The Fall Festival charges $0.75 per ticket for the rides. Kendall bought 18 tickets for rides and spent a total of $33.50 at the festival. She only spent her money on ride tickets and admission into the festival. The price of admission is the same for everyone. Use y to represent the total cost and x to represent the number of ride tickets.

(a) Define your variables.

(b) Write a linear equation to calculate the cost for anyone who only pays for festival admission and rides.

(c) Explain your answer to Part B.

Answers

Answer 1

(a)

Let's assume

y is total cost

x is number of ride tickets

(b)

Since, this is linear relationship

so, we can assume equation as

[tex]y=mx+b[/tex]

The Fall Festival charges $0.75 per ticket for the rides

so,

[tex]m=0.75[/tex]

we can plug it

[tex]y=0.75x+b[/tex]

Kendall bought 18 tickets for rides and spent a total of $33.50 at the festival

so, we have

at x=18 , y=33.50

we can use it to find b

[tex]33.5=0.75*18+b[/tex]

now, we can solve for b

[tex]b=20[/tex]

we can plug it back

and we get

[tex]y=0.75x+20[/tex]

(c)

we got

[tex]y=0.75x+20[/tex]

here ,

y is the cost for anyone who only pays for festival admission and rides

x is number of admission

so, our equation will give total cost



Related Questions

The length of a postage stamp is 4 1/4 millimeters longer than its width. The perimeter of the stamp is 124 1/2 millimeters. Write the equation that represents the situation. What is the width of the postage stamp? What is the length of the postage stamp?

Answers

Answer:

- The equation is: [tex]\frac{249}{2}=2(x+\frac{17}{4})+2x[/tex]

- The width of the postage stamp is 29 milimeters.

- The length is 33.25 milimeters.

Step-by-step explanation:

1. The length ([tex]y[/tex]) is [tex]4^{\frac{1}{4} }mm=\frac{17}{4}mm[/tex] longer than the width ([tex]x[/tex]):

[tex]y=x+\frac{17}{4}[/tex]

2. The perimeter is [tex]124^{\frac{1}{2}}mm=\frac{249}{2}mm[/tex].

3. The perimeter of a rectangle is:

[tex]Perimeter=2Length+2Width[/tex]

4. Substitute values:

[tex]\frac{249}{2}=2(x+\frac{17}{4})+2x[/tex]

5. Solve for the width [tex]x[/tex]:

[tex]\frac{249}{2}=2x+\frac{34}{4}+2x\\x=\frac{116}{4}\\x=29[/tex]

6. Calculate the length:

[tex]y=x+\frac{17}{4}\\y=29+\frac{17}{4}\\y=33.25[/tex]

Final answer:

The width and length of the postage stamp are calculated by formulating and solving an equation based on the given perimeter and the relationship between the length and width. The width is found to be 29 mm, and the length is 33.25 mm.

Explanation:

The subject of this question is Mathematics and it's related to the concept of the perimeter of a rectangle. If we denote the width of the postage stamp as 'W' (in millimeters), then it's length will be 'W + 4.25' millimeters because it's stated in the problem that the length is 4.25 mm longer than the width.

The perimeter of a rectangle (which is the shape we can assume for a postage stamp) is calculated as follows: Perimeter = 2(Length + Width). Substituting the value for length that we've assigned, we get this equation:

124.5 = 2[(W + 4.25) + W]

Solving this equation step-by-step will lead you to the answer. First, distribute the 2 into the parentheses which gives: 124.5 = 2W + 8.5 + 2W. Combine like terms to simplify: 124.5 = 4W + 8.5. Then, subtract 8.5 from both sides of the equation: 116 = 4W. Lastly, divide by 4 to find 'W': W = 29 mm. Therefore, the width of the postage stamp is 29 mm, and the length is 29 mm + 4.25 mm = 33.25 mm.

