First let's write it out with just numbers
6×[tex]10^{5}[/tex]
Now solve!
Solve exponent first
10^5 = 100,000
Now multiply
6 x 100,000 = 600,000
600,000 is your answer
The number 6 x 10^5 in standard form equates to 600000. The conversion involves moving the decimal place the same number of steps as the power of ten indicates
Explanation:The conversion of 6 x 10 to the power of 5 into standard form involves interpreting the exponent as the number of places to shift the decimal point. In this case, the decimal point will be moved five places to the right.
Thus, 6 x 10 is equivalent to 600000 in standard form.
Learn more about Scientific Notation here:https://brainly.com/question/16936662
#SPJ3
What is the value of "k" in the function f(x) = 112 - kx if f(-3) = 121
It takes 19 minutes to get from Yermin’s house to the beach. If she has traveled for 5 minutes already, how many more minutes will it be until she reaches the beach?
it will be 14 more minuted because she has completed 5/19 minutes it takes to reach the beach.. we can get this answer by taking the total number of minuted to get to the beach (19) and subtract the number of minutes she has already walked (5)..... our answer is that she has 14 minutes left till she reaches the beach.
Answer
It is Going To Take 14 Minutes
What is 64 ounces in 8 cups as a unit rate
you have to divide 64 and 8
then you get the answer: 8 ounces per cup
Pls help, pls just only tell me how to solve
To find f(2), look and see where the line crosses the Y axis, when The line is on X 2.
The line is on Y = -2, so the answer would be -2.
what is the missing length of the square
a = 7
Because we are looking for the area we would times the length times width. What times 6 would be equal to 42? 7!
Analyze the following pattern: 1, 2, 5, 10, 17, what is the 8th term of the pattern
To find the 8th term of the pattern 1, 2, 5, 10, 17, analyze the differences between consecutive terms and find the common difference. Add that common difference to the 7th term to find the 8th term.
Explanation:To analyze the pattern, we can observe that the difference between consecutive terms is increasing by 1 each time. Let's find the common difference:
2 - 1 = 15 - 2 = 310 - 5 = 517 - 10 = 7From these differences, we can see that the common difference is increasing by 2 each time. So the difference between the 7th term and the 6th term would be 7 + 2 = 9. Using this pattern, we can find the 8th term:
17 + 9 = 26Find the area of the large rectangle by finding the area of the two small rectangles and adding them.
The total area is 21 (15+6=21)
Answer:
Area of the given figure is 21 square units
Step-by-step explanation:
Area of the rectangle formula is length times width
Area of the top rectangle
Length = 5 and width = 3
So area of top rectangle =5 times 3 is 15 square units
Area of bottom rectangle
length =2 and width =3
So area of bottom rectangle is 2 times 3 is 6 square units
Total area =[tex]15+6= 21[/tex] square units
4x-10+14+7x-10x+2
I just want to make sure I got it right
Combine like terms:
4x, 7x, -10x
-10, 14, 2
4x + 7x - 10x = x
-10 + 14 + 2 = 6
6 + x should be the correct answer.
Bobby is earning money for a new radio. He is paid $4.00 for each car he washes and $1.00 for each bag of leaves he rakes. If he washes 7 cars and fills 10 bags of leaves, how much money will he earn?
He washes 7 cars and gets $4.00 for each one :
So it's the number of cars times the money he gets for each one - 7 times 4 = 28
He fills 10 bags of leaves and gets $1.00 for each bag:
So it's the number of bags times the money he gets for each one - 10 times 1 = 10
Than you add the money from the cars to the money of bags : $10 + $28 =
$38 total
Answer: $38.00
why; live
on Saturday nikki and tyler walked to the local farmers market nikki bout 8 apples for $6 dollars and tyler brought 3 fewer apples than nikki how much did tyler spend on apples
On Saturday Nikki and Tyler walked to the local farmers market Nikki bought 8 apples for $6 dollars and Tyler brought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?
Tyler brought 8 apples - 3 apples = 5 apples.
