A real-world problem using 7 groups can be illustrated like a builder constructing 7 buildings each requiring 15 bricks per day. Multiplying these, 7 times 15 gives us 105, which is the total number of bricks needed each day.
Explanation:Consider a scenario where a builder is constructing 7 buildings. Each building needs 15 bricks per day for construction. We can therefore write a multiplication problem to find out how many total bricks are needed each day.
So, 7 (groups of buildings) multiplied by 15 (bricks per building) equals a total daily brick requirement. To solve this, you simply multiply 7 by 15 which equals 105 bricks needed each day.
This is a simple real-world problem to help understand the concept of multiplication as repeated addition. Here, you're adding 15 bricks 7 times since there are 7 buildings.
Learn more about Multiplication here:https://brainly.com/question/35502092
#SPJ11
Mark has $80 to spend at a store. He will spend $56 on a shirt, and then buy some socks. Each pair of socks cost $6. He wants to buy as many pairs as possible. The following equation show how to find the number of pairs of socks can he buy; 80 = 56 + 6x. How many socks can he buy?
Answer: your answer is four
Step-by-step explanation: I basically did 80-56 since he bought a shirt that cost 56 dollars so then from that we found out how much money he has left which is $24 now since were looking for the amount of socks he could possible but I then divide $24 by 6 since each pair cost $6 which then gives you 4.
Which fraction is equal to one third 7/21 , 6/9 or 13/33
Answer:
7/21
Step-by-step explanation:
1/3 = 0.333333
7/21 = 0.3333333
Answer:
The 7/21
Step-by-step explanation:
You can simply it by dividing the 7 by 7 which equals 1 and the 21/7 equals 3 so that means it equals 1/3
A particular strain of a common bacteria replicates itself every 14 minutes. Which of the following does this situation represent? A. neither a relation nor a function B. both a relation and a function C. a function only D. a relation only
Every 14 minutes, a type of bacteria reproduces itself. The whole situation represents also a relationship and a function. It multiplies itself all the 14 minutes, that is an exponential function.
Relation between 2 sets would be a group of ordered pairs containing 1 item from each set. When item x is from the first set as well as the object y is from the second set, the objects are said to be related if the item set (x,y) is now in the relation.A functional in math is a binary connection between two sets that associates each element of the first group with exactly one member of the opening pair.Therefore, the final answer is "Option B".
Learn more:
brainly.com/question/17054667
Answer:
both a relation and a function
Step-by-step explanation:
Mara's family is driving to her grandmothers' house. The family travels 239.4 miles between the hours of 9:10 a.m. to 1:40 p.m. Write an equation that Mara can use to determine their average rate of travel, R, rounded to the nearest mile per hour.
Use the given numbers and operations to complete an equation.
Mara's family's average rate of travel, R, is calculated by dividing the total distance of 239.4 miles by the total time of 4.5 hours and then rounding to the nearest mile per hour.
To determine Mara's family's average rate of travel, R, you should start by calculating the total travel time. They started at 9:10 a.m and ended at 1:40 p.m, which is a span of 4 hours and 30 minutes, or 4.5 hours when converted to decimals to match the units of the distance traveled. Now use the formula for average speed, which is distance divided by time.
So, R = total distance / total time.
Substitute the given values into this formula to arrive at R = 239.4 miles / 4.5 hours. To find the average rate of travel, rounded to the nearest mile per hour, you would complete the division and then round the result.
Example Equation:
R = 239.4 miles / 4.5 hours
Sam has a piece of rope that is 3 feet long. He cuts the rope so that one piece
is 15 feet long. How long is the other piece?
Done →
Answer:
that makes no sense unless you meant to put 30 instead of 3 then the answer would be 15
Step-by-step explanation:
A restaurant offers delivery for their pizzas. The total cost is a delivery fee added to the price of the pizzas. One customer pays $25 to have two pizzas delivered. Another customer pays $58 for five pizzas. How many pizzas are delivered to a customer who pays $80?
Answer:
7
Step-by-step explanation:
We know, slope = rise/ run. We can use this slope formula to find out the value of every pizza.
