how many dots will the the sixth figure in the pattern have


How Many Dots Will The The Sixth Figure In The Pattern Have

Answers

Answer 1
1; 2×2; 3×3 ....6×6
6×6= 36

Related Questions

Analyze the following pattern: 1, 2, 5, 10, 17, what is the 8th term of the pattern

Answers

Final answer:

To find the 8th term of the pattern 1, 2, 5, 10, 17, analyze the differences between consecutive terms and find the common difference. Add that common difference to the 7th term to find the 8th term.

Explanation:

To analyze the pattern, we can observe that the difference between consecutive terms is increasing by 1 each time. Let's find the common difference:

2 - 1 = 15 - 2 = 310 - 5 = 517 - 10 = 7

From these differences, we can see that the common difference is increasing by 2 each time. So the difference between the 7th term and the 6th term would be 7 + 2 = 9. Using this pattern, we can find the 8th term:

17 + 9 = 26

Determine if the sentence is true. Select all that apply.

2+5=19 - 12
4^5 + 1^5 = 2-1-1
5-4-3-2-1 = 30 - 34 -1
2(x+ 8)=2x - 8
2(x+5) -4x= 3(x-2)-5x+16

Answers

1st and 5th are true.

This is confusing. Someone help me please

Answers

1 a) Yogurt : Orange Juice : milk

      50 : 100 : 250

      (50 : 100 : 250 ) / 50

  ans=       1  :   2    :     5

b)  1 l = 1000 ml  of milk

      so  1000/250    = 4

       ans= 4 regular smoothies.

 c)   3 regular and 1 small

        (50 : 100 : 250 ) *3  +    (50 : 100 : 250 ) / 2

=  (150 : 300 : 750 ) +  (25: 50: 125)

ans =  175 ml yogurt, 350 ml orange juice, 875 ml milk          

     

What is equation of the following line ?

Answers

Answer:

B is your best Bet

Step-by-step explanation:


for this problem, you would have to do B because thats the best bet compared to the other answers


Solve the equation for y
[tex] \frac{2}{5}x + y = 3[/tex]

Answers

multiply both sides of the equation by 3.

2x+3y=9

move variable to the right side and change its sign

2x=9-3y

divide both sides of the equation by 2

x=9/2-3/2y

Help me pls before the teacher notices

Answers

9) [tex]3 + 5n = 1 + 8n + 2[/tex]  | subtract 5 on both sides, and solve 8n and -5n

[tex]3 = 1 + 3n + 2[/tex]  | combine like terms, add 2 and 1

[tex]3 = 3n + 3[/tex]  | subtract 3 on both sides, and solve 3 and -3

[tex]0 = 3n[/tex]  | divide by 3n

[tex]0 = n[/tex]  | final answer


10)  [tex]5x + 12 = 4x + 6[/tex]  | subtract 4x on both sides, solve -4x and 5x

[tex]x + 12 = 6[/tex]  | subtract 12 on both sides, solve -12 and 6

[tex]x = -6[/tex]  | final answer


11)   [tex]-8x - 4 = 7 (-2 - 4x) + 4x[/tex]  | distribute 7 into the parentheses

[tex]-8x - 4 = -14 - 28x + 4x[/tex]  | combine like terms

[tex]-8x - 4 = -14 - 24x[/tex]  | add 8x on both sides, and solve 8x and -24x

[tex]-4 = -14 - 16x[/tex]  | add -14 on both sides, and solve 14 and -4

[tex]10 = -16x[/tex]  | divide by -16 on both sides, and solve

[tex]-0.625 = x[/tex]  | final answer



12)   [tex]16 - 2n = - 8 + 4 (n - 3)[/tex]  | distribute 4 into the parentheses

[tex]16 - 2n = -8 + 4n - 12[/tex]  | combine like terms

[tex]16 - 2n = 4n - 4[/tex]  | add 2n on both sides, and solve 2n and 4n

[tex]16 = 6n - 4[/tex]  | add 4 on both sides, and solve 4 and 16

[tex]20 = 6n[/tex]  | divide by 6 on both sides, and solve

[tex]3.33333 = n[/tex] | final answer (repeated)



13)  [tex]-6 (3 - 6r) = -18 + 4r[/tex]  | distribute -6 into the parentheses

[tex]-18 + 36r = -18 + 4r[/tex]  | subtract 4r on both sides, solve 36r and -4r

[tex]-18 + 32r = -18[/tex]  | add -18 on both sides, solve -18 and 18

[tex]32r = 0[/tex]  | divide by 32 on both sides, and solve.

