On January 1, 2021, the Esquire Corporation purchased equipment at a cost of $165,000. The equipment was expected to have a service life of 10 years and a $15,000 residual value. The straight-line depreciation method was used. At the beginning of 2023 the estimate of residual value was revised from $15,000 to zero. Depreciation for 2023 should be:

Answers

Answer 1

Answer:

$45,000

Explanation:

Equipment cost: $165,000

We substract first the residual value of $15,000

Depreciable amount = $165,000 - $15,000

                                  = $150,000

By the straight-line method, we divide the depreciable amount by the number of useful life years to obtain the depreciation per year:

Depreciation per year = $150,000 / 10 years

                                      = $15,000

The equipment was purchased in 2021, it means that 3 years will have passed by the end of 2023. To find the depreciation expense at this moment in time we multiply the previous number by three.

Depreciation for 2023 = $15,000 x 3

                                      = $45,000

Answer 2
Final answer:

The depreciation for 2023 after adjusting for the residual value is $15,000.

Explanation:

The initial book value of the equipment is the cost minus the initial residual value, which is $165,000 - $15,000 = $150,000. This value is then depreciated equally across 10 years which is $15,000 per year. However, at the beginning of 2023, the residual value was revised from $15,000 to zero. This means the remaining book value after 2 years (which is $120,000) will be depreciated over the remaining 8 years, giving a depreciation amount of $15,000.

Learn more about Depreciation here:

https://brainly.com/question/17827672

#SPJ11


Related Questions

____________is considered a good indicator that helps media planners compare potential for usage of a product/brand across demographic groups. It is derived by dividing the percentage of users in a demographic segment by the percentage of population in the same segment and the multiplying the quotient by 100.
A. CPM.
B. Index number.
C. CPP.
D. GRP.

Answers

Answer:

B. Index number

Explanation:

Mark, a senior editor at Logi Corp, is in charge of editing the articles written by Bruno, a newly hired employee. He notices many grammatical errors in Bruno's articles and decides to write a feedback message to Bruno. Which of the following guidelines should Mark follow when composing the message?âA) âHe should include specific, verifiable facts.B) âHe should convey intent to get even.C) âHe should not maintain neutrality.D) âHe should use evaluative words that present opinions.

Answers

Answer:

A) He should include specific, verifiable facts.

Explanation:

Mark is a senior editor and is editing work written by Bruno.

He will want to provide an objective feedback to Bruno on his work that will not discourage him from doing his best. But also effectively state all the errors in the work that needs correction.

The best way to do this will be by including specific verifiable facts.

This will give a neutral response and maintain a good work environment.

Final answer:

When providing feedback on Bruno's articles, Mark should include specific, verifiable facts, maintain neutrality, and use evaluative words that present objective opinions.

Explanation:

When composing a feedback message to Bruno, Mark, the senior editor, should follow certain guidelines to provide constructive criticism. Firstly, he should include specific, verifiable facts to highlight the grammatical errors and provide evidence for his feedback. Secondly, Mark should maintain neutrality in his message, avoiding conveying any intent to get even. Finally, he should use evaluative words that present objective opinions rather than subjective judgment.

Learn more about writing feedback here:

https://brainly.com/question/34018798

#SPJ3

The "American System of manufactures":

a. originated among entrepreneurs in the Old Northwest before spreading to New England.
b. was nearly derailed by Chief Justice John Marshall’s hostility to economic development.
c. was centered entirely on agricultural machinery.
d. referred to the production of specialty handmade goods by highly skilled artisans.
e. owed a great deal to the mass production of interchangeable parts.

Answers

Answer:

E

Explanation:

owed a great deal to the mass production of interchangeable parts.

The American system of manufacturing first appeared in the 1800s. the U.S. military had made expansions in the manufacturing methods that were already in existence to produce a newer and more efficient system.

the American manufacturing system was based on

1. the use of interchangeable parts and

2. use of mechanization.

After adopting the use of these two into manufacturing, the military was able to make more products using less resources.

Answer:

The correct answer is E. owed a great deal to the mass production of interchangeable parts.