To calculate the price of 5 apples we have to establish a proportion :
If 8 apples cost $6
Then 5 apples will cost $X
X = 5apples * $6/8apples = $3.75
Answer : Tyler spent on apples $3.75
Hope this helps!
[tex]\textit{\textbf{Spymore}}[/tex]
Jasmine went to the store and bought a pair of shoes for $44 and seven pairs of pants. He spent $96 in total. How much did each t shirt cost? I will give you 100 points
First, subtract 44 from the 96. You get 52. Then, divide 52 by 7 to figure out what each shirt costs. The answer is 52/7, or $7.43. She spent 7 dollars and 43 cents on each shirt.
Thirty is five minus the product of five and a number.find the number
5x-5=30
Add 5 to both of the sides
5x=35
Divide 5 to both of the sides
X=7
What is the slope of the line with the equation of y=3/4x that passes through the point (2,1)?
A) 1
B) 2
C) 3/4
D) 4/3
E) 3
C
the equation of a line in ' slope- intercept form ' is
y = mx + c ( m is the slope and c the y-intercept )
y = [tex]\frac{3}{4}[/tex] x is in this form
with slope m = [tex]\frac{3}{4}[/tex] → C
The slope of the line is [tex]m=\dfrac{3}{4}[/tex].
Given,
Equation of line is,
[tex]y=\dfrac{3}{4} x[/tex].
The line is passes through point,(2,1) .
We know that the slope form of equation is,
[tex]y=mx+c[/tex]
here m is the slope of the line and c is its y intercept.
On comparing the given equation of line with the general equation we get,
[tex]m=\dfrac{3}{4}[/tex].
Hence the correct option is C.
For more details on slope follow the link:
https://brainly.com/question/3605446
Longfield is at an elevation of -144 1/2 feet. Smallville is 4 times farther below sea level than Longfield.
What is the Smallville’s elevation, in feet? The elevation of Smallville is _____feet.
Show me the work please.
The elevation of Smallville is calculated by multiplying the elevation of Longfield by 4. Longfield's elevation is -144 1/2 feet, which is equivalent to -289/2 as an improper fraction. Multiplying this by 4 gives the elevation of Smallville as -578 feet.
Explanation:To find Smallville's elevation, we first take the elevation of Longfield, which is -144 1/2 feet below sea level. Since Smallville is 4 times farther below sea level than Longfield, we have to multiply the elevation of Longfield by 4.
First, convert -144 1/2 to an improper fraction: -144 1/2 = -289/2.
Now, multiply by 4:
(-289/2) × 4 = -289 × 2 = -578 feet
So the elevation of Smallville is -578 feet below sea level.
During a heavy rainstorm, a city in Florida received
12 1/4 inches of rain in 25 1/2 hours. What is the approximate
rainfall rate in inches per hour?
A about 2 inches per hour
B about 1/4 inch per hour
C about 1 inch per hour
D about 1/2 inch per hour
Answer: D. About [tex]\frac{1}{2}[/tex] inches per hour.
Step-by-step explanation:
1. The city received [tex]12^{\frac{1}{4}}[/tex] inches of rain in [tex]25^{\frac{1}{2}}[/tex] hours.
2. Let's write the mixed number as decimal numbers:
[tex]12^{\frac{1}{4}}in=12.25in[/tex]
[tex]25^{\frac{1}{2}}h=25.5h[/tex]
3. To find the approximate rainfall rate in inches per hour, you must divide 12.25 inches by 25.5 hours, as following:
[tex]\frac{12.25in}{25.5h}=0.48\frac{in}{h}[/tex]
4. If you round the result to the nearest tenth, you obtain:
[tex]0.5\frac{in}{h}=\frac{1}{2}\frac{in}{h}[/tex]
5. Therefore, the answer is the option D.
The approximate rainfall rate is closest to 0.5 inches per hour therefore the correct answer is Option D.
To determine the approximate rainfall rate in inches per hour, we need to divide the total amount of rainfall by the duration over which it fell.
