Answer:
4.2 miles
Step-by-step explanation:
Answer:
The correct answer is b: 4.2
Step-by-step explanation:
The mean distance is adding them all up then dividing by how many there are, which is 20. When you do the math it is 4.2 (and this is correct on edge)
Chris is making a bowl of punch he has 5 quarts of cranberry juice one and a half gallons of orange juice and 6 pints of pineapple juice how much punch does Khris make
Answer:
B. 14 quarts
Step-by-step explanation:
1 quart = 2 pints
1 gallon = 4 quarts = 8 pints
__
Chris's recipe in quarts is ...
5 quarts cranberry juice
1 1/2 gal = 6 quarts orange juice
6 pints = 3 quarts pineapple juice
Then the total number of quarts of juice Chris is making is ...
5 + 6 + 3 = 14 . . . quarts of punch
find y ..............
Answer:
[tex]10\sqrt{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
so lets do triangle NML
its a 30 60 triangle so it has a rule (image)
line NL is 2x5 = 10
Now we have that length for triangle NLK
now triangle NLK is a 45 45 triangle what also has a rule (image)
Now using the rule 10[tex]\sqrt{2}[/tex]
What is better buy
120 ounces of milk for $3
Or
600 ounces of milk for $ 13
Answer:
120 ounces of milk for $3 is a better buy
Step-by-step explanation:
Divide the total number of ounces by the price to find the price per ounce:
120 ÷ 3 = 40 cents per ounce
600 ÷ 13 = 46.15 cents per ounce
Graph the line x=-2y-3. Find the
slope and the y-intercept.
Answer:
the slope is [tex]-\frac{1}{2}[/tex]
the y-intercept is [tex](0,-1.5)[/tex]
Step-by-step explanation:
(the website i used to graph it is called desmos)
After you graph the line, the y-intercept is the point on the line where it passes through the y-axis. On this line, that point is [tex](0,-1.5)[/tex]
To find the slope, an easy way would be to use "rise over run"
Find two points on the line and plug them into this equation: [tex]\frac{y_{1} -y_{2} }{x_{1} -x_{2} }[/tex], for this i used the points [tex](5,-4)[/tex] and [tex](7,-5)[/tex]
[tex]\frac{-4+5}{5-7} = -\frac{1}{2}[/tex]
so the slope is [tex]-\frac{1}{2}[/tex]
What is the area when radius=2.6in
Answer:
Hope this helps!
Step-by-step explanation:
Area = π · r2 = 3.14 · 2.62 = 21.24 square inches.
I need assistance thank u
Answer: I think the table has the greater rate of change because to find the greater rate of change we have to find the rate of change for both function. So, for this we have to find two points for both and then using the slope formula we have to solve for it.
for the first one: (4,6)(6,9)
9-6/6-4
3/2
For the second function: (4,5)(5,10)
10-5/5-4
5/1
5
so as we see that 3/2 is not greater than 5 so the function 3 has the greater one.
I don't know how to solve the first one. I am sorry but hope this helps you!
Help with any please ! If u do all I’ll mark as brainlest
Answer:
18. D Similar
19. D
20. C 2/3
21. --1/3 (I can't see answer choices)
22. D 36
23. D 20
24. 7 meters
Step-by-step explanation:
Find the volume of the rectangular prism shown below. Be sure to include units!
7.5 cm
5.5 cm
22 cm
Answer:
907.5 cm
Step-by-step explanation:
Multiply them together but next time use a calculator
Answer: 907.5 cm^3
Step-by-step explanation:
Volume is base*width*height, therefore 22*5.5*7.5 is 907.5
(Fractions)
5/7 − 2/5 =
Answer:
11/35
Step-by-step explanation:
Please choose brainliest
If you bought a stock last year for a price of $98, and it has gone down 17% since
then, how much is the stock worth now, to the nearest cent?
98 - 0.17(98)
98 - 16.66
81.34
The stock is now worth $81.34.
Hope this helps!! :)
Naomi owns a food truck that sells tacos and burritos. She sells each taco for $3 and each burrito for $5.25. Naomi must sell a minimum of $470 worth of tacos and burritos each day. Write an inequality that could represent the possible values for the number of tacos sold, tt, and the number of burritos sold, bb, that would satisfy the constraint.
