Answer:
Add all pounds lost during 3 months. 3+7+4= 14. 4 lbsx4 months =16. 16-14=2. 2 lbs must be lost during the 4 month to stay consistent with the 4 lbs weight loss per month.
Step-by-step explanation:
To maintain an average weight loss of 4 pounds per month, you must lose 2 pounds in the fourth month. This calculation is obtained by subtracting the total weight already lost (14 pounds in three months) from the target total weight loss (16 pounds in four months).
Explanation:The question is asking how much weight you need to lose in the fourth month to maintain an average weight loss of 4 pounds per month, given that you've lost 3, 7 and 4 pounds in the first three months respectively.
First, let's calculate the total weight you've lost so far: 3 pounds + 7 pounds + 4 pounds = 14 pounds lost in the first three months.
Next, calculate how much weight you would need to lose in total over four months to maintain an average loss of 4 pounds per month: 4 months * 4 pounds per month = 16 pounds.
Now, subtract the total weight you've already lost from the target total weight to find out how much weight you need to lose in the fourth month: 16 pounds - 14 pounds = 2 pounds. Therefore, you need to lose 2 pounds in the fourth month to maintain an average monthly weight loss of 4 pounds.
Learn more about Weight Loss Calculation here:https://brainly.com/question/36602479
#SPJ11
L. - (6x - 5) = -6x +13
Answer:
No Solution.
Step-by-step explanation:
-(6x-5)=-6x+13
-6x+5=-6x+13
-6x-(-6x)+5=13
-6x+6x+5=13
0+5=13
5=13
Answer:
Exact form : x=-1/3
Decimal form : x=-0.3 (line over the 3!!!)
Step-by-step explanation: Isolate the variable by divinding each side by factors that don't contain the variable.
Hope this helps you out! ☺
3. A crate with 20 bricks weighs 167 pounds. When the same crate has 32 bricks, it weighs
191 pounds. How much would the crate weigh if there were 19 bricks in the crate?
Explain.
The weight of crate when it has 19 bricks is 165 pounds
Solution:Given that, A crate with 20 bricks weighs 167 pounds.
When the same crate has 32 bricks, it weighs 191 pounds.
Now, let the weight of each brick be "m" pounds and weight of the crate be 'n" pounds.
Then, when crate has 20 bricks
Total weight = weight of bricks + weight of crate
[tex]167 \text { pounds }=\text { number of bricks } \times \text { weight of each brick }+\text { weight of crate }[/tex]
[tex]167=20 \times m+n[/tex]
20m + n = 167 ----- eqn (1)
Now, when crate has 32 bricks
Total weight = weight of bricks + weight of crate
[tex]191 \text { pounds }=\text { number of bricks } \times \text { weight of each brick + weight of crate }[/tex]
[tex]191=32 \times m+n[/tex]
32m + n = 191 ----- eqn (2)
Now, subtract (1) from (2)
32m + n = 191
20m + n = 167
(-) ----------------
12m + 0 = 24
m = 2
Then, from eqn (1)
20(2) + n = 167
40 + n = 167
n = 167 – 40 = 127
Now, when the box has 19 bricks
Total weight = 19 bricks x 2 pounds per brick + 127 pounds of crate
[tex]\text { Total weight }=19 \times 2+127=38+127=165[/tex]
Hence, the weight of crate when it has 19 bricks is 165 pounds.
16. WalkieTalkie phone company charges $18.00 for basic phone service per month and $0.15 per minute for long distance calls. Arena Calls charges $80.00 per month with no fee for long distance calls. What is the minimum number of minutes of long distance calls for which the cost of Walkie Talkie is more than the cost of Arena Calls?
Answer:
413 minutes of long distance calls
Step-by-step explanation:
$80.00 - $18.00 = $62.00
$62.00/$0.15 = 413.33
A school is arranging a field trip to the zoo. The school spends 875.49 dollars on passes for 29 students and 4 teachers. The school also spends 279.56 dollars on lunch for just the students. How much money was spent on a pass and lunch for each student?