Explanation:

The "American System of manufactures" owed a great deal to Eli Terry's development of interchangeable parts in clockmaking.

the purpose of a financial intermediary is to help channel funds
a. from one bank to another
b. from saving bonds to building projects
c. from savers to borrowers
d. from stocks to bonds

Answers

Answer:

a. from one banks to another

Explanation:

Mr. Brown has a real estate company and two branch offices. He goes to the main office on Mondays and Fridays, one branch office on Tuesdays and Thursdays, and the other branch office on Wednesdays and Saturdays. He has no other managing brokers associated with him. Is this legal?

Answers

Answer:

It is legal.

Explanation:

A broker is one who acts as an intermediary or agent of the principal and acts on his behalf. There is a tiny difference between real estate agent and a real estate broker even though both are agents. Real estate agents are licensed to seal

real estate transactions which they are paid

commissions(agent fees) for their sales and labour for

brokerages. Brokers are with more experience in the field and

qualified to work as independent agents or employ other agents who will work and be under their supervision. A person can work both as a principal and also as broker or agent depending on the individual's capability. Hence, the above description is legal.

Final answer:

No, it is not legal for Mr. Brown to run his real estate company with only one managing broker attending to all branch office locations.

Explanation:

No, it is not legal for Mr. Brown to run his real estate company with only one managing broker who goes to each office on a specific schedule. According to real estate laws, a licensed managing broker must be in charge of each office location. This is to ensure that there is a qualified individual overseeing the activities and transactions at each branch office.



In Mr. Brown's case, he should have at least two managing brokers, one for each branch office, or he could hire additional managing brokers for each office, depending on the size and workload of his business. Having multiple managing brokers ensures that each office is properly supervised and compliant with real estate regulations.



To avoid any legal issues and maintain a successful real estate business, it is important for Mr. Brown to follow the legal requirements and appoint the right individuals to be managing brokers for his branch offices.

Learn more about Legal compliance in real estate management here:

https://brainly.com/question/33605427

#SPJ3

A property was sold for $750,000. The total commission for the transaction was 6%. The listing broker and buyer's broker agreed to split the commission 50/50. If the buyer's broker's real estate agent was responsible for the sale of the property and receives a 40/60 with his broker, how much commission is paid to the real estate agent...?

Answers

Answer:

The real estate agent's commission is $9,000

Explanation:

Selling price= $750,000

6% commission = $45,000

Listing broker's share from the commission (50/50) = $22,500

Buyers broker's share from the commission (50/50) =$22, 500.

Real Estate agent's share from the buyers broker's commission is 40% of $22,500.

So we need to find the real agent's share.

(40/100) * 22,500

2/5 * 22,500

= $9,000.

Therefore,the real estate agent's share is $9,000.

Final answer:

The real estate agent responsible for the sale of the property would receive a commission of $9,000, calculated by first determining the total commission from the sale, then splitting it between the brokers, and finally applying the agent's commission split with their broker.

Explanation:

To calculate the amount of commission the real estate agent receives, we need to apply a series of percentage calculations based on the sale price of the property and the agreed splits of the commission.

First, determine the total commission earned on the property sale: Total Commission = Sale Price  imes Commission Rate.

Second, divide the total commission equally between the listing broker and the buyer's broker: Broker Commission = Total Commission  imes 50%.

Third, calculate the real estate agent's share of the buyer's broker's commission: Agent Commission = Broker Commission  imes 40%.

Applying these calculations:

Total Commission = $750,000  imes 6% = $45,000.

Broker Commission = $45,000  imes 50% = $22,500.

Agent Commission = $22,500  imes 40% = $9,000.

Therefore, the real estate agent who was responsible for the sale would receive $9,000 in commission.

The lower of cost or market basis of valuing inventories is an example of

Answers

Answer:

C. conservatism

Explanation:

The lower of cost or market basis of valuing inventories is an example of conservatism. This term refers to trying to anticipate possible future losses, instead of gains and making certain decisions in order to limit those losses. Which some decisions may include lowering costs and/or prices in order to sell more and cover those potential losses.

Ellen is employed by Software​ Inc., a software company located in the Silicon Valley of​ California, as a software manager. Her contract is for three years with compensation of​ $200,000 per year. If Ellen is fired after one​ year, Ellen​ _______.

Answers

Answer and Explanation:

Ellen should look for job or business that is similar to his former work so that Ellen does the least harm so, Ellen must join a software company.

If Ellen left the company, Allen would have to make up for the loss of the company, but in this case the company has fired Ellen, due to which she will not have to pay any compensation.