Total rainfall: [tex]12 \frac{1}{4}[/tex] inches (which is equal to 12.25 inches)Duration: 25 [tex]\frac{1}{2}[/tex] hours (which is equal to 25.5 hours)Using the formula for intensity:
Intensity (inches per hour) = Depth (inches) / Duration (hours)Intensity = 12.25 inches / 25.5 hours ≈ 0.48 inches per hourThe approximate rainfall rate is closest to 0.5 inches per hour, so the correct answer is Option D: about 1/2 inch per hour.
If 5/6 gallon of paint covers 1/4 of the house, then how much paint is needed for the entire house?
25/6 hope this helps
What interest rate per annum is a fund paying its clients if the third to the last payment of a depositor became Php 1,040.40 from an initial savings payment of Php 1,000.00?
Answer: The rate of interest per annum is 1.3%.
Step-by-step explanation:
Given Principal P= $1000
time period n=3
Amount A=$1040,40
To find rate of interest per annum r
We know that
[tex]A=P(1+\frac{r}{100} )^3\\\Rightarrow\ 1040=1000(1+\frac{r}{100})^3\\\Rightarrow\ 1.040=(1+\frac{r}{100})^3\\\text{taking log on both sides}\\log(1.040)=3log(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow0.039=3log(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow0.013=log(1+\frac{r}{100})\\\\\Rightarrow\ e^{0.013}=(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow\ 1.013=(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow\ \frac{r}{100}=1.013-1=0.013\\[/tex]
⇒ r = 1.3%.
Solve the equation for y
[tex] \frac{2}{5}x + y = 3[/tex]
multiply both sides of the equation by 3.
2x+3y=9
move variable to the right side and change its sign
2x=9-3y
divide both sides of the equation by 2
x=9/2-3/2y
A medium can of tomato juice costs $0.92 and contains 46 ounces of tomato juice. A large can of tomato juice costs $3.60 and contains 144 ounces of tomato juice. Which can of tomato juice the lower unit price? How much lower?
Answer:
The medium-sized can is the cheaper by the oz, and is $0.005 per oz. cheaper.
Step-by-step explanation:
Medium can: $0.92/(46 oz) = $0.020/oz
Large can: $3.60 / (144 oz) = $0.025/oz
Surprisingly, the medium can price per oz. is lower than that of the large can. The difference is $0.005 per oz.
The medium can of tomato juice has the lower unit price at $0.02 per ounce, which is $0.005 lower per ounce than the large can's unit price of $0.025 per ounce.
To determine which can of tomato juice has the lower unit price, we need to calculate the cost per ounce for each can. For the medium can, we divide the cost by the number of ounces:
Medium can unit price = $0.92 / 46 ounces = $0.02 per ounce
For the large can, we perform a similar calculation:
Large can unit price = $3.60 / 144 ounces = $0.025 per ounce
The medium can has a lower unit price of $0.02 per ounce compared to the large can's unit price of $0.025 per ounce. The difference in unit price is $0.025 - $0.02 = $0.005, or half a cent per ounce.