Answer:
Money spent on each student is $36.17
Step-by-step explanation:
$875.49 = 29 students & 4 teachers
33 people = $875.49
1 person = $26.53 (pass)
29 students = $279.56
1 student = $9.64 (lunch)
each student = $9.64 + $26.53
= $36.17
the amount spent on a pass and lunch for each student is approximately $26.56 + $9.63 = $36.19.
To find out how much money was spent on a pass and lunch for each student, we need to calculate the total amount spent on passes and lunch and then divide it by the total number of students.
Given:
- Total amount spent on passes for 29 students and 4 teachers: $875.49
- Total amount spent on lunch for just the students: $279.56
- Total number of students: 29
1. First, let's find the total amount spent on passes for just the students:
Total amount spent on passes for students and teachers = $875.49
Total amount spent on passes for 4 teachers = ?
Total amount spent on passes for students = $875.49 - (amount spent on passes for teachers)
Since each pass costs the same amount for students and teachers, we can divide the total amount spent on passes by the total number of passes (students + teachers) to find the cost per pass.
Total number of passes (students + teachers) = 29 students + 4 teachers = 33 passes
Cost per pass = Total amount spent on passes / Total number of passes
= $875.49 / 33
≈ $26.56 (rounded to two decimal places)
2. Now, let's find out how much money was spent on lunch for each student:
Total amount spent on lunch for students = $279.56
Cost per student for lunch = Total amount spent on lunch for students / Total number of students
= $279.56 / 29
≈ $9.63 (rounded to two decimal places)
So, the amount spent on a pass and lunch for each student is approximately $26.56 + $9.63 = $36.19.
Which of the following points lie in the solution set to the following system of inequalities?
y ≤ x − 5
y ≤ −x − 4
(1, 10)
(−1, 10)
(10, 1)
(1, −10)
Answer:
Step-by-step explanation:
y ≤ x − 5
1<10-5
1<5
Pair: (10,1)
y ≤ −x − 4
-10<-1-5
-10<-6
Pair: (1,-10)
Answer:
(1, −10)Step-by-step explanation:
If we graph this system of inequalities, we could find the solution.
From the graph you can deduct that the only right answer is the last one (1,-10), because the area of solution is only for negative values of y.
Therefore, the right choice is the last one.
If you can't graph, you can try another method. If we replace the value in the system, it should satisfy it, that is, it should gives us a true result like 0<1 for example. Let's try
For x=1 and y=-10, we have
-10 ≤ 1 − 5
-10 ≤ −1 − 4
-10 ≤ -4
-10 ≤ -5
As you can see, the result is true, because -10 is less than -4 and -5, so that's the right answer.
Which fraction is equal to one third
Answer:
2/6, 3/9, 4/12 ...
Step-by-step explanation:
We can find equivalent fractions to 1/3 by multiplying the numerator, or top number, and the denominator, or bottom number, by the same factor.
In 25 hour, Matt can type 45 page.
What is Matt's rate in pages per hour?
Answer: Matt's rate is 2 pages per hour.
Step-by-step explanation:
25 hours = 45 pages
1. First, let's divide 45 by 25 to find how much it takes for one page to be done: [tex]\frac{45}{25}[/tex] = 1.8
2. This answer means it takes 1.8 hours to do one page.
3. Now, we can choose to round 1.8, which is 2.
A 36 foot long roll of banner material must be cut into three pieces with no material left over to make three banners. The second banner must be 4 feet longer than the first banner in the third banner must be also 4 feet longer than the second. How long should each banner be
Answer:
The length of the first banner = 8 ft
The length of the second banner = 12 ft
The length of the third banner = 16 ft
Step-by-step explanation:
The total length of the banner material = 36 ft
Now, let us assume the length of the first banner = k ft
So, the length of the second banner = First banner + 4 ft = ( k + 4) ft
The length of the third banner = Second banner + 4 ft = [( k + 4) + 4] ft
Now, according to the question:
The length of ( First + Second + Third) banner = 36 ft
⇒ (k) + (k +4) + (k + 8) = 36
or, 3 k = 36 - 12= 24
or, k = 24/3 = 8
⇒ k = 8 ft
So, the length of the first banner = k = 8 ft
The length of the second banner = k + 4 = 8 + 4 = 12 ft
The length of the third banner = k + 4 + 4 = 8 + 8 = 16 ft
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Point P' is the translation of P (5, -5) under translation of 2 units to the left and 5 units up. What are the coordinates of P'?
