what is 735 divided 5

Answers

Answer 1

[tex]\frac{735}{5} = 147[/tex]

Answer 2
The answer to 735 divided by 5 is 147

Related Questions

Bobby is earning money for a new radio. He is paid $4.00 for each car he washes and $1.00 for each bag of leaves he rakes. If he washes 7 cars and fills 10 bags of leaves, how much money will he earn?

Answers

He washes 7 cars and gets $4.00 for each one :

So it's the number of cars times the money he gets for each one - 7 times 4 = 28


He fills 10 bags of leaves and gets $1.00 for each bag:

So it's the number of bags times the money he gets for each one - 10 times 1 = 10


Than you add the money from the cars to the money of bags : $10 + $28 =

$38 total


Answer: $38.00



why; live

Write 337,060 in expanded form using exponents

Answers


1. expand using place value.

337,060 = 300,000 + 30,000 + 7,000 + 000 + 60 + 0


Next, we will use exponents:

300,000 = 3 * 10^5

30,000 = 3 * 10^4

7,000 = 7 * 10^3

000 = 0 * 10^2

60 = 6 * 10

0 = 0 * 10^0


then after combing these exponents, we can write the number as:

337,060 = 3 * 10^5 + 3 * 10^4 + 7 * 10^3 + 0 * 10^2 + 6 * 10 + 0 * 10^0


Finally, removing the meaningless zeroes, we would end up with:

337,060 = 3 * 10^5 + 3 * 10^4 + 7 * 10^3 + 6 * 10


The elevation of the basement floor in a building is -14 ft. The elevation of the roof is 36 feet. What is the distance from the basement floor to the roof? A) -50 ft Eliminate B) -24 ft C) 24 ft D) 50 ft

Answers

The answer would be D) 50, because you would have to add 14+36 which equals 50

A medium can of tomato juice costs $0.92 and contains 46 ounces of tomato juice. A large can of tomato juice costs $3.60 and contains 144 ounces of tomato juice. Which can of tomato juice the lower unit price? How much lower?

Answers

Answer:

The medium-sized can is the cheaper by the oz, and is $0.005 per oz. cheaper.

Step-by-step explanation:

Medium can:  $0.92/(46 oz) = $0.020/oz

Large can:   $3.60 / (144 oz) = $0.025/oz

Surprisingly, the medium can price per oz. is lower than that of the large can.  The difference is $0.005 per oz.


The medium can of tomato juice has the lower unit price at $0.02 per ounce, which is $0.005 lower per ounce than the large can's unit price of $0.025 per ounce.

To determine which can of tomato juice has the lower unit price, we need to calculate the cost per ounce for each can. For the medium can, we divide the cost by the number of ounces:

Medium can unit price = $0.92 / 46 ounces = $0.02 per ounce

For the large can, we perform a similar calculation:

Large can unit price = $3.60 / 144 ounces = $0.025 per ounce

The medium can has a lower unit price of $0.02 per ounce compared to the large can's unit price of $0.025 per ounce. The difference in unit price is $0.025 - $0.02 = $0.005, or half a cent per ounce.

simplify (7^3)^8 its a question i dont understand what to do please help asap

Answers

Do (7x7x7) and multiply that product 8 times, so y x y x y x y x y x y x y x y

The inequality x _> -5

Answers

jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

If 5/6 gallon of paint covers 1/4 of the house, then how much paint is needed for the entire house?

Answers

20/24 so less than 4 gallons

25/6 hope this helps

Simplify the expression

Answers

[tex]3x\sqrt[3]{648x^4y^8}\\\\=3x\sqrt[3]{216\cdot3x^{3+1}y^{3+3+2}\\\\=3x\sqrt[3]{216}\cdot3x^3x^2y^3y^2y^2}\qquad|\text{use}\ \sqrt{ab}=\sqrt{a}\cdot\sqrt{b}\\\\3x\sqrt[3]{216}\cdot\sqrt[3]{x^3}\cdot\sqrt[3]{y^3}\cdot\sqrt[3]{y^3}\cdot\sqrt[3]3xy^2}\quuad|\text{use}\ \sqrt[3]{a^3}=a\\\\=3x(6)(x)(y)(y)\sqrt[3]{3xy^2}\\\\=18x^2y^2\sqrt[3]{3xy^2}\to\boxed{B.}[/tex]

What is the equation of the verticl line through (5,2)?