Help me pls before the teacher notices
9) [tex]3 + 5n = 1 + 8n + 2[/tex] | subtract 5 on both sides, and solve 8n and -5n
[tex]3 = 1 + 3n + 2[/tex] | combine like terms, add 2 and 1
[tex]3 = 3n + 3[/tex] | subtract 3 on both sides, and solve 3 and -3
[tex]0 = 3n[/tex] | divide by 3n
[tex]0 = n[/tex] | final answer
10) [tex]5x + 12 = 4x + 6[/tex] | subtract 4x on both sides, solve -4x and 5x
[tex]x + 12 = 6[/tex] | subtract 12 on both sides, solve -12 and 6
[tex]x = -6[/tex] | final answer
11) [tex]-8x - 4 = 7 (-2 - 4x) + 4x[/tex] | distribute 7 into the parentheses
[tex]-8x - 4 = -14 - 28x + 4x[/tex] | combine like terms
[tex]-8x - 4 = -14 - 24x[/tex] | add 8x on both sides, and solve 8x and -24x
[tex]-4 = -14 - 16x[/tex] | add -14 on both sides, and solve 14 and -4
[tex]10 = -16x[/tex] | divide by -16 on both sides, and solve
[tex]-0.625 = x[/tex] | final answer
12) [tex]16 - 2n = - 8 + 4 (n - 3)[/tex] | distribute 4 into the parentheses
[tex]16 - 2n = -8 + 4n - 12[/tex] | combine like terms
[tex]16 - 2n = 4n - 4[/tex] | add 2n on both sides, and solve 2n and 4n
[tex]16 = 6n - 4[/tex] | add 4 on both sides, and solve 4 and 16
[tex]20 = 6n[/tex] | divide by 6 on both sides, and solve
[tex]3.33333 = n[/tex] | final answer (repeated)
13) [tex]-6 (3 - 6r) = -18 + 4r[/tex] | distribute -6 into the parentheses
[tex]-18 + 36r = -18 + 4r[/tex] | subtract 4r on both sides, solve 36r and -4r
[tex]-18 + 32r = -18[/tex] | add -18 on both sides, solve -18 and 18
[tex]32r = 0[/tex] | divide by 32 on both sides, and solve.
[tex]r = 0[/tex] | final answer
14) [tex]4 (3b - 1) = 9 - b[/tex] | distribute 4 into the parentheses
[tex]12b - 4 = 9 - b[/tex] | add -b on both sides, solbe 12 and b
[tex]13b - 4 = 9[/tex] | add -4 on both sides, solve 9 and 4
[tex]13b = 13[/tex] | divide 13 on both sides, solve
[tex]b = 1[/tex] | final answer
15) [tex]-6x + 7 (1 - x) = -4 (x - 4)[/tex] | distribute 7 into parentheses
[tex]-6x + 7 - x = -4 (x - 4)[/tex] | distribute -4 into the parentheses
[tex]-6x + 7 - x = -4x + 16[/tex] | combine like terms
[tex]-5x + 7 = -4x + 16[/tex] | add -4x on both sides, solve -5x and 4x
[tex]-x + 7 = 16[/tex] | subtract 7 on both sides, solve 16 and -7
[tex]-x = 9[/tex] | divide by -1 on both sides, solve
[tex]x = -9[/tex] | final answer
16) [tex]5 - (8v + 5) = -4 (1 + 3v)[/tex] | distribute the - and -4 into the parentheses
[tex]5 - 8v - 5 = -4 - 12v[/tex] | combine like terms
[tex]10 + 8v = -4 - 12v[/tex] | add 12v on both sides, solve 12v and 8v
[tex]10 + 20v = -4[/tex] | subtract 10 on both sides, solve -4 and -10
[tex]20v = - 14[/tex] | divide 20 on both sides, and solve
[tex]v = -0.7[/tex] | final answer
17) [tex]-8 (4 + 4n) = 8 (n + 6)[/tex] | distribute -8 and 8 into the parentheses
[tex]-32 - 32n = 8n + 48[/tex] | add -32n to both sides, solve 32n and 8n
[tex]-32 = 40n + 48[/tex] | subtract 48 on both sides, solve -32 and -48
[tex]-80 = 40n[/tex] | divide -80 on both sides, and solve
[tex]-2 = n[/tex] | final answer
UNDER CONSTRUCTION (I WILL EDIT WHILE YOU RECIEVE THE ANSWERS)
How to Get Answer for Number 9:
3+5n = 1+8n+2
5n+3=(8n)+(1+2)(Combine Like Terms)
5n+3=8n+3
Step 2: Subtract 8n from both sides.
5n+3−8n= 8n+3−8n
−3n+3=3
−3n+3−3=3−3
−3n=0
Answer: n = 0
[tex]\frac{-3n}{-3} =\frac{0}{-3}[/tex]
10.
5x + 12 − 4x = 4x + 6 − 4x
x + 12 = 6
x + 12 − 12 = 6 − 12
Answer: x = −6
11. Answer is also x = 0
(More answers will come as edited)
Which logarithm equation is equivalent to the exponential equation below?