Ellen might have a claim for breach of contract if fired without cause, depending on her employment contract and California law, potentially entitling her to compensation for the remaining two years.

If Ellen is fired after one year, she may potentially have a breach of contract claim against Software Inc. Assuming her employment contract guarantees a three-year term of employment with a compensation of $200,000 per year, being terminated after one year without cause could entitle her to compensation for the remaining term of the contract unless specified otherwise in the contract terms regarding early termination. The specific outcome would depend on the contract's terms and conditions, California employment law, and potentially any severance agreement that might be offered by the employer.

Crola, a cell phone manufacturing company, adds a new in-built feature to its cell phones. With the help of this feature, users can now recall messages that they may have accidentally sent to another person. To make use of this feature, the users need to go to the settings of the cell phone and make a few changes. The change made by Crola in its product is an example of a _____.

Answers

Answer:

Dynamic continuous innovation

Explanation:

Based on the scenario being described it can be said that the change made by Crola in its product is an example of a Dynamic continuous innovation. This term refers to when a company/organization decides to launch the next logical product in it's pre-established line of brand products, using all the resources at their disposal. Which is what Crola has done by releasing the next cell-phones with a new feature.

Answer:

Dynamic continuous innovation

Explanation:

Dynamic continuous innovation can be defined as the process of a firm producing or releasing its next sequence of product or product feature from its already existing product/production line.

Simply put, dynamic continuous innovation is the production of the next product in a production line.

In the case of Crola, it released a new feature in its cells phones that can be changed in the settings. This means that the feature is aimed at continually making the phone services have a wider range of use and gives the user more control.

Cheers

When the allowance method of accounting for uncollectible accounts is used, then

Answers

Answer:

Bad debt expense is recorded in the same year as the credit sale.

Explanation:

Allowance method is generally refer to one of the ways for reporting the uncollectible or bad debt expense which results from a company selling the goods on credit.

This method is used for the process or procedure of uncollectible accounts receivable that records the estimate of the bad debt expense in the same accounting year to which is belongs as the sale. This method is used for adjust the accounts receivable appears on the balance sheet of the company.

Assume fixed costs are 470 and labor costs $20 per unit. The first laborer produces 20 units of output. Subsequent hires add 5 units less to production than the previous worker. Thus the second worker adds 15, the third adds 10 etc. What is the average variable cost of output when one worker is hired?

Answers

Answer:

$1 per unit

Explanation:

fixed costs $470

labor costs $20 per worker

first worker

produces 20 units,

total cost $490 / 20 units = $24.50 per unit

variable cost = $20 / 20 units = $1 per unit

second worker

produces 15 units

total cost $510 / 35 units = $14.57 per unit

variable cost = $40 / 35 units = $1.14 per unit

third worker

produces 10 units

total cost $530 / 45 units = $11.78 per unit

variable cost = $60 / 45 units = $1.33 per unit

fourth worker

produces 5 units

total cost $550 / 50 units = $11 per unit

variable cost = $80 / 50 units = $1.60 per unit

Answer:

$1

Explanation:

Given

Fixed cost=$470

Variable cost(labor per unit)=$20

Labor 1=20 units

Labor 2=20+15=35 units

Labor 3=20+10=30 units

Average variable cost=variable cost/output

Therefore,

Average variable cost of output when one worker is hired

Average variable cost(AVC)=variable cost/output

AVC=$20/20 units

=$1

The average variable cost refers to the total variable cost per unit. It is calculated by dividing total variable costs by total output.

A change in the output causes a change in the variable cost.

The average rate of growth for slow-growth countries is around 2% per year, and for fast-growth, greater than 5% per year.Suppose the growth rate of the economy is 2%. The size of the economy roughly doubles every:a. 5 Yearsb. 10 Yearsc. 20 Yearsd. 35 Yearse. 50 Years or more

Answers

Answer:

It would take exactly 37 years

Explanation:

If we suppose that the economy starts at 10,000 billion dollars in 2020, the economy would only double by the year 2057, reaching a value of 20,399 billion dollars.

If we substract 2020 from 2057, we obtain 37, which is the number of years it took for this economy to double growing at a rate of 2% per year.

Ways similar to overproduction that result in increasing operating income include: A. deferring maintenance to accelerate production B. All of these answers are correct. C. switching production to products that absorb the least amounts of fixed manufacturing costs D. delaying items that absorb the greatest amount of fixed manufacturing costs

Answers

B or c hope this helped u

Economies of scale involve reducing costs as production increases by optimizing resource use. Overproduction can lead to inefficiencies like higher costs due to increased demand.

