Joanne bought a $100 dollar tennis racket and hourly lessons she will be charged $40 per hour of lessons. Part A: Write an equation that models her expenses. Part B: If Joanne is prepared to spend $300, how many hours of tennis lessons can she afford? Show your work.

Answers

Answer 1

part b, if 100 is spent on the racket than 200 on lessons, 5 hours is what she can afford


Answer 2

A: X=100+40(h)

B: 7 hours


Related Questions

Can someone find the unit rate of $46 for 5 toys, and add an explanation and how to do it?!?!? ASAP HELP!!

Answers

Not sure if I am right but I looked online for you and it said divide the numerator and the denominator by the given rate so I guess you do 46 divided  by 5 I'm sorry if I am wrong nd let me know

The unit rate of $46 for 5 toys is calculated by dividing the total cost by the number of toys, resulting in $9.20 per toy.

This question demands complete basic understanding of mathematical concepts in general and division in particular.

To find the unit rate of $46 for 5 toys, you divide the total cost by the number of toys. This calculation will give you the cost of one toy. Here's how it's done step-by-step:

Write down the total cost for all the toys, which is $46.Write down the total number of toys, which is 5.Divide the total cost by the number of toys to find the unit rate: $46 / 5 toys = $9.20 per toy.

So, as per the above explaination, the unit rate is $9.20 per toy.

please help. 67.6 divided 16? do you know the answer and can you show me the work.

Answers

i got 4.225

so hope that helps a little!

The answer is 4.225. I also included my work

How to find the derivative of y=1/x-2

Answers

[tex]y=\dfrac{1}{x-2}=(x-2)^{-1}\\\\\text{use}\ (x^n)'=nx^{n-1}\ and\ f'(g(x))=f'(g(x))\cdot g'(x)\\\\y'=\left[(x-2)^{-1}\right]'=-1(x-2)^{-2}\cdot(x-2)'=-(x-2)^{-2}\cdot1=-\dfrac{1}{(x-2)^2}[/tex]

I am at the Kruger National Park in Skukuza with the latitude and longitude coordinates (-24.98,31.58). My friends are exploring the Nelson Mandela Musuem in Mpumalanga at (-29.82,31.58). We are going to meet exactly in between our coordinates Where will we be meeting?

Answers

Given  Kruger National Park in Skukuza coordinate : (-24.98,31.58).

Nelson Mandela Musuem in Mpumalanga coordinate : (-29.82,31.58).

We need to find exactly in between given coordinates.

We know, mid - point formula :  

[tex]\mathrm{Midpoint\:of\:}\left(x_1,\:y_1\right),\:\left(x_2,\:y_2\right):\quad \left(\frac{x_2+x_1}{2},\:\:\frac{y_2+y_1}{2}\right).[/tex]

[tex]\left(x_1,\:y_1\right)=\left(-24.98,\:31.58\right),\:\left(x_2,\:y_2\right)=\left(-29.82,\:31.58\right)[/tex]

[tex]=\left(\frac{-29.82-24.98}{2},\:\frac{31.58+31.58}{2}\right)[/tex].

[tex]=\left(-27.4,\:31.58\right)[/tex].

Therefore, will be meeting at (-27.4, 31.58).

What is the independent, dependent, and constant in this sentence? A study was done to find if different tire treads affect the braking distance of a car.

Answers

different tire treads - independent

braking distance- dependent

car - constant

At an ice skating rink, there are 22 people who know how to ice skate and 18 people who do not know how to ice skate. What is the ratio of people who know how to ice skate to people who do not know how to ice skate?

Answers

Answer:

11:9

Step-by-step explanation:

Simply reduce the two numbers

22 over 18 is equivalent to 11 over 9 when you reduce by 2

Keelah's Clothing Store buys coats for $50 and then sells them for $80. What is the percent of mark up on the price of the coat?


with work

Answers

Answer:

37.5%

Step-by-step explanation:

subtract 80 by 50 to find the increase of money

80-50=30

then divide the number you got by the increase of price Wich is 80

30÷80=0.375

then multiply 0.375 by 100 to put it in percentage form

0.375x100=37.5%

Omar is born weighing 8 pounds, 3 ounces. The doctor says he should again about 5 ounces each week for the next 4 weeks. How much should Omar weigh after 4 weeks?