So, 58-25/( 5-2) = 33/ 3= 11
So, every pizza costs $11
Now, A customer pays $80 for a number of pizzas. So, if we divide 80 by 11 we can find the value of unknown number of pizzas he ordered.
So, 80/11= 7.27
Here, pizzas can't be fraction and cost of a delivery fee is added to the cost. So, we can remove the fraction.
So, the customer ordered 7 pizzas for $80.
Jaxon's start up business makes a profit of $450 during the first month. however the company records a profit of -$60 per month and profit of $125 for the final month. what is the total profit for the six month of Jaxon's business.
Answer:
The total profit for the six month of Jaxon's business is $335.
Step-by-step explanation:
Here, the profit in the business for the first month = $450
Now, the company suffers for loss of $ 60 per month for 4 months.
SO, the total loss in 4 months = 4 x ( loss in 1 month)
= 4 x ( $ 60) = $240
So, the combined loss in next four months = $ 240
Lastly, the profit in the final sixth month of business = $ 125
So, combined PROFIT in the business = Profit in( First + Sixth) Month
= $ 450+ $ 125 = $575
Total loss in the six months = $ 240
Now, total profit for the six month of Jaxon's business
= Total Profit - Total Loss
= $575 - $ 240 = $335
Hence, the total profit for the six month of Jaxon's business is $335.
Please help me will Mark you down as brainlest!
Answer:
p=0.15 p'=0.24 Option D
Step-by-step explanation:
Olivia bought a beach towel for $9.95
and a beach bag for $13.46. What is the
total amount of money that Olivia spent
on the two items?
Answer:
$23.41
Step-by-step explanation:
Add the cost of each item together.
$9.95 + $13.46 = $23.41
And there may have been sales tax as well but this information was not provided so it is not needed in the answer.
Lucy is on her way home in her car. Her drive is 18 miles long. She has finished one-third of the drive so far. How far has she driven
Answer:
6 miles
Step-by-step explanation:
1/3 of 18 is 6 since 18 / 3 is 6
Answer:
6
Step-by-step explanation:
18 divided by 3 =6
For a certain value of k, the system
[tex]x+y+3z=10,\\
-4x+2y+5z+7,\\
kx+z=3,[/tex]
has no solutions. What is the value of k?
The value of k that makes the system of equations have no solution is k = -0.25. This is because -0.25 makes the third equation parallel to the first two, resulting in no intersection or solution to the system.
Explanation:The system of equations provided relates to the concept of systems of linear equations in mathematics. When a system of equations has no solution, it means the graphs of the equations do not intersect. To find the value of k where there is no solution, we determine when the planar coefficients of each equation are proportional. This occurs when the two planes are parallel and hence, do not intersect.
By examining the coefficients, we notice that dividing the coefficients from the first equation by -4 gives us the coefficients of the second equation, meaning the first two equations represent the same plane. Thus, k does not affect the first two equations. For the system to have no solutions, the third plane must be parallel to the first two, meaning the coefficients must have a ratio equal to k. If we set the coefficients from the third equation with the coefficients from the first one, we end with the proportion k/1 = 1/-4 = 3/10. Solving for k gives us a value of -0.25.
https://brainly.com/question/21620502
#SPJ12
Write an equivalent time using only the smallest unit.
17. 2 h 26 min (1 point)
131 min
146 min
86 min
133 min
HELP NOW PLEASE
The equivalent time to 2 h 26 min is 146 min ⇒ 2nd answer
Step-by-step explanation:
Let us revise how to change a time from hours and minutes to minutes
1 hour = 60 minutesMultiply the number of hours by 60Add the number of minutes to the productEx: change 3 h 13 min to min, Multiply 3 by 60 and then
and the answer by 13 [(3 × 60) = 180 + 13 = 193], then
3 h and 13 min = 193 min
Let us do the same with your problem
2 h 26 min
∵ The number of hours = 2
∵ 1 hour = 60 minutes
∴ 2 hours = 2 × 60 = 120 minutes
∵ The number of minutes = 26
- Add 120 to 26
∴ 2 h 26 min = 120 + 26 = 146
The equivalent time to 2 h 26 min is 146 min
Learn more:
You can learn more about the word problems in brainly.com/question/13113987
#LearnwithBrainly
can you help me with 1-8?!