(Graph up top)
(A.) (7, 0)
(B.) (7, 5)
(C.) (3, 5)
(D.) (3, 0)
Answer:
i dont know
Step-by-step explanation:
i dont know
Which of the following is a velocity?
Question 2 options:
30 m/s
30 m/s going down
30m
30s
Answer:
The velocity is the speed in a given direction hence the units are the same as that of speed, m/s. Thus the answer is 30 m/s.
Step-by-step explanation:
I do not understand the second option.
When mack babysits he charges $12 an hour plus bus fare. The amount Mack is paid depends on the number of hours he babysits
Question is Incomplete, Complete question is given below.
When mack babysits, he charges $12 an hour plus bus fare. The amount mack is paid depends on the number of hours he babysits.
1. If mack babysits for 1 hour and the bus fare is $2.50, how much will mack be paid?
2. If mack babysits for 4 hours and the bus fare is $2.50, how much will mack be paid?
Answer:
1. Total Amount mack will be paid for 1 hour is $14.50.
2. Total Amount mack will be paid for 4 hours is $50.50.
Step-by-step explanation:
Given:
Charges of mack for 1 hour = $12
bus fare = $2.50
We will fist find for part 1.
1) Given:
Number of Hours= 1
Charges of mack for 1 hour = $12
bus fare = $2.50
we need to find the amount he get paid for it can be calculated by Multiplying Charges of mack for 1 hour with number of hours and then adding bus fare
Total amount he will get paid = Charges of mack for 1 hour × Number of Hours + Bus fare = [tex]\$12\times 1 +\$2.50= \$14.50[/tex]
Hence, Total Amount mack will be paid for 1 hour is $14.50.
Now we will find for part 2.
2) Given:
Number of Hours= 4
Charges of mack for 1 hour = $12
bus fare = $2.50
we need to find the amount he get paid for it can be calculated by Multiplying Charges of mack for 4 hour with number of hours and then adding bus fare
Total amount he will get paid = Charges of mack for 1 hour × Number of Hours + Bus fare = [tex]\$12\times 4 +\$2.50= \$50.50[/tex]
Hence, Total Amount mack will be paid for 4 hour is $14.50.
The sale price of a trampoline before tax is $300 the sales tax is 4% find the sales tax in the total price of the trampoline
The trampoline will attract a sales tax of $12 which will take its total price to $312.
The trampoline costs $300 without taxes being accounted for yet.
The tax is 4%. In dollar terms this is:
= Sales tax percentage x Cost of trampoline
= 4% x 300
= $12
The total price of the trampoline will therefore be:
= Cost of trampoline + sales tax
= 300 + 12
= $312
In conclusion, the sales tax would be $12 and the total price would be $312.
Find out more at https://brainly.com/question/20315171.
the equation that can be used to solve for x is
Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
Since l and m are parallel lines, then
11x - 47 = 6x - 2 ( corresponding angles )
Solve this equation for x
Subtract 6x from both sides
5x - 47 = - 2 ( add 47 to both sides )
5x = 45 ( divide both sides by 5 )
x = 9
This scale drawing of a rectangular wall has dimensions 4.75 inches by 2.5 inches. The length of the shorter side of the actual wall is 36 inches.
Enter the area of the actual wall.
I will mark the first one who answers me brainleist
_[blank]_ square inches
Answer:
2462.4 square inches
Step-by-step explanation:
To find the length of the longer wall use the following ratio and solve for x.
x/36= 4.75/ 2.5
x= 68.4
Area of a rectangle = l(w)
68.4(36)= 2462.4 square inches
The area of the wall is the product of its dimension.