[tex]r = 0[/tex]  | final answer



14)   [tex]4 (3b - 1) = 9 - b[/tex]  | distribute 4 into the parentheses

[tex]12b - 4 = 9 - b[/tex]  | add -b on both sides, solbe 12 and b

[tex]13b - 4 = 9[/tex]  | add -4 on both sides, solve 9 and 4

[tex]13b = 13[/tex]  | divide 13 on both sides, solve

[tex]b = 1[/tex]  | final answer



15)   [tex]-6x + 7 (1 - x) = -4 (x - 4)[/tex]  | distribute 7 into parentheses

[tex]-6x + 7 - x = -4 (x - 4)[/tex]  | distribute -4 into the parentheses

[tex]-6x + 7 - x = -4x + 16[/tex]  | combine like terms

[tex]-5x + 7 = -4x + 16[/tex]  | add -4x on both sides, solve -5x and 4x

[tex]-x + 7 = 16[/tex]  | subtract 7 on both sides, solve 16 and -7

[tex]-x = 9[/tex]  | divide by -1 on both sides, solve

[tex]x = -9[/tex]  | final answer



16)   [tex]5 - (8v + 5) = -4 (1 + 3v)[/tex]  | distribute the - and -4 into the parentheses

[tex]5 - 8v - 5 = -4 - 12v[/tex]  | combine like terms

[tex]10 + 8v = -4 - 12v[/tex]  | add 12v on both sides, solve 12v and 8v

[tex]10 + 20v = -4[/tex]  | subtract 10 on both sides, solve -4 and -10

[tex]20v = - 14[/tex]  | divide 20 on both sides, and solve

[tex]v = -0.7[/tex]  | final answer


17)   [tex]-8 (4 + 4n) = 8 (n + 6)[/tex]  | distribute -8 and 8 into the parentheses

[tex]-32 - 32n = 8n + 48[/tex]  | add -32n to both sides, solve 32n and 8n

[tex]-32 = 40n + 48[/tex]  | subtract 48 on both sides, solve -32 and -48

[tex]-80 = 40n[/tex]  | divide -80 on both sides, and solve

[tex]-2 = n[/tex]  | final answer

UNDER CONSTRUCTION (I WILL EDIT WHILE YOU RECIEVE THE ANSWERS)

How to Get Answer for Number 9:

3+5n = 1+8n+2

5n+3=(8n)+(1+2)(Combine Like Terms)

5n+3=8n+3

Step 2: Subtract 8n from both sides.

5n+3−8n= 8n+3−8n

−3n+3=3

−3n+3−3=3−3

−3n=0

Answer: n = 0

[tex]\frac{-3n}{-3} =\frac{0}{-3}[/tex]


10.

5x + 12 − 4x = 4x + 6 − 4x

x + 12 = 6

x + 12 − 12 = 6 − 12

Answer: x = −6

11. Answer is also x = 0

(More answers will come as edited)

If 5/6 gallon of paint covers 1/4 of the house, then how much paint is needed for the entire house?

Answers

20/24 so less than 4 gallons

25/6 hope this helps

simplify (7^3)^8 its a question i dont understand what to do please help asap

Answers

Do (7x7x7) and multiply that product 8 times, so y x y x y x y x y x y x y x y

Hey coffee merchant want to make 6 pounds of a blend of coffee costing five dollars per pound. The blender is made it and using a six dollar per pound grade at coffee and a three dollar per pound grade of coffee. how many pounds of each of these grades should be used?

Answers

uhhhhh, your question seems a bit unclear. could you make it a bit more readable?

What is the value of "k" in the function f(x) = 112 - kx if f(-3) = 121

Answers

If f(x)=112 -kx and f(-3)= 121, that means

112-k(-3)=121

112+3k=121

3k=9

k=3

It takes 19 minutes to get from Yermin’s house to the beach. If she has traveled for 5 minutes already, how many more minutes will it be until she reaches the beach?

Answers

it will be 14 more minuted because she has completed 5/19 minutes it takes to reach the beach.. we can get this answer by taking the total number of minuted to get to the beach (19) and subtract the number of minutes she has already walked (5)..... our answer is that she has 14 minutes left till she reaches the beach.

Answer

It is Going To Take 14 Minutes

Bobby is earning money for a new radio. He is paid $4.00 for each car he washes and $1.00 for each bag of leaves he rakes. If he washes 7 cars and fills 10 bags of leaves, how much money will he earn?