Answers

It's a vertical line so it runs straight up and down. We need to simply find what x equals. The answer would be x = 5

Final answer:

The equation of a vertical line passing through the point (5,2) is x = 5. This type of line has an undefined slope and is defined by its x-coordinate, not dependent on the y-coordinate.

Explanation:

The equation of a vertical line that passes through the point (5,2) can be determined by understanding that a vertical line has an undefined slope and does not depend on the y-coordinate for its location on a coordinate plane. Instead, a vertical line's location is solely determined by its x-coordinate. Therefore, the equation of a vertical line that passes through (5,2) will have the same x-coordinate for all its points. This means that the equation for the vertical line through (5,2) is simply x = 5.

This equation is different from the conventional y = mx + b, which defines a straight line with a slope m and y-intercept b. In the case of a vertical line, the slope is undefined, and therefore, the standard linear equation cannot be applied. Instead, the equation is independent of y and is expressed only in terms of the constant x-value of the vertical line.

Find the area of the large rectangle by finding the area of the two small rectangles and adding them.

Answers

The total area is 21 (15+6=21)

Answer:

Area of the given figure is 21 square units

Step-by-step explanation:

Area of the rectangle formula is length times width

Area of the top rectangle  

Length = 5 and width = 3

So area of top rectangle =5 times 3 is 15 square units

Area of bottom rectangle  

length =2 and width =3

So area of bottom rectangle is 2 times 3 is 6 square units

Total area =[tex]15+6= 21[/tex] square units

Help me pls before the teacher notices

Answers

9) [tex]3 + 5n = 1 + 8n + 2[/tex]  | subtract 5 on both sides, and solve 8n and -5n

[tex]3 = 1 + 3n + 2[/tex]  | combine like terms, add 2 and 1

[tex]3 = 3n + 3[/tex]  | subtract 3 on both sides, and solve 3 and -3

[tex]0 = 3n[/tex]  | divide by 3n

[tex]0 = n[/tex]  | final answer


10)  [tex]5x + 12 = 4x + 6[/tex]  | subtract 4x on both sides, solve -4x and 5x

[tex]x + 12 = 6[/tex]  | subtract 12 on both sides, solve -12 and 6

[tex]x = -6[/tex]  | final answer


11)   [tex]-8x - 4 = 7 (-2 - 4x) + 4x[/tex]  | distribute 7 into the parentheses

[tex]-8x - 4 = -14 - 28x + 4x[/tex]  | combine like terms

[tex]-8x - 4 = -14 - 24x[/tex]  | add 8x on both sides, and solve 8x and -24x

[tex]-4 = -14 - 16x[/tex]  | add -14 on both sides, and solve 14 and -4

[tex]10 = -16x[/tex]  | divide by -16 on both sides, and solve

[tex]-0.625 = x[/tex]  | final answer



12)   [tex]16 - 2n = - 8 + 4 (n - 3)[/tex]  | distribute 4 into the parentheses

[tex]16 - 2n = -8 + 4n - 12[/tex]  | combine like terms

[tex]16 - 2n = 4n - 4[/tex]  | add 2n on both sides, and solve 2n and 4n

[tex]16 = 6n - 4[/tex]  | add 4 on both sides, and solve 4 and 16

[tex]20 = 6n[/tex]  | divide by 6 on both sides, and solve

[tex]3.33333 = n[/tex] | final answer (repeated)



13)  [tex]-6 (3 - 6r) = -18 + 4r[/tex]  | distribute -6 into the parentheses

[tex]-18 + 36r = -18 + 4r[/tex]  | subtract 4r on both sides, solve 36r and -4r

[tex]-18 + 32r = -18[/tex]  | add -18 on both sides, solve -18 and 18

[tex]32r = 0[/tex]  | divide by 32 on both sides, and solve.