The area of the actual wall is 2462.4 square inches
The scale is given as:
[tex]\mathbf{Scale = 4.75 : 2.5}[/tex]
The shorter side of the actual wall is 36 inches.
So, we have:
[tex]\mathbf{Long : 36= 4.75 : 2.5}[/tex]
Express as fractions:
[tex]\mathbf{\frac{Long }{36}= \frac{4.75 }{ 2.5}}[/tex]
Multiply both sides by 36
[tex]\mathbf{Long= 36 \times \frac{4.75 }{ 2.5}}[/tex]
[tex]\mathbf{Long= 68.4}[/tex]
So, we have:
[tex]\mathbf{Long= 68.4}[/tex]
[tex]\mathbf{Short= 36}[/tex]
The area is then calculated as:
[tex]\mathbf{Area = 68.4 \times 36}[/tex]
[tex]\mathbf{Area = 2462.4in^2}[/tex]
Hence, the area of the actual wall is 2462.4 square inches
Read more about areas at:
https://brainly.com/question/2602591
-0.06 m = 7.2
m =
what is m equal to.
Answer: m = -120
Step-by-step explanation: In this equation, m is being multiplied by -0.06 so we will need to divide both sides of the equation in order to get m b itself.
On the left side of the equation, the -0.06's cancel and we are left with m. On the right side of the equation, we divide -7.2 by -0.06 and we get -120.
Now we have m = -120
Don't just do this problem in your head. It's extremely important to develop the habit of putting all your steps down on paper/or digitally too. It will really pay off for you down the line.
Image provided.
Pls help me ASAP it needs to be turned in today pls help
Answer:
13x-12 the last one
Step-by-step explanation:
Answer:
13x-12
Step-by-step explanation:
4(3x-5)+x+8
12x-20 +x+8
13x-12
You want it put edging around a rectangular flower garden that is 15 feet long and 12 feet wide. The edging comes in 3 foot pieces. How many pieces of edging do you need to buy
Answer:
18 pieces are needed
Step-by-step explanation:
Edgings are put all around the rectangular flower garden. So we need to know the perimeter (sum of all sides) of the rectangle. The formula is:
Perimeter of Rectangle = 2(Length + Width)
Given,
Length = 15
Width = 12
So,
Perimeter = 2(Length + Width)
Perimeter = 2(15 + 12)
Perimeter = 2(27)
Perimeter = 54
So, we need to cover 54 feet. Each edging is 3 feet in length, so 54 feet will be covered by:
54/3 = 18 edgings
8. 2x2 + 3x when x = 3
Answer:
27
Step-by-step explanation:
Substitute x = 3 into the expression
2(3)² + 3(3) = 2(9) + 9 = 18 + 9 = 27
Answer:
13
Step-by-step explanation:
2×2=4+3(3)=4+9=13
When buying groceries at the store for this dinner, you can spend no more than $100. Some costs are fixed, like spices and piecrusts. That total comes to $65. The turkey, however, is priced per pound. The suggestion is that you plan for 1.5 pounds of turkey per guest. If the turkey costs $1.16 per pound, what is the largest size turkey you should buy and how many people can it feed?
Answer:
20 full people
Step-by-step explanation:
100-65=35
35/1.16= 30.1724
30.1724/1.5=20.1149
You can't feed a .1149 of a person so 20 people
Given the maximum budget and cost per pound, the largest turkey you can purchase is approximately 30.17 pounds. This will feed about 20 guests, considering each person consumes 1.5 pounds of turkey.
Explanation:The subject of this question is mathematics, specifically, problem-solving involving budgets and limits. Given that the maximum budget for this dinner is $100 and the fixed costs total to $65, we're left with $35 for the turkey. Each pound of turkey is priced at $1.16.
By dividing the remaining amount of money (which is $35) by the cost per pound of turkey (which is $1.16), we compute the total pounds of turkey we can afford. That is, $35 / $1.16 = approximately 30.17 pounds.