Answers

8 lbs 3 oz + 4 * 5 oz  

8 lbs 3 oz + 20 oz

8lbs 23 oz     there are 16 oz in a lb   (23-16 = 7)

8 lbs + ( 1 lbs 7 oz)

9 lbs 7 oz

Answer:

Step-by-step explanation:

9 pounds, 7 ounces

How do you use elimination in math?

Answers

In order to use the elimination method, you have to create variables that have the same coefficient—then you can eliminate them. Next add the equations, and solve for y or x. Once you find out the value of either y or x you can substitute into one of the original equations to find x or y.


What Is the domain of the function shown

Answers

Domain is the set of x values

so answer is D) {2, 4, 6, 8}

Hope it helps

A toll collector on a highway receives $8 for cars and $9 for buses. At the end of a 4-hour period, she collected $368. How many cars and buses passed through the toll booth during that period? Select ALL THAT APPLY: 40 cars and 5 buses!!37 cars and 8 buses!!22cars and 21 buses!!28 cars and 16 buses!!0 cars and 41 buses!!46 cars and 0buses!!4cars and 37 buses!! 10 cars and 32 buses!! 1car and 40 buses!!19 cars and 24 buses

Answers

Final answer:

Applying the concept of Algebra, the toll collector processed 40 cars and 5 buses during a 4-hour period. This is found by checking each option against the equations 8c + 9b = 368 and c + b = total number of vehicles (where c = cars and b = buses).

Explanation:

To solve this problem, we need to find the number of cars and buses that make up the total toll collected, which is $368. We can set up a system of equations to solve for the two variables: number of cars (c) and number of buses (b).

So, we have two equations: 8c + 9b = 368 and c + b = total number of vehicles. By checking each option, only 40 cars and 5 buses match these equations, because 8*40 + 9*5 = 368.

So, the toll collector processed 40 cars and 5 buses during the 4 hour period.

Learn more about Algebra here:

https://brainly.com/question/24875240

#SPJ2

finding terms of an arithmetic sequence with a recursive formula

a1 =12 an= an-1+7

Answers

Hey there!!

Recursive formula :

... a( n ) = a ( n - 1 ) + 7

The first term is 12

To find the second term, we will need to substitute 2 in place of ' n '

2 term :

... a( 2 ) = a ( 2 - 1 ) + 7

... a( 2 ) = a( 1 ) + 7

We know a( 1 ) = 12

... a( 2 ) = 12 + 7

... 19 is the second term and we will need to use this to find the other terms.

Hope my answer helps!

Each page of a book measures 12 inches by 8 inches. The cover extends beyond the shorter side one half inch in both directions.

What is the perimeter of the book’s cover in inches?

Answers

41 inches

8.5 time 2 is 17

12 times 2 is 24

17 plus 24 is 41

What is 6n to the second power +1+7n to the second power? Thanks!

Answers

Answer:

#1. (6n) to the second power = (6^2) * (n^2)

n^2 means n to the second power, by the way


#2. (1+7n) to the second power = 1+14n+49n^2


Step-by-step explanation: You would just seperated square for the first one, since it involves the multiplication of squares, which is the same as squaring the product.

For the second one, you would expand the product to a^2+2ab+b^2, which is the same as 1^2 + 2(1*7n)+7n^2, which simplifies to 1+14n+49n^2


someone please help me on this! it would be greatly appreciated

Answers

I think this is the answer

The answer you want

The answer you want is right around (0,0). Just follow the x axis. Go by colors. The pink color is x>0 not including 0

The light blue is x <= 3

Where they intersect is a very dark blue.


A total value of $6,000 is invested into two simple interest accounts. The annual simple interest rate on one account is 9%; on the second account, the annual simple interest rate is 6%. How much should be invested in each account so that both accounts earn the same amount of annual interest.

Answers

hello there this one was tricky i looked at it for sevrel minutes and solve dit

the answer is 50%

Final answer:

To obtain the same annual interest on both accounts, $3,600 should be invested at 9%, and $2,400 should be invested at 6%.

Explanation:

To solve this problem, we need to use the formula for simple interest, which is I = PRT, where P is the principal amount (the initial amount of money), R is the annual interest rate in decimal form, and T is the time the money is invested for in years. Here, we want both accounts to earn the same annual interest, so we'll let x be the amount of money invested at 9%, and 6000 - x be the amount of money invested at 6%. The annual interest for both should be the same, so:

x × 0.09 = (6000 - x) × 0.06

Solving for x, we get x = $3,600. So, $3,600 should be invested at 9%, and $2,400 ($6,000 - $3,600) should be invested at 6% to obtain the same annual interest.