Answer:
3t+5.25b≥470
Each taco sells for $3, so t tacos will bring in 3t dollars. Each burrito sells for $5.25, so b burritos will bring in 5.25b dollars. Therefore, the total amount of revenue 3t+5.25b must be greater than or equal to $470:
Jana determined that she is approximately 1.013 10-3 miles tall. How many places, and in
which direction, must you move the decimal to determine her height in standard notation?
between which two perfect squares is the number 15
Answer:
3² and 4²
Step-by-step explanation:
Note
3² = 9 and 4² = 16
Thus 15 is between 3² and 4²
9 < 15 < 16
What is the sum of the measures of the exterior angles of this triangle?
Answer:
17 degrees.
Step-by-step explanation:
Total sum of angles on a triangle always make 180
112+51=163
180-163=17
How is the total price including sales tax calculated?
a. (purchase price) < (percent sales tax); then added c. (purchase price) < (percent sales taxx); then divided
to original amount
by the original amount
b. (purchase price) (percent sales tax); then d. (purchase price) (percent sales tax); then
subtracted from original amount
multiplied by the original amount
Please select the best answer from the choices provided
Answer:
Sales tax is calculated by multiplying the cost of a good or service by the appropriate sales tax rate The answer is B (purchase price) (percent sales tax); then d. (purchase price) (percent sales tax). Hope it helps!:)
Use the drop-down menu to complete the statement.
Based on the data in the line graph, you can predict
there will likely be
-fewer
-more
-the same number of
In December compared to October
Answer: fewer
Step-by-step explanation: The data has a positive trend, then a negative. And using common sense, since when do people go to the pool in December unless indoors, even then it is rare. Some questions require common sense too BTW.
A school bought pens, each costing $1, and pencils, each costing $0.5. The cost of the whole purchase was $220. How many pens and pencils were purchased if there were 80 more pencils than pens?
Answer:
120 pens and 200 pencils.Explanation:
You can set a system of two equations.
1. Variables
x: number of pensy: number of pencils2. Cost
each pen costs $1, then x pens costs: xeach pencil costs $0.5, then y pencil costs: 0.5yThen, the total cost is: x + 0.5yThe cost of the whole purchase was $ 220, then the first equation is:x + 0.5y = 220 ↔ equation (1)
3. There were 80 more pencils than pens
Then:
pencils = 80 + pens
↓ ↓
y = 80 + x ↔ equation (2)
4. Solve the system
i) Substitute the equation (2) into the equation (1):
x + 0.5(80 + x) = 220ii) Solve
x + 40 + 0.5x = 2201.5x = 180x = 180/1.5x = 120 pensiii) Substitute x = 120 into the equation (2)
y = 80 + 120y = 200 pencilsSolution: 120 pens and 200 pencils ← answer
(X^3)^3 = x^n
Solve for n
Answer:
[tex] { ({x}^{3}) }^{3} = {x}^{n} [/tex]
[tex] {x}^{27} = {x}^{n} [/tex]
[tex]n = 27[/tex]
According to the information presented here, what can you conclude about automobile accidents in your city?
most accidents occur at intersections
most accidents occur on highways
most accidents occur on rural roads
most accidents occur on urban roads
Answer:
Intersections
It has the highest number out of the four options given
Solve x2 + 12x + 6 = 0 using the completing-the-square method.
Ox= 6 + V30
Ox= 6+ V30
Ox= 60 V6
Ox= 6 + V6
[tex] {x}^{2} + 12x + 6 = 0 \\ D = {12}^{2} - 4 \times 6 = 144 - 24 = 120 = \\ = (2 \sqrt{30} )^{2} \\ x_1= \frac{ - 12 + 2 \sqrt{30} }{2} = - 6 + \sqrt{30} \\ x_2= \frac{ - 12 - 2 \sqrt{30} }{2} = - 6 - \sqrt{30} [/tex]
But i don't see correct answer here
Ox= 6 + V30
Ox= 6+ V30
Ox= 60 V6
Ox= 6 + V6
or maybe i don't understend something
a trucker drove 500 miles in h hours. If the trucker averaged 60 mph, which linear equation could be used to find the number of hours that the trucker drove?
Step-by-step explanation:
Given that,
Distance covered by a trucker, d = 500 miles
Average speed of the trucker, v = 600 mph
A trucker drove 500 miles in h hours. We need to write the linear equation used to find the number of hours that the trucker drove. Average speed is given by :
[tex]v=\dfrac{d}{t}[/tex]
t is time in hours
[tex]t=\dfrac{d}{v}\\\\t=\dfrac{500\ miles}{60\ mph}[/tex]
If t is h hours,
[tex]h=\dfrac{500\ miles}{60\ mph}\\\\500=60h[/tex]
On solving, h = 5 hours.
Hence, this is the required solution.