[tex]r = 0[/tex]  | final answer



14)   [tex]4 (3b - 1) = 9 - b[/tex]  | distribute 4 into the parentheses

[tex]12b - 4 = 9 - b[/tex]  | add -b on both sides, solbe 12 and b

[tex]13b - 4 = 9[/tex]  | add -4 on both sides, solve 9 and 4

[tex]13b = 13[/tex]  | divide 13 on both sides, solve

[tex]b = 1[/tex]  | final answer



15)   [tex]-6x + 7 (1 - x) = -4 (x - 4)[/tex]  | distribute 7 into parentheses

[tex]-6x + 7 - x = -4 (x - 4)[/tex]  | distribute -4 into the parentheses

[tex]-6x + 7 - x = -4x + 16[/tex]  | combine like terms

[tex]-5x + 7 = -4x + 16[/tex]  | add -4x on both sides, solve -5x and 4x

[tex]-x + 7 = 16[/tex]  | subtract 7 on both sides, solve 16 and -7

[tex]-x = 9[/tex]  | divide by -1 on both sides, solve

[tex]x = -9[/tex]  | final answer



16)   [tex]5 - (8v + 5) = -4 (1 + 3v)[/tex]  | distribute the - and -4 into the parentheses

[tex]5 - 8v - 5 = -4 - 12v[/tex]  | combine like terms

[tex]10 + 8v = -4 - 12v[/tex]  | add 12v on both sides, solve 12v and 8v

[tex]10 + 20v = -4[/tex]  | subtract 10 on both sides, solve -4 and -10

[tex]20v = - 14[/tex]  | divide 20 on both sides, and solve

[tex]v = -0.7[/tex]  | final answer


17)   [tex]-8 (4 + 4n) = 8 (n + 6)[/tex]  | distribute -8 and 8 into the parentheses

[tex]-32 - 32n = 8n + 48[/tex]  | add -32n to both sides, solve 32n and 8n

[tex]-32 = 40n + 48[/tex]  | subtract 48 on both sides, solve -32 and -48

[tex]-80 = 40n[/tex]  | divide -80 on both sides, and solve

[tex]-2 = n[/tex]  | final answer

UNDER CONSTRUCTION (I WILL EDIT WHILE YOU RECIEVE THE ANSWERS)

How to Get Answer for Number 9:

3+5n = 1+8n+2

5n+3=(8n)+(1+2)(Combine Like Terms)

5n+3=8n+3

Step 2: Subtract 8n from both sides.

5n+3−8n= 8n+3−8n

−3n+3=3

−3n+3−3=3−3

−3n=0

Answer: n = 0

[tex]\frac{-3n}{-3} =\frac{0}{-3}[/tex]


10.

5x + 12 − 4x = 4x + 6 − 4x

x + 12 = 6

x + 12 − 12 = 6 − 12

Answer: x = −6

11. Answer is also x = 0

(More answers will come as edited)

It takes 19 minutes to get from Yermin’s house to the beach. If she has traveled for 5 minutes already, how many more minutes will it be until she reaches the beach?

Answers

it will be 14 more minuted because she has completed 5/19 minutes it takes to reach the beach.. we can get this answer by taking the total number of minuted to get to the beach (19) and subtract the number of minutes she has already walked (5)..... our answer is that she has 14 minutes left till she reaches the beach.