Learn more about Simple Interest here:

https://brainly.com/question/22621039

#SPJ3

What is 12x - 5 = 127

Answers

Here is your equation:

[tex]12x-5=127[/tex]

You're trying to find x, and to do that, the variable must be alone. That means you need to cancel out everything with it. The only thing with the variable 12x is -5. To cancel that out, you have to do the opposite of it, which is +5. Add 5 to both sides.

[tex]12x-5+5=127+5 \\12x=132[/tex]

12x(12 times x) is equal to 132. You need to find x. You have to do the opposite of times 12, which is divide by 12. Divide both sides by 12.

[tex]\frac{12x}{12} = \frac{132}{12} \\ \\x=11[/tex]

Your answer is x is equal to 11 ; x = 11

If you have any questions, feel free to ask in the comments! :)

What is 3/8 + b/3= 5/12

Answers

b=2 I think it might be wrong

Final answer:

To solve the equation 3/8 + b/3 = 5/12 for b, we find a common denominator, combine the fractions, and then isolate and solve for b. The solution for b is 1/8.

Explanation:

The equation presented by the student is 3/8 + b/3 = 5/12. To solve for b, we must first get a common denominator for the fractions to combine them. In this case, the common denominator is 24, since it is the least common multiple of 8 and 3. Multiplying each term by 24 yields:

(3/8)*24 + (b/3)*24 = (5/12)*24

9 + 8b = 10

Next, we isolate the variable b by subtracting 9 from both sides of the equation:

8b = 10 - 9

8b = 1

Finally, divide both sides by 8 to solve for b:

b = 1/8

Thus, the value of b that satisfies the given equation is 1/8.

A roller coaster car rapidly picks up speed as it rolls doen a slope. As it starts down the slope, it's speed is 4m/s. But 3 seconds later, at the bottom of the slope, it's speed is 22m/s. What is its average acceleration?

Answers

The average is 18m/s.

The average acceleration of the roller coaster car is [tex]\( 6\, \text{m/s}^2 \)[/tex].

The average acceleration of the roller coaster car is calculated using the formula:

[tex]\[ a = \frac{{v_f - v_i}}{{\Delta t}} \][/tex]

where [tex]\( v_f \)[/tex] is the final velocity, [tex]\( v_i \)[/tex]  is the initial velocity, and [tex]\( \Delta t \)[/tex] is the time interval over which the acceleration occurs.

Given:

[tex]- Initial velocity (\( v_i \)) = 4 m/s \\- Final velocity (\( v_f \)) = 22 m/s\\ - Time interval (\( \Delta t \)) = 3 s[/tex]

Plugging in the values:

[tex]\[ a = \frac{{22\, \text{m/s} - 4\, \text{m/s}}}{{3\, \text{s}}} \] \[ a = \frac{{18\, \text{m/s}}}{{3\, \text{s}}} \] \[ a = 6\, \text{m/s}^2 \][/tex]

Name two points on a line that has a slope of 5/8

Answers

24,10 and 16,5 have a slope of 5/8
Answer:

The two points on a line such that it has a slope 5/8 is:

             (0,0) and (8,5)

Step-by-step explanation:

We know that the slope of a line is the ratio of the change in the y-coordinates to the change in the x-coordinates.

Now, let us assume that the equation of a line with slope 5/8 be given by:

        [tex]y=\dfrac{5}{8}x[/tex]

Hence, the point (0,0) lie on the line.

(  since, when x=0 we have:

[tex]y=\dfrac{5}{8}\times 0\\\\y=0[/tex]  )

and also the point (8,5) lie on the line.

(  when x=8 we have:

[tex]y=\dfrac{5}{8}\times 8\\\\y=5[/tex]  )

Help please

The cost, c(x), for parking in a hospital lot is given by c(x) = 5x + 3.00, where x is the number of hours. What does the slope mean in this situation?

Answers

The answer would be C since 3.00 would be the initial cost and 5 would be the hourly rate, with x being the amount of hours the car is in the parking lot.

The answer is C. In this situation, slope means the rate of change of the cost of parking in the lot is 5 dollar per hour.