Answers

He washes 7 cars and gets $4.00 for each one :

So it's the number of cars times the money he gets for each one - 7 times 4 = 28


He fills 10 bags of leaves and gets $1.00 for each bag:

So it's the number of bags times the money he gets for each one - 10 times 1 = 10


Than you add the money from the cars to the money of bags : $10 + $28 =

$38 total


Answer: $38.00



why; live

Write 337,060 in expanded form using exponents

Answers


1. expand using place value.

337,060 = 300,000 + 30,000 + 7,000 + 000 + 60 + 0


Next, we will use exponents:

300,000 = 3 * 10^5

30,000 = 3 * 10^4

7,000 = 7 * 10^3

000 = 0 * 10^2

60 = 6 * 10

0 = 0 * 10^0


then after combing these exponents, we can write the number as:

337,060 = 3 * 10^5 + 3 * 10^4 + 7 * 10^3 + 0 * 10^2 + 6 * 10 + 0 * 10^0


Finally, removing the meaningless zeroes, we would end up with:

337,060 = 3 * 10^5 + 3 * 10^4 + 7 * 10^3 + 6 * 10


Longfield is at an elevation of -144 1/2 feet. Smallville is 4 times farther below sea level than Longfield.
What is the Smallville’s elevation, in feet? The elevation of Smallville is _____feet.
Show me the work please.

Answers

Final answer:

The elevation of Smallville is calculated by multiplying the elevation of Longfield by 4. Longfield's elevation is -144 1/2 feet, which is equivalent to -289/2 as an improper fraction. Multiplying this by 4 gives the elevation of Smallville as -578 feet.

Explanation:

To find Smallville's elevation, we first take the elevation of Longfield, which is -144 1/2 feet below sea level. Since Smallville is 4 times farther below sea level than Longfield, we have to multiply the elevation of Longfield by 4.

First, convert -144 1/2 to an improper fraction: -144 1/2 = -289/2.

Now, multiply by 4:

(-289/2) × 4 = -289 × 2 = -578 feet

So the elevation of Smallville is -578 feet below sea level.

Simplify the expression

Answers

[tex]3x\sqrt[3]{648x^4y^8}\\\\=3x\sqrt[3]{216\cdot3x^{3+1}y^{3+3+2}\\\\=3x\sqrt[3]{216}\cdot3x^3x^2y^3y^2y^2}\qquad|\text{use}\ \sqrt{ab}=\sqrt{a}\cdot\sqrt{b}\\\\3x\sqrt[3]{216}\cdot\sqrt[3]{x^3}\cdot\sqrt[3]{y^3}\cdot\sqrt[3]{y^3}\cdot\sqrt[3]3xy^2}\quuad|\text{use}\ \sqrt[3]{a^3}=a\\\\=3x(6)(x)(y)(y)\sqrt[3]{3xy^2}\\\\=18x^2y^2\sqrt[3]{3xy^2}\to\boxed{B.}[/tex]

The inequality x _> -5

Answers

jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

Thirty is five minus the product of five and a number.find the number

Answers

5x-5=30

Add 5 to both of the sides

5x=35

Divide 5 to both of the sides

X=7

During a heavy rainstorm, a city in Florida received
12 1/4 inches of rain in 25 1/2 hours. What is the approximate
rainfall rate in inches per hour?

A about 2 inches per hour

B about 1/4 inch per hour

C about 1 inch per hour

D about 1/2 inch per hour

Answers

Answer: D. About [tex]\frac{1}{2}[/tex] inches per hour.


Step-by-step explanation:

1. The city received [tex]12^{\frac{1}{4}}[/tex] inches of rain in [tex]25^{\frac{1}{2}}[/tex] hours.

2. Let's write the mixed number as decimal numbers:

[tex]12^{\frac{1}{4}}in=12.25in[/tex]

[tex]25^{\frac{1}{2}}h=25.5h[/tex]

3. To find the approximate rainfall rate in inches per hour, you must divide 12.25 inches by  25.5 hours, as following:

[tex]\frac{12.25in}{25.5h}=0.48\frac{in}{h}[/tex]

4. If you round the result to the nearest tenth, you obtain:

[tex]0.5\frac{in}{h}=\frac{1}{2}\frac{in}{h}[/tex]

5. Therefore, the answer is the option D.

The approximate rainfall rate is closest to 0.5 inches per hour therefore the correct answer is Option D.

To determine the approximate rainfall rate in inches per hour, we need to divide the total amount of rainfall by the duration over which it fell.