Economies of scale

occur when the long-run average cost of producing output decreases as total output increases. One way to achieve this is by substituting labor with capital in a more efficient manner. Overproduction may lead to inefficiencies, such as increased average variable costs due to paying workers overtime and higher maintenance costs from overworked machines.

Wanda and Jim are working on a research project to anticipate customer attitudes toward a proposed new product line for their company. They have worked with the marketing manager to determine the answers that are needed, and have created a detailed design of the research project. Their next logical step will be to:________.
a. develop a budget.
b. begin to collect data.
c. summarize their pre-liminary conclusions to present to managers.
d. begin recommending changes to the new-product line based on ideas developed in the design phase.

Answers

Answer:

B.

Explanation:

Begin to collect data.

After the research objective has been stated a a detailed design of the research project has been created, the next step for Wanda and Jim is to collect data.

We can collect two types of data, primary and secondary data. Primary Collection of data involves working in the field and collecting informations through interviews, surveys and focus groups. Secondary data are already existing data and can be gotten from websites, government agencies, research firms and social networks.

Answer:

The best answer is "B"

begin to collect data.

Explanation:

In conducting an effective market research, you first have a well defined objective knowing exactly the Problem your research is aimed at solving then you determine the research design with the preferred research tool to be used by you.

When this is implemented data is collected afterwards and in the case of Wanda and jim, they have already put into consideration these steps and next logical step for them is to "collect data" after which it is analyzed.

A customer's account appears as follows:

$100,000 MV Long
$ 40,000 DB
$ 60,000 EQ

The securities in this customer's account INCREASE in value by $25,000, and the debit balance is decreased by $5,000. After these changes, what is the buying power in the account?
(A) $27,500
(B) $35,000
(C) $55,000
(D) $90,000

Answers

Answer:

(C) $55,000

Explanation:

Market Value : $125,000

$125000/2= $62,500

$62,500- $35,000 debit= $27,500 excess equity

Hence:

$27,500 excess equity x 2= $55,000 Buying Power

Therefore the buying power in the account is $55,000

Jiminy's cricket farm issued a 20-year, 10 percent semiannual bond 4 years ago. the bond currently sells for 97 percent of its face value. the company's tax rate is 38 percent. suppose the book value of the debt issue is $40 million. in addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 11 years left to maturity; the book value of this issue is $40 million, and the bonds sell for 52 percent of par. what is the company's total book value of debt?

Answers

Answer:

The correct answer is $80 million.

Explanation:

According to the scenario, the computation of the given data are as follows:

First debt, Book value = $40 million

Second debt, Book value = $40 million

So, we can calculate the company's total book value by using following formula:

Total book value = First debt, Book value + Second debt, Book value

= $40 million + $40 million

= $80 million

On December 31, Leann Corp. paid $5,120 on an installment note that requires annual payments. The outstanding loan balance on January 1 was $50,000; the effective interest rate is 8%. The journal entry to recognize the payment should include debits to

Answers

Answer:

Dr Interest expense  $4,000

Dr Notes payable      $1,120

Explanation:

The $5,120 repaid comprised of both interest and principal repayments,hence there is need for the amount to be split into the two appropriate accounts.

The interest payable on the loan on yearly basis ,based on the outstanding loan balance of $50,000 is $4,000(8%*$50,000),hence the balance of $1,120($5,120-$4,000) represents the actual repayment of principal,as a result the notes payable account should be debited with $1,120.

If you were to compare and ideal market efficiency with an unregulated monopolist. Assuming that firms maximize profits, how will the price and output policy compare? a. The price will be too low and output too small. b. The price will be too low and output too large. c. The price will be too high and output too large. d. The price will be too high and output too small.

Answers

C the output of the monopolist will be too small and it’s price too high.

The price and output policy will compare as the price will be too high and the output too large. The correct option is c.

What is an output?

Output can be understood as several goods or services produced in a specific period, for instance, a year. For a business producing one good, output could simply be the number of units of that good produced in each period, such as a month or a year.

The business’s output could also be approximated by the revenues from sales of the product, adjusted for price changes. For industry, the output is a measure of all the goods and services produced in a given time by businesses in that industry and sold either to consumers or to businesses outside that industry.