Answer

It is Going To Take 14 Minutes

on Saturday nikki and tyler walked to the local farmers market nikki bout 8 apples for $6 dollars and tyler brought 3 fewer apples than nikki how much did tyler spend on apples

Answers

On Saturday Nikki and Tyler walked to the local farmers market Nikki bought 8 apples for $6 dollars and Tyler brought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?​

Tyler brought 8 apples - 3 apples = 5 apples.​

​To calculate the price of 5 apples we have to establish a proportion :

If 8 apples cost $6​

Then 5 apples will cost $X​

​X = 5apples * $6/8apples = $3.75

Answer : Tyler spent on apples $3.75

​Hope this helps!​​​​

[tex]\textit{\textbf{Spymore}}[/tex]​​​​​​​

This is confusing. Someone help me please

Answers

1 a) Yogurt : Orange Juice : milk

      50 : 100 : 250

      (50 : 100 : 250 ) / 50

  ans=       1  :   2    :     5

b)  1 l = 1000 ml  of milk

      so  1000/250    = 4

       ans= 4 regular smoothies.

 c)   3 regular and 1 small

        (50 : 100 : 250 ) *3  +    (50 : 100 : 250 ) / 2

=  (150 : 300 : 750 ) +  (25: 50: 125)

ans =  175 ml yogurt, 350 ml orange juice, 875 ml milk          

     

Longfield is at an elevation of -144 1/2 feet. Smallville is 4 times farther below sea level than Longfield.
What is the Smallville’s elevation, in feet? The elevation of Smallville is _____feet.
Show me the work please.

Answers

Final answer:

The elevation of Smallville is calculated by multiplying the elevation of Longfield by 4. Longfield's elevation is -144 1/2 feet, which is equivalent to -289/2 as an improper fraction. Multiplying this by 4 gives the elevation of Smallville as -578 feet.

Explanation:

To find Smallville's elevation, we first take the elevation of Longfield, which is -144 1/2 feet below sea level. Since Smallville is 4 times farther below sea level than Longfield, we have to multiply the elevation of Longfield by 4.

First, convert -144 1/2 to an improper fraction: -144 1/2 = -289/2.

Now, multiply by 4:

(-289/2) × 4 = -289 × 2 = -578 feet

So the elevation of Smallville is -578 feet below sea level.

Determine if the sentence is true. Select all that apply.

2+5=19 - 12
4^5 + 1^5 = 2-1-1
5-4-3-2-1 = 30 - 34 -1
2(x+ 8)=2x - 8
2(x+5) -4x= 3(x-2)-5x+16

Answers

1st and 5th are true.

Thirty is five minus the product of five and a number.find the number

Answers

5x-5=30

Add 5 to both of the sides

5x=35

Divide 5 to both of the sides

X=7

Which logarithm equation is equivalent to the exponential equation below?
3^c=27

Answers

Answer:

log(bsae(3))27=c

Step-by-step explanation:

a p e x

The logarithm equation is equivalent to the exponential equation is c = log₃27

What is logarithm?

A logarithm is the power to which a number must be raised in order to get some other number.

Given that, exponential equation, [tex]3^{c}[/tex]=27

By the exponential form of logarithm:

[tex]x^{a} =m[/tex] then logarithm form is a = logₓ m

Therefore,

[tex]3^{c}[/tex]=27

Taking logarithm both sides,

[tex]3^{c}[/tex]=27

c = log₃27

Hence, the logarithm equation is equivalent to the exponential equation is c = log₃27

Learn more about logarithm, click;

https://brainly.com/question/30085872

#SPJ5

4x-10+14+7x-10x+2
I just want to make sure I got it right

Answers

The answer is -9x +16

Combine like terms:

4x, 7x, -10x

-10, 14, 2

4x + 7x - 10x = x

-10 + 14 + 2 = 6

6 + x should be the correct answer.

Analyze the following pattern: 1, 2, 5, 10, 17, what is the 8th term of the pattern

Answers

Final answer:

To find the 8th term of the pattern 1, 2, 5, 10, 17, analyze the differences between consecutive terms and find the common difference. Add that common difference to the 7th term to find the 8th term.