Learn more about Rectangle Perimeter Calculation here:

https://brainly.com/question/31126899

#SPJ3

Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00

Answers

6 hours because you would be getting payed 9.50 an hour but with the 8 hours you would be getting payed only 9 per hour

Unit rate for 8 hours: $9.00/hr. Unit rate for 6 hours: $9.50/hr. ($72.00/8 = $9.00, $57.00/6 = $9.50)

To find the unit rate, which is the amount earned per hour, you divide the total earnings by the number of hours worked.

For babysitting 8 hours and making $72.00:

Unit rate = Total earnings / Number of hours worked

Unit rate = $72.00 / 8 hours

Unit rate = $9.00 per hour

For babysitting 6 hours and making $57.00:

Unit rate = Total earnings / Number of hours worked

Unit rate = $57.00 / 6 hours

Unit rate = $9.50 per hour

So, the unit rate in dollars per hour for each scenario is:

- $9.00 per hour for babysitting for 8 hours and making $72.00.

- $9.50 per hour for babysitting for 6 hours and making $57.00.

The complete question is here:

Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00. What is the unit rate in dollars per hour?

help with this please its easy, trust me!

Answers

The quotient and remainder of the given division operations are:

4)76 = 19

3)92 = 30 remainder 2

6)53 = 8 remainder 5

From the question, we are to evaluate the given divisions

The divisions can be evaluated as follows:

  19    

4)76

-  4      

   36

-   36  

 = 19

  30    

3)92

-  9      

   02

-     0  

     2

= 30 R 2

  08    

6) 53

-  0      

    53

-   48    

      5

= 8 R 5

which translation rule can be used to prove that triangle r(10,6), s(8,4), t(6,6) and triangle r'(7,4), s'(5,2) t'(3,4)are congruent?
a) (x,y) → (x - 3, y - 2)
b) (x,y) → (x + 3, y + 2)
c) (x,y) → (x - 3, y + 2)
d) (x,y) → (x + 3, y - 2)

Answers

a) (x,y) =(x-3, y-2)

Answer:

a) (x,y) → (x - 3, y - 2)  

Step-by-step explanation:

Comparing the pre-image points, r, s and t, to the image points, r', s' and t', we see that the x-coordinates of the image are all 3 less than the x-coordinates of the image:

10-7 = 3; 8-5 = 3; 6-3 = 3

This means the first part of the translation rule will be x-3.

Now comparing the y-coordinates, we see that the y-coordinates of the image are all 2 less than the y-coordinates of the pre-image:

6-4 = 2; 4-2 = 2; 6-4 = 2

This means the second part of the translation rule will be y-2.

This gives us (x, y)→(x-3, y-2).

A rectangle has a perimeter of 68 inches. If the width of the rectangle is 10 inches, what is the length of the rectangle

Answers

I believe it’s 6.8 if I’m wrong I’m sorry

By using the formula of  perimeter of rectangle,

Length of the rectangle is 24 inches

What is perimeter of a rectangle?

Perimeter of a rectangle is the length of the boundary of the rectangle.

If the length of the rectangle is l and breadth of the rectangle be b, then perimeter of rectangle is [tex]2(l + b)[/tex]

Let the length of rectangle be l inch

Width of rectangle = 10 inch

Perimeter of rectangle = [tex]2(l + 10)[/tex] inch

By the problem,

[tex]2(l + 10) = 68\\l +10 = \frac{68}{2}\\l + 10 = 34\\l = 34 -10\\[/tex]

[tex]l = 24[/tex] inches

Length of the rectangle is 24 inches

To learn more about perimeter of rectangle, refer to the link:

https://brainly.com/question/19819849

#SPJ2

How do you divide 46/5 by 5.75?

Answers

Answer:

Exact Form = 8/5

As a decimal = 1.6

As a Mixed Fraction =  1 3/5

Step-by-step explanation:

If it would make it esier for you to understand I would sugest turning the fraction, "46/5" into a decimal.