For example, the output can be the number of tons of sugar or boxes of cookies produced in a year by a business or industry.

Learn more about output, here:

https://brainly.com/question/13736104

#SPJ6

The following lots of Commodity Z were available for sale during the year. Beginning inventory 10 units at $49 First purchase 15 units at $55 Second purchase 53 units at $55 Third purchase 18 units at $57 The firm uses the periodic system, and there are 23 units of the commodity on hand at the end of the year. What is the ending inventory balance at the end of the year according to the LIFO method?

Answers

Answer:

$1,205

Explanation:

Given:

Beginning inventory = 10 units at $49

First purchase = 15 units at $55

Second purchase = 53 units at $55

Third purchase = 18 units at $57

Ending inventory of commodity is 23 units

Total purchases = 10 + 15 + 53 + 18 = 96 units

So, units of commodity Z sold = 96 - 23 = 73

Since, LIFO method is used, last commodity purchased would be sold first.

So, after selling 73 units, 13 units at $55 and 10 units at $49 is left as ending inventory.

Value of ending inventory = 13 × 55 + (10 × 49)

                                            = $1,205

Final answer:

To calculate the ending inventory balance using the LIFO method, start with the most recent purchases and work your way back. Add the quantities and costs of each purchase, along with the beginning inventory, to find the total value of the ending inventory balance.

Explanation:

The LIFO (last-in, first-out) method assumes that the most recent purchases are sold first. To calculate the ending inventory balance using the LIFO method, we need to start with the most recent purchases and work our way back. The third purchase of 18 units at $57 will be included first, followed by the second purchase of 53 units at $55. Then, we add the remaining units from the first purchase of 15 units at $55, and finally, the beginning inventory of 10 units at $49.

So, the ending inventory balance using the LIFO method can be calculated as follows:

18 units x $57 = $1,02653 units x $55 = $2,91515 units x $55 = $82510 units x $49 = $490

Adding these amounts together, the ending inventory balance using the LIFO method is $5,256.

Learn more about Inventory here:

https://brainly.com/question/33722424

#SPJ12

Despite the fact that Priya performs really well in her workplace, she ends up getting only an average performance rating because her peers perform even better. This is an example of _______.
a. central tendency
b. halo leniency
c. contrast
d. similar to me

Answers

Answer:

C. Contrast

Explanation:

Contrast effect in performance evaluation occurs when an individual is evaluated in respect to other individuals present in the job rather than evaluating the individual on the basis of the job requirements and fulfillment. This usually results in the person doing the evaluation overestimating or underestimating the abilities of the individual he or she is evaluating. In this case, Priya ends up being average even though she did well when checked with her job requirements because she was compared to others that performed even better.

Leon is 28 years old and pays cash for everything he buys. He has never had credit in his name and never missed or been late on any bills he has ever had. He recently went online to check what his credit score was. Where do you think his credit score would be?

Answers

Answer:

Nothing.

Explanation:

It is known that a good credit score generally comes from a history of managing money responsibly. This doesn’t mean you shouldn’t borrow money though; in fact, companies often like to see a track record of timely payments and sensible borrowing. In Leon's case, he has no dealings with credit cards as he makes all his transaction with physical cash; therefore he has no credit score in any way.

Leon has to work towards improving his poor credit score or need to build up credit history from nothing.

A bank offers a CD that pays a simple interest rate of 7.0​%. How much must you put in this CD now in order to have ​$2 comma 000 for a​ home-entertainment center in 5 years. The present value that must be invested to get ​$2 comma 000 after 5 years at an interest rate of 7.0​% is ​$

Answers

Answer:

In order to have $2,000 in five years time $1481.48   must be invested today at 7.0% simple interest

Explanation:

The amount to invest in the CD now can be computed using the present value formula,which is given below:

A=P*(1+rn)

P=A/(1+rn)

A is the future value which is expected cash  flow in 5 years time i,e $2000

r is the rate of return on the CD which is 7.0%

n is the number of years the funds would be placed in the CD and that is 5 years

P=$2000*(1+7.0%)^-5

P=$2000/1+(0.07*5)

P=$2000/(1+0.35)

P=$2000/1.35

P=$1481.48

Answer: The present value that must be invested is $1,481.48

Explanation: The simple interest payable has been give as 7% (that is 0.07), the time in years is 5, and at the end of that period and at that rate, the amount woukd have become 2000.