Each guest requires 1.5 pounds of turkey, so we now calculate how many guests can be fed by this amount of turkey. We do this by dividing the total pounds of turkey (30.17 pounds) by the amount required per guest (1.5 pounds), which gives us 30.17 / 1.5 = approximately 20.11. Since you can't invite a fraction of a person, the largest size turkey you can afford can feed about 20 people.
Learn more about Problem Solving here:https://brainly.com/question/31606357
#SPJ11
A card is randomly selected from a standard deck of 52 playing cards. What is the probability that it is a face card or a spade?
Answer:
8/13.
There's 12 face cards & 26 black cards. In the 26 black cards, theres 6 face cards. Theres 32 cards overall that is either a black card or a face card. So in conclusion the answer is 8/13 because 52 (the total amt in the deck) divided by 32 = 8/13.
The probability of randomly selecting either a face card or a spade from a standard deck of 52 playing cards is approximately 0.4231.
The question involves calculating the probability of selecting either a face card or a spade from a standard deck of 52 playing cards. A standard deck consists of four suits (spades, hearts, diamonds, clubs), each with 13 cards, making a total of 52 cards. Among these, 12 are face cards (Jacks, Queens, Kings across all suits), and 13 are spades (including the spade face cards).
First, note that there are 3 face cards (Jack, Queen, King) in each suit, resulting in 12 face cards in total. However, 3 of these face cards are spades, and we must avoid double-counting them when adding the spade cards. Therefore, we have 12 face cards and 10 non-face card spades (since 3 spades are already counted among face cards), giving us a total of 22 unique cards that fulfill the conditions.
The probability of drawing either a spade or a face card from a deck of 52 cards is calculated by dividing the number of favorable outcomes (22) by the total number of outcomes (52), which is 22/52 or approximately 0.4231.
A number times 5,minus 6,is 8.
Answer:70
Step-by-step explanation:
You do the inverse operation which would be subtraction and multiplication. You add the 6 to the 8 and you get 14. Then you would multiply 14 by 5 to get 70. Hope this helps :D
Answer:
Step-by-step explanation:
Bentley walked 9 miles in 6 hours. What was his walking rate in miles per hour?
Answer:
1.5 miles per hour
Step-by-step explanation:
9 (1/6) = 1.5
Answer:
1.5 miles per hour
Step-by-step explanation:
In the attached file
5. The picture below shows the five houses on Maple Street and the five houses on Oak
Street.
6 Maple St.
_innnnn
Maple St.
4 Oak St.
SASA
Oak St.
. Each house number on Maple Street is six more than the house number to its left.
• Each house number on Oak Street is eight more than the house number to its left.
How much greater is the house number of the last house on Oak Street than the house
number of the last house on Maple Street
The last house on Oak Street has a house number 8 greater than the last house on Maple Street.
The correct answer is option C.
Let's denote the house numbers on Maple Street as M1, M2, M3, M4, and M5, where each house number is six more than the one to its left. Similarly, on Oak Street, denote the house numbers as O1, O2, O3, O4, and O5, where each house number is eight more than the one to its left.
For Maple Street:
M2 = M1 + 6
M3 = M2 + 6
M4 = M3 + 6
M5 = M4 + 6
For Oak Street:
O2 = O1 + 8
O3 = O2 + 8
O4 = O3 + 8
O5 = O4 + 8
Now, let's find the difference between the last house on Oak Street (O5) and the last house on Maple Street (M5):
The difference is (O4 + 8) - (M4 + 6) = (O3 + 8 + 8) - (M3 + 6 + 6) = (O2 + 8 + 8 + 8) - (M2 + 6 + 6 + 6) = (O1 + 8 + 8 + 8 + 8) - (M1 + 6 + 6 + 6 + 6).
Simplifying the expression, the constant terms cancel out, leaving:
The difference is O1 - M1 + (8 + 8 + 8 + 8) - (6 + 6 + 6 + 6) = O1 - M1 + 32 - 24 = O1 - M1 + 8.
So, the house number of the last house on Oak Street is 8 greater than the house number of the last house on Maple Street.
The question probable may be;
The picture below shows 5 houses on maple street anf the five houses on oak street.