You do that by dividing 46 by 5. You then get, 9.2.

Then do 9.2 divided by 5.75 and you get 1.6.

If you would like the answer as a fraction just turn the answer into a fraction.


Hope this helps :-)


Final answer:

To divide 46/5 by 5.75, multiply the numerator and denominator of 46/5 by the reciprocal of 5.75/1, which is 1/5.75. Simplify the expression to get 8/23.

Explanation:

To divide 46/5 by 5.75, we can first express 5.75 as a fraction by dividing 5.75 by 1. This gives us 5.75/1. Next, we can multiply both the numerator and denominator of 46/5 by the reciprocal of 5.75/1, which is 1/5.75. This gives us (46/5) * (1/5.75). Simplifying the expression, we get 8/23.

Learn more about Dividing fractions here:

https://brainly.com/question/18511795

#SPJ2

each troop of 33 girl scouts eats 11 pounds of cereal a week . if there are 90 girl scouts at a scout camp how many pounds of cereal should be purchased

Answers

the answer is
[tex]90 \times 11 = 990[/tex]
pounds of cereal

Answer:

990 pounds

Step-by-step explanation:

If one troop eats 11 pounds and there are 90 troops, you only need to multiply 90 by 11.

maple street is 3 times as long as pine street . how long is pine street?



maple street length 21

Answers

pine street would be 7, you have to divide 21 divided by 3 which is seven

The length of pine street would be; 7.

How can we interpret the division?

When 'a' is divided by 'b', then the result we get from the division is the part of 'a' that each one of 'b' items will get. Division can be interpreted as equally dividing the number that is being divided into total x parts, where x is the number of parts the given number is divided.

We have been given that maple street is 3 times as long as pine street.

We need to find the length of pine street.

Therefore,

We have to divide 21 divided by 3 which is;

21/3 = 7

Hence, A pine street would be; 7.

Learn more about division here:

https://brainly.com/question/26411682

#SPJ2

The price of a mountain bike increased by 20% in the past year the value is $150 what was the value of the mountain bike last year

Answers

I hope I am reading the problem right: The price of a mountain bike increased by 20% in the past year. The value is $150. What was the value of the mountain bike last year?

Let's simplify this. One year, there was this radical mountain bike that used to have an unsaid price, x. That year, that price of x increased by 20% more than it was before, or 120% times the original value. Because of that, it's now $150.

We can equation this.

1.20x = 150

x = 150/1.2

x = 125

The bike, I believe, cost $125 last year. Hope this helps!


Final answer:

To find the value of the mountain bike last year, we can use the concept of percentage increase and decrease.

Explanation:

To find the value of the mountain bike last year, we can use the concept of percentage increase and decrease. If the price of the bike increases by 20%, then the current value is 120% of the previous value.

To find the previous value, we can set up an equation: 120% of the previous value is equal to $150. Mathematically, this can be written as 1.2x = 150, where x is the previous value.

Solving the equation, we divide both sides by 1.2 to isolate x: x = $125. Therefore, the value of the mountain bike last year was $125.

simplify 20+4(3)÷(-8)

Answers

PEMDAS:

20 + [tex]4^{3}[/tex] ÷ -8

Exponent

20 + 64 ÷ -8

Divide

20 +  -8

Add

20 + -8 = 12

hope this helps :)

The value of [tex]20+4^{3} /(-8)[/tex] is 12.

How to solve the equation by the PEMDAS rule?

Given:

[tex]20+4^{3} /(-8)[/tex]

Simplifying the equation by the PEMDAS rule

We can remember the order using PEMDAS: Parentheses, Exponents, Multiplication, and Division (from left to right), Addition, and Subtraction (from left to right).