Therefore we need to calculate the amount such that when added to the interest, both sum up to 2000. That is, Principal plus Simple interest equals 2000.

The formular for simple interest is given as follows;

I = P x R x T

Note that the principal and interest is yet unknown, but both adds up to 2000. Therefore;

I + P = (P x R x T) + P

Where I + P = 2000, R = 0.07 and T = 5

(Note that P has been added to the Interest and hence has been added to the right hand side of the equation as well. Rule of algebra, whatever happens to the left hand side must equally be done to the right hand side of any equation)

2000 = (P x 0.07 x 5) + P

2000 = 0.35P + P

2000 = 1.35P

Divide both sides of the equation by 1.35

1481.481 = P

**A quick check would reveal the following**

I = P x R x T

I = 1481.481 x 0.07 x 5

Interest = 518.518

Principal + Interest = 2000

1481.481 + 518.518 = 2000

1999.999 ≈ 2000

Therefore the amount of principal that must be invested is $1481.48

 

The concept of relative comparative advantage's origins lie in: a.Adam Smith's work of 1776. b.David Ricardo's work of 1776 c.The Wealth of Nations book, published in 1887 d.On the Principles of Political Economy and Taxation book, published in 1817.

Answers

Answer:

The answer is D.

Explanation:

The concept of RELATIVE comparative advantage's origins lie on the Principles of Political Economy and Taxation book, published in 1817. So option D is the answer

While the concept of ABSOLUTE comparative advantage's origin lie on Adam Smith's work of 1776.

What is comparative advantage?

Comparative advantage is that the economy's ability of a country to supply goods and services at a lower cost than that of trading partners. a country with comparative advantage can sell goods or services at a cheaper price.

Sal is currently in the market for a new car. He considers various factors before making his purchase; for example, he considers gas mileage, power-train warranty, safety records, status, price, and convenience. He then makes a final list of six possible vehicles to purchase. However, after thinking about all these things, he dismisses them and decides instead to purchase the highest price vehicle. Based on this information, what is the most likely reason for Sal's decision?

Answers

Answer:

He assumed that the highest price car must also be the most prestigious and he would like to project a high-status image

Explanation:

Prestige pricing is a pricing strategy in which the prices of goods or services are set at a higher level in order to give off the appearance of a high quality product. This strategy works because customers will pay higher prices for the right image and will not investigate whether the price actually reflects the value of the good or service.

From the scenario presented above, Sal has based his purchase decision on the fact that a high price for a commodity will automatically translate to a high value, and that the product will be the most prestigious because it is expensive.

Red Empire Inc., a large multinational company owned by two partners, is active in the petroleum, capital market, chemicals, steel, beverages, hospitality, airlines, education, automobiles, and consumer electronics industries. The company has multiple brands and a large product portfolio under its banner. Which of the following terms would best describe this company?
A. a flagship brand
B. a single-business firm
C. a dominant-business firm
D. a conglomerate

Answers

Answer:

D. A conglomerate

Explanation:

A Conglomerate is a big corporation that is composed of a various combinations of business entities seemingly unrelated but under one corporate group. It is a big organization that has numerous products and services which vary extensively from one another. It is a big parent company comprising of many subsidiaries producing different products and offering different services. In this case, Red Empire is a conglomerate, the parent company having subsidiaries in petroleum, capital markets, chemicals, steel, beverages, hospitality, airlines, education, automobiles, and consumer electronics industries all with their various brand names.

Once a firm has diversified and established itself in several different businesses, then its main strategic alternatives include all but which one of the following? A. Broadening the firm's business scope by diversifying into additional businesses B. Retrenching to a narrower base of business operations by divesting some of its present businesses C. Pursuing multinational diversification and striving to globalize the operations of several of the company's business units D. Restructuring the company's business lineup and putting a whole new face on the company's business makeup E. Shifting from a multi-country to a global strategy

Answers

Answer:

E. Shifting from a multi-country to a global strategy.

Explanation:

The process of diversification allows the firms to reap the competitive advantages as the benefits of the skills and transfers, low costs economies of scope.  Cross boundaries used by the powerful brands and collaboration in the creation of stronger and competitive capabilities. A diversified firms thus look for a global strategy to spread its risks and establish its business and develop its main strategic alternatives.  The diversified firms hence have ample market opportunities and thereby brain the scope of the business.