Explanation:

To analyze the pattern, we can observe that the difference between consecutive terms is increasing by 1 each time. Let's find the common difference:

2 - 1 = 15 - 2 = 310 - 5 = 517 - 10 = 7

From these differences, we can see that the common difference is increasing by 2 each time. So the difference between the 7th term and the 6th term would be 7 + 2 = 9. Using this pattern, we can find the 8th term:

17 + 9 = 26

Solve the equation for y
[tex] \frac{2}{5}x + y = 3[/tex]

Answers

multiply both sides of the equation by 3.

2x+3y=9

move variable to the right side and change its sign

2x=9-3y

divide both sides of the equation by 2

x=9/2-3/2y

Sam thinks of a number n. He multiplies his number by 7 and then he adds 3 to the result. His final answer is 45. Write down an equation for this information
Solve the equation and find the number n.

Answers

N x 7 +3 = 45


N = 6    Hope this helps.

Hi GueenSilia,

Answer: (n x 7) + 3

45 - 3 = 42

42 / 7 = n

n x 7 + 3 = 45

----------------------------

42 / 7 = 6

6 x 7 = 42

42 + 3 = 45

n = 6

What is the value of "k" in the function f(x) = 112 - kx if f(-3) = 121

Answers

If f(x)=112 -kx and f(-3)= 121, that means

112-k(-3)=121

112+3k=121

3k=9

k=3

Jasmine went to the store and bought a pair of shoes for $44 and seven pairs of pants. He spent $96 in total. How much did each t shirt cost? I will give you 100 points

Answers

First, subtract 44 from the 96. You get 52. Then, divide 52 by 7 to figure out what each shirt costs. The answer is 52/7, or $7.43. She spent 7 dollars and 43 cents on each shirt.


What interest rate per annum is a fund paying its clients if the third to the last payment of a depositor became Php 1,040.40 from an initial savings payment of Php 1,000.00?

Answers

Answer: The rate of interest per annum is 1.3%.


Step-by-step explanation:

Given  Principal P= $1000

time period n=3

Amount A=$1040,40

To find rate of interest per annum r

We know that

[tex]A=P(1+\frac{r}{100} )^3\\\Rightarrow\ 1040=1000(1+\frac{r}{100})^3\\\Rightarrow\ 1.040=(1+\frac{r}{100})^3\\\text{taking log on both sides}\\log(1.040)=3log(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow0.039=3log(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow0.013=log(1+\frac{r}{100})\\\\\Rightarrow\ e^{0.013}=(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow\ 1.013=(1+\frac{r}{100})\\\Rightarrow\ \frac{r}{100}=1.013-1=0.013\\[/tex]

⇒  r = 1.3%.

What is 64 ounces in 8 cups as a unit rate

Answers

you have to divide 64 and 8

then you get the answer: 8 ounces per cup


Pls help, pls just only tell me how to solve

Answers

To find f(2), look and see where the line crosses the Y axis, when The line is on X 2.


The line is on Y = -2, so the answer would be -2.

Hey coffee merchant want to make 6 pounds of a blend of coffee costing five dollars per pound. The blender is made it and using a six dollar per pound grade at coffee and a three dollar per pound grade of coffee. how many pounds of each of these grades should be used?

Answers

uhhhhh, your question seems a bit unclear. could you make it a bit more readable?

During a heavy rainstorm, a city in Florida received
12 1/4 inches of rain in 25 1/2 hours. What is the approximate
rainfall rate in inches per hour?

A about 2 inches per hour

B about 1/4 inch per hour

C about 1 inch per hour

D about 1/2 inch per hour

Answers

Answer: D. About [tex]\frac{1}{2}[/tex] inches per hour.


Step-by-step explanation:

1. The city received [tex]12^{\frac{1}{4}}[/tex] inches of rain in [tex]25^{\frac{1}{2}}[/tex] hours.

2. Let's write the mixed number as decimal numbers:

[tex]12^{\frac{1}{4}}in=12.25in[/tex]

[tex]25^{\frac{1}{2}}h=25.5h[/tex]

3. To find the approximate rainfall rate in inches per hour, you must divide 12.25 inches by  25.5 hours, as following:

[tex]\frac{12.25in}{25.5h}=0.48\frac{in}{h}[/tex]

4. If you round the result to the nearest tenth, you obtain:

[tex]0.5\frac{in}{h}=\frac{1}{2}\frac{in}{h}[/tex]

5. Therefore, the answer is the option D.

The approximate rainfall rate is closest to 0.5 inches per hour therefore the correct answer is Option D.