Each house number on maple street is six more than the house number to its left. Each house number on oak street is eigth more than the house number to its left.
How much greater is the house number of the last house on oak street than the house number of the last house on maple street?
2
6
8
10
Help!!! Can somebody answer this question and please explain how to do it?
Good evening ,
Answer:
15x⁷y⁵.
Step-by-step explanation:
5x³y²×3x⁴y³ = (5×3)(x³x⁴)(y²y³) = 15x⁷y⁵.
:)
Which of these is usually true of a convenience sample?
A. It consists of the entire population.
B. It is randomly chosen.
C. It gives reliable results.
D. It excludes those who are indifferent.
Answer:
The correct answer is C = It gives reliable results
Answer:
D. it excludes those who are indifferent
Step-by-step explanation:
48 in Long and 36 inches wide what is the area in square feet
Answer:
Area = 12 ft²
Step-by-step explanation:
Convert values to feet
12 inches = 1 foot
48 / 12 = 4 feet
36 / 12 = 3 feet
Area = l x w = 3 x 4 = 12 ft²
Answer: The answer is 1,728 in. squared
Step-by-step explanation:
All you do is multiply 48 by 36 because in order to get area,you multiply base and height.
Sonia is making a quilted wall hanging that is 38 in wide.if each quilt square is 4 3/4 inches wide, how many squares will she need to complete one row of the wall hanging?
A. 6 1/2
B.8
C.42 3/4
D.190
Answer:
b
Step-by-step explanation:
4. Mitch took out a school loan for $24,000. The interest rate on the loan was 8%.
Mitch paid off the loan in just 5 years. How much did he pay altogether?
24000 0.08.5
p24000
R=0.08
T5 years
1920.5
u
9600+
I-
Mitch paid $ 33600 altogether
Solution:Given that mitch took out a school laon for $ 24000
The interest rate on the loan was 8%
Number of years = 5
To find: total amount paid altogether
We can use simple interest to calculate the total amount
Total amount paid altogether = simple interest + principal amount
The simple interest is calculated as:
[tex]\text { simple interest }=\frac{\text { principal } \times \text {rate of interest } \times \text {number of years}}{100}[/tex]
Plugging in values, we get
[tex]\text { simple interest }=\frac{24000 \times 8 \times 5}{100}=240 \times 8 \times 5=9600[/tex]
Total amount paid altogether = simple interest + principal amount
Total amount paid altogether = 9600 + 24000 = 33600
Thus Mitch paid $ 33600 altogether
1. Use the formula S(d)=√9.8d to calculate the estimated speed, in meters per second, of a tsunami if the disturbance occurred at an ocean depth of 4,500 meters.
2. Convert the answer from question one from meters per second to kilometers per hour. (Hint: A meter per second is equal to 3.6 kilometers per hour.)
Answer: 1. 210 meters per second .
2. 756 kilometers per hour.
Step-by-step explanation:
Given : The formula [tex]S(d)=\sqrt{9.8d}[/tex] to calculate the estimated speed, in meters per second of a tsunami.
1. If the disturbance occurred at an ocean depth of 4,500 meters.
Then put d= 4500 in the above formula , we get
[tex]S(d)=\sqrt{9.8\times4500}[/tex]
[tex]S(d)=\sqrt{44100}=\sqrt{21\times21\times10\times10}\\\\=\sqrt{210^2}=210[/tex]
Hence, if the disturbance occurred at an ocean depth of 4,500 meters , the estimated speed would be 210 meters per second .
Also, A meter per second is equal to 3.6 kilometers per hour.
i.e. 1 meter per second = 3.6 kilometers per hour
Then by unitary method ,
210 meters per second =[tex]3.6\times210[/tex] kilometers per hour
=756 kilometers per hour.
A used-boat dealership buys a boat for $2900 and then sells it for $4500. What is the percent increase?
Alright, so we have the difference = 4500-2800=1700. To find the percent increase, we do 1700/2800=around 0.61 = around 61% percent. Hope I helped! ☺☼