Which term describes when a person who is not the intended recipient captures data?
adware
active threat
network security
passive threat

Answers

Answer:

b

Explanation:

Answer:

D. Passive Threat

Explanation:

A passive threat occurs when a person who is not the intended recipient captures data in some way.

Farmer Brian has 3 acres of land which he farms efficiently. Each acre can support 10 apple trees. However the 3 acres differ in their ability to support orange trees. He can grow 30 orange trees on the best land, 20 orange trees on the ok land, and 10 orange trees on the bad land. If he initially has his land split between apples and oranges (1.5 acres growing apple trees and 1.5 acres growing orange trees), what would be the opportunity cost of growing another apple tree

Answers

Answer:the opportunity cost of growing another apple tree is 2 orange trees

Explanation:

Opportunity cost represents the  value of cost  what must be given up toin order to obtain the best alternative.

Here Farmer Brain has 3 acres of land that can support 10 apple threes on each acre, and 30 orange tree on best acre, 20 on good acre and 10 oranges on bad acre.

that means he can grows 30 apples  on the 3 acres and 60 oranges at  on the 3 acres. giving us

the opportunity cost of growing an orange tree is

60 oranges ( 30+20+10)trees= 30 apples tress

1 orange tree = 30/60

1 orange tree=1/2 apples

therefore the opportunity cost of growing an orange tree is half apple tree, Also the opportunity cost of growing an apple tree is 2 orange trees

After you are done taking notes from a speaker, you should

Answers

Answer:

After you are done taking notes from a speaker, you should review your notes and clarify.

Explanation:

Georgia Ray is the founder of the departmental stores chain, Ether Inc. She ensures that the products in her stores are ethically and responsibly sourced. Most products are therefore 100 percent organic and manufactured from recycled material. Also, her company purchases handicrafts from nonprofit organizations supporting the aged. Georgia's belief is that her company should be able to support the community at large. Which of the following terms best describes Georgia Ray?
A. category captain
B. social entrepreneur
C.headhunter
D. trade creditor

Answers

Answer: social entrepreneur.

Explanation:

Social entrepreneur is an individual who establishes an enterprise on order to solve social problems in the society or effect social change.

Social entrepreneur acts as a change agent in the society by creating sustainable solutions which can change the society for the betterment. Social entrepreneur attempt to bring social equilibrium in order to avoid economic disparity in the society.

Georgia Ray ensuring that her products in the stores are ethically and responsibly sourced shows that she's a social entrepreneur.

