.
Fifty-seven and one hundred forty-two thousandths in standard form is 57.142, which is the conventionally written numeric form without placeholder zeroes.
The number fifty-seven and one hundred forty-two thousandths in standard form is written as 57.142. The standard form of writing numbers is also known as conventional notation, which means writing out the number as it is normally seen and used. To convert a number into standard form, you place the decimal point after the last non-zero digit and write out the number without any placeholder zeroes.
please help with another math question
Which of the following terminating decimals is equivalent to -1 3/4
?
Answer:
→ The decimal expansion of rational number is either terminating or non terminating repeating.
→If the denominator of rational number is of the form [tex]2^a \text{or} 5^b \text{or} 2^a \times 5^b [/tex] , then the decimal terminates.
[tex]\rightarrow -1 \frac{3}{4}=\frac{-7}{4}\\\\=-1.75[/tex]
Alina has one-quarter of a dollar for parking money. Which amount is equivalent to her parking money?
Match the reasons with the statements in the proof.
Given: a | | b, m 2 = m 3
Prove: m 1 = m 3
1. a||b, m∠2 = m∠3
Given
2. m∠1 = m∠2
Substitution
3. m∠1 = m∠3
If lines are ||, corresponding angles are equal.
The correct matching of the statement and reasons in the proof given goes thus:
a | | b - - - - - - - - - - GIVEN m∠1 = m∠2 - - - - corresponding angles are equalm∠1 = m∠2 - - - - - SubstitutionThe first reason stated when starting a proof is 'GIVEN' as it has been stated in the question a | | b and m 1 = m 3
From the diagram, the traversal cuts the two parallel lines, creating a corresponding angle at m∠1 and m∠2
Since, we've been told that m1 = m3 in the initial statement, we assign the value of the angle m∠1 to m∠3 (substitution)
Hence, the proof.
Learn more :https://brainly.com/question/6076023