3^c=27
Answer:
log(bsae(3))27=c
Step-by-step explanation:
a p e x
The logarithm equation is equivalent to the exponential equation is c = log₃27
What is logarithm?A logarithm is the power to which a number must be raised in order to get some other number.
Given that, exponential equation, [tex]3^{c}[/tex]=27
By the exponential form of logarithm:
[tex]x^{a} =m[/tex] then logarithm form is a = logₓ m
Therefore,
[tex]3^{c}[/tex]=27
Taking logarithm both sides,
[tex]3^{c}[/tex]=27
c = log₃27
Hence, the logarithm equation is equivalent to the exponential equation is c = log₃27
Learn more about logarithm, click;
https://brainly.com/question/30085872
#SPJ5
simplify (7^3)^8 its a question i dont understand what to do please help asap
The elevation of the basement floor in a building is -14 ft. The elevation of the roof is 36 feet. What is the distance from the basement floor to the roof? A) -50 ft Eliminate B) -24 ft C) 24 ft D) 50 ft
The answer would be D) 50, because you would have to add 14+36 which equals 50
Determine if the sentence is true. Select all that apply.
2+5=19 - 12
4^5 + 1^5 = 2-1-1
5-4-3-2-1 = 30 - 34 -1
2(x+ 8)=2x - 8
2(x+5) -4x= 3(x-2)-5x+16
1st and 5th are true.
Write 337,060 in expanded form using exponents
1. expand using place value.
337,060 = 300,000 + 30,000 + 7,000 + 000 + 60 + 0
Next, we will use exponents:
300,000 = 3 * 10^5
30,000 = 3 * 10^4
7,000 = 7 * 10^3
000 = 0 * 10^2
60 = 6 * 10
0 = 0 * 10^0
then after combing these exponents, we can write the number as:
337,060 = 3 * 10^5 + 3 * 10^4 + 7 * 10^3 + 0 * 10^2 + 6 * 10 + 0 * 10^0
Finally, removing the meaningless zeroes, we would end up with:
337,060 = 3 * 10^5 + 3 * 10^4 + 7 * 10^3 + 6 * 10
Hey coffee merchant want to make 6 pounds of a blend of coffee costing five dollars per pound. The blender is made it and using a six dollar per pound grade at coffee and a three dollar per pound grade of coffee. how many pounds of each of these grades should be used?
uhhhhh, your question seems a bit unclear. could you make it a bit more readable?
This is confusing. Someone help me please
1 a) Yogurt : Orange Juice : milk
50 : 100 : 250
(50 : 100 : 250 ) / 50
ans= 1 : 2 : 5
b) 1 l = 1000 ml of milk
so 1000/250 = 4
ans= 4 regular smoothies.
c) 3 regular and 1 small
(50 : 100 : 250 ) *3 + (50 : 100 : 250 ) / 2
= (150 : 300 : 750 ) + (25: 50: 125)
ans = 175 ml yogurt, 350 ml orange juice, 875 ml milk
Simplify the expression
[tex]3x\sqrt[3]{648x^4y^8}\\\\=3x\sqrt[3]{216\cdot3x^{3+1}y^{3+3+2}\\\\=3x\sqrt[3]{216}\cdot3x^3x^2y^3y^2y^2}\qquad|\text{use}\ \sqrt{ab}=\sqrt{a}\cdot\sqrt{b}\\\\3x\sqrt[3]{216}\cdot\sqrt[3]{x^3}\cdot\sqrt[3]{y^3}\cdot\sqrt[3]{y^3}\cdot\sqrt[3]3xy^2}\quuad|\text{use}\ \sqrt[3]{a^3}=a\\\\=3x(6)(x)(y)(y)\sqrt[3]{3xy^2}\\\\=18x^2y^2\sqrt[3]{3xy^2}\to\boxed{B.}[/tex]
The inequality x _> -5
jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
What is equation of the following line ?
Answer:
B is your best Bet
Step-by-step explanation:
for this problem, you would have to do B because thats the best bet compared to the other answers