Answer:
1-8 would be 1 minus 8, which would give you the answer of -7.
Step-by-step explanation:
For myself, imagine the numbers on a number line, such as on the coordinate plane. Imagine 1(positive 1) plotted on the positive side. "Minus 8 would mean jumping back 8 times, which would bring you to negative 7, or -7.
Please help me find the value of the missing variable
Answer:
x = 10
Step-by-step explanation:
The sides of an equilateral triangle are all 60°. Divide 60 by 6 and get 10
Yeah just divide 60÷6 which equals 10
Jade uses 8
8
cups of flour to make 24
24
muffins.
At that rate, how much flour will it take to make 30
30
muffins?
Answer:
Step-by-step explanation:
if we divided 24/8 we can see that i takes 1 cup of flower for every 3 muffins so what divided by 3 gives us 30? 10 so you would need 10 cups
A rectangle has an area of x2 + x-6 and a width of x-2. What is the length of the
rectangle?
Answer:
The length of the rectangle is x+3.
Step-by-step explanation:
(x^2+x-6)/(x-2)=x+3
Because (x-2)(x+3)=x^2-2x+3x-6=x^2+x-6, which is the area.
Since the width is x-2, you can find the length very easily.
Estimate the length of a new, unsharpened pencil. A. 18 mm B. 8 cm C. 18 cm D. 8 m
NEED SMART STUDENT PLEASEE
Answer:
All triangles equal up to 180⁰. With that in mind, let's solve
Step-by-step explanation:
x + 124⁰ + 33⁰ = 180⁰
\_______/
x + 157⁰ = 180⁰
- 157⁰ -157⁰
_______ ______
x = 23⁰
x = 23⁰
The bolded part is your answer. I hope this helps!
Answer:
The x is equal to 23°.
Step-by-step explanation:
Because any triangle's three angles add up to 180°, all you have to do is add the other two angles together and subtract that sum from 180.
180 - (124 + 33) = 23°
Hope this helps,
♥A.W.E.S.W.A.N.♥
(P.S. You can give 5accsdeletedalready Brainliest, you need either 2 people to be able to choose Brainliest or you have to wait until the next day.)
roberto has 200$ to spend on tickets to the hockey game . since each ticket costs $30, that means he could purchase 6.67 tickets with his $200. how many tickets can he buy ?
Answer:
6 tickets
Step-by-step explanation:
you can't round it so just says 6 tickets with left over money
The number of tickets Roberto can buy with his $200 is 6 tickets.
The total amount Roberto has to spend on tickets = $200.
The cost of each ticket = $30.
We need to find the number of tickets Roberts can buy for the hockey game.
Total amount to spend on ticket = $200.
Cost of each ticket = $30.
The number of tickets possible to buy with $200 :
= 200 / 30
= 6.67 tickets.
We can not have 6.67 tickets so we can say 6 tickets.
Since each ticket cost $30, the total cost for the ticket is :
= 6 x $30
= $180
So after buying 6 tickets Roberto will be left with $20.
The number of tickets Roberto can buy with his $200 is 6 tickets.
Learn more about division word problems here:
https://brainly.com/question/21416852
#SPJ2
14y+6=2 in standard form
Answer:
y=-2/7
Step-by-step explanation:
14y+6=2
14y=2-6
14y=-4
y=-4/14
simplify
y=-2/7
pls help answering a b and c
Answer:
a) The very first one where the line starts to the left
b) m=125.82
c) 320.81 thousand dollars
Step-by-step explanation:
a) The point on the graph who corresponds to x=3 years and Salary=$200,000 is the very first one where the line starts to the left
b) If a line is given by Y=mx+b, m represents the slope of the line. In this case, m=125.82 which can be interpreted as the rate of growth of the salary per year in thousands of dollars. A doctor can expect to earn 125.82 thousand dollars more than the previous year.