[tex]$\quad 4=2^{2}$[/tex]

[tex]$(4)^{3}=\left(2^{2}\right)^{3}=2^{6}$[/tex]

Substituting the values in the given equation,

[tex]$20+\frac{2^{6}}{-8}$$[/tex]

Dividing exponents as

[tex]$2^{6}$[/tex] divided by [tex]$2^{3}=2^{(6-3)}=2^{3}$[/tex]

[tex]$20+-8$$[/tex]

Simplify,

[tex]$20+-8$$[/tex]

Therefore, the value of [tex]20+4^{3} /(-8)[/tex] is 12.

To learn more about the PEMDAS rule

https://brainly.com/question/550188

#SPJ2

A cookie cake is cut into 8 equal slices. Damian eats 1/8 of the cake, Shontavia eats 1/2 of the cake, and Michael eats 2 slices. How many slices of cake remain

Answers

1/2 = 4/8
2 slices = 2/8
Damien =1//8
4/8+2/8+1/8= 7/8 leaving one peice left
One slice remains
8 minus 1/8 is 7
7 minus 1/2 is 3 1/2
3 1/2 minus two is 1 1/2

A goat is tethered (tied up) to a stake in the ground with a 5 m rope. The goat can graze to the full length of the rope a full 360 degrees around the stake. How much area does the goat have in which to graze?

Answers

The answer to your question is  

d.

78.5 m^2

78.54 m² is your answer. So to recap, a goat tethered to a stake in the ground with a 5 m rope has 78.54 meters to graze.

We get this answer by putting the information into an equation. We know that a circle has 360° (360 degrees) and so when we see the problem say that the goat can graze 360 degrees around the stake, we instantly know it's talking about a circle. Look at the question, it's asking about the area of the circle. Now we can make an equation to find the area of this circle.

The area of a circle is A = πr²

That's Area = Pi times Radius squared.

We'll use 3.14 as substitute for Pi. The radius was given to us, it is 5 m. Put the information into the formula.

A = 3.14 * 5²

Now we do the order of operations. In the order of operations, we have no parenthesis to work with, but we do have an exponent. So we take 5 to the second power, (5² = 5 * 5) and we update our problem.

A = 3.14 * 25

Now we finish the problem by multiplying 3.14 and 25.

A = 78.54

We're not entirely done. Now we include our units of measurement. In this case, we were using m for meters. When solving for area, the unit is always squared in the final answered. So this would be our final answer:

A = 78.54 m²


Ray knows that the m∠3 = m∠6. Which of the following conclusions can Ray make based on the given information? Lines l and m are parallel because alternate interior angles are equal. Lines l and m are parallel because alternate exterior angles are equal. Lines l and m are parallel because corresponding angles are equal. No conclusion can be made about the lines.

Answers

If two lines are intersected by a transversal, and the alternate interior angles are equal, then the lines are parallel.

Conversely, if two lines are parallel, then the alternate interior angles formed by the transversal are equal.

So, Ray can made the conclusion that l and m are parallel because alternate interior angles are equal since m∠3 = m∠6.


Ray can conclude that lines l and m are parallel because alternate interior angles are equal.

How to determine Which of the following conclusions can Ray make based on the given information

Ray knows that the measure of angle 3 (m∠3) is equal to the measure of angle 6 (m∠6). When two lines are intersected by a transversal (a line that intersects two other lines), and the corresponding angles on either side of the transversal are equal, it is a characteristic of parallel lines.

In this case:

- Angle 3 and angle 6 are corresponding angles because they are on the same side of the transversal and in the same relative position with respect to lines l and m.

- The fact that m∠3 = m∠6 indicates that lines l and m have corresponding angles that are equal.

Therefore, based on the given information that m∠3 = m∠6, Ray can conclude that lines l and m are parallel because alternate interior angles (corresponding angles) are equal, which is a property of parallel lines.

Learn more about angle  at https://brainly.com/question/1309590

#SPJ4

0.45 ÷ 225 (5th grade) basic math

Answers

The answer would be 0.002

The answer to 0.45 / 225 = 0.002

Hope this helps you..