This composite figure has been divided into three rectangles. What is the area of this composite figure
Given:
A composite shape consisting of three rectangles with different lengths and widths.
To find:
The area of the composite shape.
Solution:
To find the area of the composite shape we must add the areas of all the three rectangles.
The upper rectangle has a length of 8 inches and a width of 4 inches.
The area of a rectangle [tex]= (l)(w).[/tex]
The area of the upper rectangle [tex]=(8)(4)=32[/tex] in².
The middle rectangle has a length of [tex]8-4=4[/tex] inches and a width of [tex]10-4-1.5=4.5[/tex] inches.
The area of the middle rectangle [tex]=(4)(4.5) = 18[/tex] in².
The lower rectangle has a length of 8 inches and a width of 1.5 inches.
The area of the lower rectangle [tex]= (8)(1.5)=12[/tex] in².
The area of the composite shape [tex]= 32+18+12 = 62[/tex] in².
The composite shape has an area of 62 in² which is option 3.
Answer: you have to do 62
Step-by-step explanation:
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS?! ASAP, I WOULD APPRECIATE IT VERY MUCH!
Answer:
B - 59 degrees
Step-by-step explanation:
In total there is 360 degrees, 131 + 170 = 301, 360 - 301 = 59
Answer:
B
Step-by-step explanation:
131+170=360
301=360
59
20 POINTS What is the radius of this circle?
A) 3.14 inches
B) 4 inches
C) 8 inches
D) 16 inches
Answer:
B: 4 inches
Step-by-step explanation:
I got it right on usatestprep!
Hope this helps!
From: Aug1e
The function f(x) = 2(x - 3)^2 + 9 is graphed in the coordinate plane. Which of the following are true? Select all that apply. *
The graph of the parabola opens downward.
The vertex of the graph is (-3,9).
The axis of symmetry of the graph is x = 3.
The y-intercept of the graph is 9.
The minimum of the function is 9.
Answer:
-The minimum of the function is 9
-The axis of symmetry of the graph is x=0
Step-by-step explanation:
You are looking at the top of a building and thinking it would be great to make a zipline from the top to your current location. You measure the angle of elevation as 37 degrees and you are 123 feet from the base of the building . How long a zipline is needed if you are 6 feet tall ? Include a sketch that shows all known information and clearly shows what you need to find. Show all work and give the answer rounded to the nearest tenth of a foot.
The length of the zipline for the building which you are looking at needed to be 154.01 feet.
What is a trigonometric function?The domain input value for the six basic trigonometric operations is the angle of a right triangle, and the result is a range of numbers.
The trigonometric function is only valid for the right angle triangle and it is 6 functions which are given as sin cos tan cosec sec cot.
The trigonometric function is very good and useful in real-life problems related to the right-angle triangle.
Given the situation making a right-angle triangle with an angle of 37° and a base is 123 feet.
By trigonometric function
cos37° = 123/zipline
zipline = 123/cos37°
zipline = 154.01 feet
Hence, the zipline which is needed is 154.01 feet.
For more information about the trigonometric function,
brainly.com/question/1143565
#SPJ5
How do you write this number using words?
274,075
Answer:
two hundred seventy four thousand seventy-five
Answer: Step-by-step explanation: 274,075 written in words is:
Two Hundred Seventy Four Thousand Seventy-Five
Ashley is making cookies for her Easter party. Each batch of cookies mix need 0.4 cups of sugar and each batch can make 16 cookies. If Ashley is making 4 batches of cookies, how much sugar does she need?
Answer:
1.6 cups
Step-by-step explanation:
Each batch needs 0.4 cups of sugar, and she is making 4 batches. Therefore, we can multiply 0.4 times 4 to find how much sugar is needed.
0.4*4=1.6
So, she needs 1.6 cups of sugar for 4 batches
Answer:
1.6 cups of sugar for four batches of cookies
If (t+10)+t=t+20, what is the value of t?
Answer:
t=10
Step-by-step explanation:
(t+10)+t=t+20,
Combine like terms
2t+10 = t+20
Subtract t from each side
2t-t+10 =t-t+20
t+10 =20
Subtract 10 from each side
t+10-10 = 20-10
t = 10
Answer:
t = 10
Step-by-step explanation:
2t+10 = t+20
-t -t
__________
t + 10 = 20
-10 -10
_________
t = 10
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME???
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Choose the best definition for function?
A. The inputs of a relation
B. The outputs of a relation
C. The movement of a graph either vertically or horizontally
D. A special relation where every input has only one output
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PLZ HELP! BE HONEST PLZ! :) THANK U!!!