Divide by splitting up the numerator. 21x^3y^4-7x^2y^3+14x^2y^2-xy over 7x^2y^2
What’s the correct answer
At the snack bar, a hot dog costs $1.50 and a slice of pizza costs $2. What percent of the cost of a slice of pizza is a cost of a hot dog? Which equation can be written to represent this scenario?
A. 1.5p=2
B. 1.5=2p
C. 2(1.5)=p
D. 2/1.5=p
How would you determine this answer?
Use the quadratic formula to solve x^2+8x+9=0
What are the solutions to the equation?
Round irrational solutions to the nearest tenth.
x=−1 and x=−8
x = 1 and x=−9
x=−6.6 and x=−1.4
x=−1.2 and x=−6.8
Please explain the answer!
HELP please :)
A patient requires an IV of 0.9% saline solution, also known as normal saline solution. How much distilled water, to the nearest milliliter, must be added to 100 milliliters of a 6 % saline solution to produce normal saline?,
What is 4.738rounded to the nearest thousandth? (Points : 1) 4.73 4.74 4.738 4.739
4.738 rounded to the nearest thousandth remains 4.738, as it is already at the required decimal precision.
To round to the nearest thousandth, you look at the digit in the thousandth place, which in this case is an 8. You do not need to alter the number since it is already at the thousandth decimal place. Therefore, 4.738 rounded to the nearest thousandth is simply 4.738.
The distance between city A and city B is 22 miles. The distance between city B and city C is 54 miles. The distance betweeb city A and city C is 51 miles.
What type of trianglr is created by the three cities?
A. An acute triangle, beacuse 22^2+54^2>51^2
B. An acute triangle, beacuse 22^2+51^2>54^2
C. An obtuse triangle, beacuse 22^2+54^2>51^2
D. An obtuse triangle, beacuse 22^2+51^2>54^2,
The answer is B. It is an acute triangle because of 22^2 + 51^2 > 54^2. To identify the type of triangle referred to the problem, we use the Pythagorean Theorem which involves squaring the lengths of all sides of the triangle. If the hypotenuse’s square is less than the two smallest sides' squares added together, than it is an acute triangle. However, if the hypotenuse’s square is larger, then it is an obtuse triangle.
54 is the hypotenuse since it is the longest side.
Following the Pythagorean Theorem, a^2 + b^2 = c^2:
54^2=2916
51^2=2601
22^2=484
It becomes 2601+484 = 2916.
When the two shorter sides are added, the sum is greater than the square of the hypotenuse which is 2916. Thus, the formed triangle is acute.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
A railroad crew can lay 7 miles of track each day. they need to lay 189 miles of track. 17 day how many miles. How many day to lay all the track
Given that a crew can lay 7 miles of railroad track a day, it would take them a total of 27 days to lay 189 miles of railroad track.
Explanation:The subject of this question is the calculation of the number of days it would take for a railroad crew to lay a specified number of miles of track. Given that the crew can lay 7 miles of track each day, and they need to lay a total of 189 miles of track.
To determine the total number of days required, we would divide the total miles by the miles the crew can lay each day.
So, 189 miles ÷ 7 miles/day = 27 days. Therefore, it would take the railroad crew a total of 27 days to lay all the track.
Learn more about Calculating Time here:https://brainly.com/question/20416068
#SPJ11
What is the solution to the equation 5x = 40?
7
8
45
200
A coach bought some shirts and 5 pairs of shorts. each shirt cost $12 and each pair of shorts cost $10. let t represent the number of shirts. write an expression that can be used to find the total cost of the shirts and shorts. answer
What is the slope of the line that passes through (3, -4) and (-2, 5). A)-5/9 B)-9/5 C)9/5 D)5/9
The mass of Venus is
4.87 x 10^24 kilograms, and the mass of Jupiter is
1,898 x 10^24 kilograms.
The mass of Jupiter is about _____ times the mass of Venus.
Answer:
The mass of Jupiter is about 389.7331 times the mass of Venus.
Step-by-step explanation:
The question is asking for how much the two masses vary from one another. Since the mass of Jupiter is greater than that of Venus, what value is to be multiplied by the mass of Venus that would give the mass of Jupiter?
Thus, to determine this, we divide the mass of Jupiter by the mass of Venus;
= [tex]\frac{1898*10^{24} }{4.87*10^{24} }[/tex]
= [tex]\frac{1898}{4.87}[/tex]
= 389.7331
Therefore, the mass of Jupiter is about 389.7331 times the mass of Venus.
(12 + 5) + 32 × (10 − 5) =
In a pond, lotus flower multiply its self after every 4 days. One lotus multiplies into two after four days, into 4 after 8 days, into 8 after 16 days and so on. If you see one lotus flower in a pond today, how many flowers will be there in the pond after 32 days.
When the sum of 7 and three times a positive number is subtracted from the square of the number, 0 results. find the number?
The required number is 10.
Given that,
When the sum of 7 and three times a positive number is subtracted from the square of the number, 0 results. That number is to be determined.
In mathematics, it deals with numbers of operations according to the statements. There are four major arithmetic operators, addition, subtraction, multiplication, and division,
Let the number be x,
The sum of 7 and three times a positive number is subtracted from the square of the number 0.
x²-x(3 + 7) = 0
x² = x(10)
x = 10
Thus, the required number is 10.
Learn more about arithmetic here:
brainly.com/question/14753192
#SPJ2
You are finding the product of two square roots. Each radicand is the same variable raised to an odd power. Explain why you would want to multiply the radicands together first and then simplify the product.
can someone help me? im not sure if my answers are right
⭐️ Anyone know how to work this?...
Can someone help me with this word problem?
Find the perimeter of the figure. Round your answer to the nearest tenth.
a) 41 Units b) 34.2 Units c) 23 Units d) 11.2 Units
A store carries two different sizes of a certain brand of potato chips. bag 1 contains 8 ounces and costs $3.49. bag 2 contains 12 ounces, and costs $4.59. which bag has the lowest price per volume
Bag 2, with a price of $0.3825 per ounce, has a lower price per volume compared to Bag 1, which has a price of $0.43625 per ounce.
To determine which bag of potato chips has the lowest price per volume, we need to calculate the price per ounce for each bag.
For Bag 1, it contains 8 ounces and costs $3.49, so the price per ounce is $3.49 / 8 ounces = $0.43625 per ounce.For Bag 2, it contains 12 ounces and costs $4.59, so the price per ounce is $4.59 / 12 ounces = $0.3825 per ounce.Comparing these values, we see that Bag 2 has the lower price per ounce at $0.3825 per ounce, making it the more economical choice per unit of volume.
Carlos ran 3/8 of the race course. Lori ran 3/6 of the same race. Who ran further? Explain.
6 grade course 1 countdown 8 and 7 weeks
Simplify -|-5 + 2|.
I'm not good with Math, can someone please help me how to Simplify, I have no clue to solving these questions that ask me to simplify, On my Online Schooling I wish to get better. Thanks for the time :)
PLEASE HELP ASSSAAAAPPPP
Kite ABCD has a longer diagonal AC with a length of 14 in. and a shorter diagonal BD with a length of 8 in. The diagonals intersect at point E. What is the length of BE?
4 in
7 in
8 in
14 in
How to solve this???
The equation x2+y2−4x+2y=b describes a circle. Complete the square to find the center of the circle. The center of the circle is ( , ) The radius of the circle is 7 units. What is the value of b in the equation? b=
Please help does anyone know the answer Giving 20pts I need ASAP
What is the measure of angle 1?