Step-by-step explanation:
[tex] \because \: {a}^{m} \times {a}^{n} = {a}^{m + n} \\ \\ \therefore \: {3}^{5} \times {3}^{2} = {3}^{5 + 3} = {3}^{8} = 6,561 \\ [/tex]
Solve: (3√8x - 2 )= 4
To solve this equation, first
_____both sides.
x =_____
Answer:
Add 2 to each side
x=1/2
Step-by-step explanation:
(3√8x - 2 )= 4
Add 2 to each side
(3√8x - 2 +2= 4+2
3√8x = 6
Divide each side by 3
3/3√8x = 6/3
√8x = 2
Square each side
(√8x)^2 = 2^2
8x = 4
Divide each side by8
8x/8 = 4/8
x = 1/2
Answer:
Cube is the correct answer
Step-by-step explanation:
i need help plz ASAP
Find the area of the shape shown below.
units?
Answer:28 units sq
Sorry forgot to divide by 2 on triangle 16+8+4=28
Step-by-step explanation:
The product of 6287×543 = 3,413,841 . What is the value of 628.7×5.43
Answer:
3,413.841
Step-by-step explanation:
you times 628.7 by 5.43 and then you get your answer
Answer:
3413.841
Step-by-step explanation:
In a poll of Mr. Briggs's math class, 67% of the students say that math is their favorite academic subject. The editor of the school paper is in the class, and he wants to write an article for the paper saying that math is the most popular subject at the school.
A. Explain why this is not a valid conclusion
B. Suggest a better method of determining what subject is most popular
Answer:
this would not not be a valid conclusion because only that class was included In the poll not the entire school. Another method to determine the most popular subject is to include every class(the entire school)in the poll
Answer:
1) biased sample
2) random sampling
Step-by-step explanation:
Since the results are based on feedback of students in only one class, it's not a good representative of the entire student body.
Also, since it's a math class there will be a bias.
Better method would be randomly selecting students from the entire school students list and take their feedback
What’s a multiplication problem that equals to -5
5*-1
-2.5*2
2.5*-2
-5*1
Answer:
-5*1
-1*5
2.5*-2
-2.5*2
Step-by-step explanation:
You had a bag of fruit snacks that you shared with 2 friends. Each of you got at most 6 fruit snacks. The inequality x divided by 3less than or equals6 models this situation. Solve the inequality to find the number of fruit snacks that were in the bag.
Final answer:
The inequality x / 3 ≤ 6 models the situation where a student shares a bag of fruit snacks equally with two friends and they each get at most 6 snacks. Solving the inequality, we find that there were at most 18 fruit snacks in the bag.
Explanation:
The inequality given for the scenario where the student shares fruit snacks with two friends is x / 3 ≤ 6. To solve this inequality, we multiply both sides of the inequality by 3 to isolate x on one side. This gives us x ≤ 18.
Therefore, the total number of fruit snacks that could have been in the bag is at most 18. This means if each person got exactly 6 fruit snacks, there would be 18 in the bag. But since the inequality allows for each person to have gotten at most 6 snacks, there could have been fewer than 18 snacks in the bag.
Find the value of k. The diagram is not to scale.
108
101
72
50
Answer:
108
Step-by-step explanation:
Keith wrote the expression shown to determine the cost in dollars.bor an upcoming
(127.50 - 23.50) + 3(86.50 +4)
Which expression is equivalent to the one Keith wrote?
F
107(90.50)
G 101(90.50)
H 104 + 3(90.50)
)
104 + 263.50
212
Answer:
104+3(90.5)
Step-by-step explanation:
(127.50+23.50)+3(86.50+4)
Let's take the bracket one after another
(127.50-23.50)
104.00
3(86.50+4)
3(90.50)
271.50
Back to the question
151.00+271.50
422.50
So the answer is 104+3(90.50)
Answer:
104+3(90.5)
Step-by-step explanation: becuz i said so
Find the value of x such that the data set has the given mean. 102, 119, 107, 115, 110, x; mean 117
To find the value of x that results in a mean of 117 for the data set, sum the known values, multiply the mean by the total number of data points, and solve the resulting equation. In this case, the value of x is 149.