What is slope?

Slope is calculated by finding the ratio of the "vertical change" to the "horizontal change" between (any) two distinct points on a line. That means the change in y due to change in x.

In an equation, y = mx + c, slope is m.

Learn more about slope here

https://brainly.com/question/3605446

#SPJ2

examine the diagram on the right and explain how it illustrates the value of n^+n/2

Answers

the key is to write [tex]n^2 + n[/tex] as [tex]n(n+1)[/tex] which can be easily seen as an area of a rectangle with one side length n and the other (n+1). That explains the rectangle made of dots - 3 x 4

Now you only have half of them because of the 1/2. So that explains the lower "triangle" of dots being greyed out - they do not count in  the area (upper triangle). So the count of the dark dots corresponds to the original expression.

For n=5 you can draw a similar rectangular matrix with 5 x 6 dots. And count only the upper triangular part.  

is 20x9x5 a associative or distributive property?

Answers

It is neither. Distributive is like 20x9 20x5 then add those products. Associative is like (20x9) x5. You can however use both for this equation
20 times 9 times 5 is equal to 900 so therefore it is an associative

WILL GIVE BRAINLIEST. is my answer correct

Answers

I’m pretty sure you are

Is it 15, 24, 30, 42, or 48?!

Answers

The answer would be

H. 30

Thanks for using Brainly, and Please make sure to make my answer the Brainliest!

3 feet is equivalent to 36 inches. So it starts as a 36-inch diameter.

Then it need to hang down another 5 inches. 36 + 5 = 41. Then he will need another inch to sew down all the way around so that becomes 41 + 1 = 42. 42 inches in diameter.

The table cloth needs to be 42 inches in diameter.

A cone has a height of 2.5 in. and a radius of 5 in. What is the volume of the cone? (Use 3.14 for pi. Round the answer to two decimal places.)

Answers

Answer:

65.45

Step-by-step explanation:

you do 3.14*5^2*2.5/3

Answer:

65.42

The other answer was close, but missed some steps. Rounded up the answer is 65.42

Is (2,10) a solution of the equation y = 9x

Answers

No.

This line is already in slope-intercept form.

The slope of the line is 9, and the y-intercept is 0.

Because of this, we can find every y value for any x value simply by replacing x with the value of the x coordinate.

By replacing x with 2, we can see what the y coordinate would be when x is 2.

9(2) = 18

The y value would be 18, which is not 10, meaning (2, 10) is not a solution to the equation.

The point (2,10) is not a solution to the equation y = 9x because when x is substituted into the equation, it results in y = 18, not y = 10 as in the point.

To determine if the point (2,10) is a solution to the equation y = 9x, we need to substitute the x-value from the point into the equation and see if the corresponding y-value matches the one in the point. Let's substitute x = 2 into the equation:

y = 9 x 2

y = 18

For the point (2,10), the y-value is 10, which does not equal the calculated y-value of 18. Therefore, the point (2,10) is not a solution to the equation y = 9x.

Solve each system by substitution. Show ALL work!!!!

1) y=2x-1
6x-3y=7

Solution:
Work:

Answers

Final answer:

To solve the given system of equations by substitution, 'y' from the first equation is substituted into the second, resulting in x = 4/3. Substituting this into the first equation yields y = 5/3. Therefore, the solution to the system is x = 4/3, y = 5/3.

Explanation:

To solve the given system of equations by substitution, we will start with the first equation y = 2x - 1 and substitute it into the second equation 6x - 3y = 7.

Substituting 'y' from the first equation into the second, we get: 6x - 3(2x - 1) = 7.

Solving this, we find 'x': 6x - 6x + 3 = 7 => x = 7/3 = 4/3.

Next, we substitute 'x' into the first equation to find 'y': y = 2(4/3) - 1 = 8/3 - 1 = 5/3.

So, the solution to the system of equations is x = 4/3, y = 5/3.

Learn more about Systems of Equations here:

https://brainly.com/question/21620502

#SPJ12

How many solutions does the equation have?

9z+10=1−3(5−3z)

Answers

9z + 10 = 1 - 3(5 - 3z)    use distributive property

9z + 10 = 1 + (-3)(5) + (-3)(-3z)

9z + 10 = 1 - 15 + 9z

9z + 10 = -14 + 9z     subtract 9z from both sides

10 = -14   FALSE

NO SOLUTION

Answer: zero solutions.