To determine the approximate rainfall rate in inches per hour, we need to divide the total amount of rainfall by the duration over which it fell.

Total rainfall: [tex]12 \frac{1}{4}[/tex] inches (which is equal to 12.25 inches)Duration: 25 [tex]\frac{1}{2}[/tex] hours (which is equal to 25.5 hours)

Using the formula for intensity:

Intensity (inches per hour) = Depth (inches) / Duration (hours)Intensity = 12.25 inches / 25.5 hours ≈ 0.48 inches per hour

The approximate rainfall rate is closest to 0.5 inches per hour, so the correct answer is Option D: about 1/2 inch per hour.

What is equation of the following line ?

Answers

Answer:

B is your best Bet

Step-by-step explanation:


for this problem, you would have to do B because thats the best bet compared to the other answers


Other Questions
Triple a number b is greater than or equal to 21 What does the speaker of "When I went to visit " hint at, or suggest, in the poem?Question 10 options:how deeply he loves his girlfriendhow greatly he regrets his actionshow cruelly his beloved treats himhow cleverly he tricked someone Which triangle is the most efficient?ABC Jorge does not experience a strong stress response to public speaking, but Dan does. Which factor most likely causes this difference?Jorge has a mental illness.Jorge is smarter and nicer than Dan.Jorge's parents put a lot of pressure on him.Jorges past experiences with public speaking have been positive. In which year, did the population reach the carrying capacity? Individuals with an average to high intensity level, should exercise within what percentage of their maximum heart rate?90 to 100 percent of your MHR60 to 90 percent of your MHR80 to 90 percent of your MHR70 to 90 percent of your MHR Plzzz helppp me!!!!!!!!!!!!! Which branch of science are genetic engineers most likely to apply to their work?A) forensicsB) microbiologyC) environmental scienceD) agricultural science what are the x and y intercepts of the function f(x)=3x+6 According to the Constitution, which of the following is true about the president? Check all of the boxes that apply. a- The president serves as the head of state and commander in chief. b-The president create laws and serves in the House and Senate. c- The president is leader of the legislative branch. d-The president must faithfully execute the laws. Q # 13Below are the graphs of. y= |X| - 9 the orbit of mars is never far from the ecliptic. why? Identify one way to rewrite the expression using the Distributive Property. Expression:2(9+3)A) (2x9) - (2x3)B) (2x9)+ (9x3)C) (2x9) +3D) (2x9) + (2x3) each block in Tons neighborhood is 2/3 mile long if he walk 4 1/2 blocks how far does he walk? What effect do you think the Homestead and Pullman strikes had on American culture and society in this time period? Which piece of advice would be best for participants in a group discussion to follow in order to promote collaboration? What does gracious in victory mean. What should Christ's example in prayer motivate us to do? 1 get alone to pray2 serve the needy in a spirit of prayer 3 seek personal renewal by taking time to be alone and think 4 give God our total attention when prayingYou may choose more than one. Why isnt the ocean deeper at its center? I need this answered soon!!!! Heres a paragraph: In Africa, in the country of Ghana, there once lived a man who had three sons. Once day, before he left on a long journey, kori gathered his sons around him. He gave each child an egg. I will be gone for a long time, he told his sons. Use these eggs to help your mother. But as soon as kofi left, the two older boys cooked and ate their eggs. The youngest boy, ebo gave his egg to his mother, who put it under a hen to hatch.Many months later, kofi returned. The youngest son prepared a feast to welcome his back-for he had many chickens and many eggs.Can you find 23 common nouns and proper nouns? Please? Just fast!