c) If we use the given regression line Y=125.82x-182.47 and make x=4, we get
y=125.82 (4)-182.47 =320.81 thousand dollars
I’m going to need you guys to come in clutch. I’m in study hall and have 21 minutes left ( I still need to finish my essay) . You can do come on BRAINLY DONT LET ME DOWN
Step-by-step explanation:
For the given figure PQRS:
Given:
[tex]PS\perp SQ[/tex]
[tex]RQ\perp QS[/tex]
[tex]PQ\cong RS[/tex]
To prove
[tex]\triangle PSQ\cong \triangle RQS[/tex]
In Δ PSQ and ΔRQS
[tex]PS\perp SQ[/tex] [Given]
[tex]\angle PSQ=90\°[/tex] [Definition of perpendicular lines]
[tex]\triangle PSQ[/tex] is a right triangle [Definition of right triangles]
[tex]RQ\perp QS[/tex] [Given]
[tex]\angle RQS=90\°[/tex] [Definition of perpendicular lines]
[tex]\triangle RQS[/tex] is a right triangle [Definition of right triangles]
[tex]PQ\cong RS[/tex] [Given hypotenuse of both triangles congruent]
[tex]SQ\cong QS[/tex] [ By reflexive property of congruence side QS
congruent to itself ]
[tex]\triangle PSQ\cong \triangle RQS[/tex] [H.L. congruence postulate]
Thus triangles are are congruent by Hypotenuse Leg postulate.
using the formula n3 +1 find the first three terms
Answer:
2, 9, 28
Step-by-step explanation:
To find the first 3 terms substitute n = 1, 2, 3 into the formula, that is
1³ + 1 = 1 + 1 = 2
2³ + 1 = 8 + 1 = 9
3³ + 1 = 27 + 1 = 28
The first 3 terms are 2, 9, 28
If 23 boxes of neon bouncy ball are sold and 31 boxes of glow in the dark stickers were sold what were the total sales in dollars.
Answer:
You can't because we don't know the price of the boxes
To find the total sales in dollars, you need to know the price of each box of neon bouncy balls and each box of glow in the dark stickers. Let's assume that each box of neon bouncy balls costs $10 and each box of glow in the dark stickers costs $5. Calculate the total sales from the neon bouncy balls and the glow in the dark stickers separately, then add the totals together to find the total sales.
Explanation:To find the total sales in dollars, you need to know the price of each box of neon bouncy balls and each box of glow in the dark stickers. Let's assume that each box of neon bouncy balls costs $10 and each box of glow in the dark stickers costs $5.
First, calculate the total sales from the neon bouncy balls: $10 x 23 = $230.
Then, calculate the total sales from the glow in the dark stickers: $5 x 31 = $155.
Finally, add both totals together to find the total sales: $230 + $155 = $385.
Learn more about Total Sales here:https://brainly.com/question/39899800
#SPJ12
The number of gallons of water in a tank at an aquarium is equal to 8 to the power of 3. How many gallons of water are in the tank?
Answer:
512 gallons of water
Step-by-step explanation:
8 to the power of 3 simply means 8 times 8 times 8.
hoped it helped.
Shen the trainer has two solo workout plans that he offers his clients: Plan A and Plan B. Each client does either one or the other (not both). On Friday there were 3 clients who did Plan A and 5 who did Plan B. On Saturday there were 6 clients who did Plan A and 2 who did Plan B. Shen trained his Friday clients for a total of 10 hours and his Saturday clients for a total of 10hours. How long does each of the workout plans last?
To find the duration of workout plans A and B offered by Shen, we set up a system of linear equations and solved them. Both plans last 1.25 hours each.
Explanation:Let us denote the duration of workout Plan A as A hours and Plan B as B hours. We can use the provided information to set up a system of linear equations representing the total training time on each day. On Friday, 3 clients did Plan A and 5 did Plan B for a total of 10 hours, leading to the equation 3A + 5B = 10. On Saturday, 6 clients did Plan A and 2 did Plan B for a total of 10 hours, resulting in the equation 6A + 2B = 10.