Answer:

[tex] \sf \: z = no \: solution[/tex]

Step-by-step explanation:

Given equation,

→ 9z + 10 = 1 - 3(5 - 3z)

Now the value of z will be,

→ 9z + 10 = 1 - 3(5 - 3z)

→ 9z + 10 - 1 = -15 + 9z

→ 9z + 9 = -15 + 9z

→ 9z - 9z = -15 - 9

→ 0 = -24

→ [ z = no solution ]

Hence, there is no solution.

a spherical container with a radius of 4 ft is filled with gas that costs$12 per cubic foot what is the total value of the gas in the container

Answers

Final answer:

We calculate the volume of the sphere to find the amount of gas it can hold, then we multiply this volume by the price per cubic foot to get the total cost of the gas, which is $3216.96.

Explanation:

The problem is asking us to determine the total value of gas in a spherical container given the radius of the sphere (container) and the cost of gas per cubic foot.

Firstly, we need to calculate the volume of the sphere using the formula: V = 4/3 * pi * r^3, where r is the radius of the sphere. Substituting the given radius, V = 4/3 * pi * 4^3 = 268.08 cubic feet

Then, we find the total value of the gas by multiplying the volume of the gas by the cost per cubic foot. So, the total value = volume * cost = 268.08 * 12 = $3216.96

Learn more about volume of a sphere here:

https://brainly.com/question/21623450

#SPJ12

Final answer:

The total value of the gas in the container is $3216.96.

Explanation:

To find the total value of the gas in the container, we first need to calculate the volume of the gas.

The formula to find the volume of a sphere is V = (4/3) * π * r^3, where r is the radius of the sphere.

Plugging in the given radius of 4 ft, we get V = (4/3) * π * (4^3) = 268.08 ft^3.

Next, we multiply the volume of the gas by the cost per cubic foot to find the total value.

Multiplying 268.08 ft^3 by $12/ft^3, we get a total value of $3216.96.

Therefore, the total value of the gas in the container is $3216.96.

Learn more about Calculating total value of gas in a container here:

https://brainly.com/question/34823670

#SPJ12

Other Questions
Which result is a positive aspect of globalization What is the permitter in simplest terms Two numbers have a sum of 21. one number is 7 more than the other . find the numbers Which structure ATP or ADP contains more stored energy? Where is the energy stored PLEASE ANSWER FASSSSSTTTTTTT!!!!!!!!!!!Which best identifies the sentence fragment?A) My dad says there are often good sales on electronics in August.B) I plan to mow lawns and trim bushes on the weekends to make some money.C) Anyone who knows a good place to buy one.D) I am trying to save up for my own portable music player. Who must approve any treaties that are made with foreign countries? 8th grade history by the way. Look at the position of Location 1, Location 2, and Location 3 on the Earth's surface.Which of these statements is most likely correct about the climate of the three locations? (2 points)Location 3 is warmer than Location 1 and Location 2.Location 1 is warmer than Location 2 and Location 3.Location 2 is warmer than Location 3 and Location 1.Location 1, Location 2, and Location 3 are equally warm. Fill in the blank with the correct indirect object pronoun. Yo ____ escrib una carta a mis abuelos ayer. What are the four groups that make up the Nepalese population if 1-f=9/10 what is f How are forest ecosystems named sodium has an atomic number of 38 and a mass number of 88 how many neutrons are in one atom of strontium885038126 The equator is a line of latitude true or flase The main difference between Indentured servitude and chattel slavery was What structures on the ventral side of the planaria propel it forward? Parabolas A and B both have a focus at (2, 2). Parabola A has a directrix at x = -1 and parabola B has a directrix at x = 5. What is the distance between the vertices of the two parabolas? A. 1.5B. 3C. 4D. 5E. 6 I need help in this . Just ignore that equation in top of the problem Question 4 UnsavedHenry places x marbles into an empty bucket. Each marble has the same weight. The weight, in ounces, of the bucket and marbles can be calculated using the expression shown.3x + 8What does the term 8 represent in this expression?Question 4 options:the weight of each marblethe weight of the empty bucketthe number of marblesthe total weight of the bucket and marbles The bake star bakery uses 2 1/4 cups of raisins to make 4 servings of trail mix. How many cups of raisins are in each serving? according to the treaty of san Francisco,the Japanese could only use military force to?