Explanation:The question asks us to find the value of x so that the mean of the data set 102, 119, 107, 115, 110, and x is 117. To calculate the mean of a data set, you sum all the values and divide by the number of values.
First, we sum the known values: 102 + 119 + 107 + 115 + 110 = 553. Since the mean is given to be 117 and we have 6 values including x, the total sum of all the values should be 117 times 6, which is 702. Now we set up the equation to solve for x: 553 + x = 702.
To find x, subtract 553 from both sides of the equation:
553 + x - 553 = 702 - 553
x = 149
Therefore, the value of x that makes the mean of the data set 117 is 149.
The basic model of a particular car (2WD) with a power sunroof costs $29,115. When equipped with four-wheel drive (4WD) and a sunroof, the vehicle's price rose to
$31,105. The cost of the basic model with 4WD was $30,205. Find the basic price, the cost of 4wd and the cost of a sunroof
Answer:
Sunflower=$900
4WD=$1090
Step-by-step explanation:
Wheareas 2WD costs $29,115 but when converted to 4WD it costs $30,205 then it means the cost of 4WD will be $30205-29115=$1090
The total cost of converting 2WD to 4WD with inclusion of sunroof is $31,105
Therefore, the total cost of 4WD and sunroof will be $31105-$29115=$1990
To get the amount for sunroof, we deduct the total cost that includes 4WD and sunroof from $1090
Cost will be $1990-$1090=$900
If a triangle has angles 45 and 45 degrees, what is the measure of the third angle?
Answer:
90 or right angle
Step-by-step explanation:
Answer:
90
Step-by-step explanation:
A triangle has to have 180 degrees
so 180 - 90 = 90
In the diagram of circle O, mNQM 103 . If the measure of LP is 30 more than the measure of MN , then determine the measure of MN . Show how you arrived at your answer.
Answer:
The measure of arc MN is 88 degrees
Step-by-step explanation:
The complete question in the attached figure
we know that
The measure of the interior angle is the semi-sum of the arches that comprise it and its opposite
so
[tex]m\angle NQM=\frac{1}{2}(arc\ MN+arc\ LP)[/tex]
we have
[tex]m\angle NQM=103^o[/tex]
substitute
[tex]103^o=\frac{1}{2}(arc\ MN+arc\ LP)[/tex]
[tex]206^o=arc\ MN+arc\ LP[/tex] ----> equation A
Remember that
The measure of arc LP is 30 degrees more than the measure of arc MN
so
[tex]arc\ LP=arc\ MN+30^o[/tex] ----> equation B
substitute equation B in equation A
[tex]206^o=arc\ MN+arc\ MN+30^o[/tex]
[tex]2arc\ MN=206^o-30^o\\2arc\ MN=176^o\\arc\ MN=88^o[/tex]
The measure of MN is 88 degrees
Circle geometryFrom the diagram shown, the formula expressed below will be used to determine the measure of MN.
<NMQ = 1/2(arcLP + arcMN)
If the measure of LP is 30 degrees more than the measure of MN, then;
arcLP = 30 + arcMN
<NMQ = 1/2(30 + arcMN + arcMN)
2(103) = 30 + 2arcMN
206 - 30 = 2arcMN
arcMN = 88 degrees
Hence the measure of MN is 88 degrees
Learn more on circle geometry here: https://brainly.com/question/26594685
The composite solid was formed by joining a square pyramid and a rectangular prism. What is the surface area of the composite solid? A rectangular prism with a length of 10 feet, width of 10 feet, and height of 6 feet. A square pyramid with triangular sides with a height of 7 feet.
Answer:
The surface area of the composite solid = 480 square feet
Step-by-step explanation: Given that the rectangular prism is of length of 10 feet, width of 10 feet, and height of 6 feet.
A square pyramid with triangular sides with a height of 7 feet.
The base of the pyramid = width of the rectangular prism.
Pyramid base = 10 feet
A pyramid has 4 triangular faces
Area of a triangle = 1/2bh
Area = 1/2 × 10 ×7 = 35 square feet
Total surface area = 35 × 4 = 140
Rectangular prism has 6 faces
But we will be calculating for 5 faces
Total surface area = 2(10×6) + 2(10×6) + (10×10)
= 120 + 120 + 100
= 340
The surface area of the composite solid = pyramid surface + rectangular prism surface
= 140 + 340
= 480 square feet
I need help with every question I will give brainliest and everything if you do it thannkkkk uuuuu!