Allen's score in a video game was changed by -75 points beacuse he missed some targets. He got -15 points for each missed target. How many targets did he miss?

Answers

Allen missed 5 targets.

Hope this helped! :)

Allen missed 5 targets because 75 divided by 15 is 5. Also, 15 x 5 = 75

can anyone help me with 15a b c

Answers

a. The independent variable is r. The dependent variable is m.

b. The domain is the set of numbers used in the independent variable. You can rent 0 videos, or 1 video, or 2 videos, etc., up to the amount of money you have. If you rent 0 videos, you are left with m = 30 - 3r = 30 - 3(0) = 30 - 0 = 30 dollars. If you rent 10 videos, you will have m = 30 - 3(10) = 30 - 30 = 0 dollars left. The domain is {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10}. The range is {0, 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30}. Both the domain and range are discrete.

c. I can't do it online.

Complete the tree map by using the review words.

Answers

Answer:

Number sentences.

Addition-Addend-Sum.

Subtraction-Difference.

Step-by-step explanation:

1. By definition Number sentences contains number and common symbols.

2. They can be: "Addition" (which has "Addend" that form the "Sum") and "Subtraction" (whose result is known as "Difference").

3. You can see the answer of the tree map in the figure attached.


12 r - 18 = 13 r + 18

Answers

First you want to isolate the variable, do this by adding 18 to both sides. You're left with 12r = 13r + 36, then subtract 13r to get the variables alone. You're then left with -1r = 36, multiply by -1 to remove the negative. The final result would be (1) r = 36.

The solution of expresison is, r = - 38

We have to give that,

An expression to simplify,

12r - 18 = 13r + 18

Now, We can simplify the expression as,

12r - 18 = 13r + 18

Subtract 12r on both sides,

12r - 18 - 12r = 13r - 12r + 18

- 18 = r + 18

Subtract 18 on both sides,

- 18 - 18 = r

r = - 36

Therefore, The solution is, r = - 36

To learn more about subtraction visit:

https://brainly.com/question/17301989

#SPJ6

1. Direct variation

A. Write an equation for the following statements.
B. Write an equation when y varies directly as x.
1. y=63 when x=9
2. y=121 when x=11
3. y=36 when x=4
4. y=224 when x=8

Answers

(1) y = 7x , (2) y = 11x , (3) y = 9x , (4) y = 28x

given y varies directly as x then y = kx ( k is the constant of variation )

(1) find k using the given conditions k = [tex]\frac{y}{x}[/tex] = [tex]\frac{63}{9}[/tex] = 7

equation is y = 7x

(2) k = [tex]\frac{121}{11}[/tex] = 11

equation is y = 11x

(3) k = [tex]\frac{36}{4}[/tex] = 9

equation is y = 9x

(4) k = [tex]\frac{224}{8}[/tex] = 28

equation is y = 28x




Which shows another way to write 64?

6 x 6 x 6 x 6

4 x 4 x 4 x 4 x 4 x 4

6 + 6 + 6 + 6

6 x 4

Answers

None of those show another way to 64

6*6*6*6=1296

4*4*4*4*4*4=4096

6+6+6+6=24

6*4=24

Another way to show 64 is 8*8 or 4^3

Roy already has 10,368 frequent flyer miles, and he will earn 2,832 more miles from his round-trip flight to New York City. In addition, he earns 2 frequent flyer miles for each dollar he charges on his credit card. How many dollars will Roy need to charge on his credit card to have a total of 15,000 frequent flyer miles? Explain and determined your answer.

Answers

find his total number of miles: 10,368 + 2,832 = 13,200

subtract from 15000 to see how many more he needs: 15,000 - 13,200 = 1,800

divide by 2 to find the number of dollars: 1800/2 = 900

he'll need to charge $900 to get 15,000 miles.