To solve this system of equations, we can use substitution or elimination. Multiplying the first equation by 2 gives us 6A + 10B = 20. Then we can subtract the Saturday equation from this to find the value of B:
(6A + 10B) - (6A + 2B) = 20 - 108B = 10B = 1.25 hoursNow that we know the duration of Plan B, we can plug this into either of our original equations to find the duration of Plan A. Let's use the Friday equation for this purpose:
3A + 5(1.25) = 103A + 6.25 = 103A = 3.75A = 1.25 hoursAs it turns out, both workout plans last the same amount of time, 1.25 hours each.
Solve for m. 12m-15=3(2m+3)
Answer:
m = 4
Step-by-step explanation:
12m - 15 = 3 (2m + 3)
12 m - 15 = 6m + 9
12m - 6m - 15 = 6m - 6m + 9
6m - 15 = 9
6m - 15 + 15 = 9 + 15
6m = 24
(1/6) 6m = 24 (1/6)
m = 4
A company charges $25 a day for a car rental along with a $60 one time fee. Complete the table to determine the cost to rent the car for 1, 2, 3, or 4 days.
Answer:
Day 1 = 85 dollars
Day 2 = 110 dollars
Day 3 = 135 dollars
Day 4 = 160 dollars
Step-by-step explanation:
$60 is a one time fee so only has to be used once in a formula.
Y:25x+60 X= the # of days so just multiply numbers of days by 25 then add the 60.
Sam is flying a kite. The length of the kite string is 80 meters, and it makes an angle of 75° with the ground. The height of the kite from the ground is meters.
Answer:
THE HEIGHT OF THE KITE FROM THE GROUND=80mtr
Step-by-step explanation:
let H be the height of kite from ground
[tex]\sin\theta[/tex]=[tex]\frac{height}{hypotenuse}[/tex]
[tex]\sin\90[/tex]=[tex]\frac{H}{80}[/tex]
1=[tex]\frac{H}{80}[/tex]
H=80meters
Which number line represents the solution to 2.5 – 1.2x < 6.5 – 3.2x?
A number line from negative 5 to 5 in increments of 1. An open circle is at 4 and a bold line starts at 4 and is pointing to the left.
A number line from negative 5 to 5 in increments of 1. An open circle is at 4 and a bold line starts at 4 and is pointing to the right.
A number line from negative 5 to 5 in increments of 1. An open circle is at 2 and a bold line starts at 4 and is pointing to the left.
A number line from negative 5 to 5 in increments of 1. An open circle is at 2 and a bold line starts at 4 and is pointing to the right.
The number line which represents the solution of 2.5 -1.2 x < 6.5 - 3.2 x is " A number line from negative 5 to 5 in increments of 1. An open circle is at 2 and a bold line starts at 2 and is pointing to the left "
Step-by-step explanation:
On the number line, when we represent the solution of an inequality:
If the sign of inequality is ≥ or ≤ we draw a black circle to represent the numberIf the sign of inequality is > or < we draw an open circle to represent the numberIf the sign of inequality is > or ≥, then the line starts from a point and is pointing to the rightIf the sign of inequality is < or ≤, then the line starts from a point and is pointing to the left∵ 2.5 -1.2 x < 6.5 - 3.2 x
- Add 3.2 x to both sides
∴ 2.5 + 2 x < 6.5
- Subtract 2.5 from both sides
∴ 2 x < 4
- Divide both sides by 2
∵ x < 2
∴ The solution of the inequality is x < 2 ⇒ all numbers less than 2
∵ The sign of inequality is <
- By using the points above
∴ The solution represented on the number line by an open circle
is at 2 and the line starts at 2 and pointing to the left
The number line which represents the solution of 2.5 -1.2 x < 6.5 - 3.2 x is " A number line from negative 5 to 5 in increments of 1. An open circle is at 2 and a bold line starts at 2 and is pointing to the left "
The answer is not in the choices
Learn more:
You can learn more about inequalities in brainly.com/question/10402163
#LearnwithBrainly
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Your answer in simpler terms is c or the 3rd one this is for edge 2021-2020
Have a great day!