Other Questions
will give brainliestWhich statement best compares the essay's tone to the video's tone?The essay's tone is more formal than the video's tone.Both the essay and the video have a formal tone.Neither the video nor the essay has a formal tone.The video's tone is more formal than the essay's tone. A rectangle has a height of 2y^3+52y 3 +52, y, cubed, plus, 5 and a width of y^3+6yy 3 +6yy, cubed, plus, 6, y.Express the area of the entire rectangle.Your answer should be a polynomial in standard form. Crich Corporation uses direct labor-hours in its predetermined overhead rate. At the beginning of the year, the estimated direct labor-hours were 21,880 hours and the total estimated manufacturing overhead was $516,368. At the end of the year, actual direct labor-hours for the year were 21,700 hours and the actual manufacturing overhead for the year was $516,368. Overhead at the end of the year was: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.) Japan had a highly developed culture and society prior to 1500. It was able to borrow from Chinese culture while maintaining its own very distinct societal values. Japan was isolated from mainland Asia by geography.Which of these best explains why the Chinese and Mongols were unable to occupy Japan? Look at Ivan's check register. Ivan spent $158.29 on groceries. He then transferred $250 to his savings account.CheckDatebet+001TransactionOpen Account123 FlowersPaycheckGroceriesTransf(+) Deposit Balance500.004 67.25318.54 785.7932.75onwIN2/72/132/182/19IOo XXL002laloTolIWI1The letterThe letterrepresents where the amount of $158.29 should be written.represents where the amount of $250 should be written 2 dot plots on number lines going from 80 to 100 in increments of 2. For Deanna's Quiz Scores, there are 0 dots above 80, 82, and 84, 2 dots above 86, 3 above 88, 3 above 90, 2 above 92, 3 above 94, 2 above 96, and 0 above 98 and 100. For Amy's Quiz Scores, the are 0 dots above 80, 2 above 82, 1 above 84, 2 above 86, 1 above 88, 2 above 90, 1 above 92, 2 above 94, 3 above 96, 1 above 98, and 0 above 100. Use the dot plots to answer the questions. Deannas mean quiz score is approximately . Amys mean quiz score is approximately . *Emperor is head of state, prime minister is head of government*Constitutional Monarchy*Vote at 18Which country is described above? Which is true?A. Ocean currents affect temperatures on land.B. All ocean water is the same temperature.C. Ocean water does not move between locations.D. The ocean has no effect on the temperature on the land. Consider airflow over a plate surface maintained at a temperature of 220C. The temperature profile of the airflow is given as fluid ()()expsV TyTTTy The airflow at 1 atm has a free stream velocity and temperature of 0.08 m/s and 20C, respectively. Determine the heat flux on the plate surface and the convection heat transfer coefficient of the airflow. Problem 19.24a Using the reagents below, list in order (by letter, no period) those necessary to convert the starting material into the given product: Note: More than 1 mole of the starting material may be used. Not all spaces provided may be needed. Type "na" in any space where you have no reagent. a. heat, -CO2 b. NaOEt c. (CH3CH2)2CuLi d. CH2Cl2, PCC e. C3H7C(O)CH(C2H5)C(O)C2H5 f. CH3CH2Li g. CH3C(O)Cl, AlCl3 h. NBS, ROOR i. H2NC(O)NH2 j. HN(CH3)2 k. OH-, H2O, heat then H3O l. H3O Why did Woolf write about gender equality at a time when she was achievingsuccess as a writer?OA. Because she wanted to write something controversial that wouldmake her richOB. Because she was not allowed to vote in the elections of the timeOC. Because people did not fully recognize the unfair treatment ofwomen during her timeD. Because her father was overbearing and forbade her from gettingan education A 0.300 kg block is pressed against a spring with a spring constant of 8050 N/m until the spring is compressed by 6.00 cm. When released, the block slides along a horizontal surface that is frictionless except for a 7.00 m long rough section. a) The block comes to a stop exactly at the end of the rough section. What is the coefficient of kinetic friction between the block and the rough section? b) The rough section is now polished, so that the entire track is frictionless. The block slides along the surface and into the circular loop at the end. If the normal force between the loop and the block is 90.0 N when the block reaches point P (the exact top of the loop), what is the radius R of the circular loop? n a recent annual report, Rosh Corporation disclosed that 60,000,000 shares of common stock have been authorized. At the beginning of the fiscal year, a total of 36,356,357 shares had been issued and the number of shares in treasury stock was 7,171,269. During the year, 558,765 additional shares were issued, and the number of treasury shares increased by 3,034,188. Determine the number of shares outstanding at the end of the year. ( Lowes learned that 25 percent of the time its customers buy a garden hose, they also purchase a sprinkler. Patterns and relationships like this are discovered through a technique called 6.7 is 10% of what number Which of the following are ways that humans increase the amount of greenhouse gases in the atmosphere? Ineffective Therapeutic Regimen Management is determined to be an appropriate nursing diagnosis for Susan. Knowledge of diabetes self-care management should be assessed and reinforced. Which short-term goal statement applies to Susan? Fast Co. produces its product through two processing departments. Direct materials are added at the start of production in the Cutting department, and conversion costs are added evenly throughout each process. The company uses monthly reporting periods for its weighted-average process costing system. The Work in Process Inventory-Cutting account has a balance of $98,300 as of October 1, which consists of $21,300 of direct materials and $77,000 of conversion costs. During the month, the Cutting department incurred the following costs:Direct materials $ 204,050 Conversion 837,960 At the beginning of the month, 39,000 units were in process. During October, the company started 158,000 units and transferred 168,000 units to the Assembly department. At the end of the month, the Cutting department's work in process inventory consisted of 29,000 units that were 80% complete with respect to conversion costs. Prepare the Cutting department's process cost summary for October using the weighted average method. Ever since Renata moved to her new home, she's been keeping track of the height of the tree outside her window.H represents the height of the tree (in centimeters), t years since Renata moved in.H=210+33tHow fast does the tree grow? Until 2008, health authorities recommended delaying introduction of peanuts to the diets of children as a way to prevent peanut allergies, but after 2008, these restrictions were relaxed. Why did clinical practice guidelines change?