True or false, to convert square meters to square yards, multiply 3 by 9.29 x 10^-2

Answers

The Answer to this is: True.


Can you plz do 6 and 7 and 10 it will be a lot for me

Answers

36 ÷ 4 can be written as:

Thirty-six divided by four.

24 - (6 + 3) can be written as:

The difference of twenty-four and six plus three.

We'll use the expression x - 7 for this one.

The difference between a number and seven.

Hope this helps!


In △ABC the angle bisectors drawn from vertices A and B intersect at point D. Find ∠ADB if: c ∠C=130°

Answers

In Δ ABC, let A = x°

By Angle-sum property,

A + B + C = 180°

But, it is given that C = 130°

So, x + B + 130 = 180

B = 180 - 130 - x

B = 50 - x

Since AD and BD are internal bisectors of A and B,

∠ DAB = x/2 and

∠ DBA = [tex]\frac{50-x}{2}[/tex]

[tex]=25-\frac{x}{2}[/tex]

In Δ ADB, by angle-sum property,

∠ DBA + ∠ DAB +∠ ADB = 180°

[tex]=(25-\frac{x}{2} )+\frac{x}{2} +[/tex] + ∠ ADB = 180°

25 + ∠ ADB = 180°

∠ ADB = 180 - 25 = 155°

Hence, ∠ ADB = 155°.


Answer = 155 degrees

What two numbers are the absolute value of 4

Answers

the absolute value is the distance from 0, so it would be 4 and -4
The answer is the absolute value of negative four and just normal four

Help with these 3 please

Answers

If we are trying to solve this then the variable A would be equivalent to 2/5 or A < 2/5

1. Ten times a number increased by four is no more than twenty five is  [tex]\(10x + 4 \leq 25\)[/tex]

2. One fourth of the opposite of the difference of five and the number less than twenty is  [tex]\(\frac{1}{4}(-5-x) < 20\)[/tex].

3. -5a+3>1  This inequality asserts that the result of subtracting three times a value (a) from negative five is greater than one.

1. [tex]\(10x + 4 \leq 25\)[/tex]: This inequality describes a situation where ten times a number (x) increased by four is less than or equal to twenty-five.

It represents a constraint on the possible values of x such that the expression 10x + 4 does not exceed 25.

2. [tex]\(\frac{1}{4}(-5-x) < 20\)[/tex]: This inequality states that one-fourth of the opposite of the difference of five and the number (x) is less than twenty.

It indicates a restriction on the value of x such that when subtracted from five and negated, the result, when multiplied by one-fourth, is less than twenty.

3. Description of Inequality: -5a + 3 > 1

  This inequality asserts that the result of subtracting three times a value (a) from negative five is greater than one.

It signifies a condition where the expression -5a + 3  is strictly greater than 1, setting boundaries on the possible values of a to satisfy this relationship.

The probable question may be:

1. Ten times a number increased by four is no more than twenty five

2. One fourth of the opposite of the difference of five and the number less than twenty.

3. Write a description of each inequality.

-5a+3>1

10m+n^2 over 4 when m and n=4

Answers

m = 4, n = 4

Plug in 4 for m and n

10(4) + (4)^2

Simplify. Multiply

4^2 = 4(4) = 16

10(4) = 40

40 + 16 = 56

56 is your answer

hope this helps

Simplify the expression (7+47+3)[5×(2×3)]. Use properties to judtify eachstep.

Answers

add the numbers in the first parenthesis and multiply the numbers in the second:

( 7 + 47 + 3 ) [ 5 ( 2 × 3 ) ] = ( 57 ) [ 5 ( 6 ) ]

multiply the 5 and 6:

( 57 ) [ 5 ( 6 ) ] = ( 57 ) ( 30 )

multiply the 57 and 30:

( 57 ) ( 30 ) = 1710

answer is 1710

2k+10 show all the steps

Answers

Hello!