Total rainfall: [tex]12 \frac{1}{4}[/tex] inches (which is equal to 12.25 inches)Duration: 25 [tex]\frac{1}{2}[/tex] hours (which is equal to 25.5 hours)

Using the formula for intensity:

Intensity (inches per hour) = Depth (inches) / Duration (hours)Intensity = 12.25 inches / 25.5 hours ≈ 0.48 inches per hour

The approximate rainfall rate is closest to 0.5 inches per hour, so the correct answer is Option D: about 1/2 inch per hour.

on Saturday nikki and tyler walked to the local farmers market nikki bout 8 apples for $6 dollars and tyler brought 3 fewer apples than nikki how much did tyler spend on apples

Answers

On Saturday Nikki and Tyler walked to the local farmers market Nikki bought 8 apples for $6 dollars and Tyler brought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?​

Tyler brought 8 apples - 3 apples = 5 apples.​

​To calculate the price of 5 apples we have to establish a proportion :

If 8 apples cost $6​

Then 5 apples will cost $X​

​X = 5apples * $6/8apples = $3.75

Answer : Tyler spent on apples $3.75

​Hope this helps!​​​​

[tex]\textit{\textbf{Spymore}}[/tex]​​​​​​​

The elevation of the basement floor in a building is -14 ft. The elevation of the roof is 36 feet. What is the distance from the basement floor to the roof? A) -50 ft Eliminate B) -24 ft C) 24 ft D) 50 ft

Answers

The answer would be D) 50, because you would have to add 14+36 which equals 50

What is the slope of the line with the equation of y=3/4x that passes through the point (2,1)?

A) 1
B) 2
C) 3/4
D) 4/3
E) 3

Answers

C

the equation of a line in ' slope- intercept form ' is

y = mx + c ( m is the slope and c the y-intercept )

y = [tex]\frac{3}{4}[/tex] x is in this form

with slope m = [tex]\frac{3}{4}[/tex] → C


The slope of the line is  [tex]m=\dfrac{3}{4}[/tex].

Given,

Equation of line is,

[tex]y=\dfrac{3}{4} x[/tex].

The line is passes through point,(2,1) .

We know that the slope form of equation is,

[tex]y=mx+c[/tex]

here m is the slope of the line and c is its y intercept.

On comparing the given equation of line with the general equation we get,

[tex]m=\dfrac{3}{4}[/tex].

Hence the correct option is C.

For more details on slope follow the link:

https://brainly.com/question/3605446

What interest rate per annum is a fund paying its clients if the third to the last payment of a depositor became Php 1,040.40 from an initial savings payment of Php 1,000.00?

Answers

Answer: The rate of interest per annum is 1.3%.


Step-by-step explanation:

Given  Principal P= $1000

time period n=3

Amount A=$1040,40

To find rate of interest per annum r

We know that

[tex]A=P(1+\frac{r}{100} )^3\\\Rightarrow\ 1040=1000(1+\frac{r}{100})^3\\\Rightarrow\ 1.040=(1+\frac{r}{100})^3\\\text{taking log on both sides}\\log(1.040)=3log(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow0.039=3log(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow0.013=log(1+\frac{r}{100})\\\\\Rightarrow\ e^{0.013}=(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow\ 1.013=(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow\ \frac{r}{100}=1.013-1=0.013\\[/tex]

⇒  r = 1.3%.

Jasmine went to the store and bought a pair of shoes for $44 and seven pairs of pants. He spent $96 in total. How much did each t shirt cost? I will give you 100 points

Answers

First, subtract 44 from the 96. You get 52. Then, divide 52 by 7 to figure out what each shirt costs. The answer is 52/7, or $7.43. She spent 7 dollars and 43 cents on each shirt.


Pls help, pls just only tell me how to solve

Answers

To find f(2), look and see where the line crosses the Y axis, when The line is on X 2.


The line is on Y = -2, so the answer would be -2.

Which logarithm equation is equivalent to the exponential equation below?
3^c=27

Answers

Answer:

log(bsae(3))27=c

Step-by-step explanation:

a p e x

The logarithm equation is equivalent to the exponential equation is c = log₃27

What is logarithm?

A logarithm is the power to which a number must be raised in order to get some other number.