Answer: 1. 144
2. a
3. 790.05
4. 1.5
5. lenght width and height 4/5 = 24
Step-by-step explanation:
If a rectangle that is 13 feet long and 4.3 feet wide is tripled in size, what is the new rectangle’s area?
Final answer:
The new rectangle formed by tripling the size of the original 13 feet by 4.3 feet rectangle has an area of 503.1 square feet, which is nine times larger than the original area.
Explanation:
To understand the scaling of the area of a rectangle when its dimensions are tripled, we need to recognize that the area of a rectangle is calculated by multiplying its length by its width.
The original rectangle has a length of 13 feet and a width of 4.3 feet, thus the area can be found by multiplying these two dimensions: 13 feet × 4.3 feet = 55.9 square feet.
When we triple both the length and width to create a new rectangle, the new dimensions will be 13 feet × 3 = 39 feet (length) and 4.3 feet × 3 = 12.9 feet (width). To find the new area, simply multiply these new dimensions: 39 feet × 12.9 feet = 503.1 square feet.
Therefore, the area of the new rectangle is 503.1 square feet, which is nine times larger than the original area because the area is proportional to the square of the scaling factor (3² = 9).
ANSWER TODAY PLEASE AND THANK YOU. It is 2:08 pm here.
Answer:
Step-by-step explanation:
2 1/2; 4
5/2; 4
100/8
25/4
6 1/4
What is the mean number of games played?
.
. :
. . : :
4 5 6 7
Games
Answer:
5.5
Step-by-step explanation:
Mean means the sum of given variables divided by the numbers
So to calculate the mean,it will be
4+5+6+7/4
=22/4
Divide both by
= 11/2
We can actually Leave the answer as 11/2 or we can leave as a decimal form
5.5
So the final answer is 5.5
What is 0.9002 as a percent
Answer:
90% or 90.02%
Step-by-step explanation:
multiply by 100 to get it as a percent
Answer:
[tex]\huge\boxed{0.9002=90.02\%}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]p\%=\dfrac{p}{100}\to p=p\cdot100\%\\\\0.9002=0.9002\cdot100\%\qquad\text{move the decimal two place to the right}\\\\=90.02\%[/tex]
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Answer:
It should cost $1.2 for 1 pound of apples.
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide 3.60 by 3. This gives us 1.2, which shows that for every pound you would pay $1.2.
If 3 pounds of apples cost $3.60 then costs $1.20 for 1 pound of apples.
What is ratio?Ratio basically compares quantities, that means it show value of one quantity with respect to other quantity.
If a and b are two values, their ratio will be a:b.
Given that,
Price for 3 pounds of apples = $3.60.
To find the cost of 1 pound of apple,
Use ratio property,
3 pounds cost = $3.60
1 pound cost = $3.60 / 3
1 pound cost = $1.20
The required cost of 1 pound of apples is $1.20.
To know more about Ratio on:
https://brainly.com/question/23724140
#SPJ3
how do i find the value of x?
Answer:h
2x+1+3x+8./2=. 17
5x+9. = 17 x2
5x+9= 34
-9. -9
5x=25
Divide by 5
X=5
Step-by-step explanation:
Which products result in a difference of square or perfect square trinomial? Plzzz help quick!!
Answer:
perfect square: 2, 5difference of squares: 1, 6Step-by-step explanation:
If the two factors are identical, their product will be a perfect square.
If one of the factors is the difference of terms that are summed in the other factor, the product will be the difference of squares.
(a +b)(a -b) = a² -b² . . . . . matches the 1st and 6th choices
(a +b)(a +b) = (a +b)² . . . . matches the 2nd and 5th choices
Answer:
1, 2, 5 & 6 on ED2020
Box 1 (5X+3)(5X-3)
Box 2 (7X+4)(7X+4)
Box 3 - NO
Box 4 - NO
Box 5 (X-9)(X-9)
Box 6 (-3X-6)(-3X+6)
Step-by-step explanation:
Based on the trend lines you just generated, which of these statements are true? Check all that apply.