Explanation:

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

First, rewrite 10 as 2*5

[tex]2k+2*5[/tex]

Then, factor out common term 2.

[tex]=2(k+5)[/tex]

Answer⇒⇒⇒⇒2(k+5)

Hope this helps!

Thank you for posting your question at here on Brainly.

-Charlie

According to the Complex Conjugate Root Theorem, if a+bi is a root of a quadratic equation, then __blank__ is also a root of the equation. Which expression correctly completes the previous sentence?
a−bi
a+bi
−a−bi
−a+bi

Answers

Answer:

a-bi


Step-by-step explanation:

If a quadratic equation lx^2+mx+n=0 has one imaginary root as a+bi then the other root is the conjugate of a+bi = a-bi

Because we have l, m and n are real numbers and they are the coefficients.

Sum of roots = a+bi + second root = -m/l

When -m/l is real because the ratio of two real numbers, left side also has to be real.

Since bi is one imaginary term already there other root should have -bi in it so that the sum becomes real.

i.e. other root will be of the form c-bi for some real c.

Now product of roots = (a+bi)(c-bi) = n/l

Since right side is real, left side also must be real.

i.e.imaginary part =0

bi(a-c) =0

Or a =c

i.e. other root c-bi = a-bi

Hence proved.


Other Questions
hi i need help in doing an outline on the Martin Luther King Jr. letter from the Birmingham jail. it is Assignment: 03.08 Organize and Develop Your Ideas Identify a symbolic object or event in the story "The Third Bank of the River" and explain its symbolic meaning. (Possible symbols include the boat, the river, the third bank, the father's self-exile.) Explain the purpose of symbolism in the story and describe its impact on the work as a whole. * *Easy question* Susan wants to arrange 4 blocks in a row. How many different arranges can she make? Find the point, M, that divides segment AB into a ratio of 5:5 if A is at (0, 15) and B is at (20, 0). A)(35, 10) B)(20, 10) C) (10, 7.5) D) (17.5, 5) An object on the surface of the earth weighs 90 lb. at three earth radi above the surface it will weigh Which of these is a short-term effect of alcohol? A) headaches B) Hugh blood pressure C) nerve damage D) alcoholic hepatitis What is the main idea of this passage that whenever any forms of government Fill in the blank. Given O below, you can conclude that AC is congruent to _____. A. DFB. OBC. ABD. O What is considered the greatest example of Incan engineering? Let f(x) = -20x2 + 14x + 12 and g(x) = 5x - 6. Find f/g and state its domain. 4x 2; all real numbers 5x - 6; all real numbers except x = 6/5 4x 2; all real numbers except x = 6/5 5x - 6; all real numbers List all subsets of the following set 1 Point The PSAT includes which of the following sections? A.Social studies, math, and English B.Evidence-based reading, writing and language, and math C.English, math, and science D.English, math, and humanities Cheyenne is playing a board game her score was -275 at the start of her turn and at the end of her turn her score was -425 what was the change in Cheyenne score from the start of her turn to the end of her turn Jesse is building a spice rack. He cuts three lengths of wood from a 90-centimeter board. The first length is 23.5 centimeters. The second length is 33.3 centimeters. And the third length is 19.45 centimeters. How much of the original board remains after Jesse makes his cuts? A. 13.75 centimeters B. 76.25 centimeters C. 33.2 centimeters D. 3.75 centimeters The difference between 72 and 16 Describe emilio aguinaldo's opinion of the united states changed after the american spanish war Solve the inequality. Graph the solution -r/3 Tobias dropped a tennis ball from a height of 60 meters. The time in seconds it takes for the ball to fall is 60 feet is 0.25 60. Find three sets of approximations for the amount of time it will take. Then determine how long it will take for the ball to hit the ground. **PLEASE HELP ME WITH THIS MATH PROBLEM** you scan the night sky looking for meteors or comets. They appear at unpredictable times. This is an example of which type of schedule of reinforcement?