Given that, exponential equation, [tex]3^{c}[/tex]=27

By the exponential form of logarithm:

[tex]x^{a} =m[/tex] then logarithm form is a = logₓ m

Therefore,

[tex]3^{c}[/tex]=27

Taking logarithm both sides,

[tex]3^{c}[/tex]=27

c = log₃27

Hence, the logarithm equation is equivalent to the exponential equation is c = log₃27

Learn more about logarithm, click;

https://brainly.com/question/30085872

#SPJ5

A medium can of tomato juice costs $0.92 and contains 46 ounces of tomato juice. A large can of tomato juice costs $3.60 and contains 144 ounces of tomato juice. Which can of tomato juice the lower unit price? How much lower?

Answers

Answer:

The medium-sized can is the cheaper by the oz, and is $0.005 per oz. cheaper.

Step-by-step explanation:

Medium can:  $0.92/(46 oz) = $0.020/oz

Large can:   $3.60 / (144 oz) = $0.025/oz

Surprisingly, the medium can price per oz. is lower than that of the large can.  The difference is $0.005 per oz.


The medium can of tomato juice has the lower unit price at $0.02 per ounce, which is $0.005 lower per ounce than the large can's unit price of $0.025 per ounce.

To determine which can of tomato juice has the lower unit price, we need to calculate the cost per ounce for each can. For the medium can, we divide the cost by the number of ounces:

Medium can unit price = $0.92 / 46 ounces = $0.02 per ounce

For the large can, we perform a similar calculation:

Large can unit price = $3.60 / 144 ounces = $0.025 per ounce

The medium can has a lower unit price of $0.02 per ounce compared to the large can's unit price of $0.025 per ounce. The difference in unit price is $0.025 - $0.02 = $0.005, or half a cent per ounce.

What is 64 ounces in 8 cups as a unit rate

Answers

you have to divide 64 and 8

then you get the answer: 8 ounces per cup


Find the area of the large rectangle by finding the area of the two small rectangles and adding them.

Answers

The total area is 21 (15+6=21)

Answer:

Area of the given figure is 21 square units

Step-by-step explanation:

Area of the rectangle formula is length times width

Area of the top rectangle  

Length = 5 and width = 3

So area of top rectangle =5 times 3 is 15 square units

Area of bottom rectangle  

length =2 and width =3

So area of bottom rectangle is 2 times 3 is 6 square units

Total area =[tex]15+6= 21[/tex] square units

what is the missing length of the square

Answers

a = 7

Because we are looking for the area we would times the length times width. What times 6 would be equal to 42? 7!

It would be 7 in because 6 x 7 =42

4x-10+14+7x-10x+2
I just want to make sure I got it right

Answers

The answer is -9x +16

Combine like terms:

4x, 7x, -10x

-10, 14, 2

4x + 7x - 10x = x

-10 + 14 + 2 = 6

6 + x should be the correct answer.

Other Questions
63.90 three friends spent on dinner. They want to split the dinner check equally. Plz help need more word Simplify the expression by combining like terms.8m + 13g - 8 +3m-g What is the author's most likely purpose for including the man "shaping" an issue? Elephants exhibit herding behavior. When they travel, the oldest and largest members often travel in the outer edges of the group. Why is this important to the survival of the species Factor the expression 2x^3-10x^2-5x+25. Show your work. Which word best describes the mood of the Bergeron household?Question 2 options:SubduedOverwhelmingInspiringRestless An electromagnetic wave is a mechanical wave.true OR false What is the correct way to say messy female friend in spanish? Identify which region where witch hunting was at its peak what does n/6 = 5.5 equal, what does n equal A cab service charges a flat rate of $3.25 and an additional $0.75 per mile. Ashley has $10. What is the maximum number of miles Ashley can travel? a gap in the rock layer due to erosion from no rocks being deposited.HELP FAST PLEASE!?!?!?!? What types of molecules would be found inside a lysosome ryan is looking at investment opportunities as a cloud service provider. he wants to invest in a deployment-based cloud model that provides all services. which cloud computing model should he opt for?a. communityb.communicationc.infrastructured.software ANSWER FAST PLEASE Which is a reasonable first step that can be used to solve the equation 4x+3(x+2)=5(2x-3) What is human microbiome What is the key belief in Buddhism?A) The cause of all suffering is desire.B) Relationships between people must be mutual.C) Only through reincarnation can a person become a Brahman. D) A person can escape conflicts by becoming one with nature 5 times 2/4 in simplest form 10 POINTS!!! Hello everyone! Can you answer today's question?Joy ate 1/4 of a pizza. If she divides the rest of the pizza into pieces equal to 1/8 for her family, how many pieces will her family get? ( Marking brainiest today! )