Answer: Its the answer choices A. and E.
Step-by-step explanation: These are the answer choices.
(A.) Both scatterplots had trend lines with positive slopes.
(B.) The same test score is expected from studying for 5 hours or sleeping for 5 hours.
(C.) There is no correlation between the test scores and the number of hours slept.
(D.) The regression line can predict the number of hours studied based on the number of hours slept.
(E.) There is evidence that those with higher test scores tended to sleep more the night before.
Answer: A and E
Step-by-step explanation: A.Both scatter plots had trend lines with positive slopes
E. There is evidence that those with higher test scores tended to sleep mire the night before.
Please help me quick it’s easy
Step-by-step explanation:
c???, it cant change the shape of something in a reflection, cause its literally a mirror image
BRAINLIEST PLZ
What kind of angle is 2X?
Answer:
b
Step-by-step explanation:
A cup and saucer cost $3.10 at the local store. The cup costs $2.00 more than the saucer. How much does each cost?
Answer: cup is $2.55
Saucer $0.55
Step-by-step explanation:
Cost of cup and saucer is $3.10
Let the cup be x
And saucer be y
I.e
X+y= 3.10......equation 1
Cup which is X is $2 more than the saucer
I.e x=2+y......equation 2
Substitute for X in equation 1
(2+y)+y=3.10
2+2y=3.10
2y=3.10-2
2y=1.10
Y=1.10/2
Y=$0.55
Substitute for y in equation 2
X=2+y
X=2+0.55
X=$2.55
Therefore
The cup is $2.55
The saucer is $0.55
Can someone help me with the answer
Answer:
i think 4.356
Step-by-step explanation:
i just multipled them all
Answer:
1.45
Step-by-step explanation:
hope this helps :)
An arc subtends a central angle measuring
2π3\dfrac{2\pi}{3}
3
2π
start fraction, 2, pi, divided by, 3, end fraction
radians.
What fraction of the circumference is this arc?
of the circumference
Answer:
The arc is one-third of the circumference.
Step-by-step explanation:
The area of a circumference = 2πr
C = 2πr ... (1)
If an arc subtends a central angle measuring 2π/3 rad,
The length of the arc = rθ
Given θ = 2π/3
Length of the arc L = r(2π)/3
L = 2πr/3... (2)
L = 1/3(2πr)
Since C = 2πr
L = 1/3C
This shows that the arc is one-third of the circumference.
Solve for the unknown values :
x = _____ degrees
y = _____ degrees
Given:
One interior angle is 50°.
Exterior angle is 95°.
To find:
The value of x and y.
Solution:
Exterior angle property of triangle:
The measure of an exterior angle is equal to the sum of the measures of the opposite interior angles.
⇒ 50° + y = 95°
Subtract 50° from both sides.
⇒ 50° + y - 50° = 95° - 50°
⇒ y = 45°
Sum of the adjacent angles in the straight line is 180°.
⇒ x + 95° = 180°
Subtract 95° from both sides.
⇒ x + 95° - 95° = 180° - 95°
⇒ x = 85°
The value of x is 85° and y is 45°.
Without additional context such as an equation, the problem to solve for x and y cannot be completed. In mathematics we need the relationship between the variables to solve for them.
Explanation:The question seems to be incomplete as it does not provide the relationship between x and y or any equations for these values.
Normally in mathematics, we need an equation or a system of equations to solve for these variables. For instance, if we were given that x + y = 90 degrees (which is a complementary angle situation), we could subtract the known angle from 90 to find the other.
Without additional information, we are unable to solve this problem. Please make sure you provide all the necessary context when asking questions.
Learn more about Solving for Variables here:https://brainly.com/question/28552170
#SPJ3
9
Aubrey made 12 necklaces in 20
minutes. At this rate, how many
necklaces could Aubrey make in one
hour?
5
24
© 36
D 100
so the answer is 36.
Hope this will help u...
Answer:
36 necklaces
Step-by-step explanation:
Make a proportion
12/20=x/60
Cross multiply
20x=720
Divide by 20 on both sides
x=36
So, she can make 36 necklaces in an hour
Hope this helps! :)